Clarity Project
Prozorro Закупівлі Prozorro.Продажі Аукціони Увійти до системи Тарифи та оплата Про систему

Постанова від 25.11.2019 по справі 487/8474/19

Справа №487/8474/19

Провадження №1-кс/487/8941/19

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.11.2019 року Слідчий суддя Заводського районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві клопотання Слідчого Першого слідчого відділу Слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві, ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 62019150000000437, про тимчасовий доступ до речей і документів, -

ВСТАНОВИВ:

18.11.2019 року слідчий Першого слідчого відділу Слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві, ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором першого відділу Управління нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування та розшукових дій територіальним управлінням Державного бюро розслідувань у м.Миколаєві прокуратури Миколаївської області ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді із вказаним клопотанням в якому просив надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » , а саме документації, що містить відомості про рух грошових коштів за період з 01.01.2018 по 31.10.2019 із зазначенням в ній дат, часу, сум, документальних підстав, призначення перерахування грошових коштів, кореспондуючих рахунків та повних даних контрагентів (код ОКПО, найменування), а також залишків на початок та кінець операційного дня за рахунками: № НОМЕР_1 (українська гривня), відкритий ПП « ОСОБА_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); № НОМЕР_3 (українська гривня), № НОМЕР_4 (українська гривня), № НОМЕР_5 (українська гривня) та № НОМЕР_5 (долар США), відкриті ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ); відео- та фотоматеріалів, зроблених упродовж 01.01.2018-31.10.2019 при знятті готівки з рахунків № НОМЕР_1 (українська гривня), № НОМЕР_3 (українська гривня), № НОМЕР_4 (українська гривня), № НОМЕР_5 (українська гривня) та № НОМЕР_5 (долар США)за допомогою банківських терміналів (банкоматів), а також адреси розташування таких терміналів.

Клопотання слідчий обґрунтовує тим, що використання вилучених документів в рамках кримінального провадження в сукупності з іншими речами, документами та показаннями може стати вагомим доказом у даному кримінальному провадженні, доводячи причетність або непричетність осіб до скоєння кримінального правопорушення, а в подальшому ході розслідування - події кримінального правопорушення, осіб, які його вчинили та інших обставин, що підлягають доказуванню під час досудового розслідування. При цьому іншого порядку витребування зазначених документів від їхнього володільця, аніж шляхом тимчасового доступу як заходу забезпечення кримінального провадження, чинним законодавством не передбачено, а отримати на це письмову згоду особи, не представляється можливим.

В судове засідання слідчий не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, клопотання підтримує.

Клопотання розглянуто без участі особи у володінні якої знаходяться речі та документи.

Дослідивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.

Із матеріалів клопотання встановлено, що Першим слідчим відділом Слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві, розслідується кримінальне провадження № 62019150000000437 від 06.06.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.

Як встановлено проведеним досудовим розслідуванням, рішенням ІНФОРМАЦІЯ_3 № 3 від 22.12.2016 затверджено Програму розвитку освіти Миколаївської області на 2017-2021 роки та прийнято рішення: ІНФОРМАЦІЯ_4 під час формування обласного бюджету Миколаївської області на 2017 рік та наступні роки передбачити у межах фінансового ресурсу обласного бюджету фінансування заходів, визначених Програмою.

Додатком до Програми № 3«Орієнтовний обсяг фінансування окремих заходів Програми» передбачено прогнозні обсяги фінансування всіх, передбачених Програмою, заходів в сумі 65 455 000 грн. (у т.ч. за роками: 2017 рік - 12 291 000 грн., 2018 рік - 13 291 000 грн., 2019 рік - 13 291 000 грн., 2020 рік - 13 291 000 грн., 2021 рік - 13 291 000 грн.) за рахунок обласного бюджету.

Не дивлячись на те, що ч. 5 ст. 75 Закону України «Про освіту» передбачено створення та функціонування спеціального інформаційного ресурсу в мережі Інтернет, на якому у вільному доступі в повному обсязі розміщуються безкоштовні електронні версії підручників або електронні підручники для здобуття повної загальної середньої освіти, а також те, що ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі - МОН України) взято курс на абсолютне безкоштовне онлайн користування учнями повною базою шкільних підручників, рекомендованих МОН України та їх розміщенням у вільному доступі на сайтах, рішенням ІНФОРМАЦІЯ_3 № 16 від 12.10.2017 до Програми внесено зміни. Так, розділ 2 Програми «Заходи щодо поліпшення якості змісту навчально-виховного процесу у закладах освіти» додатку до Програми № 2 «Заходи з виконання Програми розвитку освіти Миколаївської області на 2017-2021 роки» доповнено новим пунктом 2.26 наступного змісту: «Забезпечення доступу до використання підручників, навчально-методичних посібників в електронному вигляді учням загальноосвітніх навчальних закладів Миколаївської області».

Цим же рішенням доповнено додаток № 3 до Програми «Орієнтовний обсяг фінансування окремих заходів Програми» новим пунктом, яким передбачено прогнозні обсяги фінансування зазначеного в п. 2.26 додатку до Програми № 2 заходу в сумі 13 000 000 грн.(у т.ч. за роками: 2017 рік - 13 000 000 грн.)за рахунок обласного бюджету та бюджетів міст обласного значення.

Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_3 № 17 від 21.12.2017 до Програми знову внесено зміни та доповнення. Так, п. 2.26 розділу 2 Програми «Заходи щодо поліпшення якості змісту навчально-виховного процесу у закладах освіти» додатку до Програми № 2 «Заходи з виконання Програми розвитку освіти Миколаївської області на 2017-2021 роки» викладено в наступній редакції: «Забезпечення доступу до використання підручників, навчально-методичних посібників в електронному вигляді учням загальноосвітніх навчальних закладів Миколаївської області».

Цим же рішенням внесено зміни до додатку № 3 до Програми «Орієнтовний обсяг фінансування окремих заходів Програми», якими збільшено прогнозні обсяги фінансування зазначеного в п. 2.26 додатку до Програми № 2 заходу до 42 500 000 грн. (у т.ч. за роками: 2017 рік - 13 000 000 грн., 2018 рік - 13 000 000 грн., 2019 рік - 16 500 000 грн.)за рахунок обласного бюджету та місцевих бюджетів (у т.ч. як співфінансування виконання заходів Програми у вигляді коштів субвенцій із місцевих бюджетів обласному бюджету).

В січні 2018 року тендерним комітетом ІНФОРМАЦІЯ_6 затверджено тендерну документацію на закупівлю товару (послуг) за предметом: ДК 021:2015: 72260000-5 - Послуги, пов'язані з програмним забезпеченням (послуги з доступу до використання підручників, навчально-методичних посібників в електронному вигляді учням загальноосвітніх навчальних закладів Миколаївської області) та оприлюднено оголошення про проведення процедури закупівлі.

В той же час звертає на себе увагу те, що Додатком № 6 до Тендерної документації від Постачальника вимагалося надання у складі пропозиції копії документу про наявність грифу МОН України або свідоцтва від МОН України, яким дозволяється використання предмету закупівлі в закладах освіти України. Але такий документ, відповідно до Порядку надання навчальній літературі, засобам навчання і навчальному обладнанню грифів та свідоцтв МОН України, затвердженого наказом МОН України № 537 від 17.06.2008, може бути видано МОН чи його установою (ДНУ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ») тільки після експертизи вже розробленого Постачальником програмного забезпечення.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 988-р від 14.12.2017 схвалено ІНФОРМАЦІЯ_8 у сфері реформування загальної середньої освіти « ІНФОРМАЦІЯ_9 » на період до 2029 року, якою передбачено на першому етапі (2018-2019 роки) створити національну освітню електронну платформу для розміщення електронних курсів та підручників, розробити електронні підручники, курси дистанційного навчання за навчальними програмами, систему дистанційного навчання для підвищення кваліфікації вчителів. Рамковими документами концепції були Положення про Національну освітню електронну платформу і про електронний підручник, які описують систему забезпечення здобувачів середньої освіти безкоштовними е-підручниками. Нормативно-правова база на той час розроблялася спільно з громадськими організаціями, іншими державними органами, міжнародними структурами, донорами.

Зокрема, на час оголошення та проведення тендеру тривало громадське обговорення проекту наказу «Про затвердження Положення про електронний підручник», технічні і функціональні вимоги якого пов'язані із технічними і функціональними вимогами до програмного забезпечення. З огляду на викладене, на момент прийняття рішення про проведення тендеру, були відсутні чіткі підстави для визначення в тендерній документації технічних вимог до предмету закупівлі, а зазначена в документації Система електронних інтерактивних підручників не враховувала, яким чином вона буде відповідати нормативно-правових та технічних актів, які ще на той час не були затверджені.

В той же час, упродовж січня-березня 2018 року тендерним комітетом ІНФОРМАЦІЯ_6 проведено процедуру відкритих торгів, до яких допущено ПП « ОСОБА_5 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 ».

Відповідно до даних Електронного реєстру щодо надання грифів та свідоцтв ІНФОРМАЦІЯ_5 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (до 24.10.2017 - ПП « ОСОБА_6 ») мало платформу для електронних інтерактивних підручників (без контенту), яка була схвалена МОН України для використання у загальноосвітніх навчальних закладах (протокол № 3 від 18.04.2017). Таким чином, технічним вимогами, зазначеним в тендерній документації, відповідав лише один виробник продукту ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та його дилер ПП « ОСОБА_5 », який доречи проводив презентацію свого продукту для ІНФОРМАЦІЯ_6 у 2017 році, до внесення відповідних змін у Програму розвитку освіти Миколаївської області на 2017-2021 роки та оголошення процедури закупівлі. Наведене може свідчити про те, що фактично вимоги тендерної документації ІНФОРМАЦІЯ_6 носили явно дискримінаційний характер та були виписані на користь конкретного учасника торгів.Як наслідок, переможцем вказаних торгів визначено ПП « ОСОБА_5 » з пропозицією 12 900 000 грн., з яким 12.04.2018 укладено договір № 14 на надання 519-ти підключень (кодів доступу) до системи електронних інтерактивних підручників (з розрахунку 1 підключення - 1 загальноосвітній навчальний заклад Миколаївської області).

07.05.2018 з ПП « ОСОБА_5 » з урахуванням фактичного обсягу видатків укладено додаткову угоду № 1 до договору, якою зменшено підключення (коди доступу) до системи електронних інтерактивних підручників до 411-ти та зменшено суму договору до 6 000 000 грн., а 19.03.2019 додаткову угоду № 2 до договору, якою термін дії технічної підтримки щодо використання системи продовжено до 30.09.2019.

Після проведення громадських обговорень, наказами МОН України № 440 від 02.05.2018 та № 523 від 22.05.2018 затверджено Положення про електронний підручник та Положення про Національну освітню електронну платформу, відповідно. Зокрема, Положенням про Національну освітню електронну платформу передбачено функціонування Національної освітньої електронної платформи (далі - е-платформа), яка є державною спеціалізованою освітньою інформаційно-телекомунікаційною системою, власником якої та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава в особі МОН, адміністратором - ДНУ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », технічним адміністратором - ДП « ІНФОРМАЦІЯ_11 », що належить до сфери управління МОН.

Основними цілями створення е-платформи є: технологічне забезпечення реформи середньої освіти « ІНФОРМАЦІЯ_9 »; забезпечення учасників освітнього процесу сучасними електронними освітніми ресурсами і сервісами; безоплатне забезпечення електронними підручниками (е-підручники) здобувачів повної загальної середньої освіти та відповідних педагогічних працівників; забезпечення е-підручниками інших здобувачів освіти та педагогічних працівників; створення сприятливого середовища для розвитку національного виробництва електронних освітніх ресурсів, сервісів та е-підручників; розвиток електронного навчання і формування цифрової компетентності учасників освітнього процесу в Україні.

Е-платформа включає в себе спеціальний інформаційний ресурс у мережі Інтернет, на якому у вільному доступі в повному обсязі розміщуються безкоштовні електронні версії підручників або е-підручники для здобуття повної загальної середньої освіти. Е-платформа забезпечує безоплатний і вільний доступ користувачів до інформації, що в ній міститься.

В той же час, не дивлячись на викладене, рішенням ІНФОРМАЦІЯ_3 № 11 від 16.05.2019 до Програми розвитку освіти Миколаївської області на 2017-2021 роки знову внесено зміни та доповнення. Так, п. 2.26 розділу 2 Програми «Заходи щодо поліпшення якості змісту навчально-виховного процесу у закладах освіти» додатку до Програми № 2 «Заходи з виконання Програми розвитку освіти Миколаївської області на 2017-2021 роки» викладено в наступній редакції: «Забезпечення доступу до платформи сервісів електронної школи, до використання підручників, навчально-методичних посібників в електронному вигляді учням закладів загальної ІНФОРМАЦІЯ_12 ».

Цим же рішенням внесено зміни до додатку № 3 до Програми «Орієнтовний обсяг фінансування окремих заходів Програми», якими передбачено прогнозні обсяги фінансування зазначеного в п. 2.26 додатку до Програми № 2 заходу в сумі 42 500 000 грн. (у т.ч. за роками: 2017 рік - 13 000 000 грн., 2018 рік - 13 000 000 грн., 2019 рік - 16 500 000 грн.) за рахунок обласного бюджету та місцевих бюджетів (у т.ч. як співфінансування виконання заходів Програми у вигляді коштів субвенцій із місцевих бюджетів обласному бюджету).

В квітні 2019 року вже тендерним комітетом Комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_13 » ІНФОРМАЦІЯ_3 затверджено тендерну документацію на закупівлю товару (послуг) за предметом: ДК 021:2015: 72260000-5 - Послуги, пов'язані з програмним забезпеченням (послуги з доступу до платформи сервісів електронної школи, в тому числі до підручників в електронному вигляді, учням закладів загальної середньої освіти Миколаївської області) та оприлюднено оголошення про проведення процедури закупівлі.

Упродовж квітня-червня 2019 року тендерним комітетом Комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_13 » проведено процедуру відкритих торгів, до яких допущено ПП « ОСОБА_5 » та пов'язане з ним ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 ». При цьому тендерна пропозиція ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » була відхилена через подачу заяви про неможливість надати послуги за ціною, яка була вказана начебто помилково, та відмову в укладенні договору на закупівлю.

Як наслідок, переможцем вказаних торгів визначено ПП « ОСОБА_5 » з пропозицією 9 093 997 грн., з яким 01.07.2019 укладено договір № 41 на надання 461-ого підключення (кодів доступу) до системи електронних інтерактивних підручників (з розрахунку 1 підключення - 1 заклад загальної середньої освіти Миколаївської області).

01.07.2019 та 03.07.2019 з ПП « ОСОБА_5 » укладено додаткові угоди № 1 та № 2 до договору, якими перебіг строку використання Сервісів визначено з дати укладення акту приймання-передачі наданих послуг до 01.10.2019, а також передбачено в якості невід'ємної частини договору Додаток № 1 «Перелік закладів загальної середньої освіти Миколаївської області», Додаток № 2 «Перелік підручників, доступ до яких надається закладам загальної середньої освіти Миколаївської області» та Додаток № 3 «Технічні характеристики предмету закупівлі».

Звертає увагу той факт, що під час участі в указаних процедурах закупівлі, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та ПП « ОСОБА_5 » використовують авторизаційні листи одного і того ж підприємства - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 », яке має ліцензійні договори на поширення підручників у електронному вигляді, є розробником, виробником та системою розповсюдження електронних підручників. Вказаними листами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » підтверджує факт партнерського статусу учасників торгів та їх повноважень на використання сервісів та контенту (електронних підручників) платформи e-pidruchnyky для їх поширення в електронному вигляді. Аналогічним чином, авторизований партнерський статус ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » має й ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », дилером якого виступає ПП « ОСОБА_5 », та якого також уповноважено на постачання продукції/послуг зазначеного товариства.

Також звертає на себе увагу те, що гриф «Схвалено для використання у загальноосвітніх навчальних закладах», який вимагався у технічних характеристиках предмету закупівлі у 2018-2019 роках, надано платформі (системі дистрибуції) електронних підручників «Е-pidruchnyky» (без контенту), представленій ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 », та платформі електронних інтерактивних підручників « ІНФОРМАЦІЯ_16 », представленій ПП « ОСОБА_6 », одним протоколом комісії з інформатизації закладів освіти Науково-методичної ради з питань освіти ІНФОРМАЦІЯ_5 № 3 від 18.04.2017.

Наведене свідчить про пов'язаність учасників між собою та організацію й проведення зазначених вище відкритих торгів під конкретного постачальника, яким є ПП « ОСОБА_5 », з метою протиправного заволодіння в подальшому бюджетними коштами, оскільки об'єктивно необхідності купувати доступ до користування системою електронних інтерактивних підручників, які є у вільному доступі, не було. На вказаному також наполягав під час засідання ІНФОРМАЦІЯ_3 від 12.10.2017 депутат ради ОСОБА_7 . Він звернув увагу присутніх на засіданні ради працівників ГУНП в Миколаївській області та вказав на наявність в діях посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_17 ознак складу злочину, передбаченого ст. 364 КК України, оскільки внесення змін до Програми розвитку освіти Миколаївської області на 2017-2021 роки та виділення коштів для придбання доступу до платформи сервісів електронної школи робилось після здійснення саме ПП « ОСОБА_5 » відповідної презентації. А під час засідання ради наголошувалося на тому, що ПП « ОСОБА_5 » є єдиним підприємством, яке надає такі послуги.

Проте вказане питання залишилось поза увагою та належним реагуванням з боку посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_18 , що може свідчити про їх зацікавленість та прийняттяними участі у протиправній діяльності шляхом її прикриття та невжиття заходів до її виявлення, припинення й розслідування.

Таким чином зібрані у справі докази в їх сукупності дають достатньо підстав вважати, що упродовж 2018-2019 років посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_19 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зловживаючи владою та своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою між собою та посадовими особами правоохоронних органів, забезпечено залучення підконтрольними комунальними закладами та установами до участі у проведенні тендерів заздалегідь узгоджених учасників, в т.ч. ПП « ОСОБА_5 ». Вказаними учасниками під час участі у проведенні тендерів забезпечується завищення вартості предметів закупівлі на заздалегідь визначену суму, привласнення якою забезпечується шляхом перерахування на рахунки інших, підконтрольних суб'єктів господарювання, із подальшим переведенням їх у неконтрольовану готівку та розподілом між всіма учасниками протиправної схеми.

Окрім того досудовим розслідуванням встановлено, що упродовж березня 2018 року - червня 2019 року ПП « ОСОБА_5 » виписано та зареєстровано в ЄРПН податкових накладних на загальну суму послуг - 24 114 759,57 грн. (операції без ПДВ). Зокрема, ПП « ОСОБА_5 » поставлено на адресу контрагентів - не платників ПДВ послуги за номенклатурою «доступ до системи електронних інтерактивних підручників» на загальну суму 21 792 183,57 грн. Відповідно до додатку 6 до податкових декларацій з ПДВ за вказані періоди ПП « ОСОБА_5 » відображає операції, які, відповідно до ст. 197 Податкового кодексу України, звільнено від оподаткування - послуги щодо видавання інших програмних засобів.

Так, відповідно до даних ЄРПН від контрагентів-постачальників на адресу ПП « ОСОБА_5 » за період з 05.10.2017 по червень 2019 року виписано та зареєстровано податкових накладних на загальну суму 23 932 773,49 грн., у т.ч. ПДВ - 5 462,17 грн. (з них операції, які звільнені від оподаткування на суму - 23 900 000 грн., контрагент-постачальник - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », номенклатура - доступ до системи електронних інтерактивних підручників, програмна продукція).

В той же час, відповідно до п. 261 підрозділу 2 Перехідних положень ПК України, тимчасово, з 01.01.2013 до 01.01.2023, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання програмної продукції, а також операції з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті згідно з абзацами другим - сьомим підпункту 14.1.225 пункту 14.1 ст. 14 ПК України.

Відповідно до ст. 8 та 12 Закону України «Про авторське право і суміжні права», ст.ст. 420, 433 та 1107 ЦК України, звільнення від оподаткування ПДВ поширюється не на осіб, а на операції. Не має значення кількість етапів постачання програмної продукції від особи, яка її створила, до останнього покупця (споживача), якщо на цих етапах відбувається перехід права власності на програмну продукцію (згідно договору про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності). На всіх етапах в ланцюгу постачань програмної продукції операції з такого постачання звільняються від оподаткування ПДВ. Тобто лише у випадку, якщо програмна продукція була поставлена підприємством-постачальником як окремий елемент поставки та на таку продукцію передано право власності (згідно з договором про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності), така операція звільняється від оподаткування податком на додану вартість як операція з постачання програмної продукції.

З огляду на викладене, звільненню від оподаткування ПДВ підлягають операції з постачання програмної продукції, під час яких відбувається перехід права власності на програмну продукцію від постачальника до покупця, перехід майнових прав при цьому має відповідати вимогам законодавства за змістом та формою. Якщо згідно з цивільно-правовими договором програмне забезпечення, яке інстальоване на програмно-апаратних платформах, є невід'ємною їх частиною та не виділено, як окремий компонент поставки, а також на таке програмне забезпечення не передано право власності, то операція з постачання програмно-апаратних платформ (у яких міститься програмне забезпечення) для цілей оподаткування розглядається як одна операція, яка підлягає оподаткуванням податком на додану вартість у загальновстановленому порядку.

Водночас, згідно із зазначеними вище договорами придбання послуги з доступу до використання підручників, навчально-методичних посібників в електронному вигляді учням загальноосвітніх навчальних закладів Миколаївської області, ПП « ОСОБА_5 » надає невиключне майнове право користування системою електронних інтерактивних підручників. При цьому, за підприємством зберігається право на використання програмного забезпечення і на передачу права на його використання іншим особам. Споживач набуває право використовувати програмне забезпечення з метою подальшої.

Вказане свідчить про те, що посадові особи ПП « ОСОБА_5 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », діючи за протиправного сприяння працівників ІНФОРМАЦІЯ_20 , в порушення вимог чинного законодавства, навмисно занизили базу оподаткування вказаних операцій податком на додану вартість, чим задали збитки державному бюджету в особливо великих розмірах.

Окрім того встановлено, що грошові кошти за договорами поставки № 14 від 12.04.2018 (6 000 000 грн.) та № 41 від 01.07.2019 (9 093 997 грн.), які належали розпорядникам бюджетних коштів в особі ІНФОРМАЦІЯ_21 та Комунального закладу « ІНФОРМАЦІЯ_13 » Миколаївської обласної ради, відповідно, були предметом кримінального правопорушення та одержані внаслідок його вчинення.

Як встановлено досудовим розслідуванням, грошові кошти за вказаними договорами були перераховані на рахунок ПП « ОСОБА_5 » № НОМЕР_7 в АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_22 » та в подальшому були перераховані на інші рахунки підприємства та рахунки пов'язаного з ним ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яке, за даними податкової звітності,значиться основним контрагентом-постачальником підприємства за номенклатурою «доступ до системи електронних інтерактивних підручників, програмна продукція».

За даними інформаційно-довідкових карток платників, у ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_8 )відкриті рахунки: ПП « ОСОБА_5 » - № НОМЕР_1 (українська гривня); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » -№ НОМЕР_3 (українська гривня), № НОМЕР_4 (українська гривня), № НОМЕР_5 (українська гривня) та № НОМЕР_5 (долар США).

З огляду на вищевикладене, інформація щодо руху коштів на рахунках ПП « ОСОБА_5 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » має істотне значення для встановлення обставин вчинення розслідуваного кримінального правопорушення та причетних до його вчинення осіб. Отримати зазначені вище відомості шляхом проведення інших слідчих (розшукових) дій не можливо, оскільки вони містять банківську таємницю.

Тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження (ст. 131 КПК України).

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до п.5 ч.1 ст. 162 КПК України відомості, які можуть становити банківську таємницю, відносяться до охоронюваної законом таємниці, порядок доступу до якої регулюється положеннями ч.5, 6 ст.163 КПК України.

У відповідності з ч.5,6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; а також доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Слідчим надані докази обставин на які він посилається, та доведено наявність підстав, передбачених ч.5,6 ст. 163 КПК України.

За такого, з огляду на суть кримінального правопорушення, за яким здійснено правову кваліфікацію кримінального провадження та обсяг слідчих дій, які необхідно вчинити для проведення повного та всебічного досудового розслідування, слідчий суддя дійшов висновку про те, що клопотання слід задовольнити .

Такий ступінь втручання щодо зазначених вище документів, повністю виправдовує потреби досудового розслідування.

Керуючись ст. ст. 93, 131-132, 159-166 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання Слідчого Першого слідчого відділу Слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві, ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 62019150000000437, про тимчасовий доступ до речей і документів, - задовольнити.

Надати слідчим Першого слідчого відділу Першого слідчого відділу Слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві, ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , прокурорам першого відділу Управління нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування та розшукових дій територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Миколаєві прокуратури Миколаївської області ОСОБА_4 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 або іншій уповноваженій ними за дорученням особі, дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів ( з можливим отриманням належним чином завірених копій), які перебувають у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_8 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ) забезпечити через ІНФОРМАЦІЯ_23 ( АДРЕСА_2 ), № НОМЕР_9 ( АДРЕСА_3 ), № НОМЕР_10 ( АДРЕСА_4 ), № НОМЕР_11 ( АДРЕСА_5 ) або № 31 ( АДРЕСА_6 ), а саме:

- документації, що містить відомості про рух грошових коштів за період з 01.01.2018 по 31.10.2019 із зазначенням в ній дат, часу, сум, документальних підстав, призначення перерахування грошових коштів, кореспондуючих рахунків та повних даних контрагентів (код ОКПО, найменування), а також залишків на початок та кінець операційного дня за рахунками:

- № НОМЕР_1 (українська гривня), відкритий ПП « ОСОБА_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 );

- № НОМЕР_3 (українська гривня), № НОМЕР_4 (українська гривня), № НОМЕР_5 (українська гривня) та № НОМЕР_5 (долар США), відкриті ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 );

- відео- та фотоматеріалів, зроблених упродовж 01.01.2018-31.10.2019 при знятті готівки з рахунків № НОМЕР_1 (українська гривня), № НОМЕР_3 (українська гривня), № НОМЕР_4 (українська гривня), № НОМЕР_5 (українська гривня) та № НОМЕР_5 (долар США)за допомогою банківських терміналів (банкоматів), а також адреси розташування таких терміналів.

Ухвала дійсна до 25.12.2019 року (включно).

Роз'яснити посадовим особам ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » , положення частини 1 статті 166 КПК України, згідно яких, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінально го провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1