Clarity Project
Prozorro Закупівлі Prozorro.Продажі Аукціони Увійти до системи Тарифи та оплата Про систему

Рішення від 16.12.2020 по справі 924/862/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"16" грудня 2020 р. Справа №924/862/20

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Димбовського В.В., при секретарі судового засідання Потербі О.О., розглянувши матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Техно-Буд-Центр", м. Тернопіль

до Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області, м. Хмельницький

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Державного агентства автомобільних доріг України (Укравтодор), Київ

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, м. Хмельницький

про стягнення 5100800,45 грн. - основного боргу

Представники сторін:

від позивача: Ороновська О.О. згідно ордеру серії ТР №078385;

від відповідача: Фролова О.В.

від третьої особи (Укравтодор): Коваленко М.М. за наказом №4 від 13.01.2020р. (в режимі відеоконференції);

від третьої особи (ГУ ДКСУ у Хмельницькій області): не з'явився.

У судовому засіданні, згідно ч. 1 ст. 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Процесуальні дії:

Ухвалою суду від 27.07.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

22.09.2020р. ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державне агентство автомобільних доріг України (Укравтодор) (03150, м. Київ, вул. Фізкультури, 9, код ЄДРПОУ 37641918) та Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області (29000, м. Хмельницький, вул. Свободи, 70 код ЄДРПОУ 37971775); продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.

Ухвалою суду від 15.10.2020р. закрито підготовче провадження по справі №924/862/20 та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на 26.10.2020р.

У судовому засіданні 26.10.2020р. оголошено перерву на 25.11.2020р.

У зв'язку із тимчасовою непрацездатністю судді Димбовського В.В. у період з 25.11.2020р. по 02.12.2020р., судове засідання у справі №924/862/20 не відбулося.

Ухвалою суду від 03.12.2020р. призначив судове засідання у справі №924/862/20 на 16.12.2020р.

Суть спору: позивач (Товариство з обмеженою відповідальністю "Техно-Буд-Центр") звернувся до господарського суду з позовом, у якому просить суд стягнути з відповідача (Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області) 5100800,45 грн. - основного боргу.

В обґрунтування позову посилається на неналежне виконання відповідачем договору №109 від 18.09.2017р. на надання послуг поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці (окремими ділянками).

Позивач зазначає, що добросовісно, своєчасно та якісно виконав передбачені договором роботи, однак відповідачем не оплачено частину підрядних робіт, виконаних згідно договору №109 від 18:09.2017 р.) на суму 5100800,45 грн., що підтверджується відповідними довідками про вартість виконаних робіт (ф.КБ-3) та актами приймання виконаних будівельних робіт (ф.КБ-2в) за 2017- 2018 рік.

Також позивач зауважив, що у відповідності до розділу 4 договору №109 від 18.09.2017р. замовник здійснює розрахунки за надані послуги з виконавцем по мірі надходження коштів на підставі відповідних актів форми КБ-2в та довідок КБ-3. Вважає, що роботи виконані позивачем є зданими та такими, що підлягають повній оплаті. Вважає, що заборгованість виникла на підставі наступних документів, а саме: довідки про вартість виконаних будівельних робіт (ф. КБ-3) та акту приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) за жовтень 2017р. на суму 1273842,00 грн.; довідки про вартість виконаних будівельних робіт (ф. КБ-3) та акту приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) за листопад 2017р. на суму 3607488,00 грн.; довідки про вартість виконаних будівельних робіт (ф. КБ-3) та акту приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) за листопад 2017 рік на суму 108534,00 грн.; довідки про вартість виконаних будівельних робіт (ф. КБ-3) та акту приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) за квітень 2018р. на суму 20792,45 грн.; довідки про вартість виконаних будівельних робіт (ф.КБ-3) та акту приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) за квітень 2018р. на суму 90144,00 грн.

Відповідач у відзиві на позов від 17.08.2020р. просить відмовити в позові, зазначив, що джерелом фінансування послуг за договором визначено митні платежі, тобто, фінансування проводиться згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2016 №726 "Про проведення експерименту з фінансового забезпечення здійснення заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування в усіх областях та місті Києві, а також дорожньої інфраструктури у місті Києві". Міністерством інфраструктури України погоджувались переліки об'єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонтів автомобільних доріг загального користування в Хмельницькій області, які доопрацьовувались в залежності від наявності коштів від реалізації митного експерименту. Посилаючись на додаткові угоди, зазначає, що сторонами за взаємною згодою змінено умови договору та визначено остаточну ціну позову та суми фінансування по об'єктам. Служба автомобільних доріг яка є одержувачем бюджетних коштів не може взяти на себе зобов'язання, які не передбачені в бюджетних асигнуваннях. Позивачем з позовною заявою додано копії актів звірки взаємних розрахунків між Товариством з обмеженою відповідальністю "Техно-Буд-Центр" і Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області за договором №109 від 18.09.2017р., підписані ТОВ "Техно-Буд-Центр" за період з 01.01.2017р. по 30.09.2018р. на суму 51683034,60 грн. та за період 01.10.2018р. - 15.07.2020р. на суму 374083,20 грн., разом 52057117,80 грн. У зазначених актах позивач вказує на те, що встановлено кінцеве сальдо на 30.09.2018р. на користь ТОВ "Техно-Буд-Центр" в сумі 0 грн., та станом на 15.07.2020р. заборгованість відсутня. Тобто, кошти в сумі 52057117,80 грн. Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області за виконані роботи оплачені повністю, відповідно договірні зобов'язання по договору №109 від 18.09.2017р. виконані.

У відповіді на відзив від 27.08.2020р. позивач зазначив, що роботи на спірну суму 5100800,45 грн. виконані Позивачем до укладення Додаткової угоди №5 від 05.04.2018р., згідно якої було зменшення початкової суми Договору з 59302000,00 грн. до 52245142,80 грн., що підтверджується відповідними довідками про вартість виконаних робіт (ф.КБ-3) та актами приймання виконаних будівельних робіт (ф.КБ-2в), зокрема: довідка про вартість виконаних будівельних робіт (ф. КБ-3) та акту приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) за жовтень 2017р. на суму 1273842,00 грн.; довідка про вартість виконаних будівельних робіт (ф. КБ-3) та акту приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) за листопад 2017р. на суму 3607488,00 грн.; довідка про вартість виконаних будівельних робіт (ф. КБ-3) та акту приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) за листопад 2017рік на суму 108534,00 грн.; довідка про вартість виконаних будівельних робіт (ф. КБ-3) та акту приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) довідка про вартість виконаних будівельних робіт (ф. КБ-3) та акту приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) за квітень 2018р. на суму 20792,45 грн.; довідка про вартість виконаних будівельних робіт (ф. КБ-3) та акту приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) за квітень 2018р. на суму 90144,00 грн.

Позивач наголошує на тому, що відповідачем погоджені та підписані, згідно вищезазначених актів, без жодних зауважень щодо виконання робіт, однак не прийнято та не оплачено підрядних робіт, виконаних згідно договору №109 на суму 5100800,45 грн., що підтверджується відповідними довідками про вартість виконаних робіт (ф.КБ-3) та актами приймання виконаних будівельних робіт (ф.КБ-2в) за жовтень-листопад 2017р. - квітень 2018р. Але згідно ст. 837 ЦК України та п. 6.1.1 договору, Замовник зобов'язаний прийняті надані послуги та оплатити їх згідно з актом виконаних робіт (ф. КБ-2в). Вважає, що роботи виконані позивачем є зданими та такими, що підлягають повній оплаті. Позивач не заперечує оплату у розмірі 52057117,80 грн., але спірна сума у розмірі 5100800,45 грн. у неї не входить, саме тому позивач звернувся до суду з стягненням її у судовому порядку. Укладений між сторонами договір є дійсним і обов'язковим для виконання сторонами, а отже в силу Приписів статей 204, 629 ЦКУ, породжує для його сторін відповідні права та обов'язки, зокрема право позивача отримати грошові кошти за надані послуги. Відповідачем не надано жодних доказів щодо не отримання грошових коштів з Державного бюджету, не було жодного попередження від Замовника Підряднику під час виконання умов договору, щодо неможливості проведення оплати за виконання підрядних робіт згідно даного Договору.

Відповідач у додаткових обґрунтуваннях до відзиву на позовну заяву від 22.09.2020р. зазначив, що в 2017 році затверджено Уточнений перелік будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонту автомобільних доріг загального користування в рамках експерименту фінансування забезпечення реалізації заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування у Хмельницькій області (копія додається) на загальну суму 400 млн. гривень. Станом на 26.12.2017р. роботи на ділянці автомобільної дороги км 122+700-км 123+300 Виконавцем робіт не були здані та підписана Додаткова угода №4 від 26.12.2017р. про внесення змін до договору №109 від 18.09.2017р, де зазначено у п.4.3. фінансування робіт здійснюється в сумі 58030620,00 грн за рахунок митних платежів в т.ч. 2017 рік: км 99+000-км 99+800 - 3045468.00 грн; км102+000-км 106+000 (окремими ділянками) -4444883,00 грн; км 113+000-км 115+000-4303268,00 грн; км 122+700 - км 123+300- 0,00 грн; км 137+400 -км 139+800-8745356,00 грн. Всього за 2017 - 20539975,00 грн. У 2018 році в зв'язку із відсутністю підтвердження наявності коштів на спеціальному рахунку Хмельницької обласної державної адміністрації від реалізації митного експерименту Мінінфраструктури погоджено лише доопрацьований перелік об'єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонтів автомобільних доріг загального користування в рамках експерименту з фінансового забезпечення реалізації заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування за рахунок залишків коштів, що обліковуються станом на 01.01.2018 на спеціальних рахунках Хмельницької обласної державної адміністрації від реалізації експерименту у 2017 році. У розмірі 50354,05328 тис. грн. Копії Актів приймання виконаних будівельних робіт та Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати надані позивачем тільки з позовною заявою та не містять основних реквізитів, а саме дати, вказаних у статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Відповідач наголосив на тому, що 05.04.2018р. за взаємною згодою сторін згідно переліку об'єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонтів автомобільних доріг загального користування у Хмельницькій області в рамках експерименту з фінансування забезпечення реалізації заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування та згідно п.1 ч.4 ст.36 закону України "Про публічні закупівлі" підписано додаткову угоду №5 про внесення змін до договору №109 від 18.09.2017р., якою змінено п.3.1. ціна цього Договору становить - 52245807,00 грн. та визначено фінансування по ділянці км 122+700 - км 123+300- 0,00 грн. З аналогічним змістом, за взаємною згодою, підписано Додаткову угоду №6 від 13.12.2018р. та Додатковою угодою №7 від 28.12 .2019р., за взаємною згодою, зменшено ціну договору до 52057117,80 грн. та визначено фінансування км 122+700 - км 123+300- 0,00 грн. Таким чином, враховуючи підписані додаткові угоди, якими змінено первісні зобов'язання на 52057117,80 грн. Фінансування робіт здійснюється в сумі 52057117,80 грн. за рахунок митних платежів: 2017 рік: км 99+000 - км 99+800 - 3045468,00 грн; км 102+000- км 106+000 (окремими ділянками) -4444883,00 грн; км 113+00-км 115+000-4304268,00 грн; км 122+700-км 123+300- 0,00 грн.; км 137+400-км 139+800- 8745356,00 грн. Всього за 2017 рік 20539975,00 грн. 2018 рік: км 99+000 - км 99+800 - 1990837,00 грн; км 102+000- км 106+000 (окремими ділянками) -12274291,00 грн; км 113+00-км 115+000- 12408208,80 грн; км 137+400-км 139+800- 4843806,00 грн. Всього за 2018 рік 31517142,80 грн. Тобто, кошти в сумі 52057117,80 грн. Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області за виконані роботи оплачені повністю, відповідно договірні зобов'язання по договору №109 від 18.09.2017р. виконані.

Представник третьої особи (Державного агентства автомобільних доріг України - Укравтодор) у письмових поясненнях від 06.10.2020р. просить суд закрити провадження по справі. Зазначив, що Укравтодор не погоджується із заявленими позовними вимогами, заперечує проти їх задоволення. Договір від 18.09.2017р. №109 був укладений в результаті проведеного тендеру згідно із Законом України "Про публічні закупівлі" з джерелом фінансування відповідно до пункту 33 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України. Копії Актів приймання виконаних будівельних робіт та Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати надані Позивачем з позовною заявою не містять одного з основних реквізитів, а саме, дати їх складання. Кошти в сумі 52057117,80 грн. Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області за виконані роботи оплачені повністю, що свідчить договірні зобов'язання по договору №109 від 18.09.2017р. виконані. У актах звірки встановлено кінцеве сальдо на 30.09.2018р. на користь позивача в сумі 0 грн., та станом на 15.07.2020р. заборгованість відсутня. Отже, підписанням за обопільною згодою вищеперерахованих додаткових угод до договору №109 від 18.09.2017р. було припинено первісне зобов'язання передбачене п.п. 3.1., 3.2. договору №109 від 18.09.2017р. Натомість Службою було виконане основне зобов'язання повною мірою в сумі 52057117,80 грн., що не заперечується позивачем. Таким чином фактично відсутній предмет спору, а заявлені позовні вимоги є безпідставними. Вважає, що позивачем подано завідомо безпідставний позов за відсутності предмета спору.

Представник третьої особи (Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області) у письмових поясненнях від 06.10.2020р. зазначив, що Головним управлінням Казначейства здійснюється розрахунково-касове обслуговування Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області із дотриманням норм бюджетного законодавства. При цьому орган казначейства, як територіальний орган виконавчої влади, не наділений повноваженнями втручатись у договірні відносини установ (розпорядників чи одержувачів бюджетних коштів).

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив.

Представник третьої особи (Державного агентства автомобільних доріг України - Укравтодор) наполягав на необґрунтованості позову.

Представник третьої особи (Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області) у судове засідання не з'явився.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

18.09.2017р. між Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Техно-Буд-Центр" (виконавець) укладено договір №109 на надання послуг з поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир - Чернівці (окремими ділянками) код ГБНГ. 1-218-182:2011 (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь).

Згідно з п. 1.1 договору виконавець зобов'язується, надати послуги з поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир - Чернівці (окремими ділянками) (45230000-8 Будівництво трубопроводів, - ліній зв'язку та електропередач, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) код ГБН Г. 1-218-182:2011, а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги, на умовах, визначених даним Договором.

За умовами п. 1.2 договору найменування послуг: поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир - Чернівці (окремими ділянками) (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) код ГБН Г. 1-218-182:2011.

У п. 1.3 договору зазначено, що склад та обсяги послуг, що є предметом договору, визначаються на підставі проектно-кошторисної документації, затвердженої замовником.

Відповідно до п. 1.4 договору обсяги послуг можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.

У п. 2.1 договору зазначено, що виконавець повинен виконати передбачені цим Договором послуги, якісно. Якість наданих послуг повинна відповідати умовам нормативних документів. Виконавець зобов'язаний усувати недоліки в наданих послугах, матеріалах, устаткуванні, виявлені Замовником, власними силами та за власний рахунок у строк, визначений сторонами Договору.

За умовами п. п. 3.1, 3.2 договору ціна цього договору становить - 59302000,00 грн., у тому числі: ПДВ - 9883666,67 грн. Ціна цього Договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін. Зміна договірної ціни обґрунтовується відповідними розрахунками і оформлюється шляхом укладення додаткових угод.

Відповідно до п. 3.3 договору вартість наданих послуг, що підлягають оплаті, визначаються в порядку, встановленому СОУ 42.1-37641918-050:2012, ДСТУБД.1.1-1:2013.

Згідно з п. п. 4.1, 4.2, 4.3 договору виконавець надає послуги в межах фінансових ресурсів замовника, призначених для цих цілей. Усі розрахунки за надані послуги по цьому договору здійснюються шляхом перерахування відповідних коштів на рахунок виконавця. Замовник здійснює розрахунки за надані послуги з Виконавцем по мірі надходження коштів на підставі відповідних Актів (форма №КБ-2В) та "Довідок" (форма №КБ-3) без оплати 10% вартості наданих послуг відповідно до п. 4.5. Фінансування робіт здійснюється в сумі 59302000,00 грн. в т.ч.: 0,00 грн. - за рахунок коштів державного бюджету; 0,00 грн. - за рахунок коштів місцевого бюджету; 0,00 грн. - за рахунок коштів кредитних ресурсів; 0,00 грн. - за рахунок коштів співфінансування; 59302000,00 гри - за рахунок коштів митних платежів.

У п. 4.4 договору зазначено, що бюджетні та платіжні зобов'язання за даним договором виникають у разі наявності та виключно в межах затверджених бюджетних призначень, виділених бюджетних асигнувань та фактично отриманих бюджетних коштів, а оплата здійснюється в межах фактичного надходження бюджетних коштів.

Відповідно до п. 4.5 договору факт надходження грошових коштів на розрахунковий рахунок замовника в органах державного казначейства сторони визначають моментом настання строку виконання зобов'язань за даним договором в розумінні абзацу другого частини першої статті 530 Цивільного кодексу України, за умови наявності підписаних сторонами форм КБ-2в і КБ-3.

За умовами п. 4.6 договору остаточна оплата у розмірі 10% (від суми договору) здійснюється замовником після надання виконавцем висновку державної експертної організації про надання послуг виконавцем у повному обсязі та у відповідності до проекту та після затвердження акту прийняття робіт з поточного середнього ремонту (згідно СОУ 42.1-37641918-128:2014 "Настанова щодо прийняття робіт з поточного середнього ремонту автомобільних доріг загального користування).

Згідно з п. п. 5.1, 5.2 договору строк надання послуг - з моменту підписання по 31 грудня 2018р. Строк виконання зобов'язань щодо надання послуг може продовжуватись у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі. Місце виконання: автомобільна дорога державного значення Н-03 Житомир - Чернівці (окремими ділянками).

За умовами п. п. 6.1.1, 6.1.2 договору замовник зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі оплатити надані послуги, якість яких відповідає умовам нормативних документів по мірі надходження коштів на казначейський рахунок замовника; прийняти надані послуги згідно з актом приймання наданих послуг та за умови виконання розділу 2 цього договору.

Відповідно до п. 6.2.3 договору замовник має право зменшувати обсяг надання послуг та загальну вартість цього договору залежно від реального фінансування видатків. У такому разі Сторони вносять відповідні зміни до цього Договору.

За умовами п. 6.4.1 договору виконавець має право отримати плату за якісно наданні послуги (виконані роботи) в повному обсязі по мірі надходження коштів на казначейський рахунок замовника.

Відповідно до п. 7.6 договору замовник, як одержувач бюджетних коштів, не несе відповідальності перед виконавцем за проведення несвоєчасної оплати за виконані роботи при несвоєчасному перерахуванню коштів на єдиний казначейський рахунок Замовника з державного бюджету.

Згідно з п. 10.1 договору цей договір набирає чинності з дня його підписання та діє по 31.12.2018р. або в будь-якому випадку до повного виконання сторонами взятих на себе зобов'язань за цим договором.

У відповідності до розділу 12 договору невід'ємною частиною цього договору є: договірна ціна; календарний план надання послуг.

Договір підписаний сторонами, скріплений відтисками їх печаток.

Відповідно до Додаткової угоди №1 від 25.09.2017р. про внесення змін до договору №109 від 18.09.2017р. викладено п. 3.1 договору №109 в наступній редакції: "ціна договору визначена в сумі 59302000,00 грн, в тому числі: км 99+000 - км 99+800 - 5165204,00 грн; км 102+000- км 106+000 (окремими ділянками) - 17440718,00 грн; км 113+000- км 115+000 - 16812117,00 грн; км 122+700-км 123+300- 5266018,00 грн; км 137+400-км 139+800- 14617943,00 грн.".

Згідно Додаткової угоди №2 від 14.12.2017р. викладено п. 3.1 договору №109 в наступній редакції: "ціна договору становить 58030620,00 грн, в тому числі: км 99+000 - км 99+800 - 5165204,00 грн; км 102+000- км 106+000 (окремими ділянками) -17440718,00 грн; км 113+000 - км 115+000 - 16812117,00 грн; км 122+700-км 123+300- 5266018,00 грн; км 137+400-км 139+800- 13346563,00 грн.".

Відповідно до Додаткової угоди №3 від 18.12.2017р. викладено п. 3.1 договору №109 в наступній редакції: "ціна договору становить 58030620,00 грн, в тому числі: км 99+000 - км 99+800 - 5165204,00 грн; км 102+000- км 106+000 (окремими ділянками) -17440718,00 грн; км 113+000 - км 115+000 - 16812117,00 грн; км 122+700-км 123+300- 5266018,00 грн; км 137+400-км 139+800- 13346563,00 грн.".

Додатковою угодою №4 від 26.12.2017р. викладено п.4.3 договору №109 в наступній редакції: "Фінансування робіт здійснюється в сумі 58030620,00 грн за рахунок митних платежів в т.ч. 2017 рік: км 99+000 - км 99+800 - 3045468,00 грн; км 102+000- км 106+000 (окремими ділянками) -4444883,00 грн; км 113+000 - км 115+000 - 4304268,00 грн; км 122+700-км 123+300- 0,00 грн; км 137+400-км 139+800- 8745356,00 грн. Всього за 2017 рік 20539975,00 грн. 2018 рік: км 99+000 - км 99+800 - 2119736,00 грн; км 102+000- км 106+000 (окремими ділянками) -12995835,00 грн; км 113+00-км 115+000- 12507849,00 грн; км 122+700-км 123+300- 5266018,00 грн; км 137+400-км 139+800- 4601207,00 грн. Всього за 2018 рік 37490645,00 грн.".

Додатковою угодою №5 від 05.04.2018р. викладено п. 3.1 договору №109 в наступній редакції: "ціна договору становить 52245807,00 грн, в тому числі: ПДВ - 8707634,50 гривень."; викладено п. 4.3 договору №109 в наступній редакції: "Фінансування робіт здійснюється в сумі 52245807,00 грн за рахунок митних платежів в т.ч. 2017 рік: км 99+000 - км 99+800 - 3045468,00 грн; км 102+000- км 106+000 (окремими ділянками) -4444883,00 грн; км 113+000 - км 115+000 - 4304268,00 грн; км 122+700-км 123+300- 0,00 грн; км 137+400-км 139+800 - 8745356,00 грн. Всього за 2017 рік 20539975,00 грн. 2018 рік: км 99+000 - км 99+800 - 1990837,00 грн; км 102+000 - км 106+000 (окремими ділянками) -12023731,00 грн; км 113+000 - км 115+000 - 12557146,00 грн; км 137+400-км 139+800- 5134118,00 грн. Всього 2018 рік 31705832,00 грн.".

Відповідно до Додаткової угоди №6 від 13.12.2018р. викладено п. 4.3 договору №109 в наступній редакції: "Фінансування робіт здійснюється в сумі 52245807,00 грн за рахунок митних платежів в т.ч. 2017 рік: км 99+000 - км 99+800 - 3045468,00 грн; км 102+000- км 106+000 (окремими ділянками) -4444883,00 грн; км 113+000 - км 115+000 - 4304268,00 грн; км 122+700-км 123+300- 0,00 грн; км 137+400-км 139+800- 8745356,00 грн. Всього за 2017 рік 20539975,00 грн. 2018 рік: км 99+000 - км 99+800 - 1990837,00 грн; км 102+000- км 106+000 (окремими ділянками) - 12274291,00 грн; км 113+000 - км 115+000 - 12408208,80 грн; км 137+400-км 139+800- 4843806,00 грн. Всього за 2018 рік 31517142,80 грн. 2019 рік 122+700-123+-300-188689,20 грн". Викладено п. 5.1 договору №109 в наступній редакції: "Строк надання послуг: з моменту підписання договору до 31.12.2019р., або в будь-якому випадку до повного виконання сторонами взятих на себе зобов'язань за цим договором, згідно з календарним планом надання послуг, що є невід'ємною частиною договору". Викладено п. 10.1 договору №109 в наступній редакції: "Цей договір набирає чинності з дня його підписання та діє по 31.12.2018р. або в будь-якому випадку до повного виконання сторонами взятих на себе зобов'язань за цим договором".

Додатковою угодою №7 від 28.12.2019р. викладено п. 3.1 договору №109 в наступній редакції: "ціна договору становить 52057117,80 грн, в тому числі: ПДВ - 8676186,30 грн."; викладено п. 4.3 договору №109 в наступній редакції: "Фінансування робіт здійснюється в сумі 52057117,80 грн за рахунок митних платежів в т.ч. 2017 рік: км 99+000 - км 99+800 - 3045468,00 грн; км 102+000- км 106+000 (окремими ділянками) -4444883,00 грн; км 113+00-км 115+000-4304268,00 грн; км 122+700-км 123+300- 0,00 грн; км 137+400-км 139+800- 8745356,00 грн. Всього за 2017 рік 20539975,00 грн. (митні кошти). 2018 рік: км 99+000 - км 99+800 - 1990837,00 грн; км 102+000- км 106+000 (окремими ділянками) -12274291,00 грн; км 113+00-км 115+000- 12408208,80 грн; км 137+400-км 139+800- 4843806,00 грн. Всього за 2018 рік 31517142,80 грн (митні кошти).

Протягом вересня 2017 року - жовтня 2018 року відбувалося погодження та уточнення переліків об'єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонтів автомобільних доріг загального користування в Хмельницькій області, які доопрацьовувались в залежності від фінансування, про що свідчать листи Міністерства інфраструктури України від 22.09.2017р. та від 18.07.2018р., Комітету з питань бюджету Верховної Ради України від 05.10.2017р. та від 18.10.2018р., Укравтодору від 25.09.2017р. та від 31.08.2018р., Хмельницької обласної державної адміністрації від 19.09.2017р., від 21.09.2017р., від 25.09.2017р., від 04.10.2018р., від 04.10.2018р.

До матеріалів справи відповідачем долучено перелік об'єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонтів автомобільних доріг загального користування в Хмельницькій області (без дати, в графі "затверджено" - 2017 рік), у якому зазначено по об'єкту "км 122+700-км 123+300" залишок обсягу фінансування станом на 01.01.2017р. - 5600,000 тис. грн.

Також до матеріалів справи відповідачем долучено перелік із змінами об'єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонтів автомобільних доріг загального користування в Хмельницькій області (без дати, в графі "затверджено" - 2018 рік), у якому об'єкт "км 122+700-км 123+300" відсутній.

У матеріалах справи наявні довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (ф. КБ-3) на суму 5100800,45 грн.:

- за жовтень 2017 року на суму 1273842,00 грн. (договір №109 від 18.09.2017р.) Найменування будівництва та його адреса - Поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир - Чернівці (окремими ділянками), в тому числі: Н-03 Житомир-Чернівці км 99+000 -км 99+800, км 102+000 - км 106+000 (окремими ділянками), км 113+000 - км 115+000, км 122+700 -км123+300, 137+400 -139+800 (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, аеродромів і залізничних доріг, вирівнювання поверхонь) код ГБН Г. 1-218-182:2011;

- за листопад 2017 року на суму 3607488,00 грн. (договір №109 від 18.09.2017р.) Найменування будівництва та його адреса - Поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир - Чернівці (окремими ділянками), в тому числі: Н-03 Житомир-Чернівці км 99+000 -км 99+800, км 102+000 - км 106+000 (окремими ділянками), км 113+000 - км 115+000, км 122+700 -км123+300, 137+400 - 139+800 (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, аеродромів і залізничних доріг, вирівнювання поверхонь) код ГБН Г. 1-218-182:2011;

- за листопад 2017 року на суму 108534,00 грн. (договір №109 від 18.09.2017р.) Найменування будівництва та його адреса - Поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир - Чернівці (окремими ділянками), в тому числі: Н-03 Житомир-Чернівці км 99+000 -км 99+800, км 102+000 - км 106+000 (окремими ділянками), км 113+000 - км 115+000, км 122+700 -км123+300, 137+400 - 139+800 (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, аеродромів і залізничних доріг, вирівнювання поверхонь) код ГБН Г. 1-218-182:2011;

- за квітень 2018 року на суму 90144,00 грн. (договір №109 від 18.09.2017р.) Найменування будівництва та його адреса - Поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці (окремими ділянками), в тому числі: Н-03 Житомир-Чернівці км 99+000- км 99+800, км 102+000 - км 106+000 (окремими ділянками), км 113+000 - км 115+000, км 122+700 - км 123+300, км 137+400 -км 139+800 (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, аеродромів і залізничних доріг, вирівнювання поверхонь) код ГБН Г.1-218-182:2011;

- за квітень 2018 року на суму 20792,45 грн. (договір №109 від 18.09.2017р.) Найменування будівництва та його адреса - Поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир-Чернівці (окремими ділянками), в тому числі: Н-03 Житомир-Чернівці км 99+000- км 99+800, км 102+000 - км 106+000 (окремими ділянками), км 113+000 - км 115+000, км 137+400 -км 139+800 (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, аеродромів і залізничних доріг, вирівнювання поверхонь) код ГБН Г. 1-218-182:2011.

Також у матеріалах справи наявні акти приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в):

- за жовтень 2017 року на суму 1273842,00 грн. (договір №109 від 18.09.2017р.) із зазначенням найменування робіт і витрат - "локальний кошторис 2-1-4 на км 122+700 км 123+300";

- за листопад 2017 року на суму 3607488,00 грн. (договір №109 від 18.09.2017р.) з зазначенням найменування робіт і витрат - "локальний кошторис 2-1-4 на км 122+700 км 123+300";

- за листопад 2017 року на суму 108534,00 грн. (договір №109 від 18.09.2017р.) з зазначенням найменування робіт і витрат - "локальний кошторис 2-1-4 на км 122+700 км 123+300";

- за квітень 2018 року на суму 90144,00 грн. (договір №109 від 18.09.2017р.) з зазначенням найменування робіт і витрат - "локальний кошторис 2-1-1 на км 122+700 км 123+300";

- за квітень 2018 року на суму 20792,45 грн. (договір №109 від 18.09.2017р.) з зазначенням найменування робіт і витрат - "локальний кошторис 2-1-1 на км 122+700 км 123+300".

Також у матеріалах справи наявні довідки про вартість виконаних будівельних робіт (ф. КБ-3) та акти приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) на загальну суму 52057117,80 грн., а саме: за жовтень 2017 року на суму 8745356,00 грн.; за жовтень 2017 року на суму 3045468,00 грн.; за жовтень 2017 року на суму 4444883,00 грн.; за жовтень 2017 року на суму 4304268,00 грн.; за квітень 2018 року на суму 26580818,00 грн.; за травень 2018 року на суму 4120014,00 грн.; за травень 2018 року на суму 268800,00 грн.; за червень 2018 року на суму 173427,60 грн. (підписано в липні - 10.07.2018р.); за листопад 2017 року на суму 250560,00 грн.; за грудень 2018 року на суму 123523,20 грн.

Відповідач сплатив позивачу кошти в розмірі 52057117,80 грн., що підтверджується платіжними дорученнями:

№21 від 04.10.2017р. на суму 8745356,00 грн. з призначенням платежу "7316580:2610; пот.сер.рем.а/д.д.з.Жит-Черн; д№109/18.09.17р; д.у.№1/25.09.17р; з UА-2017-05-24-000277-с/18.09.17р; а.ф.КБ-2в.3КБ/04.10.17р;в.ч ПДВ 1457559,34";

№26 від 13.10.2017р. на суму 3045468,00 грн. з призначенням платежу "7316680:2610; пот.сер.рем.а/д.д.з.Жит-Черн;д№109/18.09.17р; д.у.№1/25.09.17р; з UА-2017-05-24-000277-с/18.09.17р;а.ф.КБ-2в.3КБ/13.10.17р;в.ч ПДВ 507578,00";

№39 від 26.10.2017р. на суму 4444883,00 грн. з призначенням платежу "7316680:2610; пот.сер.рем.а/д.д.з.Жит-Черн;д№109/18.09.17р; д.у.№1/25.09.17р; з UА-2017-05-24-000277-с/18.09.17р;а.ф.КБ-2в.3КБ/26.10.17р;в.ч ПДВ 740813,84";

№41 від 17.11.2017р. на суму 4304268,00 грн. з призначенням платежу "7316680:2610; пот.сер.рем.а/д.д.з.Жит-Черн;д№109/18.09.17р; д.у.№1/25.09.17р; з UА-2017-05-24-000277-с/18.09.17р;а.ф.КБ-2в.3КБ/26.10.17р;в.ч ПДВ 717378,00";

№245 від 05.04.2018р. на суму 26580818,00 грн. з призначенням платежу "2717464;2610; пот.сер.рем.а/д.д.з.Жит-Черн;д№109/18.09.17р; д.у.№5/05.04.18р; з UА-2017-05-24-000277-с/18.09.17р;а.ф.КБ-2в.3КБ/05.04.18р;в.ч ПДВ 4430136,34";

№255 від 25.05.2018р. на суму 4388814,00 грн. з призначенням платежу "2717464;2610; пот.сер.рем.а/д.д.з.Жит-Черн;д№109/18.09.17р; д.у.№5/05.04.18р; з UА-2017-05-24-000277-с/18.09.17р;а.ф.КБ-2в.3КБ/25.05.18р;в.ч ПДВ 731469,00";

№262 від 10.07.2018р. на суму 173427,60 грн. з призначенням платежу "2717464;2610;п.с.р.а/д д.з.Житомир-Чернівці;№109/18.09.17р,д.у.№5/05.04. 18р,з. UА-2017-05-24-000277-с/04.09.17р,а.ф.КБ-2в.3КБза червень2018р, в т.ч. ПДВ-28904,60";

№271 від 14.11.2018р. на суму 250560,00 грн. з призначенням платежу "2717464;2610; пот.сер.рем.а/д.д.з.Жит-Черн;д№109/18.09.17р; д.у.№5/05.04.18р; з UА-2017-05-24-000277-с/18.09.17р;а.ф.КБ-2в.3КБ за листопад 2018р;в.ч ПДВ 41760,00";

№275 від 11.12.2018р. на суму 123523,20 грн. з призначенням платежу "2717464;2610; пот.сер.рем.а/д.д.з.Жит-Черн;д№109/18.09.17р; д.у.№5/05.04.18р; з UА-2017-05-24-000277-с/18.09.17р;а.ф.КБ-2в.3КБ за грудень 2018р;в.ч ПДВ 20587,20".

Позивачем також залучено незалежного експерта ФОП Маланюк Г.П., що діяв на підставі кваліфікаційного сертифікату АТ №003222, кваліфікаційного сертифікату АЕ 000569 та Свідоцтва про підтвердження кваліфікації №96 від 28.07.2017р., для додаткового підтвердження чи не підтвердження обсягів виконаних робіт за результатами здійсненого технічного обстеження.

ФОП Маланюк Г.П. 04.09.2020р. за результатами здійсненого технічного обстеження зроблено висновок, на підставі зібраних та досліджених даних в процесі технічного обстеження та експертизи слід встановити "1"-шу категорію технічного стану виконаних будівельних робіт по проведеному поточному середньому ремонту автомобільної дороги Н - 03 Житомир- Чернівці на ділянці км 122+700 -км 123+300. Підтвердив фактичне виконання будівельних робіт по проведеному поточному середньому ремонту автомобільної дороги державного значення за жовтень - листопад 2017 року, квітень 2018 року в сумі 5100800,45 тис.грн. (включаючи ПДВ) згідно актів форм № КБ - 2в та довідок форм № КБ - 3. Визнав підставою для оплати виконаних ТОВ "Техно - Буд -Центр" будівельних робіт (наданих послуг) по проведеному поточному середньому ремонту автомобільної дороги державного значення Н - 03 Житомир - Чернівці на ділянці км 122+700 - км 123+300 за жовтень - листопад 2017 року, квітень 2018 року по формах № КБ - 2в і № КБ - 3 на загальну суму 5100,80045 тис.грн. (разом з ПДВ).

Позивачем до матеріалів справи долучено акт звірки взаємних розрахунків між ТОВ "Техно-Буд-Центр" і Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області за договором №109 від 18.09.2017р., підписаний та скріплений відтиском печатки ТОВ "Техно-Буд-Центр" за період з 01.01.2017р. по 30.09.2018р., відповідно до якого дебет оборот склав 51683034,60 грн., кредит оборот склав 51683034,60 грн., встановлено кінцеве сальдо станом на 30.09.2018р. в розмірі 0,00 грн.

Також позивачем до матеріалів справи долучено акт звірки взаємних розрахунків між ТОВ "Техно-Буд-Центр" і Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області за договором №109 від 18.09.2017р., підписаний та скріплений відтиском печатки ТОВ "Техно-Буд-Центр" за період з 01.10.2018р. по 15.07.2020р., відповідно до якого дебет склав 374083,20 грн., кредит склав 374083,20 грн., зазначено, що за даними ТОВ "Техно-Буд-Центр" заборгованість відсутня.

ТОВ "Техно-Буд-Центр" 17.09.2019р. та 30.03.2020р. звертався до керівника Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області з претензіями щодо сплати 5100800,45 грн. коштів по договору №109 від 18.09.2017р.

У листі від 15.05.2020р. Служба автомобільних доріг у Хмельницькій області повідомила ТОВ "Техно-Буд-Центр" про те, що усі кошти по договору №109 від 18.09.2017р. сплачені, зобов'язання виконані.

Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, судом прийнято до уваги наступне:

Відповідно до ч. 2 п. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

З положень ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Нормами ст. 627 ЦК України встановлено свободу договору, тобто відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі ст. 626 ЦК України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст.628 Цивільного кодексу України).

Як вбачається з матеріалів справи, 18.09.2017р. між відповідачем (Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області - замовник) та позивачем (Товариством з обмеженою відповідальністю "Техно-Буд-Центр" - виконавець) укладено договір №109 на надання послуг з поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення Н-03 Житомир - Чернівці (окремими ділянками) код ГБНГ. 1-218-182:2011 (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), який за своїм змістом та правовою природою є договором підряду.

Згідно ст.837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України (далі - ГК України), ст.ст.525, 526 ЦК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом.

Статтею 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно ст.629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 843 ЦК України унормовано, що у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення.

Якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк, або за згодою замовника, - достроково (ст.854 ЦК України).

Судом враховується, що Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 726 "Про проведення експерименту з фінансового забезпечення здійснення заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування державного значення у Волинській, Львівській, Одеській і Чернівецькій областях та м. Києві" затверджено Порядок спрямування до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м. Києва 50 відсотків суми перевиконання загального обсягу щомісячних показників надходжень митних платежів, визначених у розписі державного бюджету за загальним фондом, та поквартальної компенсації з державного дорожнього фонду.

Як вже зазначалося, за умовами пунктів 3.1 та 3.2 договору ціна цього договору становить - 59302000,00 грн. та може бути зменшена за взаємною згодою сторін.

При цьому, позивач просить суд стягнути заборгованість в розмірі 5100800,45 грн., посилаючись на неналежне виконання умов договору №109 від 18.09.2017р., зауважуючи про те, що відповідач не сплатив кошти за виконані по вказаному договору роботи по ділянці дороги "км 122+700-км 123+300", при цьому посилається на відповідні акти (ф. КБ-2в) за жовтень 2017р. на суму 1273842,00 грн., за листопад 2017р. на суму 3607488,00 грн., за листопад 2017р. на суму 108534,00 грн., за квітень 2018р. на суму 20792,45 грн., за квітень 2018р. на суму 90144,00 грн., у яких підставою визначено договірну ціну та договір №109 від 18.09.2017р.

Як вже зазначалось, сторони у п. 1.4 та п. 4.1 договору погодили, що обсяги послуг можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків. Виконавець надає послуги в межах фінансових ресурсів замовника, призначених для цих цілей.

Судом враховується та обставина, що за п. 4.4 договору бюджетні та платіжні зобов'язання за даним договором виникають у разі наявності та виключно в межах затверджених бюджетних призначень, виділених бюджетних асигнувань та фактично отриманих бюджетних коштів, а оплата здійснюється в межах фактичного надходження бюджетних коштів, а за п. 6.1.1 договору замовник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі оплатити надані послуги, якість яких відповідає умовам нормативних документів по мірі надходження коштів на казначейський рахунок замовника.

В свою чергу, сторони у п. 7.6 договору передбачили, що замовник, як одержувач бюджетних коштів, не несе відповідальності перед виконавцем за проведення несвоєчасної оплати за виконані роботи при несвоєчасному перерахуванню коштів на єдиний казначейський рахунок замовника з державного бюджету.

Відповідно до п. 6.2.3 договору замовник має право зменшувати обсяг надання послуг та загальну вартість цього договору залежно від реального фінансування видатків. У такому разі сторони вносять відповідні зміни до цього договору.

Судом враховується, що за додатковою угодою №4 від 26.12.2017р. фінансування робіт на 2017 рік на ділянці дороги "км 122+700-км 123+300" склало 0,00 грн., фінансування робіт на 2018 рік на ділянці дороги "км 122+700-км 123+300" передбачалось в розмірі 5266018,00 грн., однак додатковою угодою №5 від 05.04.2018р. ціна договору була зменшена до 52245807,00 грн., в тому числі, по ділянці дороги "км 122+700-км 123+300" фінансування робіт на 2017 рік склало 0,00 грн, а на 2018 рік фінансування робіт по ділянці дороги "км 122+700-км 123+300" не було передбачено.

Отже, додатковими угодами №4 від 26.12.2017р. та №5 від 05.04.2018р. фінансування робіт, як і обсяги послуг, на 2017 рік на ділянці дороги "км 122+700-км 123+300" визначено в розмірі 0,00 грн.

При цьому, як вже зазначалось, додатковою угодою №5 від 05.04.2018р. фінансування робіт було зменшено до 52245807,00 грн. На аналогічну суму передбачалося фінансування робіт й за додатковою угодою №6 від 13.12.2018р., з фінансуванням робіт на 2017 рік по ділянці дороги "км 122+700-км 123+300" в розмірі 0,00 грн. Додатковою угодою №6 від 13.12.2018р. фінансування по вказаній ділянці дороги на 2018 рік не передбачено, фінансування на ділянці дороги "122+700-123+-300" у 2019 році визначено в розмірі 188689,20 грн.

Судом враховується, що додатковою угодою №7 від 28.12.2019р. встановлено ціну договору в розмірі 52057117,80 грн., а фінансування робіт по ділянці дороги "км 122+700-км 123+300" було визначено в розмірі 0,00 грн.

Відповідно, за договором №109 від 18.09.2017р. (зі змінами, внесеними додатковими угодами) фінансування робіт по ділянці дороги "км 122+700-км 123+300" не було передбачено.

Отже, договором №109 від 18.09.2017р. (з врахуванням додаткових угод), який є підставою для заявлених позовних вимог, не встановлено обов'язку виконавця виконувати роботи на суму понад узгоджену сторонами та, як наслідок, відповідного обов'язку замовника сплачувати їх вартість за вказаним договором.

Саме по собі зазначення договору №109 від 18.09.2017р. в актах форми КБ-2в не спростовує того факту, що за підписаним сторонами договором №109 від 18.09.2017р. (з врахуванням додаткових угод) обсяг робіт по ділянці дороги "км 122+700-км 123+300" не був визначений, обсяг фінансування складав 0,00 грн.

Позивач зазначає, що акти форми КБ-2в (за жовтень 2017р. на суму 1273842,00 грн., за листопад 2017р. на суму 3607488,00 грн., за листопад 2017р. на суму 108534,00 грн., за квітень 2018р. на суму 20792,45 грн., за квітень 2018р. на суму 90144,00 грн.) були підписані до підписання додаткових угод.

Щодо таких тверджень позивача, судом враховується, що у випадку виконання таких робіт за актами (по ділянці дороги км 122+700-км 123+300) до підписання додаткових угод №4 від 26.12.2017р., №5 від 05.04.2018р., №6 від 13.12.2018р. та №7 від 28.12.2019р., позивач, укладаючи такі додаткові угоди з визначеним фінансуванням робіт на ділянці дороги зі значенням 0,00 грн., самостійно погодився на відсутність фінансування робіт на ділянці дороги "км 122+700-км 123+300" та відсутність обов'язку у відповідача проводити оплату по ділянці дороги "км 122+700-км 123+300" за договором №109 від 18.09.2017р. з врахуванням додаткових угод (п. 4.4, 7.6 договору).

Тобто, позивач, підписуючи додаткові угоди №4 від 26.12.2017р., №5 від 05.04.2018р., №6 від 13.12.2018р. та №7 від 28.12.2019р., погодився з тим, що в межах договору №109 від 18.09.2017р. обсяг робіт та їх фінансування складає 0,00 грн., що виключає можливість стягнення заявлених в позові коштів в якості заборгованості за договором №109 від 18.09.2017р.

У випадку існування зобов'язань по актам форми КБ-2в по ділянці дороги "км 122+700-км 123+300" (за жовтень 2017р. на суму 1273842,00 грн., за листопад 2017р. на суму 3607488,00 грн., за листопад 2017р. на суму 108534,00 грн., за квітень 2018р. на суму 20792,45 грн., за квітень 2018р. на суму 90144,00 грн.), вони не відносяться до зобов'язань за договором №109 від 18.09.2017р. (з врахуванням додаткових угод), оскільки сам позивач погодився в вищезазначених додаткових угодах з відсутністю фінансування, а отже й необхідності виконання робіт, на зазначеній ділянці дороги (км 122+700-км 123+300), вказаній у актах.

Такі зобов'язання можуть існувати поза межами договірних зобов'язань за договором №109 від 18.09.2017р. (з врахуванням додаткових угод), тобто виходять за межі договору та можуть відноситись до інших зобов'язань.

З огляду на викладене, висновок експерта ФОП Маланюк Г.П. від 04.09.2020р. судом до уваги не приймається.

За приписами ст.598, 599 ЦК України, зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Судом встановлено, що на виконання умов договору №109 від 18.09.2017р. (з врахуванням додаткових угод) позивачем було виконано, а замовником (відповідачем) прийнято роботи на суму 52057117,80 грн., про що свідчать наявні у матеріалах справи довідки про вартість виконаних підрядних робіт та акти приймання виконаних робіт за жовтень 2017 року на суму 8745356,00 грн.; за жовтень 2017 року на суму 3045468,00 грн.; за жовтень 2017 року на суму 4444883,00 грн.; за жовтень 2017 року на суму 4304268,00 грн.; за квітень 2018 року на суму 26580818,00 грн.; за травень 2018 року на суму 4120014,00 грн.; за травень 2018 року на суму 268800,00 грн.; за червень 2018 року на суму 173427,60 грн. (підписано в липні - 10.07.2018р.); за листопад 2017 року на суму 250560,00 грн.; за грудень 2018 року на суму 123523,20 грн.

Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області здійснено оплату за вищевказаними актами приймання робіт у повному обсязі, про що свідчать наявні у матеріалах справи платіжні доручення: №21 від 04.10.2017р. на суму 8745356,00 грн., №26 від 13.10.2017р. на суму 3045468,00 грн., №39 від 26.10.2017р. на суму 4444883,00 грн., №41 від 17.11.2017р. на суму 4304268,00 грн., №245 від 05.04.2018р. на суму 26580818,00 грн., №255 від 25.05.2018р. на суму 4388814,00 грн., №262 від 10.07.2018р. на суму 173427,60 грн., №271 від 14.11.2018р. на суму 250560,00 грн., №275 від 11.12.2018р. на суму 123523,20 грн.

Окремо судом враховується, що позивачем до матеріалів справи долучено акт звірки взаємних розрахунків між ТОВ "Техно-Буд-Центр" і Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області за договором №109 від 18.09.2017р., підписаний та скріплений відтиском печатки ТОВ "Техно-Буд-Центр" за період з 01.01.2017р. по 30.09.2018р., відповідно до якого дебет та кредит оборот склав 51683034,60 грн., а кінцеве сальдо між сторонами за договором №109 від 18.09.2017р. станом на 30.09.2018р. склало 0,00 грн.

Також позивачем до матеріалів справи долучено акт звірки взаємних розрахунків між ТОВ "Техно-Буд-Центр" і Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області за договором №109 від 18.09.2017р., підписаний та скріплений відтиском печатки ТОВ "Техно-Буд-Центр" за період з 01.10.2018р. по 15.07.2020р., відповідно до якого дебет склав 374083,20 грн., кредит склав 374083,20 грн., зазначено, що за даними ТОВ "Техно-Буд-Центр" заборгованість відсутня.

Отже, за вказаними актами за період з 01.01.2017р. по 15.07.2020р. позивач виконав роботи за договором №109 від 18.09.2017р. на суму 52057117,80 грн., а відповідач сплатив 52057117,80 грн.

З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку, що, враховуючи виконання позивачем робіт та повну сплату їх вартості відповідачем, зобов'язання сторін за договором №109 від 18.09.2017р. (з врахуванням додаткових угод) припинилися. Доказів внесення сторонами змін до названого договору щодо збільшення договірної ціни чи збільшення фінансування за вказаним договором по напрямку робіт "км 122+700-км 123+300" матеріали справи не містять.

При цьому, судом враховано, що Законом України "Про публічні закупівлі" заборонено придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом.

За приписами ст.853 ЦК України замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду. Однак, враховуючи викладені вище висновки щодо відсутності у замовника відповідного обов'язку приймати роботи та сплачувати підряднику грошові кошти за них в обсязі більшому, ніж був узгоджений сторонами в договорі №109 від 18.09.2017р. (з врахуванням додаткових угод), суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Статтею 2 ГПК України унормовано, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Відповідно до частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з частиною 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1. ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Частиною 1 ст. 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно з ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Обов'язок доказування та подання доказів відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.

Це стосується позивача, який мав довести наявність усіх тих обставин, на підставі яких він звернувся до господарського суду з позовними вимогами.

З урахуванням вищевикладеного, а саме встановлених судом обставин припинення зобов'язань сторін за договором №109 від 18.09.2017р. (з врахуванням додаткових угод), а також того, що позивач не навів належних і допустимих доказів в обґрунтування позову, суд приходить до висновку про відмову в позові.

З огляду на наявність спору між сторонами, у задоволенні клопотання представника третьої особи (Державного агентства автомобільних доріг України - Укравтодор) про закриття провадження по справі суд відмовляє.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по оплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст. 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України, у виняткових випадках залежно від складності справи складання повного рішення (постанови) суду може бути відкладено на строк не більш як десять днів, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Повний текст складено 28.12.2020р.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч.1, 2 ст. 256 ГПК України).

Суддя В.В. Димбовський

Віддрук. 5 прим.:

1 - в справу,

2 - позивачу (46008, м. Тернопіль, вул. Шептицького, 4),

3 - відповідачу (29001, м. Хмельницький, вул. Свободи, 77),

4 - третій особі Укравтодор (03150, м. Київ, вул. Фізкультури, 9),

5 - третій особі Головному управлінню Державної казначейської служби України у Хмельницькій області (29000, м. Хмельницький, вул. Свободи, 70).

Всім рек. з повід.