Clarity Project
Prozorro Закупівлі Prozorro.Продажі Аукціони Увійти до системи Тарифи та оплата Про систему

Ухвала від 05.09.2023 по справі 910/19364/21

УХВАЛА

05 вересня 2023 року

м. Київ

cправа № 910/19364/21

Верховний Суд у складі судді Касаційного господарського суду:

Булгакової І. В.,

розглянувши матеріали касаційної скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-логістичний комплекс "Арктика" (далі- Товариство)

на постанову Північного апеляційного господарського суду від 11.05.2023

за позовом акціонерного товариства "Державний ощадний банк України"

до Антимонопольного комітету України

про визнання недійсним рішення від 16.09.2021 №506-р та

за позовною заявою третьої особи - Товариства

до Антимонопольного комітету України

про визнання недійсним рішення 16.09.2021 №506-р,

ВСТАНОВИВ:

Товариство 24.08.2023 (згідно з поштовою відміткою на конверті) звернулося до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 11.05.2023 у справі № 910/19364/21, а рішення господарського суду міста Києва від 28.09.2022 у цій справі залишити в силі. Водночас у скарзі скаржник просить поновити строк на касаційне оскарження.

Перевіривши матеріали поданої касаційної скарги, Суд дійшов висновку, що остання підлягає залишенню без руху, виходячи з такого.

Відповідно до частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України, Кодекс) підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 1, 4 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 310 цього Кодексу.

Приписами пункту 5 частини другої статті 290 ГПК України визначено, що у касаційній скарзі повинно бути зазначено, підставу (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) статтею 287 цього Кодексу підстави (підстав).

Зміст касаційної скарги свідчить, що як на підставу касаційного оскарження судового рішення скаржник посилається на те, що судами попередніх інстанції неправильно застосовано норми матеріального та порушено норми процесуального права без урахування висновку Верховного Суду, викладеного у постановах Верховного Суду, що визначено пунктом 1 частини другої статті 287 ГПК України.

Водночас у разі подання касаційної скарги на підставі пункту 1 частини другої статті 287 цього Кодексу в касаційній скарзі зазначається постанова Верховного Суду, в якій викладено висновок про застосування норми права у подібних правовідносинах, що не був врахований в оскаржуваному судовому рішенні.

При цьому з огляду на зміст наведених вимог процесуального закону при касаційному оскарженні судових рішень з підстав, передбачених пунктом 1 частини другої статті 287 цього Кодексу, скаржник повинен чітко вказати, яку саме норму права судами першої та (або) апеляційної інстанцій було застосовано без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду.

Отже, системний аналіз наведених положень ГПК України дає підстави для висновку, що при касаційному оскарженні судових рішень, зазначених у пунктах 1, 4 частини першої статті 287 ГПК України у касаційній скарзі обґрунтування неправильного застосування судом (судами) норм матеріального права чи порушення норм процесуального права має обов'язково наводитись у взаємозв'язку із посиланням на відповідний пункт (пункти) частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України як на підставу для касаційного оскарження судового рішення.

Однак подана касаційна скарга хоча і містить посилання на окремі норми права, проте скаржником у її тексті не наведеного належного обґрунтування того, в чому саме полягало неправильне застосування судом апеляційної інстанції (і яких саме) норм права (пункт, частина стаття), стосовно застосування яких висновок Верховного Суду, викладений у наведених постановах, не був врахований судом апеляційної інстанції.

Тобто, саме лише посилання скаржника у касаційній скарзі на неврахування висновків Верховного Суду як на підставу касаційного оскарження судових рішень без зазначення конкретних норм права (пункт, частина, стаття) щодо застосування яких, на думку скаржника, висновок Верховного Суду, викладений у постановах, не був врахований судами попередніх інстанцій, не можуть формувати чітких підстав касаційного оскарження у розумінні частини другої статті 287 ГПК України.

З огляду на викладене Суд доходить висновку, що касаційна скарга оформлена з порушенням вимог статті 290 ГПК України, оскільки не містить чіткого обґрунтування підстав, на яких подається касаційна скарга .

Крім того, відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 290 ГПК України до касаційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до частини другої статті 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Порядок і розмір сплати судового збору, встановлений Законом України "Про судовий збір" (далі - Закон).

Відповідно до частини першої статті 4 Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

За приписами підпункту 2 пункту 2 частини другої статті 4 Закону за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру судовий збір становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Позов у цій справі було подано у 2021 році, в якому згідно з приписами статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021" прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 січня 2021 року визначений у розмірі 2 270,00 грн.

За приписами підпункту 5 пункту 2 частини другої статті 4 Закону за подання до господарського суду касаційної скарги на рішення суду судовий збір складає 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Отже, враховуючи викладене, судовий збір з цієї касаційної скарги мав обчислюватись та сплачуватись до спеціального фонду Державного бюджету України з урахуванням вимог вказаних норм Закону у сумі 4 540, 00 грн.

Проте до касаційної скарги скаржником не додано доказів про сплату судового збору у встановленому розмірі, не зазначено про наявність таких доказів і в додатках до касаційної скарги.

Згідно з частиною другою статті 292 ГПК України у разі, якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 290 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу, про що суддею постановляється відповідна ухвала.

Відповідно до частини другої статті 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Отже, суд касаційної інстанції зазначає, що Товариству необхідно усунути недоліки касаційної скарги, а саме:

- уточнити наведену скаржником підставу касаційного оскарження та чітко зазначити норми права (пункт, частина, стаття) неправильного застосування яких, на думку скаржника, припустився апеляційний господарський суд під час ухвалення оскаржуваної постанови від 11.05.2023 та стосовно застосування яких (норм) висновок Верховного Суду, викладений у наведених постановах Верховного Суду, не був врахований судом апеляційної інстанції;

- надати суду оригінал документа, що підтверджує сплату судового збору у розмірі 4 540,00 грн на реквізити, які зазначені на вебсайті Верховного Суду у розділі "Платiжнi реквiзити для перерахування судового збору в гривнях", із зазначенням обов'язкових реквізитів у призначенні платежу (зокрема, щодо інформації про номер справи, у межах якої подається відповідна скарга);

З урахуванням наведеного касаційна скарга подана без додержання відповідних вимог процесуального законодавства, а тому підлягає залишенню без руху на підставі частини другої статті 292 ГПК України.

Суд також вважає за необхідне звернути увагу скаржника на те, що у разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали касаційну скаргу буде повернуто скаржнику.

З огляду на залишення касаційної скарги без руху заявлене скаржником клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження залишається без вирішення до усунення недоліків.

Керуючись статтями 174, 234, 290, 292 ГПК України, Верховний Суд

УХВАЛИВ:

1. Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-логістичний комплекс "Арктика" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 11.05.2023 у справі № 910/19364/21 залишити без руху.

2. Надати товариству з обмеженою відповідальністю "Торгово-логістичний комплекс "Арктика" строк для усунення недоліків касаційної скарги, який становить не більше 10 днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху. Повідомити скаржника про можливість подати до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду документи про усунення недоліків через систему "Електронний суд" або поштою за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6.

3. Роз'яснити товариству з обмеженою відповідальністю "Торгово-логістичний комплекс "Арктика", що у разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали касаційну скаргу буде повернуто скаржнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя Верховного Суду І. В. Булгакова

Попередній документ
113233467
Наступний документ
113233469
Інформація про рішення:
№ рішення: 113233468
№ справи: 910/19364/21
Дата рішення: 05.09.2023
Дата публікації: 06.09.2023
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Касаційний господарський суд Верховного Суду
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено до судового розгляду (26.09.2023)
Дата надходження: 14.08.2023
Предмет позову: про визнання недійсним рішення №506-р від 16.09.2021
Учасники справи:
ТОВ "ТЛК"АРКТИКА" Заявник
ТАРАСЕНКО К В головуючий суддя
ТАРАСЕНКО К В суддя-доповідач
МИХАЛЬСЬКА Ю Б суддя-учасник колегії
ТИЩЕНКО А І суддя-учасник колегії
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгово-логістичний комплекс "Арктика" Заявник апеляційної інстанції
ЗЕЛЕНІНА Н І суддя-доповідач
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгово-логістичний комплекс "Арктика" 3-я особа з самостійними вимогами
Антимонопольний комітет України Відповідач (Боржник)
Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" Позивач (Заявник)
ОТРЮХ Б В головуючий суддя
ОТРЮХ Б В суддя-доповідач
ПОЛЯКОВ Б М суддя-учасник колегії
ГРЕК Б М суддя-учасник колегії
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгово-логістичний комплекс "Арктика" 3-я особа із самостійними вимогами на стороні позивача
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгово-логістичний комплекс "Арктика" Заявник
РУДЕНКО М А головуючий суддя
РУДЕНКО М А суддя-доповідач
БАРСУК М А суддя-учасник колегії
ПОНОМАРЕНКО Є Ю суддя-учасник колегії
СКРИПКА І М головуючий суддя
СКРИПКА І М суддя-доповідач
Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" Заявник апеляційної інстанції
Антимонопольний Комітет України Відповідач (Боржник)
БУЛГАКОВА І В головуючий суддя
БУЛГАКОВА І В суддя-доповідач
МАЛАШЕНКОВА Т М суддя-учасник колегії
КОЛОС І Б суддя-учасник колегії
Антимонопольний комітет України Заявник касаційної інстанції
АТ "Державний ощадний банк України" Позивач (Заявник)
ТОВ "Торгово-логістичний комплекс "Арктика" За участю
Адвокат Грушко О.О. Представник скаржника
ТОВ "Торгово-логістичний комплекс "Арктика" Заявник касаційної інстанції
Столярчук І.В. Представник позивача
БЕНЕДИСЮК І М суддя-учасник колегії
ЗЕЛЕНІНА Н І Суддя-доповідач
Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" Позивач (заявник)
Антимонопольний комітет України відповідач (боржник)
СКРИПКА І М Головуючий суддя
Антимонопольний Комітет України відповідач (боржник)
Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" орган або особа, яка подала апеляційну скаргу
БУЛГАКОВА І В Головуючий суддя
АТ "Державний ощадний банк України" Позивач (заявник)
Антимонопольний комітет України заявник касаційної інстанції
ТОВ "Торгово-логістичний комплекс "Арктика" за участю
Столярчук І.В. представник позивача
АТ "Державний ощадний банк України" позивач (заявник)
ТОВ "Торгово-логістичний комплекс "Арктика" заявник касаційної інстанції
Розклад:
19.05.2024 08:27 Господарський суд міста Києва
19.05.2024 08:27 Господарський суд міста Києва
22.12.2021 15:15 Господарський суд міста Києва
03.02.2022 14:35 Господарський суд міста Києва
28.09.2022 12:25 Господарський суд міста Києва
26.01.2023 11:00 Північний апеляційний господарський суд
09.03.2023 11:00 Північний апеляційний господарський суд
06.04.2023 12:40 Північний апеляційний господарський суд
11.05.2023 12:20 Північний апеляційний господарський суд
26.09.2023 10:30 Касаційний господарський суд
24.10.2023 11:30 Касаційний господарський суд