Clarity Project
Prozorro Закупівлі Prozorro.Продажі Аукціони Увійти до системи Тарифи та оплата Про систему

Постанова від 12.08.2021 по справі 910/12199/20

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" серпня 2021 р. Справа№ 910/12199/20

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Пашкіної С.А.

суддів: Буравльова С.І.

Сітайло Л.Г.

За участю секретаря судового засідання : Кулачок О.А.

представників сторін:

від позивача - Гончар Л.В. (орлер КС №423642 від 09.12.20);

від відповідача - Раілко С.В. (довір. від 02.08.21);

розглянувши апеляційні скарги Державної організації "Національний будинок органної та камерної музики України" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-реставраційна фірма "Відродження"

на рішення Господарського суду міста Києва від 11.11.2019

у справі № 910/12199/20 (суддя Чинчин О.В.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-реставраційна фірма "Відродження"

до Державної організації "Національний будинок органної та камерної музики України"

про визнання договору укладеним

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 11.11.2019 у справі №910/12199/20 у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельно-реставраційна фірма «Відродження» до Державної організації «Національний будинок органної та камерної музики України» про визнання договору укладеним - відмовлено.

Рішення місцевого господарського суду ґрунтується на тому, що:

- у зв'язку з не укладенням в установлений Законом України «Про публічні закупівлі» та тендерною документацією строк договору за наслідками проведення спірної процедури закупівлі, таку процедуру замовником було вирішено відмінити на підставі ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі»;

- у зв'язку з відміною процедури закупівлі у замовника - Державної організації «Національний будинок органної та камерної музики України» відсутній обов'язок по укладенню спірного договору про закупівлю.

Не погоджуючись з рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 11.11.2020 та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю з інших правових підстав.

В апеляційній скарзі відповідач зазначає про те, що:

- висновок суду першої інстанції про те, що перебіг строку на укладення договору про закупівлі, визначений ч.2 ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі», продовжено з 28.07.2020, а тому сторони повинні були укласти договір про закупівлю не пізніше 03.08.2020, прямо суперечить вимогам ч.8 ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки згідно з цією нормою Закону перебіг строків, зазначених у ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі», зупиняється на період розгляду скарги саме Антимонопольним комітетом України як органом оскарження; інших випадків зупинення перебігу строків на укладення договору про закупівлю, зазначених у ст.32 Закону України «Про публічні закупівлі», в тому числі у випадку наявності судової заборони, Закон України «Про публічні закупівлі» не передбачає.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 30.12.2020 колегією суддів у складі головуючого судді Пашкіної С.А., суддів Буравльова С.І., Андрієнка В.В. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної організації «Національний будинок органної та камерної музики України» на рішення Господарського суду міста Києва від 11.11.2020, справу №910/12199/20 призначено на 20.01.2021.

Не погоджуючись з рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 11.11.2020 та задовольнити позовні вимоги.

В апеляційній скарзі позивач зазначає про те, що:

- з моменту визначення ТОВ «Будівельно-реставраційна фірма «Відродження» переможцем торгів та встановлення відповідності пропозиції позивача вимогам тендерної документації та вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» не має законної можливості відмінити процедуру закупівлі, в тому числі в порядку, передбаченому ч.1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі», що було встановлено рішенням Господарського суду м.Києва від 09.12.2020 у справі №910/16180/20 за позовом ТОВ «Будівельно-реставраційна фірма «Відродження» до Державного підприємства «Національний будинок органної та камерної музики України» про визнання незаконним та скасування рішення про відміну процедури відкритих торгів.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 30.12.2020 колегією суддів у складі головуючого судді Пашкіної С.А., суддів Буравльова С.І., Андрієнка В.В. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельно-рестравраційна фірма «Відродження», справу №910/12199/20 призначено на 20.01.2021. Об'єднано апеляційну скарги Державної організації "Національний будинок органної та камерної музики України" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-реставраційна фірма "Відродження" на рішення Господарського суду міста Києва від 11.11.2020 у справі №910/12199/20.

Від відповідача (12.01.2021) надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому відповідач зазначає про те, що:

- на момент отримання відповідачем листа позивача від 24.07.2020 №329 з договором про закупівлю робіт, додатками до цього договору, а також кошторисними та іншими необхідними для укладення договору про закупівлю документами строк для укладення договору про закупівлю, встановлений ч.2 ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі», вже було пропущено.

Від позивача (20.01.2021) надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Господарського суду міста Києва від 08.12.2020 у справі №910/16180/20 про скасування рішення про відміну процедури відкритих торгів.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 04.02.2021 колегією суддів у складі головуючого судді Пашкіної С.А., суддів Буравльова С.І., Андрієнка В.В. зупинено апеляційне провадження у справі №910/12199/20 до набрання законної сили рішенням по справі №910/16180/20.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 16.07.2021 колегією суддів у складі головуючого судді Пашкіної С.А., суддів Буравльова С.І., Андрієнка В.В. у зв'язку з відсутністю обставин, які зумовили зупинення провадження у справі, поновлено апеляційне провадження у справі №910/12199/20 за апеляційними скаргами Державної організації "Національний будинок органної та камерної музики України" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-реставраційна фірма "Відродження", розгляд апеляційних скарги призначено на 12.08.2021.

Розпорядженням Північного апеляційного господарського суду від 10.08.2021, у зв'язку перебуванням судді Андрієнка В.В., який не є головуючим суддею (суддею-доповідачем), у відпустці, у справі № 910/12199/20 призначено повторний автоматизований розподіл справи.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.08.2021 справа № 910/12199/20 передана на розгляд колегії суддів у складі: Пашкіна С.А. (головуючий), судді Сітайло Л.Г., Буравльов С.І.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 12.08.2021 колегією суддів у складі головуючого судді Пашкіної С.А., суддів Сітайло Л.Г., Буравльова С.І. прийнято до свого провадження апеляційні скарги Державної організації "Національний будинок органної та камерної музики України" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-реставраційна фірма "Відродження" на рішення Господарського суду міста Києва від 11.11.2019 у справі № 910/12199/20.

Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін судовою колегією встановлено.

17.04.2020 року на веб-сайті https://prozorro.gov.ua/ Державним підприємством "Національний будинок органної та камерної музики України" було розміщено оголошення про проведення відкритих торгів №UA-2020-04-17-0001764-c, предмет закупівлі: "Реставрація фасадів пам'ятки архітектури національного значення - Костьолу Святого Миколая" (охоронний №902/1) Державного підприємства "Національний будинок органної та камерної музики України" по вул. Велика Васильківська, 75 у Печерському районі м. Києва" ДК 021:2015:45453000-7- капітальний ремонт і реставрація.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельно - реставраційна фірма "Відродження" скористалось правом на участь в зазначеній процедурі закупівлі, подавши 28.04.2020 року тендерну пропозицію щодо участі в процедурі закупівлі.

Протоколом засідання тендерного комітету Державного підприємства "Національний будинок органної та камерної музики України" №4/14 від 01.06.2020 року, зокрема, визначено переможцем процедури закупівлі по відкритим торгам щодо закупівлі "Реставрація фасадів пам'ятки архітектури національного значення - Костьолу Святого Миколая" (охоронний №902/1) Державного підприємства "Національний будинок органної та камерної музики України" по вул. Велика Васильківська, 75 у Печерському районі м. Києва" Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельно - реставраційна фірма "Відродження".

02.06.2020 року на веб-сайті https://prozorro.gov.ua/ Державним підприємством "Національний будинок органної та камерної музики України" було розміщено повідомлення про намір укласти договір з Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельно - реставраційна фірма "Відродження".

Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель №11847-р/пк-пз від 16.06.2020 року скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Максимус Констракшн" від 12.06.2020 року прийнято до розгляду.

Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель №13023-р/пк-пз від 03.07.2020 року відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Максимус Констракшн" у задоволенні його скарги від 12.06.2020 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.07.2020 року по справі №640/15511/20 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Максимус Констракшн" про забезпечення адміністративного позову задоволено частково. Зупинено дію рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 03.07.2020 року №13023 -р/пк-пз до набрання рішенням суду законної сили у адміністративній справі №640/15511/20. Заборонено ДП "Національний будинок органної та камерної музики України" вчиняти дії, спрямовані на продовження процедур закупівель, оголошених в електронній системі Рrozorro за ідентифікатором № UА-2020-04-17-001765-с, у тому числі, але не виключно: укладати договори про закупівлю за результатами зазначених процедур та вчиняти будь-які дії, спрямовані на укладення таких договорів, до набрання рішенням суду законної сили у справі №640/15511/20. В іншій частині відмовлено.

Листом №275 від 13.07.2020 року відповідач повідомив позивача, що 13.07.2020 року отримав ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.07.2020 року по справі №640/15511/20, а тому підписання договору не може бути здійснено до завершення розгляду цього питання в судовій інстанції.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.07.2020 року по справі №640/15511/20 клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Максимус Констракшн" про скасування заходів забезпечення позову до подання позовної заяви задоволено. Скасовано заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.07.2020 року про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви.

24.07.2020 року позивач надіслав на адресу відповідача лист №329 від 24.07.2020 року разом з договором про закупівлю робіт з додатками у 2 примірниках на підписання, що підтверджується копіями накладної від 24.07.2020 р., опису вкладення у цінний лист.

У відповідь на який відповідач листом №291 від 29.07.2020 року повідомив, що строки укладення договору про закупівлю вже пропущені, а тому Відповідач звернувся з листом до Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України за роз'ясненням можливості поновлення строків на укладення договору та можливості укладення договору з пропущенням строку, проте відповіді не отримано, а тому до отримання роз'яснень у відповідача немає правових підстав для вирішення питань, зазначених у листах позивача.

Державне підприємство "Національний будинок органної та камерної музики України" листом №310 від 18.08.2020 року повідомило, що станом на 18.08.2020 р. відповіді від Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України не отримано.

Відповідно до преамбули Закону України «Про публічні закупівлі» цей Закон установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Згідно ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі» переможець процедури закупівлі - учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визнана найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю, або учасник, якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі.

Відповідно до ч.1 ст.25 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Документ з тендерною пропозицією подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, вимогам, визначеним у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.

Розкриття тендерних пропозицій з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, та інформацією і документами, що містять технічний опис предмета закупівлі, здійснюється автоматично електронною системою закупівель відразу після закінчення електронного аукціону. Перед початком електронного аукціону автоматично розкривається інформація про ціни/приведені ціни тендерних пропозицій ( ч.1 ст. 27 Закону України «Про публічні закупівлі»).

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про публічні закупівлі») оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації, та шляхом застосування електронного аукціону.

До початку проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично розкривається інформація про ціну та перелік усіх цін пропозицій, розміщений у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників. У разі якщо крім ціни установлені інші критерії оцінки до початку електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично, відповідно до методики оцінки, установленої замовником в тендерній документації, визначаються показники інших критеріїв оцінки та приведена ціна, після чого розкривається інформація про приведену ціну та перелік усіх приведених цін пропозицій, розміщений у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників.

Під час проведення електронного аукціону в електронній системі відображаються значення ціни пропозиції учасника та приведеної ціни.

Після оцінки пропозицій замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації з переліку учасників, починаючи з учасника, пропозиція якого за результатом оцінки визначена найбільш економічно вигідною. Строк розгляду тендерної пропозиції, яка за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п'яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Строк розгляду тендерної пропозиції може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку розгляду тендерної пропозиції замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель.

За результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця та приймає рішення про намір укласти договір згідно з цим Законом.

Протоколом засідання тендерного комітету Державного підприємства "Національний будинок органної та камерної музики України" №4/14 від 01.06.2020 року, зокрема, визначено переможцем процедури закупівлі по відкритим торгам щодо закупівлі "Реставрація фасадів пам'ятки архітектури національного значення - Костьолу Святого Миколая" (охоронний №902/1) Державного підприємства "Національний будинок органної та камерної музики України" по вул. Велика Васильківська, 75 у Печерському районі м. Києва" Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельно - реставраційна фірма "Відродження".

Протоколом засідання тендерного комітету Державної організації "Національний будинок органної та камерної музики України" №5/14 від 04.09.2020 року відмінено процедуру відкритих торгів на закупівлю робіт "Реставрація фасадів пам'ятки архітектури національного значення - Костьолу Святого Миколая" (охоронний №902/1) Державного підприємства "Національний будинок органної та камерної музики України" по вул. Велика Васильківська, 75 у Печерському районі м. Києва" ДК 021:2015:45453000-7- капітальний ремонт і реставрація відповідно до ч.1 ст. 31 Закону України "Про публічні закупівлі", за причиною - неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 08.12.2020 у справі №910/16180/20 (до вирішення якої було зупинено провадження у справі №910/12199/20), залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 21.04.2021 у справі №910/16180/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельно-реставраційна фірма «Відродження» до Державної організації «Національний будинок органної та камерної музики України» про визнання незаконним та скасування рішення про відміну процедури відкритих торгів, вирішено скасувати рішення тендерного комітету Державного підприємства "Національний будинок органної та камерної музики України" про відміну процедури закупівлі робіт UA-2020-04-17-001765-c ("Реставрація фасадів пам'ятки архітектури національного значення - Костьолу Святого Миколая (охоронний номер 902/1) ДП "Національний будинок органної та камерної музики України" по вул. Велика Васильківська, 75 у Печерському районі м. Києва" (коригування) (ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" - 45453000-7-Капітальний ремонт і реставрація), оформлене протоколом засідання тендерного комітету №5/14 від 04.09.2020. В іншій частині в задоволенні позову відмовлено.

Відповідно до ст.179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Згідно ч.ч.2, 3 статті 180 Господарського кодексу України господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Відповідно до ч.ч.1-3 статті 181 Господарського кодексу України Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

Згідно ч.ч.1,4 ст.183 Господарського кодексу України договори за державним замовленням укладаються між визначеними законом суб'єктами господарювання - виконавцями державного замовлення та державними замовниками, що уповноважені від імені держави укладати договори (державні контракти), в яких визначаються господарські зобов'язання сторін та регулюються відносини замовника з виконавцем щодо виконання державного замовлення. Ухилення від укладення договору за державним замовленням є порушенням господарського законодавства і тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами. Спори, пов'язані з укладенням договору за державним замовленням, в тому числі при ухиленні від укладення договору однієї або обох сторін, вирішуються в судовому порядку.

Відповідно до статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Судова колегія зазначає, що з урахуванням приписів частини 3 статті 181 Господарського кодексу України, статті 638, частини 1 статті 640, частин 1, 2 статті 641, частин 1, 2 статті 642 Цивільного кодексу України, пунктів 15, 28, 30, 35 частини 1 статті 1, частин 1, 2 статті 32 Закон України "Про публічні закупівлі", оприлюднення відповідачем оголошення про проведення відкритих торгів №UA-2020-04-17-0001764-c, предмет закупівлі: "Реставрація фасадів пам'ятки архітектури національного значення - Костьолу Святого Миколая" (охоронний №902/1) Державного підприємства "Національний будинок органної та камерної музики України" по вул. Велика Васильківська, 75 у Печерському районі м. Києва" ДК 021:2015:45453000-7- капітальний ремонт і реставрація слід вважати запрошенням невизначеному колу осіб робити пропозиції укласти договір. Відповідно, направлення позивачем своєї тендерної пропозиції слід вважати пропозицією укласти договір, на умовах зазначених позивачем у такій тендерній пропозиції. Тому, визначення відповідачем переможця процедури закупівлі - позивача, та направлення позивачу повідомлення про намір укласти договір, свідчить про прийняття (акцепт) пропозиції позивача, викладеній в тендерній пропозиції.

Однак, зважаючи на встановлені у справі обставини та норми чинного законодавства, які підлягають до застосування у спірних правовідносинах, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що саме ДП "Національний будинок органної та камерної музики України" має укласти з ТОВ "БРФ "Відродження" договір за результатом проведення закупівлі UA-2020-04-17-001765-c, оскільки у розумінні приписів статті 181 ГК України позивачем було надано відповідачеві пропозицію щодо укладення договору (оферту) у вигляді подання відповідних документів на участь у закупівлі, а відповідачем було визначено позивача, як переможця закупівлі, чим фактично прийнято пропозицію позивача.

Таким чином у цьому випадку факт неукладення договору, у розумінні частини 1 статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі" є порушенням законодавства з питань публічних закупівель саме з боку відповідача.

Статтею 5 ГПК України передбачено, що здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v . the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

У пункті 75 рішення Європейського суду з прав людини від 05.04.2005 у справі "Афанасьєв проти України" (заява №38722/02) суд зазначає, що засіб захисту, котрий вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним", як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.

Отже, ефективний засіб правого захисту у розумінні Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Установивши наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, про захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту їх порушення або оспорення і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу в захисті, встановивши безпідставність та (або) необґрунтованість заявлених вимог (правова позиція Великої Палати Верховного Суду, викладена у постанові від 16.10.2019 у справі №525/505/16-ц).

Колегія суддів зауважує, що у позивача, якого визначено переможцем закупівлі, були правомірні очікування та законні сподівання на правомірну поведінку відповідача як суб'єкта господарювання щодо укладення договору з урахуванням встановлених вище обставин колегія суддів дійшла до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно - реставраційна фірма "Відродження" до Державної організації "Національний будинок органної та камерної музики України" про визнання договору укладеним.

Враховуючи викладене, Північний апеляційний господарський суд дійшов висновку про те, що апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-реставраційна фірма "Відродження" підлягає задоволенню, апеляційна скарга Державної організації "Національний будинок органної та камерної музики України" задоволенню не підлягає, рішення Господарського суду міста Києва від 11.11.2021 підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 269, 270, 273-279, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Державної організації "Національний будинок органної та камерної музики України" залишити без задоволення.

2. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-реставраційна фірма "Відродження" задовольнити.

3. Рішення Господарського суду міста Києва від 11.11.2019 у справі №910/12199/20 скасувати.

4. Позовні вимоги задовольнити.

5. Визнати укладеним, з дня набрання судовим рішенням законної сили, між Державним підприємством «Національний будинок органної та камерної музики України» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будіаельно-реставраційна фірма «Відродження» договір на закупівлю робіт - «Реставрація фасадів пам'ятки архітектури національного значення - Костьолу Святого Миколая (охоронний номер №902/1) ДП «Національний будинок органної та камерної музики України» по вул. Велика Васильківська, 75 у Печерському районі м.Києва» за кодом ДК021/2015:45453000-7- Капітальний ремонт і реставрація, на визначених результатами процедури закупівлі та тендерною документацією на наступних умовах:

ДОГОВІР

про закупівлю робіт №1

м.Київ «___»_____ ______»

Державне підприємство «Національний будинок органної та камерної музики України» (далі - «Замовник»), в особі генерального директора Стахурської Тетяни Миколаївни, який діє на підставі Статуту з однієї сторони,

Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельно- реставраційна фірма «Відродження» (далі - «Підрядник), в особі директора Граужиса Ярослава Олеговича, що діє на підставі статуту з іншої сторони, (в подальшому разом іменуються - «Сторони», а кожна окремо - «Сторона») керуючись нормами чинного законодавства України, з урахуванням тендерної пропозиції Учасника процедури закупівлі, уклали цей Договір (надалі іменується - «Договір», «Договір підряду») про нижченаведене.

1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ

1.1. Підрядник зобов'язується за завданням Замовника, відповідно до проектної (проектно-кошторисної) документації Замовника та умов Договору, на свій ризик виконати та здати в установлений Договором підряду строк закінчені будівельні роботи - «Реставрація фасадів пам'ятки архітектури національного значення - Костьолу Святого Миколая (охоронний № 902/1) ДП «Національний будинок органної та камерної музики України» по вул. Велика Васильківська, 75 у Печерському районі м. Києва». (Коригування) (ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація), а Замовник зобов'язується надати Підряднику будівельний майданчик (фронт робіт), прийняти від Підрядника закінчені роботи (об'єкт; будівництва) та оплатити їх відповідно до умов Договору (при наявності фінансування).

1.2. Об'єкт будівництва: Костьол Святого Миколая (охоронний № 902/1) ДП «Національний будинок органної та камерної музики України» по вул. Велика Васильківська, 75 у Печерському районі м. Києва».

1.3. Місце розташування об'єкта будівництва: Україна, м. Київ, Печерський район, вул. Велика Васильківська, 75.

1.4. Вид будівництва: Реставрація фасадів пам'ятки архітектури національного

значення. "

1.5. Склад та обсяги робіт, що доручаються до виконання Підряднику, визначені на підставі проектно-кошторисної документації. Склад та обсяги робіт можуть бути переглянуті в процесі будівництва у разі внесення змін до проектно- кошторисної документації, у порядку, визначеному чинним законодавством.

2. СТРОКИ ВИКОНАННЯ РОБІТ

2.1. Строки початку та закінчення робіт:

Підрядник розпочинає виконання робіт після укладання договору, і повинен завершити виконання робіт до 20 грудня 2021 року.

Виконання робіт (строки початку та закінчення робіт) проводиться за погодженням з Замовником згідно з виділеними коштами за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України:

1 -й етап - до 20 грудня 2020 року;

2-й етап - до 20 грудня 2021 року.

Початок виконання робіт та етапи (види робіт, розділи робіт) Підрядник обов'язково погоджує з Замовником.

2.2. Початок та закінчення будівельних робіт визначається календарним графіком виконання робіт, який є невід'ємною частиною Договору (Додаток № 1) та умовами Договору.

2.3. Підрядник може достроково забезпечити завершення виконання робіт і здачу їх Замовнику, тільки за згодою Замовника.

2.4. Строки виконання робіт можуть бути змінені з внесенням відповідних змін у договір підряду в разі: виникнення обставин непереборної сили; невиконання або неналежного виконання Замовником своїх зобов'язань (порушення умов фінансування, несвоєчасне надання будівельного майданчика (фронту робіт),проектної документації тощо); внесення змін до проектної документації; дій третіх осіб, що унеможливлюють належне виконання робіт, за винятком випадків, коли ці дії зумовлені залежними від Підрядника обставинами; виникнення інших обставин, що можуть вплинути на строки виконання робіт (визначених чинним законодавством та Договором).

2.5. Замовник може у разі необхідності прийняти рішення про уповільнення, зупинення або прискорення виконання робіт із внесенням у встановленому порядку змін у Договір, у тому числі до Додатків до Договору (до календарного графіка виконання робіт тощо).

3. ДОГОВІРНА ЦІНА

3.1. Загальна ціна Договору (договірна ціна) робіт визначається на основі кошторису та інших документів, пов'язаних із складанням і необхідних для визначення кошторисної вартості робіт та договірної ціни, що є невід'ємною частиною Договору (Додаток № 2), є твердою

і складає 138 498 000,00 (сто тридцять вісім мільйонів чотириста дев'яносто вісім тисяч) грн, 00 коп., у тому числі ПДВ 23 083 000,00 (двадцять три мільйони вісімдесят три тисячі) грн, 00 коп.

Фінансування виконання робіт Підрядника проводиться Замовником поетапно, згідно з Планом фінансування, який є невід'ємною частиною Договору (Додаток №3).

Обсяги робіт можуть бути зменшені залежно від фактичного фінансування.

3.2. Порядок визначення вартості договірної ціни проводиться згідно положень ДСТУ Б Д.1.1-1:2013.

3.3. Договірна ціна може бути зменшена за взаємною згодою Сторін.

3.4. Якщо під час робіт виникла потреба у виконанні додаткових робіт, не врахованих проектно-кошторисною документацією, і у зв'язку з цим у відповідному підвищенні твердої договірної ціни, Підрядник зобов'язаний повідомити Замовника про обставини, що призвели до виконання таких робіт протягом 5 (п'яти) робочих днів у письмовій формі, та подати замовнику пропозиції з відповідними розрахунками. Замовник, розглядає зазначені пропозиції, приймає рішення по суті та повідомляє про нього Підрядника протягом 5 (п'яти) робочих днів. Якщо Підрядник не повідомив Замовника в установленому порядку про необхідність виконання додаткових робіт і відповідного підвищення твердої договірної ціни, він не може вимагати від Замовника оплати виконаних додаткових робіт і відшкодування завданих йому збитків, якщо не доведе, що проведення таких робіт було необхідне в інтересах Замовника, зокрема, у зв'язку з тим, що зупинення робіт загрожувало знищенням або пошкодженням об'єкта будівництва.

4. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН

4.1. Замовник має право: 4.1.1. відмовитися від прийняття закінчених робіт (об'єкта будівництва) у разі виявлення недоліків, які виключають можливість їх використання відповідно до мети, зазначеної у проектній документації та Договорі, і не можуть бути усунені Підрядником, Замовником або третьою особою; 4.1.2. здійснювати у будь-який час, не втручаючись у господарську діяльність Підрядника (Субпідрядника), технічний нагляд і контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання робіт. Замовник може делегувати в установленому законодавством порядку повноваження щодо здійснення технічного нагляду і контролю третій особі, зокрема спеціалізованій організації (консультаційній, проектній, інжиніринговій тощо) або спеціалісту, які мають відповідні дозвільні документи; 4.1.3. вносити зміни у проектну та кошторисну документацію згідно з чинним законодавством; 4.1.4. вимагати безоплатного виправлення недоліків, що виникли внаслідок допущених Підрядником порушень, або виправити їх своїми силами, якщо інше не передбачено Договором. У такому разі збитки, завдані Замовнику, відшкодовуються Підрядником, у тому числі за рахунок відповідного зниження договірної ціни; 4.1.5. відмовитися від Договору та вимагати відшкодування збитків, якщо Підрядник своєчасно не розпочав роботи або виконує їх настільки повільно, що закінчення їх у строк, визначений Договором, стає неможливим; 4.1.6. ініціювати внесення змін у Договір, вимагати розірвання Договору та відшкодування збитків за наявності істотних порушень Підрядником умов Договору; 4.1.7. не проводити оплату за рахунком в разі неналежного оформлення документів; 4.1.8. достроково розірвати цей Договір у разі невиконання зобов'язань Підрядником, повідомивши про це його у 10-тиденний строк в односторонньому порядку. Замовник також має інші права, передбачені цим Договором, Цивільним і Господарським кодексами України, Загальними умовами укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, іншими актами законодавства. 4.2. Замовник зобов'язаний: 4.2.1. надати Підряднику будівельний майданчик (фронт робіт), передати дозвільну та іншу договірну документацію відповідно до Договору; 4.2.2. прийняти в установленому порядку та оплатити виконані роботи відповідно до умов Договору (при наявності фінансування); 4.2.3. негайно повідомити Підрядника про виявлені недоліки в роботі;

4.2.4. виконувати свої зобов'язання за цим Договором належно, сприяючи іншій Стороні у виконанні її обов'язків за цим Договором.

4.2.5. виконувати належним чином інші зобов'язання, передбачені цим Договором, Цивільним і Господарським кодексами України, Загальними умовами укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, іншими актами законодавства.4.3. Підрядник має право: 4.3.1. залучати до виконання Договору третіх осіб (субпідрядників), інформацію про які було подано в тендерній пропозиції;

4.3.2. зупиняти роботи у разі невиконання Замовником своїх зобов'язань за договором підряду, що призвело до ускладнення або до неможливості проведення Підрядником робіт;

4.3.3. на відшкодування завданих йому збитків відповідно до законодавства та Договору;

4.3.4. вимагати оплати робіт за Договором у відповідності до умов Договору (при наявності фінансування).

4.3.5. ініціювати внесення змін у Договір;Підрядник також має інші права, передбачені цим Договором, Цивільним і Господарським кодексами України, Загальними умовами укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, іншими актами законодавства. 4.4. Підрядник зобов'язаний: 4.4.1. належно виконати з використанням власних ресурсів, та у встановлені строки роботи відповідно до проектної, кошторисної документації та умов Договору; 4.4.2. вживати заходів до збереження майна, переданого Замовником; 4.4.3. своєчасно попередити Замовника про те, що додержання його вказівок стосовно способу виконання робіт загрожує їх якості або придатності, та про наявність інших обставин, які можуть викликати таку загрозу; 4.4.4. передати Замовнику у порядку, передбаченому законодавством та цим Договором, належно виконані роботи;4.4.5. забезпечити ведення та передачу замовнику в установленому порядку документів про виконання Договору; 4.4.6. координувати діяльність субпідрядників на будівельному майданчику, якщо інше не передбачено Договором підряду (субпідряду); 4.4.7. своєчасно усувати недоліки, допущені з його вини;4.4.8. відшкодувати відповідно до законодавства та Договору завдані Замовнику збитки; 4.4.9. інформувати в установленому порядку Замовника про хід виконання зобов'язань за Договором, обставини, що перешкоджають його виконанню, а також про заходи, необхідні для їх усунення; 4.4.10. у разі прийняття рішення про ліквідацію або у разі порушення справи про банкрутство протягом 3 (трьох) робочих днів з дати прийняття такого рішення чи порушення такої справи повідомити про це Замовника, а також погодити з Замовником питання передачі виконаних робіт та розрахунків за виконані роботи;4.4.11. протягом 5 (п'яти) днів з моменту закінчення виконання робіт (а так само в разі дострокового припинення Договору - з моменту припинення) самостійно та за рахунок власних коштів звільнити будівельний майданчик від будь-яких своїх тимчасових споруд, залишків будівельних матеріалів, обладнання (засобів, техніки, приладів, інструментів), відходів (сміття) тощо; 4.4.12. забезпечити виконання вимог охорони праці за кожним видом робіт, виконувати правила техніки безпеки і протипожежної безпеки на місці проведення робіт, проводити контроль за дотриманням працівниками безпечних умов праці, своєчасно забезпечувати своїх працівників засобами індивідуального та колективного захисту;4.4.13. своєчасно усувати зауваження технічного нагляду, авторського нагляду, інших контролюючих органів; 4.4.14. одночасно з наданням Актів виконаних робіт надавати Замовнику документи, що підтверджують якість матеріалів, які були використані при виконанні робіт, і їх відповідність вимогам державним стандартам, будівельним нормам та/або проектній документації;4.4.15. виконувати належним чином інші зобов'язання, передбачені цим Договором, Цивільним і Господарським кодексами України, Загальними умовами укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, іншими актами законодавства.

5. РИЗИКИ ВИПАДКОВОГО ЗНИЩЕННЯ АБО ПОШКОДЖЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБІТ ТА ЇХ СТРАХУВАННЯ

5.1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта будівництва (результатів робіт) до його прийняття Замовником несе Підрядник, крім випадків виникнення ризику внаслідок обставин, що залежали від Замовника.

5.2. Страхування ризиків випадкового знищення або пошкодження об'єкта будівництва (результатів робіт) здійснюється Підрядником, за умови погодження такої необхідності з Замовником.

5.3. Повідомлення про пошкодження об'єкта будівництва, надсилається Замовнику протягом 2-х днів після його виявлення. Пошкодження підлягає усуненню Підрядником у строки, узгоджені Сторонами із урахуванням його складності та обсягів.

6. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОБІТ ПРОЕКТНОЮ ДОКУМЕНТАЦІЄЮ

6.1. Забезпечення будівельних робіт проектною документацією покладається на Замовника.

6.2. Затвердження проектно-кошторисної документації здійснює Замовник.

6.3. Підрядник зобов'язується перевірити комплектність проектної документації та відповідність її установленим законодавством України вимогам протягом 7 (семи) календарних днів з моменту її отримання. У разі виявлення невідповідності проектної документації установленим вимогам, Підрядник повідомляє про це Замовника. В разі порушення встановленого цим пунктом строку на повідомлення про невідповідність проектної документації, Підрядник позбавляється можливості в подальшому посилатись на невідповідність проектної документації, як на причину порушення строків виконання робіт. У разі втрати або пошкодження переданої Підряднику проектної документації на виконання робіт, Підрядник зобов'язаний відновити її за свій рахунок; при цьому строки виконання робіт не переглядаються.

6.4. Підрядник може надавати Замовнику пропозиції щодо поліпшення проектнихрішень.

7. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОБІТ МАТЕРІАЛЬНИМИ РЕСУРСАМИ ТА ПОСЛУГАМИ

7.1. Забезпечення робіт матеріальними та іншими ресурсами, необхідними для виконання робіт, здійснює Підрядник.

7.2. Роботи та матеріальні ресурси, що використовуються для виконання робіт, повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів у галузі будівництва, проектній документації та Договору.

Підрядник зобов'язаний здійснювати контроль якості, кількості та комплектності поставки матеріалів, конструкцій та виробів, на ньому лежить ризик їх випадкової втрати та випадкового пошкодження до моменту здачі всіх робіт за Договором незалежно від того, хто надав матеріал, конструкції та вироби для виконання робіт. Підрядник самостійно (без залучення Замовника) відповідає за неналежну якість наданих ним матеріалів і устаткування, а також за надання матеріалів або устаткування, не обтяженого правами третіх осіб.

7.3. Підрядник зобов'язаний повідомляти письмово Замовника про проведення поточних перевірок та випробовувань конструкцій, виробів, устаткування тощо, які використовуються при будівництві до їх проведення, та надавати інформацію про результати, вжиті заходи з усунення виявлених недоліків протягом 2-х днів після одержання від Замовника відповідного запиту.

7.4. Підрядник зобов'язаний усувати недоліки в роботах, матеріалах, устаткуванні, виявлені Замовником, відповідними державними органами, архітектурним наглядом в строки, визначені актами перевірок, вказівок та приписів, та інформувати Замовника.

7.5. За домовленістю Сторін Замовник може надавати Підряднику окремі послуги, необхідні для виконання робіт, про що укладається окремий договір.

7.6. Протягом 3 (трьох) днів з моменту укладення Договору у разі необхідності Замовник зобов'язується надати Підряднику можливість користуватись електроенергією та водою шляхом надання відповідних точок підключення в межах Об'єкту.

7.7. 8. ПОРЯДОК ЗАЛУЧЕННЯ ДО ВИКОНАННЯ РОБІТ СУБПІДРЯДНИКІВ

8.1.Підрядник має право залучати до виконання робіт субпідрядників на умовах Договору, залишаючись відповідальним перед Замовником за результат їхньої роботи. Підрядник зобов'язаний залучити субпідрядників на виконання тих видів робіт, на які у Підрядника відсутня ліцензія або дозвіл (у передбачених законодавством випадках).

8.2. Субпідрядники, що залучаються до виконання робіт, повинні відповідати таким вимогам:

8.3. мати ліцензію (дозвіл) на виконання робіт, якщо така вимога передбачена

нормативними документами;

8.4. мати фахівців з досвідом виконання аналогічних робіт;

8.5. мати ресурси (матеріальні, технічні, фінансові), достатні для виконання

робіт, тощо.

8.6.Залучення субпідрядників здійснюється Підрядником лише за умови їх погодження із Замовником та відповідно до умов тендерної пропозиції.

8.7 Відносини між субпідрядниками, Замовником та Підрядником регулюються згідно чинного законодавства.

8.8. Підрядник при укладенні договорів із субпідрядними організаціями покладає на залучені субпідрядні організації зобов'язання щодо дотримання ними при виконанні робіт чинних в Україні нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних, протипожежних правил, інших вимог законодавства, а також відповідальність за порушення субпідрядними організаціями вимог цих нормативно-правових актів, правил тощо. При виконанні робіт субпідрядниками не можуть використовуватися матеріальні ресурси, та виконуватися роботи, які виконуються субпідрядниками у способи, що загрожують життю та здоров'ю людей, чи призводять до порушення екологічних, протипожежних, санітарних правил, правил щодо охорони праці та інших, встановлених законодавством України вимог.

9. ЗАЛУЧЕННЯ ДО ВИКОНАННЯ РОБІТ РОБОЧОЇ СИЛИ

9.1. Залучення до виконання робіт робочої сили повністю забезпечує Підрядник.

9.2. Підрядник забезпечить дотримання усіма працівниками трудового законодавства, створення для них на будівельному майданчику необхідних умов праці та відпочинку, проведення необхідного інструктажу тощо.

9.3. Замовник має право вимагати від Підрядника з відповідним обґрунтуванням відсторонення від виконання робіт робітників та інженерно-технічних працівників у випадках: недостатньої кваліфікації; порушень технологічної дисципліни; порушень правил і норм техніки безпеки тощо.

10. ОРГАНІЗАЦІЯ ВИКОНАННЯ РОБІТ

10.1. Замовник за актом передасть Підряднику будівельний майданчик та дозвільну документацію протягом 5 (п'яти) днів після підписання Договору. Організація виконання робіт повинна відповідати проектно-технологічній документації, склад і зміст якої визначається нормативними документами.

10.2. Підрядник може використовувати будівельний майданчик для виконання робіт впродовж усієї доби і в усі дні тижня.

10.3. Підрядник забезпечує охорону (огородження, освітлення тощо) будівельного майданчика, можливість доступу до нього Замовника, субпідрядників, залучених до виконання робіт (в разі наявності) згідно з умовами Договору, до прийняття об'єкта будівництва Замовником.

10.4. До виконання основних робіт Підрядник приступає після проведення відповідних підготовчих заходів і робіт.

10.5. Підрядник несе відповідальність за дотримання всіх необхідних природоохоронних заходів, правил санітарної та протипожежної безпеки, правил охорони праці, експлуатації будівельної техніки, складування будівельних матеріалів і конструкцій, а також за техніку безпеки під час виконання робіт.

10.6. Підрядник забезпечить виконання робіт згідно з календарним графіком їх виконання. Підрядник зобов'язаний уточнювати календарний графік виконання робіт у випадках, передбачених чинним законодавством та Договором.

10.7. Підрядник зобов'язаний після завершення прийняття об'єкта Замовником звільнити будівельний майданчик від сміття, будівельних машин та механізмів, тимчасових споруд та приміщень.

10.8. Підрядник забезпечує повне, якісне і своєчасне ведення виконавчої документації передбаченої чинним законодавством.

10.9. Сторони за взаємною домовленістю проводять спільні наради з питань виконання ними умов цього Договору, в тому числі безпосередньо на об'єкті, та ухвалюють відповідні рішення.

10.10. Підрядник зобов'язаний письмово повідомляти Замовника про перевірки органів державної влади та/або місцевого самоврядування.

10.11. Підрядник відповідає за нещасні випадки під час виконання робіт за цим Договором, а також за шкоду, завдану з вини Підрядника. Шкода, завдана з вини Підрядника (залучених ним субпідрядних організацій) особистим немайновим правам фізичної чи юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується Підрядником та/або залученою субпідрядною організацією відповідно до чинного законодавства.

11. КОНТРОЛЬ ЗА ЯКІСТЮ РОБІТ І МАТЕРІАЛЬНИХ РЕСУРСІВ

11.1. Контроль Замовника за якістю робіт, матеріалів, устаткування здійснюється згідно з нормативними вимогами та положеннями Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, інших актів законодавства.

11.2. Підрядник створює всі умови, необхідні для проведення технічного та авторського нагляду. На вимогу відповідних уповноважених осіб Підрядник зобов'язаний надавати їм всю інформацію та документи, необхідні для здійснення технічного та/або авторського нагляду.

11.3. У разі виявлення невідповідності виконаних робіт установленим вимогам Замовник або представник технічного або авторського нагляду має право прийняти рішення про зупинення робіт у разі виявлення порушення Підрядником (субпідрядниками Підрядника) технології виробництва робіт, а також інших положень діючих будівельних норм та правил, умов договору, проектної документації при виробництві робіт. Підрядник зобов'язаний негайно зупинити виконання робіт (в тому числі робіт, що виконуються субпідрядниками) у разі отримання від Замовника відповідної письмової вимоги із зазначенням виду робіт, що підлягають негайному зупиненню та посиланням на відповідні норми діючих будівельних норм та правил. Підрядник відновлює виконання зупинених робіт після усунення причин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення виконання робіт.

12. ФІНАНСУВАННЯ РОБІТ

12.1. Фінансування робіт здійснюється Замовником поетапно, згідно з Планом фінансування, який є невід'ємною частиною Договору (Додаток № 3) згідно з виділеними коштами за рахунок коштів державного бюджету України. 12.2. Замовник щорічно зобов'язаний узгоджувати з Підрядником уточнений план фінансування. 12.3. Бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення згідно ст. 23 (частина 1) Бюджетного Кодексу України. Фінансування робіт здійснюється Замовником відповідно до плану фінансування по мірі надходження бюджетних коштів На казначейський рахунок Замовника. 12.4. План фінансування складається на весь період будівництва за роками, а на поточний рік - за місяцями з визначенням джерел та напрямів фінансування (видами витрат).

12.5. Замовник має право уточнювати план фінансування протягом року у разі зменшення або збільшення бюджетних призначень, внесення змін у строки виконання робіт, прийняття рішення про прискорення чи уповільнення темпів виконання робіт.

12.6. При відсутності коштів на фінансування робіт по об'єкту терміни виконання робіт переносяться та підлягають уточненню в тому числі шляхом перезатвердження календарного графіку виконання робіт та плану фінансування.

12.7. Одночасно із уточненням плану фінансування Сторони можуть вносити зміни в інші умови Договору.

13. ПОРЯДОК РОЗРАХУНКІВ ЗА ВИКОНАНІ РОБОТИ

13.1. Вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті, визначаються із урахуванням обсягів виконаних робіт та фактичних витрат Підрядника, підтверджених відповідними документами.

13.2. Підрядник визначає обсяги та вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті, та готує відповідні документи і подає їх для підписання Замовнику. Замовник протягом 5 -ти робочих днів зобов'язаний підписати подані Підрядником документи, що підтверджують виконання робіт, або письмово обґрунтувати причини відмови від їх підписання.

У випадку мотивованої відмови Замовника прийняти виконанні роботи, Сторони складають двосторонній акт із переліком необхідних доробок та строків їх виконання.

Розрахунки за виконані роботи здійснюються поетапно окремими платежами в міру виконання робіт на підставі Актів приймання виконаних робіт по формі №КБ-2в та довідок про вартість виконаних будівельних робіт по формі №КБ-3, підписаних уповноваженими представниками Сторін.

13.3. Замовник, за умови отримання на свій рахунок коштів для фінансування об'єкту будівництва, на підставі аргументованого письмового звернення Підрядника, може перераховувати Підряднику аванс на придбання і постачання необхідних для виконання робіт матеріалів, конструкцій, виробів.

13.3.1. Розмір авансу не може перевищувати 30% вартості чергового етапу будівельних робіт.

13.3.2. Підрядник зобов'язується використати одержаний аванс протягом З (трьох) місяців з дати його одержання (з дня перерахування Замовником коштів Підряднику). Використання зазначених коштів обов'язково підтверджується Актами приймання виконаних робіт по формі №КБ-2в та довідками про вартість виконаних будівельних робіт по формі №КБ-3, підписаними уповноваженими представниками Сторін.

13.3.3. У разі невиконання Підрядником договірних зобов'язань протягом зазначеного у п. 13.3.2. цього Договору строку, отримані суми попередньої оплати (аванс) повертаються Підрядником Замовнику на рахунки, що будуть повідомлені Підряднику Замовником, не пізніше ніж за 3 (три) банківські дні до спливу вказаного 3-х місячного строку.

13.3.4. Обов'язковою умовою перерахунку авансу є оформлення Підрядником відповідного не бюджетного рахунку, відкритого на ім'я Підрядника в органах Казначейства у встановленому законом порядку.

У разі відсутності фінансування на оплату авансу, Підрядник здійснює виконання будівельних робіт за власний рахунок.

13.4. Остаточний розрахунок за Договором здійснюється Замовником в безготівковому порядку, на підставі остаточного підписаного Акту приймання виконаних робіт (форма № КБ-2в) та довідки про вартість виконаних будівельних робіт (форма № КБ-3), а також рахунку на оплату робіт, з урахуванням здійсненої попередньої оплати (авансу), протягом 15 (п'ятнадцяти) банківських днів з моменту їх підписання та отримання Замовником бюджетних коштів на оплату таких робіт на його бюджетний рахунок.

13.5. Розрахунки за виконані роботи з субпідрядниками здійснюються Підрядником.

13.6. Бюджетні зобов'язання беруться Замовником в межах бюджетних асигнувань.

14. ПРИЙМАННЯ-ПЕРЕДАЧА ЗАКІНЧЕНИХ РОБІТ (ОБ'ЄКТА БУДІВНИЦТВА) ТА ПОРЯДОК УСУНЕННЯ ВИЯВЛЕНИХ НЕДОЛІКІВ

(ДЕФЕКТІВ)

14.1. Приймання-передача закінчених робіт (закінченого об'єкта будівництва) буде здійснюватися відповідно до вимог нормативних актів, які регламентують прийняття закінчених об'єктів в експлуатацію.

14.2. Підрядник зобов'язаний за свій рахунок усунути залежні від нього недоліки (дефекти) в строки та в порядку, визначені в акті про їх усунення. Якщо Підрядник не забезпечить виконання цієї вимоги чи буде порушувати строки її виконання, Замовник має право прийняти рішення, попередньо повідомивши про нього Підрядника, про усунення недоліків (дефектів) залученими третіми особами із відшкодуванням витрат та одержаних збитків за рахунок Підрядника.

14.3. Недоліками (дефектами) вважаються роботи, виконані: неякісно, тобто з порушенням чинних в Україні будівельних норм та правил; з відхиленням від умов цього Договору; з використанням матеріальних ресурсів, що не відповідають чинним нормам або вимогам Замовника, зазначеним в Договорі.

14.4. У разі виявлення протягом гарантійних строків у закінчених роботах недоліків (дефектів) Замовник після їх виявлення повідомить про це Підрядника і запросить його для складання акта про порядок і строки усунення виявлених недоліків (дефектів). Якщо Підрядник не з'явиться без поважних причин у визначений у запрошенні строк, Замовник має право залучити до складання акта третіх осіб, повідомивши про це Підрядника. Акт, складений без участі Підрядника, надсилається йому для виконання протягом 2-х днів після складання.

14.5. Якщо виявлені недоліки не можуть бути усунені підрядником, замовником або третьою особою, замовник має право відмовитися від прийняття таких робіт (об'єкта будівництва) або вимагати відповідного зниження договірної ціни чи компенсації збитків.

14.6. Якщо між Замовником і Підрядником виник спір щодо наявності/відсутності недоліків (дефектів), порядку та способів їх усунення, на вимогу будь-якої сторони може бути проведено незалежну експертизу. Фінансування витрат, пов'язаних з проведенням такої експертизи, покладається на Підрядника, крім випадків, коли за результатами експертизи буде встановлено відсутність порушень умов Договору Підрядником або причинного зв'язку між діями Підрядника та виявленими недоліками (дефектами). У такому випадку витрати, пов'язані з проведенням експертизи фінансує сторона, яка вимагала її проведення, а якщо експертизу проведено за згодою Сторін, такі витрати покладаються на обидві Сторони в рівних частинах.

15. ГАРАНТІЙНІ СТРОКИ ЯКОСТІ ЗАКІНЧЕНИХ РОБІТ

15.1. Початком гарантійних строків вважається день підписання останнього акта про приймання-передачу закінчених робіт (об'єкта будівництва).

15.2. Підрядник гарантує досягнення об'єктом будівельних робіт показників, визначених у проектній документації та можливість експлуатації об'єкта будівельних робіт відповідно до Договору.

Гарантійний строк на виконані Підрядником роботи становить 10 років від дня його прийняття Замовником.

15.3. Гарантійний строк продовжуються на час, протягом якого результати закінчених робіт не могли експлуатуватися внаслідок виявлених недоліків (дефектів), відповідальність за які несе Підрядник.

15.4. Протягом гарантійного строку Замовник має право пред'являти Підряднику вимоги, пов'язані з порушенням останнім умов цього Договору, недоліками (дефектами), виявленими у результатах робіт.

15.5. Всі недоліки (дефекти), виявлені протягом гарантійного строку, Підрядник (його правонаступник) зобов'язаний усунути власними силами та за свій рахунок.

15.6. Якість робіт повинна відповідати умовам ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», інших нормативних документів.

15.7. Підрядник може покращити якість виконаних робіт, за згодою з Замовником, за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної у Договорі.

16. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА ПОРУШЕННЯ УМОВ

ДОГОВОРУ ТА ПОРЯДОК ВРЕГУЛЮВАННЯ СПОРІВ

16.1. Відповідальність Сторін за порушення зобов'язань Договору та порядок урегулювання спорів визначаються цим Договором, Цивільним і Господарським кодексами України, Загальними умовами укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, іншими актами законодавства.

16.2. У разі порушення зобов'язань за Договором можуть настати такі правові наслідки:

припинення виконання зобов'язань за договором підряду внаслідок односторонньої відмови від нього, чи розірвання Договору;

зміна умов договору підряду;

сплата неустойки;

відшкодування збитків та моральної шкоди.

16.3. У разі невиконання або несвоєчасного виконання зобов'язань Підрядник сплачує Замовнику неустойку (штраф) у розмірі 0,5 % від загальної договірної ціни, вказаної в п. 3.1. Договору , а у разі здійснення попередньої оплати (перерахунку авансу) Підрядник, крім сплати неустойки, повертає Замовнику неосвоєні вчасно кошти з урахуванням індексу інфляції. Крім сплати штрафних санкцій Підрядник компенсує Замовнику збитки, зумовлені невиконанням або неналежним виконанням своїх зобов'язань за Договором.

16.4. Сторони зобов'язуються докладати зусиль для вирішення спорів у досудовому порядку, в тому числі шляхом проведення переговорів, пошуку взаємоприйнятних рішень, залучення професійних експертів, продовження строків врегулювання розбіжностей, внесення змін в умови Договору тощо.

Для усунення розбіжностей, за якими не досягнуто згоди, сторони можуть залучати професійних експертів.

16.5. Замовник не несе відповідальність у випадках затримки або припинення

• • • ї

бюджетного фінансування на цілі, передбачені Договором.

16.6. У разі не досягнення Сторонами згоди спори (розбіжності) вирішуються у судовому порядку.

16.7. Якщо відповідний спір неможливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в судовому порядку за встановленою підвідомчістю та підсудністю такого спору відповідно до чинного в Україні законодавства.

17. ОБСТАВИНИ НЕПЕРЕБОРНОЇ СИЛИ

17.1. Сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим Договором у разі виникнення обставин непереборної сили, які не існували під час укладання Договору та виникли поза волею Сторін (аварія, катастрофа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, війна тощо).

17.2. Сторона, що не може виконувати зобов'язання за цим Договором унаслідок дії обставин непереборної сили, повинна не пізніше ніж протягом 10 (десять) робочих днів з моменту їх виникнення повідомити про це іншу Сторону у письмовій формі.

17.3. Доказом виникнення обставин непереборної сили та строку їх дії є відповідні документи, які видаються уповноваженими державними органами, що підтверджують факт настання зазначених обставин.

17.4. У разі коли строк дії обставин непереборної сили продовжується більше ніж 30 (тридцять) календарних днів, кожна із Сторін в установленому порядку має право розірвати цей Договір.

18. ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ДОГОВОРУ ТА ЙОГО РОЗІРВАННЯ

18.1. Зміна або розірвання Договору будуть здійснюватися з урахуванням положень, передбачених цим Договором, Загальними умовами укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, іншими актами законодавства.

18.2. Зміна Договору здійснюється шляхом зміни або доповнення його умов за ініціативою будь-якої Сторони на підставі додаткової угоди. Додаткова угода є невід'ємною частиною Договору.

18.3. Замовник та Підрядник мають право розірвати Договір у випадках, передбачених цим Договором, Загальними умовами укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, іншими актами законодавства.

18.4. Замовник та Підрядник мають право ініціювати розірвання Договору у випадках, передбачених цим Договором, Загальними умовами укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, іншими актами законодавства.

19. СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ

19.1. Цей Договір вважається укладеним з моменту його підписання Сторонами і скріплення підписів печатками і діє до 31.12.2021 року, а в частині виконання зобов'язань - до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань за цим Договором.

Строком Договору є час, протягом якого Сторони будуть здійснювати свої права та виконувати свої обов'язки відповідно до Договору.

19.2. Закінчення строку Договору не звільняє Сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії Договору.

19.3. Цей Договір складений при повному розумінні Сторонами його умов та термінології українською мовою у 2 (двох) автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу, - по одному примірнику для кожної із сторін.

19.4. Строк дії Договору та виконання зобов'язань щодо виконання робіт може продовжуватись у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат Замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі.

20. ІНШІ УМОВИ ДОГОВОРУ

20.1. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених Договором та Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (із змінами) (частина 4 статті 36) -

п. 1 - зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника. Сторони зобов'язані внести зміни до договору у разі зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Замовника, в такому випадку ціна договору зменшується в залежності від зміни таких обсягів;

п. З - покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Сторони можуть внести зміни до договору у випадку покращення якості предмета договору за умови, що така зміна не призведе до зміни предмета договору та відповідає тендерній документації в частині встановлення вимог та функціональних характеристик до предмета закупівлі і є покращенням його якості;

п. 4 - продовження строку дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі. Строк дії Договору та виконання зобов'язань щодо виконання робіт може продовжуватись у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат Замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі. Форма документального підтвердження об'єктивних обставин визначається Замовником з дотриманням законодавства;

п. 5 - узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг). Сторони можуть внести зміни до договору у разі узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг). Сума договору зменшується пропорційно узгодженому зменшенню ціни;

п. 6 - зміни ціни у зв'язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок. Сторони можуть внести зміни до договору у разі зміни згідно із законодавством ставок податків і зборів, які мають бути включені до ціни договору, ціна змінюється пропорційно до змін таких ставок. Зміна ціни у зв 'язку із зміною ставок податків і зборів може відбуватися як в бік збільшення, так і в бік зменшення, сума договору може змінюватися в залежності від таких змін без зміни обсягу закупівлі',

п. 7 - зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін. Сторони можуть внести зміни до договору у разі зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін.

20.2. Терміни, що вживаються в Договорі, відповідають визначенням, наведеним у Загальних умовах укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2005 р. N668 (зі змінами та доповненнями).

20.3. Після підписання даного Договору всі попередні переговори за ним, листування, попередні угоди, які так чи інакше стосуються предмету даного Договору, втрачають юридичну силу.

20.4. Всі додатки та додаткові угоди, що підписані сторонами у зв'язку із виконанням цього Договору є його невід'ємною частиною, набирають юридичної сили з моменту їх підписання та діють протягом строку дії цього Договору.

20.5. У випадках, не передбачених даним Договором, Сторони керуються чинним законодавством України.

20.6. Сторони несуть відповідальність за правильність вказаних ними в даному Договорі реквізитів та зобов'язуються вчасно та у розумні строки повідомляти іншу Сторону про їх заміну у письмовій формі.

21. ДОДАТКИ ДО ДОГОВОРУ

Додаток 1. Календарний графік виконання робіт.

Додаток 2. Договірна ціна, кошторис, інші документи, пов'язані із складанням і необхідні для визначення кошторисної вартості робіт та договірної ціни

Додаток 3. План фінансування.

22. МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ ТА БАНКІВСЬКІ РЕКВІЗИТИ СТОРІН

ЗАМОВНИК:

Повне найменування:

Державне підприємство «Національний будинок органної та камерної музики України

Місцезнаходження: 03150, Україна, м Київ, вул. Велика Васильківська, 77 Ідентифікаційний код: 05509524

Акціонерне товариство «Альфа-Банк» МФО 300346

ІПН 055095226553,

Свідоцтво ПДВ № 200039268

Генеральний директор Т.М. Стахурська

ПІДРЯДНИК:

Повне найменування:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельно- реставраційна фірма «Відродження»

Місцезнаходження: 01103, м. Київ, вул. Драгомирова, буд. 12, кв.7

Ідентифікаційний код: 40722813 НОМЕР_1

в АТ «ОТП Банк» в м. Києві, МФО 300528

НОМЕР_2 в ДКСУ, МФО 820172

ІПН 407228126554

Директор Я.О.Граужис

Стягнути з Державної організації "Національний будинок органної та камерної музики України" (03150, м.Київ, вул. Велика Васильківська, б.77; код 05509524) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-реставраційна фірма "Відродження" (01103м.Київ, вул.Драгоманова, буд.12 оф.7; код 40722813) судовий збір за розгляд позовної заяви у розмірі 2 102 грн. 00 коп.

6. Стягнути з Державної організації "Національний будинок органної та камерної музики України" (03150, м.Київ, вул. Велика Васильківська, б.77; код 05509524) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-реставраційна фірма "Відродження" (01103 м.Київ, вул..Драгоманова, буд.12 оф.7; код 40722813) судовий збір за розгляд апеляційної скарги у розмірі 3153 грн. 00 коп.

7. Видачу наказів доручити Господарському суду міста Києва.

8. Матеріали справи № 910/12199/20 повернути до Господарського суду міста Києва.

9. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення.

В разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови суду апеляційної інстанції зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 13.08.2021

Головуючий суддя С.А. Пашкіна

Судді С.І. Буравльов

Л.Г. Сітайло