Clarity Project
Prozorro Закупівлі Prozorro.Продажі Аукціони Увійти до системи Тарифи та оплата Про систему

Ухвала від 11.11.2019 по справі 308/5233/19

Справа № 308/5233/19

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2019 року м. Ужгород

Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого - ОСОБА_3 , прокурора - ОСОБА_4 , підозрюваної - ОСОБА_5 , захисника - ОСОБА_6 , розглянувши клопотання слідчого у кримінальному провадженні № 42019070000000058 - слідчого слідчої групи у кримінальному провадженні слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Закарпатській області майора поліції ОСОБА_3 за погодженням прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурора відділу організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, прокуратури Закарпатської області ОСОБА_4 , про відсторонення від посади

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, українки, мешканки АДРЕСА_1 , начальника управління освіти молоді та спорту Мукачівської районної державної адміністрації, раніше не судимої, підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, 5 ст. 191 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий у кримінальному провадженні № 42019070000000058 - слідчий слідчої групи у кримінальному провадженні слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Закарпатській області майора поліції ОСОБА_3 за погодженням прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурора відділу організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, прокуратури Закарпатської області ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду з клопотанням про відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що ОСОБА_5 , обіймаючи посаду начальника управління освіти, молоді та спорту Мукачівської районної державної адміністрації з 13.06.2016 ( надалі Управління освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА), відповідно до розпорядження голови Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області №72-к від 13.06.2016, будучи згідно ст. 6 Закону України «Про державну службу» державним службовцем, посада якого віднесена до категорії «Б», яка відповідно до ст. 8 даного Закону зобов'язана: дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки; забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів; сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов'язки; виконувати рішення державних органів, накази (розпорядження), доручення керівників, надані на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України; додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції; запобігати виникненню реального, потенційного конфлікту інтересів під час проходження державної служби; в період з 20 лютого 2018 року по 31 грудня 2018 року діючи умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, керуючись корисливим мотивом та метою незаконного надання матеріальної вигоди третім особам, шляхом зловживання своїм службовим становищем здійснила розтрату бюджетних коштів на користь Товариства з обмеженою відповідальність «Укртранссервіс-груп» в сумі 853423,9 гривень, які були виділені Управлінню освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА для оплати вартості природнього газу для потреб шкіл та дошкільних навчальних закладів Мукачівського району, за наступних обставин.

Так, 11.12.2017 на підставі протоколу засідання тендерного комітету Управління освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА за № 99 від 11.12.2017, розміщено оголошення про проведення відкритих торгів, за індикатором UA-2017-12-11-002828-c на закупівлю товару - Газове паливо (природний газ).

За результатами аукціону електронною системою публічних закупівель автоматично визначено найбільш економічно вигідну пропозицію учасника ТОВ «Укртранссервіс-груп» з остаточною ціновою пропозицією 8667960,00 гривень з ПДВ за 1020000,0 метрів кубічних газу (річний плановий обсяг постачання газу), у зв'язку із чим 05.02.2018 тендерним комітетом Управління освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА визнано ТОВ «Укртранссервіс-груп» переможцем торгів.

20.02.2018 між Управлінням освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА (Замовник) в особі начальника ОСОБА_5 та товариством з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-груп" (постачальник) в особі директора ОСОБА_7 , укладено договір № 17-463/40 на постачання природного газу. Відповідно до істотним умов вказаного договору ТОВ «Укртранссервіс-Груп» взяло на себе зобов'язання поставити Управлінню освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА природний газ в обсязі 1020000 метрів кубічних загальною вартістю 8667960 гривень, в тому числі ПДВ, за ціною 8498 гривень за 1000,0 метрів кубічних в термін з дати початку газового місяця та до 31.12.2018. В той же час, в розділі 12 вказаного договору №17-463/40 сторонами було визначено, що істотні умови Договору не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов'язання сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

Проте, 26.02.2018 начальник Управління освіти, науки молоді та спорту Мукачівської РДА Кешеля Світлана Іллічна, знаходячись в приміщенні Мукачівської РДА, що за адресою Закарпатська область, м.Мукачево, вулиця Штефана Августина, 21, будучи службовою особою уповноваженою, згідно п.6.3.12 Положення про вказане Управління, розпоряджатись коштами у межах затвердженого головою райдержадміністрації кошторису, всупереч приписам визначеними п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», в яких зазначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім, в тому числі, випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; грубо порушуючи принципи визначені статтею 3 даного Закону в частині максимальної економії та ефективності, запобігання корупційним діям і зловживанням, а також ігноруючи принципи, визначені п.6 ч.1 ст.7 Бюджетного кодексу України, яким закріплено, що при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів, достовірно знаючи, що ТОВ «Укртранссервіс-груп» при проведенні торгів запропоновано поставити природний газ за ціною 8498 гривень за 1000 метрів кубічних, і те, що за період з 20.02.2018 по 26.02.2018 коливання ціни на природний газ (ДК021:2015: 09123000-7) для не побутових споживачів на нерегульованому сегменті ринку не відбувалось, що підтверджується висновком експерта № 8451-8452 від 12.06.2019, вступила в попередню змову із невстановленими представниками ТОВ «Укртранссервіс-груп, та діючи в інтересах даного товариства, всупереч інтересам служби, без проведення попереднього визначення цін на природний газ на ринку, достовірно знаючи, що в січні-лютому 2018 року через погодні умови споживання природного газу підзвітними Управлінню освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА закладами було меншим від планових, однак усвідомлюючи, що кошторисними видатками на придбання природнього газу із бюджету на очолюване нею Управління виділено кошти в сумі 8667954,75 гривень, з метою незаконного вилучення із державного бюджету всього обсягу фінансування для таких потреб, підписала від імені Управління освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА додаткову угоду № 1 до договору №17-463/40 від 20.02.2018, якою умисно незаконно збільшено ціну природного газу з 8498 гривень до 9345 гривень за 1000 метрів кубічних, при цьому з метою укриття факту можливого збільшення загальної вартості договору, даною додатковою угодою умисно, необґрунтовано зменшено плановий обсяг природного газу з 1020000,0 метрів кубічних до 927550 метрів кубічних, що призвело до зайвої оплати за спожитий природний газ за період березня-квітня 2018 на суму 133490,17 грн.

Продовжуючи свою злочинну діяльність, 14.05.2018 начальник Управління освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА Кешеля Світлана Іллічна, знаходячись в приміщенні Мукачівської РДА, що за адресою Закарпатська область, м.Мукачево, вулиця Штефана Августина, 21, будучи службовою особою уповноваженою, згідно п.6.3.12 Положення про вказане Управління, розпоряджатись коштами у межах затвердженого головою райдержадміністрації кошторису, в аналогічний спосіб, в порушення вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», усвідомлюючи що в період з 20.02.2018 по 14.05.2018 коливання ціни на природний газ (ДК021:2015: 09123000-7) для не побутових споживачів на нерегульованому сегменті ринку в сторону збільшення не відбувалось, що підтверджується висновком експерта № 8451-8452 від 12.06.2019, діючи за попередньою змовою із невстановленим представниками ТОВ «Укртранссервіс-груп», достовірно знаючи, що в січні-квітні 2018 року споживання природного газу підзвітними Управлінню освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА закладами було меншим від планових, однак усвідомлюючи, що кошторисними видатками на придбання природнього газу із бюджету на очолюване нею Управління виділено кошти в сумі 8667954,75 гривень, з метою розтрати бюджетних коштів, підписала від імені Управління освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА додаткову угоду № 3 до договору №17-463/40 від 20.02.2018, якою умисно незаконно збільшено ціну природного газу з 8498 гривень до 10275 гривень за 1000 метрів кубічних, при цьому з метою укриття факту можливого збільшення загальної вартості договору, даною додатковою угодою умисно, необґрунтовано зменшено плановий обсяг природного газу з 1020000,0 метрів кубічних до 857470 метрів кубічних, що призвело до зайвої оплати за спожитий природний газ за період травня 2018 на суму 3802,78 грн.

В подальшому Управлінням освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА укладались додаткова угода №4 до договору №17-463/40 від 20.02.2018, якою збільшено ціну природного газу до 10890 гривень за 1000 метрів кубічних та зменшено обсяг природного газу до 818430 метрів кубічних; додаткова угода №5 до договору №17-463/40 від 20.02.2018, якою збільшено ціну природного газу до 11340 гривень за 1000 метрів кубічних та зменшено обсяг природного газу до 792377 метрів кубічних; додаткова угода №6 до договору №17-463/40 від 20.02.2018, якою збільшено ціну природного газу до 12470 гривень за 1000 метрів кубічних та зменшено обсяг природного газу до 735329 метрів кубічних; додаткова угода № 8 до договору № 17-463/40 від 20.02.2018, якою збільшено ціну природного газу до 13710 гривень за 1000 метрів кубічних та зменшено обсяг природного газу до 683653 метрів кубічних, які укладались в умовах коливань в сторону збільшення ціни на природний газ (ДК021:2015: 09123000-7) для не побутових споживачів на нерегульованому сегменті ринку. Водночас, оскільки додаткові угоди № 1 від 26.02.2018 р. та № 3 від 14.05.2018 р. про збільшення ціни за одиницю товару не більш ніж на 10 % укладені з порушенням п. 2. ч. 4 ст. 36 Закону «Про публічні закупівлі», це в свою чергу призвело і до неправильного визначення ціни по Додатковім угодам № 4, № 5, № 6 та № 8, оскільки така визначалась вже з урахуванням цін, незаконно збільшених додатковими угодами № 1 та № 2, що призвело до зайвої оплати за спожитий природний газ за період червня-грудня 2018 на суму 716130,42 грн.

Всього з 26 лютого 2018 року по 31 грудня 2018 року внаслідок зловживання ОСОБА_5 своїм службовим становищем, яке полягало незаконному та безпідставному збільшенні вартості природного газу за одиницю (1000 метрів кубічних), шляхом укладення додаткових до договору №17-463/40 від 20.02.2018, із державного бюджету через ГУДКС в Закарпатській області на розрахункові рахунки ТОВ «Укртранссервіс-груп» незаконно зайво перераховано грошові кошти на загальну суму 853423,9 гривень за нібито оплату вартості природного газу, чим самим державі завдано матеріальних збитків в особливо великому розмірі на вказану суму.

За таких обставин ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, тобто розтрата чужого майна, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинена за попередньою змовою групою осіб в особливо великому розмірі.

Не зупиняюсь на вчиненому, ОСОБА_5 за аналогічною схемою в період з 28 січня 2019 року по 28 лютого 2019 року діючи умисно, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, керуючись корисливим мотивом та метою незаконного надання матеріальної вигоди третім особам, діючи повторно, шляхом зловживання своїм службовим становищем здійснила розтрату бюджетних коштів на користь Товариства з обмеженою відповідальність «Укртранссервіс-груп» в сумі 164670,89 гривень, які були виділені Управлінню освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА для оплати вартості природнього газу для потреб шкіл та дошкільних навчальних закладів Мукачівського району, за наступних обставин.

Так, 27.11.2018 управлінням освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА розміщено оголошення про проведення відкритих торгів, за індикатором UA-2018-11-27-002567-c на закупівлю товару - Газове паливо (природний газ).

За результатами аукціону електронною системою публічних закупівель автоматично визначено найбільш економічно вигідну пропозицію учасника ТОВ «Укртранссервіс-груп» з остаточною ціновою пропозицією 8360900,00 гривень з ПДВ за 978000,0 метрів кубічних газу (річний плановий обсяг постачання газу), у зв'язку із чим 10.01.2019 тендерним комітетом Управління освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА визнано ТОВ «Укртранссервіс-груп» переможцем торгів.

28.01.2019 між Управлінням освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА (Замовник) в особі начальника ОСОБА_5 та товариством з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-груп" (постачальник) в особі директора ОСОБА_7 , укладено договір № 19/409/5 на постачання природного газу. Відповідно до істотним умов вказаного договору ТОВ «Укртранссервіс-Груп» взяло на себе зобов'язання поставити Управлінню освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА природний газ в обсязі 978000 метрів кубічних загальною вартістю 8360900 гривень, в тому числі ПДВ, за ціною 8548,97751 гривень за 1000,0 метрів кубічних в термін з дати початку газового місяця та до 31.12.2019. В той же час, в розділі 12 вказаного договору № 19/409/5 сторонами було визначено, що істотні умови Договору не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов'язання сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

Проте, 30.01.2019 начальник Управління освіти, науки молоді та спорту Мукачівської РДА Кешеля Світлана Іллічна, знаходячись в приміщенні Мукачівської РДА, що за адресою Закарпатська область, м. Мукачево, вулиця Штефана Августина, 21, будучи службовою особою уповноваженою, згідно п.6.3.12 Положення про вказане Управління, розпоряджатись коштами у межах затвердженого головою райдержадміністрації кошторису, всупереч приписам визначеними п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», в яких зазначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім, в тому числі, випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; грубо порушуючи принципи визначені статтею 3 даного Закону в частині максимальної економії та ефективності, запобігання корупційним діям і зловживанням, а також ігноруючи принципи, визначені п.6 ч.1 ст.7 Бюджетного кодексу України, яким закріплено, що при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів, достовірно знаючи, що ТОВ «Укртранссервіс-груп» при проведенні торгів запропоновано поставити природний газ за ціною 8548,97751 гривень за 1000 метрів кубічних, і те, що за період з 28.01.2019 по 30.01.2019 коливання ціни на природний газ (ДК021:2015: 09123000-7) для не побутових споживачів на нерегульованому сегменті ринку не відбувалось, що підтверджується висновком експерта № 8451-8455 від 12.06.2019, вступила в попередню змову із невстановленими представниками ТОВ «Укртранссервіс-груп, та діючи в інтересах даного товариства, всупереч інтересам служби, без проведення попереднього визначення цін на природний газ на ринку, достовірно знаючи, що в січні 2019 року через погодні умови споживання природного газу підзвітними Управлінню освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА закладами було меншим від планових, однак усвідомлюючи, що кошторисними видатками на придбання природнього газу із бюджету на очолюване нею Управління виділено кошти в сумі 8360900 гривень, з метою незаконного вилучення із державного бюджету всього обсягу фінансування для таких потреб, підписала від імені Управління освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА додаткову угоду № 1 до договору № 19/409/5 від 28.01.2019, якою умисно незаконно збільшено ціну природного газу з 8498 гривень до 9400 гривень за 1000 метрів кубічних, при цьому з метою укриття факту можливого збільшення загальної вартості договору, даною додатковою угодою умисно, необґрунтовано зменшено плановий обсяг природного газу з 978000 метрів кубічних до 889457 метрів кубічних, що призвело до зайвої оплати за спожитий природний газ за період лютого 2019 року на суму 55170,68 грн.

В подальшому Управлінням освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА укладались додаткові угоди №2 до договору № 19/409/5 від 28.01.2019, якою збільшено ціну природного газу до 10335 гривень за 1000 метрів кубічних та зменшено обсяг природного газу до 814854 метрів кубічних; додаткова угода № 3 до договору № 19/409/5 від 28.01.2019, якою збільшено ціну природного газу до 11365 гривень за 1000 метрів кубічних та зменшено обсяг природного газу до 746879 метрів кубічних. Оскільки додаткова угода № 1 від 30.01.2019 р. про збільшення ціни за одиницю товару не більш ніж на 10 % укладена з порушенням п. 2. ч. 4 ст. 36 Закону «Про публічні закупівлі», це в свою чергу призвело і до неправильного визначення ціни по Додатковім угодам № 2 та № 3, оскільки така визначалась вже з урахуванням ціни, незаконно збільшеної додатковою угодою № 1, що призвело до зайвої оплати за спожитий природний газ за період лютого 2019 на суму 109500,21 грн.

Всього з 30 січня 2019 року по 28 лютого 2019 року внаслідок зловживання ОСОБА_5 своїм службовим становищем, яке полягало незаконному та безпідставному збільшенні вартості природного газу за одиницю (1000 метрів кубічних), шляхом укладення додаткових до договору № 19/409/5 від 28.01.2019, із державного бюджету через ГУДКС в Закарпатській області на розрахункові рахунки ТОВ «Укртранссервіс-груп» незаконно зайво перераховано грошових кошти на суму 164670,89 гривень за нібито оплату вартості природного газу, чим самим державі завдано матеріальних збитків на вказану суму.

За таких обставин ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, тобто розтрата чужого майна, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинена повторно, за попередньою змовою групою осіб.

За сукупністю ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 3 ст. 191 КК України, тобто розтрата чужого майна, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинена повторно, за попередньою змовою групою осіб, та ч. 5 ст. 191 КК України, тобто розтраті чужого майна, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненій за попередньою змовою групою осіб, у с особливо великих розмірах.

04.11.2019 року ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, ч. 5 ст. 191 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих їй кримінальних правопорушень повністю підтверджується зібраними доказами, а саме:

-рапортом оперуповноваженого УЗЕ в Закарпатській області ДЗЕ НП;

-вилученими в ході досудового розслідування в порядку тимчасового доступу документами;

-висновками судових товарознавчих експертиз 8451-8455 та 8451-8452 від 12.06.2019;

-висновком судової економічної експертизи від 11.10.2019;

-протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 30.10.2019 та іншими матеріалами кримінального провадження.

Вказані докази є вагомими та дають обґрунтовані підстави для підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих їй кримінальних правопорушень.

Слідчий зазначає , що інкриміновані підозрюваній ОСОБА_5 кримінально-карані діяння є корупційними та вчинено нею безпосередньо на займаній посаді, із використанням свого службового становища, перебування ОСОБА_5 на вказаній посаді безпосередньо сприяло вчиненню кримінальних корупційних правопорушень, а його мотив дає підстави вважати, що перебуваючи на цій посаді, ОСОБА_5 зможе продовжити свою злочинну корисливу діяльність.

Відповідно до ч.5 ст.65 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Також, слідчий зазначає, що на даному етапі досудового розслідування наявні й інші підстави для відсторонення ОСОБА_5 від займаної посади.

Так, на даний час органом досудового розслідування вилучено тільки копії документів, які стосуються обставин кримінальних правопорушень, натомість оригінали вказаних документів перебувають у володінні Управління освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА, а тому у випадку незастосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою остання матиме можливість знищити оригінали вказаних документів, спотворити їх зміст або заховати їх з метою уникнення їх подальшого вилучення. Знищення оригіналів документів може в подальшому дати підстави для маніпуляцій щодо дійсного змісту документів та унеможливить усунення таких розбіжностей, що в свою чергу може негативно відобразитись на результатах досудового розслідування.

Крім цього, ОСОБА_5 у силу займаної посади, перебуваючи на волі під час досудового розслідування матиме можливість використовуючи свою владу як керівника Управління освіти, молоді та спорту Мукачівської РДА, авторитет та здобутий досвід, впливати на свідків у кримінальному провадженні, зокрема своїх підлеглих - працівників управління, які одночасно є членами тендерного комітету та яким можуть бути відомі обставини кримінальних правопорушень. На даний час вказані свідки не допитані, о тому будучи на волі, у ОСОБА_5 буде можливість вплинути на них з метою надання свідками неправдивих показань на її користь, безпідставної відмови від дачі показань тощо.

За таких обставин, в матеріалах кримінального провадження наявні достатні ризики того, що ОСОБА_5 перебуваючи у подальшому на посаді начальника управління освіти молоді та спорту Мукачівської районної державної адміністрації, зможе перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, знищити чи підробити документи, які мають значення для досудового розслідування, та продовжити злочинну діяльність, пов'язану з розтратою бюджетних коштів.

З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваної, обставин вчинення нею злочинного корупційного діяння, орган досудового розслідування приходить до висновку про необхідність відсторонення підозрюваної ОСОБА_5 від займаної посади терміном на 2 місяці.

У судовому засіданні слідчий та прокурор клопотання підтримали та просили його задовольнити з підстав та мотивів викладених у клопотанні.

Підозрювана ОСОБА_5 та її захисник ОСОБА_6 у судовому засіданні заперечили проти задоволення клопотання.

Заслухавши думку слідчого та прокурора з приводу внесеного клопотання, підозрюваної та захисника, дослідивши матеріали кримінального провадження, додані до клопотання, слідчий суддя прийшов до наступного висновку.

Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.

Витягом з кримінального провадження № 42019070000000058 від 11.03.2019 року, сформованим станом на 05.11.2019 року, підтверджено, що органом досудового розслідування ГУНП в Закарпатській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3, ч.5 ст.191 КК України.

04.11.2019 року ОСОБА_5 , начальнику управління освіти молоді та спорту Мукачівської районної державної адміністраціївручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, ч. 5 ст. 191 КК України.

Слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_5 відповідно до розпорядження голови Мукачівської районної державної адміністрації від 13.06.2016 року № 72-к переведено на посаду начальника управління освіти молоді та спорту Мукачівської районної державної адміністрації, яка відноситься до категорії “керівники”.

Відносно останньої проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019070000000058 від 11.03.2019 року. Встановивши наявність достатніх для підозри особи у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 3, ч. 5 ст. 191 КК України, 04.11.2019 року ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, ч. 5 ст. 191 КК України.

Відповідно до положень ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.

Згідно ч.5 ст.65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Частиною 2 статті 157 КПК України визначено, що при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином (ч.1 ст.157 КПК України).

З матеріалів клопотання слідує, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3, ч.5 ст.191 КК України. Зокрема, кримінальне правопорушення, передбачене ч.5 ст.191 КК України , відповідно до ст.12 КК України відноситься до категорії особливо тяжких злочинів, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Прокурором та слідчим наведено обставини, які свідчать про обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень. Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні злочину підтверджується зібраними у кримінальному провадженні та доданими до клопотання доказами, які на даній стадії процесу є достатніми для висновку про обґрунтованість підозри, і на підставі яких слідчий виніс повідомлення ОСОБА_5 про підозру, копія якого 04 листопада 2019 року, їй вручена.Однак, дослідження доказів з метою визнання їх такими, які можуть бути покладені в основу винуватості особи у вчиненні того чи іншого злочину відноситься до стадії судового розгляду по суті, та не вирішується на стадії досудового розслідування.

Слідчий суддя , виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України, враховує, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та бере до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 рішення від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої «термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182)

Вказані злочини, згідно примітки до ст. 45 КК України, відносяться до корупційних.

При вирішенні клопотання слідчий суддя у відповідності до вимог ст. ст. 155-157 КПК України враховує наявність правових підстав для відсторонення від займаної посади підозрюваної ОСОБА_5 , обґрунтованість підозри, обставини вчинення інкримінованого діяння, які вказують на те, що перебування на займаній посаді сприяло вчиненню кримінальних правопорушень, дані про займану посаду, а також необхідність відсторонення від посади для запобігання незаконному впливу на свідків, які ще не допитані у цьому кримінальному провадженні та запобігання знищити чи підробити документи, які мають значення для досудового розслідування.

Слідчим суддею оцінено негативні наслідки для підозрюваної та інших осіб, які в даному конкретному випадку не перевищують необхідності забезпечення досягнення завдань у даному кримінальному провадженні, а відтак не спростовують висновків слідчого судді щодо наявності підстав для відсторонення ОСОБА_5 від посади.

Наявність стійких соціальних зв'язків підозрюваної не є підставою для відмови у задоволенні клопотання.

При цьому слідчий суддя враховує, що відсторонення від посади має тимчасовий характер, і його слід відрізняти від звільнення з роботи, яке вирішується відповідно до вимог трудового законодавства, відсторонення від посади обмежено строком не більше двох місяців, який може бути продовжений відповідно до вимог, передбачених ст.159 КПК України.

Таким чином, суспільну необхідність забезпечення швидкого й ефективного досудового розслідування кримінальних правопорушень, у якому підозрюється ОСОБА_5 , необхідність попередження вчинення нею нових злочинів ,вплив на свідків, які ще не допитані у цьому кримінальному провадженні та запобігання знищити чи підробити документи, які мають значення для досудового розслідування , слідчий суддя оцінює вище, ніж можливі негативні наслідки відсторонення підозрюваної від посади для її сім'ї, враховуючи, що саме перебування підозрюваної на посаді сприяло вчиненню кримінальних правопорушень, слідчий суддя прихо-дить до висновку, що досягнути завдання кримінального судочинства неможливо без відсторонення підозрюваної від посади строком на 2 місяці.

Враховуючи вищенаведене, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого про відсторонення підозрюваної від займаної посади строком на два місяці, у межах строку досудового розслідування, тобто до 09 січня 2020 року, є обґрунтованим та підлягає до задоволення.

Керуючись ст.154, 156, 157, 309 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого у кримінальному провадженні № 42019070000000058 - слідчого слідчої групи у кримінальному провадженні слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Закарпатській області майора поліції ОСОБА_3 за погодженням прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурора відділу організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, прокуратури Закарпатської області ОСОБА_4 , про відсторонення від посади ОСОБА_5 - задовольнити.

Відсторонити підозрювану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, українку, уродженку та мешканку АДРЕСА_1 , раніше не судимої, підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, 5 ст. 191 КК України від посади начальника управління освіти молоді та спорту Мукачівської районної державної адміністрації, строком на два місяці, до 09 січня 2020 року.

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Ухвала може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Повний текст ухвали складено і проголошено 15 листопада 2019 року о 14-53 годині.

Слідчий суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_1