Clarity Project
Prozorro Закупівлі Prozorro.Продажі Аукціони Увійти до системи Тарифи та оплата Про систему

Рішення від 23.07.2021 по справі 855/290/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2021 року м. Київ № 855/290/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., вирішивши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомГромадської організації "Контроль за виборами"

доЦентральної виборчої комісії України

про зобов'язати вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Громадська організація "Контроль за виборами" (далі також - позивач) звернулась до Шостого апеляційного адміністративного суду як суду першої інстанції з позовом до Центральної виборчої комісії України (далі також - відповідач, ЦВК), в якому просить:

- зобов'язати ЦВК забезпечити виготовлення інформаційних плакатів зі всіма біографічними відомостями, які містяться в автобіографіях кандидатів в народні депутати України, поданих для реєстрації, а саме - прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;

- зобов'язати ЦВК опублікувати на своєму сайті всі автобіографічні відомості, а саме: (прізвище власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості) та відомості стосовно наявності (відсутності) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, передбачені законодавством, відповідно до тексту автобіографій та заяв, поданих громадянами для реєстрації кандидатами в народні депутати України про всіх зареєстрованих кандидатів в народні депутати України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до приписів статті 63 Закону України «Про вибори народних депутатів України» інформаційні плакати кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, повинні містити, зокрема, біографічні відомості кандидата у депутати, що подані ним при реєстрації.

При цьому, позивач звертає увагу суду, що відповідно до вимог вказаного Закону до таких відомостей належать всі відомості, що були вказані кандидатом у поданій до ЦВК його автобіографії, а саме: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості.

З огляду на зазначене, та з метою забезпечення громадянам України повного доступу до відкритої інформації автобіографічних та інших даних кандидатів в народні депутати України, передбачених законодавством, а також з метою забезпечення дотримання принципів відкритості та прозорості виборчого процесу позивач звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.07.2019 року позовну заяву Громадської організації «Контроль за виборами» до Центральної виборчої комісії України про зобов'язати ЦВК опублікувати на своєму сайті всі автобіографічні відомості, а саме: (прізвище власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості) та відомості стосовно наявності (відсутності) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, передбачені законодавством, відповідно до тексту автобіографій та заяв, поданих громадянами для реєстрації кандидатами в народні депутати України про всіх зареєстрованих кандидатів в народні депутати України - залишено без розгляду.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.07.2019 року в частині позовних вимог зобов'язати ЦВК забезпечити виготовлення інформаційних плакатів зі всіма біографічними відомостями, які містяться в автобіографіях кандидатів в народні депутати України, поданих для реєстрації, а саме - прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.07.2019 року передано адміністративну справу за позовом Громадської організації "Контроль за виборами" до Окружного адміністративного суду міста Києва.

В обґрунтування передачі справи до Окружного адміністративного суду міста Києва судом апеляційної інстанції зазначено, що даний спір не підлягає розгляду за правилами статі 273 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегією суддів на підставі даних з офіційного сайту ЦВК встановлено, що Громадська організація «Контроль за виборами» до суб'єктів виборчого процесу не відноситься, оскільки не має жодного з зареєстрованих офіційних спостерігачів.

За таких обставин законом не передбачено право Громадської організації «Контроль за виборами» на звернення до суду з таким позовом за особливостями, передбаченими КАС України для розгляду виборчих позовів.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.07.2019 року визначено суддю Маруліну Л.О. для розгляду адміністративної справи №855/290/19.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.08.2019 року призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Запропоновано позивачу надати суду свої міркування щодо актуальності даної позовної заяви.

Через канцелярію суду 23.08.2019 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позовних вимог заперечує з тих підстав, що кандидатами у народні депутати України, зареєстровані ЦВК на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 року, згоди на поширення будь-якої іншої інформації щодо них, крім біографічних відомостей, ЦВК не надано.

Крім того, 22.08.2019 року виборчий процес позачергових виборів народних депутатів України завершено.

Позивачем процесуальних заяв по суті позову не подано.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Громадською організацією «Контроль за виборами» виявлено, що на сайті ЦВК за посиланням https://cvk.gov.ua/pls/vnd2019/wp401pt001f01=919.html у відкритому доступі розміщені відомості про зареєстрованих кандидатів в народні депутати України, які не включають всі обов'язкові біографічні та інші відомості, передбачені законодавством.

Вважаючи, що таким чином ЦВК обмежено доступ громадянам України до відкритої інформації стосовно повних автобіографічних та інших відомостей кандидатів в народні депутати України, передбачені законодавством України, позивач звернувся до суду.

Всебічно і повно дослідивши позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з частиною третьою статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Організацію і порядок проведення виборів народних депутатів України встановлено Законом України від 17.11.2011 року № 4061-VI «Про вибори народних депутатів України» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі також - Закон №4061).

Згідно із статтею 63 закону №4061 виборцям забезпечується можливість доступу до різнобічної, об'єктивної та неупередженої інформації, потрібної для здійснення усвідомленого, поінформованого, вільного вибору.

Інформація, що міститься у документах, поданих до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатів, є відкритою. На офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії оприлюднюються відомості про прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про посаду (заняття), місце роботи, партійність, місце проживання, наявність чи відсутність судимості, наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, суб'єкт висування кожного кандидата у депутати.

Виборчі комісії, засоби масової інформації та інформаційні агентства, органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, об'єднання громадян та інші особи при поширенні інформації про вибори, яка не є передвиборною агітацією відповідно до статті 68 цього Закону, зобов'язані дотримуватися об'єктивності, неупередженості, збалансованості, достовірності, повноти і точності інформації.

Центральна виборча комісія за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку і проведення виборів депутатів, не пізніш як за тридцять п'ять днів до дня виборів забезпечує виготовлення інформаційних плакатів партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані у загальнодержавному окрузі. Ці плакати повинні містити передвиборні програми партій (обсягом не більше семи тисяч восьмисот друкованих знаків), подані ними при реєстрації кандидатів у депутати, виборчий список партії із зазначенням прізвища, імені, по батькові, року народження, посади (заняття), місця роботи та проживання, партійності включених до нього кандидатів у депутати, а також фотографії перших п'яти кандидатів у депутати. Форма, розмір та поліграфічне виконання інформаційних плакатів встановлюються Центральною виборчою комісією.

Центральна виборча комісія погоджує з представником партії у Центральній виборчій комісії текст та поліграфічне виконання інформаційного плаката.

Центральна виборча комісія за рахунок коштів Державного бюджету України, що виділяються на підготовку і проведення виборів депутатів, забезпечує виготовлення не пізніш як за тридцять п'ять днів до дня виборів інформаційних плакатів кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах. Плакати повинні містити біографічні відомості кандидата у депутати, його передвиборну програму (обсягом до трьох тисяч дев'ятисот друкованих знаків) та фотокартку, подані ним при реєстрації.

Центральна виборча комісія погоджує з кандидатом у депутати, зареєстрованим в одномандатному окрузі, текст та поліграфічне виконання його інформаційного плаката.

Центральна виборча комісія забезпечує виготовлення однакової кількості інформаційних плакатів партій та кандидатів із розрахунку не менш як по два примірники кожного плаката на кожну виборчу дільницю. Виготовлені інформаційні плакати партій в установленому Центральною виборчою комісією порядку передаються відповідним виборчим комісіям.

Інформаційні плакати передаються відповідним виборчим комісіям не пізніш як за двадцять днів до дня виборів.

Пунктом 1 Порядку виготовлення інформаційних плакатів кандидатів у народні депутати України, зареєстрованих в одномандатних виборчих округах, їх передачі дільничним виборчим комісіям з виборів народних депутатів України, затвердженим постановою ЦВК від 27.05.2019 року № 902 «Про форму, розмір, поліграфічне виконання інформаційних плакатів кандидатів у народні депутати України, зареєстрованих в одномандатних виборчих округах, порядок їх виготовлення, передачі окружним та дільничним виборчим комісіям з виборів народних депутатів України», до біографічних відомостей кандидата у депутати віднесено відомості про: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за пості), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, місце проживання, а також про наявність чи відсутність судимості.

Отже, указаними положеннями Закону №4061 та постановою ЦВК визначено, які саме відомості щодо кандидатів у народні депутати України повинні міститись у відповідному інформаційному плакаті.

За змістом частини першої статті 54, частин першої, другої статті 55 Закону №4061 Центральна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку політичної партії, кандидатів у депутати, висунутих політичною партією, у відповідному одномандатному окрузі, а також кандидатів у депутати, які балотуються в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови отримання нею, зокрема, автобіографій кандидатів у депутати, на паперових носіях та в електронному вигляді, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості.

При цьому, відповідно до вимог пункту 5 частини першої статті 54, пункту 3 частини першої статті 55 Закону №4061 в заявах осіб про згоду балотуватися кандидатами у народні депутати України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі або відповідному одномандатному виборчому окрузі від політичної партії, яка подається разом з іншими документами до Комісії для реєстрації відповідного кандидата, надається, зокрема, згода на оприлюднення їх біографічних відомостей.

Про згоду на оприлюднення біографічних відомостей відповідно до вимог пункту 1 частини другої статті 55 Закону також зазначається у заявах про самовисування кандидатів у народні депутати України, які балотуються в одномандатних виборчих округах в порядку самовисування.

Таким чином, за змістом наведених положень висновується, що Закон розрізняє автобіографію кандидата у народні депутати України, яка подається до ЦВК разом з іншими документами для його реєстрації, та біографічні відомості, які оприлюднюються у визначених Законом №4061 випадках та обсязі.

Законом чітко визначено перелік відомостей і документів щодо кандидатів у народні депутати України, зареєстрованих у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі та в одномандатних виборчих округах, які поширюються Центральною виборчою комісією (частина восьма статті 58, частина восьма статті 59, частини друга, четверта, п'ята статті 63, частина четверта статті 80, частина двадцять перша статті 107 Закону №4061), а саме: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про посаду (заняття), місце роботи, партійність, місце проживання, наявність чи відсутність судимості, наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, суб'єкта висування кожного кандидата в депутати, фотографії - для перших п'яти кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку політичної партії, а також передвиборна програма та фотокартка, подані під час реєстрації - для кандидатів у народні депутати України в одномандатних виборчих округах.

Водночас автобіографія кандидата в народні депутати України, крім указаних відомостей, що оприлюднюються, включає інші відомості, а саме: про трудову діяльність, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону.

Разом з тим, відповідачем повідомлено суд, що кандидати у народні депутати України, зареєстровані Центральної виборчою комісією на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, згоди на поширення будь-якої іншої інформації щодо них, крім біографічних відомостей, Комісії не надавали.

Відповідно до статті 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Статтею 11 Закону України від 02.10.1992 року № 2657-XII «Про інформацію» (із змінами і доповненнями) передбачено, що інформація про фізичну особу (персональні дані) - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.

В рішенні від 20.01.2012 року у справі № 2-рп/2012, даючи офіційне тлумачення частин першої, другої статті 32 Конституції України, Конституційним Судом України встановлено, що інформація про особисте та сімейне життя особи (персональні дані про неї) - це будь-які відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована, серед яких дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, матеріальний стан, адресу, дату і місце народження, місце проживання та перебування тощо.

Згідно з частиною другою статті 21 Закону України «Про інформацію» інформація про фізичну особу є конфіденційною та може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.

Частиною другою статті 7 Закону України від 13.01.2011 року № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (із змінами і доповненнями) встановлено, що розпорядники інформації, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Частиною другою статті 3 Закону України від 30.06.2004 року № 1932-IV "Про Центральну виборчу комісію" (із змінами і доповненнями) визначено, що Комісія та її члени зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України.

За указаних обставин ЦВК не наділено повноваженнями поширення відомостей щодо кандидатів у народні депутати України в обсязі більшому, ніж встановлено Законом№4061.

Дослідивши відомості, викладені ЦВК на офіційному сайті за посиланням https://cvk.gov.ua/pls/vnd2019/wp407pt001f01=919pf7201=17693.html, судом встановлено що ЦВК зазначено усі обов'язкові відомості щодо кандидатів народні депутати України, встановлені Законом №4061, з огляду на що, позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Крім того, суд зауважує, що відповідно до частини сьомої статті 11 Закону №4061 виборчий процес завершується через п'ятнадцять днів після дня офіційного оприлюднення Центральною виборчою комісією результатів виборів депутатів.

Відповідно до статті 100 Закону№4061 7 серпня 2019 року Центральною виборчою комісією офіційно оприлюднено список народних депутатів України, обраних на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в газеті "Голос України" (№ 148 (754) від 7 серпня 2019 року) та газеті "Урядовий кур'єр" від 7 серпня 2019 року № 149 (6512).

Таким чином, 22 серпня 2019 року завершився виборчий процес позачергових виборів народних депутатів України, з огляду на що, суд констатує, що способом захисту позивача втрачено свою актуальність.

Серед іншого, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, в Рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Відносини, що виникають між фізичною чи юридичною особою і представниками органів влади під час здійснення ними владних повноважень, є публічно-правовими і поділяються, зокрема, на правовідносини у сфері управлінської діяльності та правовідносини у сфері охорони прав і свобод людини і громадянина, а також суспільства від злочинних посягань. Діяльність органів влади, у тому числі судів, щодо вирішення спорів, які виникають у публічно-правових відносинах, регламентується відповідними правовими актами.

Рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України.

Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення.

Встановлене статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було реальним.

Водночас, позивачем не зазначено, яким чином ЦВК порушено право громадської організації «Контроль за виборами» в межах заявленого предмета позову, враховуючи, зокрема те, що згідно з відомостей на офіційному сайті ЦВК, станом не день подання цього позову до Шостого апеляційного адміністративного суду Громадська організація «Контроль за виборами» до суб'єктів виборчого процесу не відноситься, оскільки не має жодного з зареєстрованих офіційних спостерігачів.

Разом з тим, позивач скористався правом звернення до суду, та йому такий захист надано відповідного до обраного позивачем способу захисту.

Відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

За приписами статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України, суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно з положеннями статті 75 Кодексу адміністративного судочинства України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Згідно з пунктом 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі Hirvisaari v. Finland від 27.09.2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

Крім того, судом враховується, що згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Беручи до уваги вищенаведене, проаналізувавши матеріали справи суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 6, 9, 12, 73-80, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Громадської організації «Контроль за виборами» відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статті 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України:

Позивач: Громадська організація «Контроль за виборами» (код ЄДРПОУ 40432081, адреса: 01011, м. Київ, вул. п. Мирного, 9, кв. 19) ;

Відповідач: Центральна виборча комісія (код ЄДРПОУ 21661450, адреса: 01196, м. Київ, площа Лесі Українки, 1);

Повне рішення складено 23.07.2021 року.

Суддя Л.О. Маруліна