про залишення позовної заяви без руху
28 вересня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/6386/21
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Казанчук Г.П., розглянувши матеріали позовної заяви першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури (вул. Братів Лисенків, 5, м. Знам'янка, Кіровоградська область, 27400; код ЄДРПОУ 02910025) в інтересах держави до Гурівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (вул. Миру, 2а, с. Гурівка, Долинського району, Кіровоградської області 28540; код ЄДРПОУ 04365661) про зобов'язання вчинити певні дії, -
Перший заступник керівника Знам'янської окружної прокуратури звернувся до суду в інтересах держави з позовною заявою, в якій просить зобов'язати Гурівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області вчинити дії та забезпечити виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що розташована на території с. Василівка Кропивницького району Кіровоградської області, площею 1 га, з розташованим на ній сміттєзвалищем твердих побутових відходів, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї.
При ознайомленні з матеріалами позовної заяви, встановлено, що вона підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України.
Згідно з пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
З огляду на частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 4 цієї частини та стягнення з відповідача суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що позовна вимога про зобов'язання вчинити певні дії є похідною вимогою від позовної вимоги про визнання протиправним дії чи бездіяльності.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
У позовній заяві позивачем заявлена позовна вимога про зобов'язання Гурівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області вчинити дії та забезпечити виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що розташована на території с. Василівка Кропивницького району Кіровоградської області, площею 1 га, з розташованим на ній сміттєзвалищем твердих побутових відходів, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї, яка є похідною вимогою, однак керівником Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області не заявлено вимоги про скасування індивідуального акта або визнання дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними.
Враховуючи положення статті 245 КАС України, де визначені повноваження суду при вирішенні справи, позовні вимоги підлягають уточненню з урахуванням приписів частини 1 статті 5 КАС України та відповідно до завдань адміністративного судочинства.
У разі зазначення вимоги про скасування індивідуального акта суб'єкта владних повноважень надати суду копію такого акта, у разі зазначення вимоги про визнання дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень протиправними (протиправною) вказати в чому саме полягає така протиправність з боку суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху з встановленням строку для усунення недоліків.
Керуючись статтями 160, 161, 169 КАС України, суддя, -
Позовну заяву першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури, поданої в інтересах держави - залишити без руху.
Повідомити особу, що подала позовну заяву про необхідність виправити вказані в описовій частині ухвали недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання ухвали.
Роз'яснити особі, що подала позовну заяву, що у разі не усунення вказаних недоліків позовної заяви у встановлений строк, остання буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала судді набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук