ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
21 червня 2010 року 13:05 № 2а-9454/10/2670
За позовомКиївської міської державної адміністрації
До Громадян України в особі ОСОБА_1
Прообмеження права на мирне зібрання
Суддя Вовк П.В.
Секретар судового засідання Голод В.С.
Представники:
Від позивача не прибув
Від відповідач не прибув
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суку міста Києва з позовом про обмеження права громадян України в особі ОСОБА_1 на мірні зібрання шляхом заборони проведення з 22.06.2010 безстрокової акції біля Адміністрації Президента України.
Позовні вимоги мотивовані тим, що до Київської міської державної адміністрації надійшли повідомлення від громадян України в особі ОСОБА_1 про намір проводити 21.06.2010 року з 08 год. 00 хв. безстрокову акцію протесту, місце проведення якої - м. Київ, перед будівлею Адміністрації Президента України.
Проте, Головне управління МВС України в м. Києві листом від 18.06.2010 року № 1/3287 повідомило позивача, що під час проведення попередніх акцій біля будівлі КМУ створювані антисанітарні умови, порушено правила благоустрою та протипожежної безпеки, створено незручності мешканцям прилеглих будинків та пересічних громадян, у зв'язку з чим Головне управління МВС України в м. Києві поросить позивача звернутися до суду з позовом про обмеження права мешканців АР Крим на мирні зібрання.
Станом на час розгляду справи до суду надійшла заява від представника позивача про розгляд справи без участі представника позивача.
Відповідач, який належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання до суду не прибув, заперечень не подав.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд
18.06.2010 року до Київської міської державної адміністрації надійшли повідомлення від: Київської міської державної адміністрації надійшли повідомлення від громадян України в особі ОСОБА_1 про намір проводити 21.06.2010 року з 08 год. 00 хв. безстрокову акцію протесту, місце проведення якої - м. Київ, перед будівлею Адміністрації Президента України.
18.06.2010 року до позивача надійшов лист Головного управління МВС в м. Києві від № 1/3287, в якому вказується, що під час проведення попередніх акцій біля будівлі КМУ створювані антисанітарні умови, порушено правила благоустрою та протипожежної безпеки, створено незручності мешканцям прилеглих будинків та пересічних громадян, у зв'язку з чим Головне управління МВС України в м. Києві поросить позивача звернутися до суду з позовом про обмеження права мешканців АР Крим на мирні зібрання.
Згідно ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування; обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про основи національної безпеки України» національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам. Відповідно до ст. 3 даного Закону об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи. Згідно ст. 27 Конституції України кожна людина має невід'ємне право на життя, обов'язок держави - захищати життя людини.
Згідно ч. 5 ст. 182 КАСУ суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Законодавчого визначення громадського правопорядку не має. З загального правила можна зробити висновок, що це відсутність правопорушень у громадських місцях.
Таким чином, у даному випадку суд інтереси національної безпеки та громадського порядку вбачає у відсутності умов сприятливих посяганням на життя, здоров'я, власність честь, гідність людей, які будуть знаходиться з 22.06.2010 року у місцях проведення масових заходів Відповідачами.
Виходячи з наведеного, реальність небезпеки заворушень, злочинів, реальність загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей Позивачем доведена.
Відтак, суд приходить до висновку, що з метою забезпечення правопорядку, запобігання вчиненню злочинів, правопорушень, для охорони здоров'я населення, захисту прав і свобод мешканців м. Києва, забезпечення нормального функціонування підприємств та установ у центрі міста Києва доцільно вирішити питання про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання. Зазначені обмеження не порушують права громадян на мирні зібрання, так як стосуються лише центру міста.
Керуючись ст. ст. 160, 182 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Встановити обмеження щодо реалізації права на мирне зібрання шляхом заборони громадянам України в особі ОСОБА_1 проведення з 22.06.2010 безстрокової акції біля Адміністрації Президента України.
3. Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя П.В. Вовк