Постанова від 10.06.2010 по справі 2а-1884/10/2570

Справа № 2а-1884/10/2570

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2010 р. м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді - Гром Л.М.

при секретарі - Тищенко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Айтек-Україна» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту та алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

15.04.2010 року, Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Чернігівській області та просить суд визнати протиправним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій від 31.03.2010 року за № 250476/26/32/048, згідно якого Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Чернігівській області було застосовано до товариства з обмеженою відповідальністю «Айтек - Україна» фінансові санкції за зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру у вигляді штрафу в розмірі 33586,90 грн., зберігання тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру у вигляді штрафу в розмірі 1771,00 грн., всього - 35357,90 грн. Свої вимоги мотивує тим, що .

В судовому засіданні представник Позивача позов підтримав та просив задовольнити його в повному обсязі, посилаючись на обставини, зазначені в позові.

Представник Відповідача проти позовних вимог заперечувала. Зазначила, що перевірка ТОВ «Айтек - Україна» проведена у відповідності до норм чинного законодавства, в присутності керуючої Шумної Л.М., яка підписала акт перевірки без зауважень та отримала один примірник.

Вказаною перевіркою було встановлено зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місці, яке не внесено до Єдиного реєстру місць зберігання. За вказане порушення згідно з абз. 10 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-ВР від 19.12.1995р., до Позивача було застосовано фінансові санкції у розмірі 35357,90 грн.

На підставі ч.3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 10 червня поточного року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 11.06.2010 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст. 167 КАС України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню на слідуючих підставах.

В судовому засіданні встановлено, що 25 березня 2010 року працівниками РУ Департаменту САТ ДПА України в Чернігівській області відповідно до наказу від 25.03.2010 року № 59-о, на підставі направлення від 25.03.2010 р. № 47 проведена перевірка кафе, що розташоване за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 33 та належить ТОВ «Айтек-Україна». Перевірка проведена в присутності керуючої Шумної Л.М., яка підписала акт перевірки без зауважень та отримала один примірник.

Перевіркою встановлено зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місці, яке не внесено до Єдиного реєстру місць зберігання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.2001 р. №940 «Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справлянням акцизного збору» у складі ДПА України утворений Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (надалі - Департамент) як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи, а у складі державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі - регіональні управління Департаменту з правами юридичної особи та їх територіальні підрозділи.

Відповідно до п.п.2.1.5 п.2 Положення про РУ Департаменту САТ ДПА України в Чернігівській області, затвердженого наказом Департаменту ЄАТ ДПА України від 03.08.2009 р. №311 основним із завдань управління є здійснення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог чинного законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Закон України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (надалі - Закон №481) визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України. Відповідно до ст.16 вказаного закону контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Даним законом визначено, що місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Відповідно до Закону №481 Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.

Статтею 15 вищезазначеного закону визначено, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів повинно здійснюватися в місцях зберігання алкогольних напоїв, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта підприємницької діяльності таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання затверджений наказом ДПА України від 28.05.2002 р. №251 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.08.2002 року №670/6958 (далі - Порядок).

Відповідальність за зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, передбачена абзацом 10 частини 2 статті 17 Закону України №481 і передбачає застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.

Порядок прийняття рішень про застосування штрафних санкцій передбачений Постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року № 790 "Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів". Відповідно до п.5 Порядку підставою для прийняття рішення є:

- акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства;

- результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

- матеріали правоохоронних органів, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Підставою застосування адміністративно-господарських санкцій є виключно правопорушення, якого припустився суб'єкт господарювання, в даному випадку - це зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів в місцях, які не внесені до Єдиного реєстру місць зберігання.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, повинні дотримуватися законодавчо встановлених правил здійснення зазначеної діяльності, а у разі порушення нести відповідальність передбачену Законом №481.

За розглядом матеріалів перевірки від 25.03.2010 року, на підставі розрахунку, прийняте рішення від 31.03.2010 р. № 250476/26/32/048 про застосування до ТОВ «Айтек- Україна» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 35357,90 грн., згідно з абзацом 10 частини 2 статті 17 Закону України №481: за зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру - 33586,90 грн.; за зберігання тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру - 1771,00 грн.

Представник Позивача, в судовому засіданні зазначив, що Позивач не здійснював зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а здійснював роздрібну торгівлю даними виробами. В приміщенні кафе алкогольні та тютюнові вироби не зберігалися, а знаходилися та розміщувалися. Зазначив, що відповідно до вимог державних стандартів різні види алкогольної продукції, та тютюнові вироби передбачають різні умови зберігання та різні приміщення.

Представник Позивача вказував, що на площах, які належать Позивачу, технічно і практично не можливо здійснювати саме зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів відповідно до вимог нормативних документів, що регламентують порядок та умови зберігання. Вказані площі не відповідають вимогам Держстандартів України щодо місць зберігання алкогольної продукції та тютюнових виробів і не можуть бути внесені до Єдиного реєстру місць зберігання з причин простої невідповідності. Кількість алкогольних напоїв та тютюнових виробів не передбачають зберігання, оскільки фактично продукції в кількісному показнику знаходиться по 1 - 5 одиниці кожного найменування алкогольної продукції, 1 - 40 пачок сигарет.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, а саме Акту перевірки, в місці торгівлі було виявлено від однієї до п'ятдесяти однієї пляшки алкогольного напою одного виду та від двадцяти дев'яти до шестидесяти п'яти пачок сигарет одного виду, загальною кількістю 336 пляшок алкогольних напоїв та 203 пачки сигарет, про що було вказано самим Позивачем. Тому посилання представника Позивача на те, що даний товар не зберігався у вказаному місці є безпідставним, оскільки іншого місця зберігання такої кількості продукції у Позивача немає, про що було зазначено представником Позивача.

В судовому засіданні, в обґрунтування правомірності своїх дій, представником Відповідача були надані копії довідок про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру від 29.03.2010 року алкогольних напоїв (№ 25180104881) та тютюнових виробів (№ 25190104882) площею 495,8 кв. м, які були отримані Позивачем після проведення перевірки. Даний факт представник Позивача не заперечував, зазначив, що вказані довідки вони були змушені отримати після проведеної перевірки РУ Департаменту САТ ДПА України в Чернігівській області.

Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ст. 69 КАС України).

За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивач не надав суду безперечних доказів, що дії відповідача суперечать нормам діючого законодавства.

Таким чином, доводи позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 122, 158-163, 185-187, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Айтек-Україна» - відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду в повному обсязі виготовлена 11 червня 2010 року.

Суддя Гром Л.М.