№ 2-4659/10
22 червня 2010 року Торезький міський суд Донецької області в складі:
головуючого-судді Стріжакової Т.В.
при секретарі Пекунової Є.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Торезі справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Торез Донецької області про оскарження дій Пенсійного Фонду України,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в місті Торез Донецької області про оскарження дій Пенсійного Фонду України. Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона знаходиться на обліку в Пенсійному Фонду України в місті Торез та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до відповіді ПФУ в місті Торез № 142/м-01-01-03 від 04.06.2010 року, зазначено, що відповідно до заяви позивача від 29.04.2009 року та наданими документами з 01.05.2009 року їй було зробило перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по стажу та заробітку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Після перерахунку страховий стаж склав 33 роки, 11 місяці, 21 день, в тому числі за списком №1 - вісім років, 7 місяців, 18 днів і зарахований по 23.02.2009 року. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1,35 склав - 0,56588. Коефіцієнт заробітної плати розрахований із заробітку за будь-які 60 місяців поспіль за період з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року, з 01.07.2000 року по23.02.2009 року за даними персоніфікованого обліку і склав - 2,28702. Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року зміни, внесені до ст..40,42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення показів заробітної плати та порядку проведення перерахунку було визнано неконституційними, а рішення відносно поновлення дії зазначеної норми у попередній редакції не приймались. Відповідно до спільного листа від 11.03.2009 року Міністерства праці та соціального захисту України та Пенсійного Фонду України «до законодавчого врегулювання питання визначення показників заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для перерахунку пенсії за 2007 року. Тому заробітна плата при перерахуванні пенсії позивача склала: 1197,91 грн. х 2,28702 = 2739,64 грн. Загальний розмір пенсії вирахувано як добуток коефіцієнта страхового стажу та заробітної плати та складає: 2739,64 грн.х0,56588 = 1550,31 грн. Доплата за наднормовий стаж 21 рік розрахований наступним чином: 544,00 грн.х21% = 114,24 грн. де 544,00 грн. - мінімальний розмір пенсійної виплати. Розмір пенсії позивача з 01.05.2009 року склав 1672,05 грн., де 1550,31 грн. - основний розмір пенсії за віком - 114,24 грн. - доплата за наднормовий стаж 21 рік; 28,40 грн. - доплата непрацюючим; 6,09 грн. - доплата за листопад 2009 року. Позивач категорично не погоджується з даним видом розрахунку, так як його зроблено виходячи із середньої заробітної плати за 2007 рік - 1197,91 грн., а повинний був виходячи із середньої заробітної плати за 2008 рік - 1573,99 грн. Розрахунок позивачки: 1573,99х2,28702=3599,74 грн. 3599,74 грн.х0,56588=2037,02 грн. - основний розмір пенсії. 2037,02 грн. - основний розмір пенсії; 148,26 грн. - доплата за наднормовий стаж 21 рік. 706,00грн.х 21%=148,26грн., де 706,00 грн. - мінімальний розмір пенсійної виплати. Всього пенсія: 2185,28 грн. Відповідно недоплата пенсії щомісячно з 01.05.2009 року складає - 2185,28 грн. - 1705,13 грн.=480,15 грн. на 01.06.2010 року складає - 6241,95 грн. Відповідно до ст..42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у випадку, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, здійснюється перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії і з застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до даного закону враховується для розрахунку пенсії за календарний рік, що передує року перерахування пенсії, який визначається відповідно ст..40. Це значить, що для підрахунку заробітної плати для розрахунку пенсії необхідно брати середню заробітну плату по Україні за 2008 року, а саме 1573,99 грн. Відповідно до ст..103,105 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», метою державного регулювання та контролю у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є: забезпечення реалізації прав громадян на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Застраховані особи та члени їх сімей мають право на оскарження дій та бездіяльності страховиків, виконавчих органів Пенсійного фонду та їх посадових осіб у відповідності з законодавством про звернення громадян, а також в судовому порядку. Оскарження дій страховиків чи виконавчих органів Пенсійного Фонду здійснюється у випадку, якщо страховиком чи посадовими особами виконавчих органів пенсійного Фонду порушено права та законні інтереси застрахованих осіб, створені перепони для здійснення прав та законних інтересів таких осіб в результаті дій чи бездіяльності страховика, посадових осіб виконавчих органів Пенсійного Фонду чи прийнятого виконавчими органами Пенсійного фонду рішення чи покладені на застраховану особу чи пенсіонера зобов'язання, які не передбачені даним Законом. Відповідно ст.ст.69,98 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсій за віком чи інвалідністю не менш як 2 роки з більш високим заробітком, який визначається за 2 роки роботи поспіль після призначення пенсії відповідно до ст..ст.64,67 даного Закону. Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, при прийнятті Рішення від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 (соціальні гарантії громадян), Конституційний Суд України звернув увагу Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України на необхідність виконання положень статей 1,3,6,8,19,22,95,96 Конституції України при підготовці, прийнятті та введенні в дію закону про Держбюджет. Тому, закон про Держбюджет не може відмінити чи змінити об'єм прав та обов'язків, пільг, компенсацій та гарантій, передбачених іншими законами України. У зв'язку з цим Конституційний Суд України прийшов до висновку, що «зупинення законом про Державний бюджет України про Державний бюджет України дії інших законів України відносно надання пільг, компенсацій та гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого правового регулювання відносин, чим передбачено законами України, не відповідає ст..1,3, ч.2 ст.6, ч.2 ст.8, ч.2 ст.19, ст.21,22 пункту 1 ч.2 ст.92, ч.1,2,3 ст.95 Конституції України. Закон про Державний бюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення даний закон на повинен регулювати відносини в інших сферах громадського життя. Конституція України не надає закону про Держбюджет вислої юридичної сили відносно інших законів. Таким чином, Конституційний Суд України прийшов до висновку, що законом про Держбюджет неможна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи відміняти їх, оскільки з об'єктивних причин це скоює протиріччя в законодавстві, і як наслідок - відміну чи обмеження прав і свобод людини та громадянина. У випадку необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін та доповнень, визнання їх недійсності повинні використовуватись окремі закони. Однією з конституційних гарантій прав та свобод людини та громадянина є недопущення їх відміни (ч.2 ст.22 Конституції України) чи звуження їх змісту та об'єму при прийнятті нових законів чи внесення змін до діючих законів (ч.3 ст.22 Конституції України). Тлумачення словосполучення «звуження змісту та об'єму прав та свобод людини та громадянина», яка знаходиться у ч.3 ст.22 Конституції України, Конституційний Суд України дав у рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 (справа про постійне використання земельної ділянки), відповідно до якого «конституційні права та свободи гарантуються та не можуть бути виключені (ч.2), при прийнятті нових законів чи внесенні змін до діючих законів не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав і свобод (ч.3). Відміна Конституційних прав і свобод є її обмеженням. У традиційному розумінні діяльності поняттями, що визначають зміст прав людини є умови та засоби, які складають можливість людини, необхідні для задоволення вимог її існування та розвитку. Об'єм прав людини - це їх сутній засіб, який виражено кількісним показником можливостей людини, які відображено відповідними правами, які не є однорідними та загальними». При цьому Конституційний Суд України відмітив, що «загальновизнаним є правило, відповідно до якого суть змісту основного права у будь-якому випадку не може бути порушено». Положення Закону України «Про державний бюджет України та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнано неконституційними, втрачають дію з дня прийняття Конституційним Судом України цього рішення. Рішення Конституційного Суду України за цією справою має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли в результаті дії положень Закону України «Про Державний бюджет України та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнано неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, кінцевим та не може бути оскаржено. Тому, відповідно підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №350 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у випадку, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Законі продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії проводиться з заробітної плати, на підставі якої було нараховано пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати працівника в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону зараховується для нарахування пенсії, за календарний рік, який передує року перерахунку пенсії. Не дивлячись на те, що Конституція України, як закон прямої дії, має вищу юридичну силу, а рішення Конституційного Суду є обов'язковим для виконання по всій території України, є кінцевими та не можуть бути оскаржені, відповідач, як орган власних повноважень, відмовив позивачці в її гарантованому Конституцією України та ст.6 Закону праві. Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та Законами України, що означає, що перерахунок пенсії позивача є таким, який вступає у протиріччя з Конституцією та законами України. Таким чином, Управління пенсійного Фонду порушило права та законні інтереси позивача як людини та громадянина України, тому що відповідно до положень ст.92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення. Вважає, що діями відповідача порушено діюче законодавство України та права позивачки на перерахунок пенсії, які належать поновленню. Просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Торез по перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача призвести перерахунок отримуваної позивачкою пенсії з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року (у010р710-08) з 01.05.2009 року та забезпечити виплату боргу, що утворився, зобов'язати відповідача здійснити нарахування пенсії відповідно до позовних вимог та забезпечити її сплату в майбутньому.
Позивачка до початку судового засідання надала заяву, відповідно до якої просила про залишення позовної заяви без розгляду.
Згідно з ч.5 ст.207 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позивач подав заяву про залишення позову без розгляду.
Тому клопотання позивача підлягає задоволенню, його позовну заяву необхідно залишити без розгляду, та роз'яснити, що він має право звернутися до суду повторно, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для залишення позову без розгляду.
Керуючись ч.5ст.207, ст.209, 210 ЦПК України,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Торез Донецької області про оскарження дій Пенсійного Фонду України - залишити без розгляду.
Роз'яснити ОСОБА_1, що залишення позову без розгляду не перешкоджає повторному зверненню до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення позову.
Заяву про апеляційне оскарження ухвали може бути подано протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заяву про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Апеляційному суду Донецької області через Торезький міський суд. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в установлений строк, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя: Т.В.Стріжакова