Справа № 357/9908/21
3/357/5032/21
13.09.2021 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Гребінь О. О. , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Батальйону патрульної поліції в місті Біла Церква Управління патрульної поліції у Київській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Білоцерківського міськрайонного суду Київської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 070461 від 10.08.2021 року, стосовно ОСОБА_1 , за ч.1 ст. 160 КУпАП, відповідно до якого 10.08.2021 року о 13 год. 55 хв. громадянка ОСОБА_1 на 72 км. автодороги М-05 «Київ - Одеса» на узбіччі здійснювала торгівлю з рук продуктів харчування, а саме 100 кг. (ягоди) кавун, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст. 160 КУпАП.
25.08.2021 вказана справа надійшла до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області та згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана для розгляду судді Гребінь О.О..
Відповідно до положень ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
З аналізу норм ст. 276 КУпАП слідує, що справи про адміністративне правопорушення, передбачені ч.1 ст. 160 КУпАП розглядаються за місцем вчинення адміністративного правопорушення, без визначення альтернативних видів територіальної підсудності.
За змістом ст.278 КУпАП Орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:
1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;
2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;
4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;
5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення громадянка ОСОБА_1 здійснювала торгівлю з рук продуктів харчування на узбіччі на 72 км. автодороги М-05 «Київ - Одеса». Судом встановлено, що 72-й км. автодороги М-05 «Київ - Одеса», де було вчинене правопорушення, знаходиться в територіальних межах с. Соколівка (раніше Васильківського району), на даний час Білоцерківського району Київської області.
Як зазначено в листі Ради Суддів України від 22.07.20 № 9рс-466/20-вих, система судоустрою хоча і будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності, однак на практиці вона не завжди може співпадати з існуючим адміністративно-територіальним поділом держави.
Зміна адміністративно-територіального устрою може лише слугувати підставою для перегляду існуючої системи судоустрою в порядку, визначеному Конституцією та законами України.
Отже, до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідальність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
Таким чином, адміністративне правопорушення, вчинене в с. Соколівка Білоцерківського району Київської області територіально не підсудне Білоцерківському міськрайонному суду Київської області, а підсудне Васильківському районному суду Київської області.
Вимогами КУпАП не передбачено процес вирішення питання щодо підсудності.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Отже, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Конституційний Суд України у пункті 3.4 Рішення від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011(2) зазначає, що з аналізу положень міжнародних актів, наведених у цьому рішенні, не вбачається різниці між кримінальними та адміністративними протиправними діяннями, оскільки вони охоплюються загальним поняттям «правопорушенням». У пункті 3.6 цього рішення Конституційний Суд України вказує, що відмінність адміністративного правопорушення від злочину полягає, насамперед, у тому, що воно є менш суспільно небезпечним. У цьому ж Рішенні Конституційний суд України поширює певні гарантії кримінального процесу і на процес притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Враховуючи вищевикладене, суддя враховує також, що чинний КУпАП не містить прямої норми, яка передбачає постановлення судового рішення про передачу справи за територіальною підсудністю, тому суд вважає за доцільне направити матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 160 КУпАП до Батальйону патрульної поліції в місті Біла Церква Управління патрульної поліції у Київській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України для подальшого направлення даного провадження за підсудністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 276, 278 283-285 КУпАП, суддя,-
Направити справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 160 КУпАП до Батальйону патрульної поліції в місті Біла Церква Управління патрульної поліції у Київській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України для направлення даного провадження за підсудністю.
Постанова оскарженню не підлягає.
СуддяО. О. Гребінь