Рішення від 03.09.2021 по справі 640/2011/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2021 року м. Київ № 640/2011/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві) з вимогами про:

- визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 05.03.2019: надбавки за особливості проходження служби (80%) - 12 600,00 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (20%) - 1 804,00 грн, премії (35%) - 3 157,00 грн;

- зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача у розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням : посадового окладу - 9 020,00 грн; окладу за військовим званням (полковник) - 1 480,00 грн; надбавки за вислугу років (50% - 5 250,00 грн; надбавки за особливості проходження служби (80%) - 12 600,00 грн; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (20%) - 1 804,00 грн; премії (35%) - 3 157,00 грн, визначеного станом на 05.03.2019, та здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням раніше проведених виплат;

- зобов'язання відповідача виплачувати пенсію без обмеження її максимального розміру відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Обґрунтовуючи позов, позивач зазначає, що є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві, з 01.12.2005 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

До 31.12.2017 пенсія виплачувалася позивачу у розмірі 90% грошового забезпечення, виходячи з таких складових: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років (40%), надбавка за знання західноєвропейської мови (10%), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (20%), надбавка за особливо важливі завдання (95%), надбавка за розвідувальну та контррозвідувальну діяльність (45,5%), надбавка за спецзавдання чи держохорону (22,4 %), премія (10%).

Надалі розмір пенсії було зменшено до 70%, проте рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.12.2019 у справі №640/12442/19 визнано протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо зменшення розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення та виплати 50% суми підвищення до пенсії з 01.01.2018; 75% суми підвищення з 01.01.2019 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018.

Позивач зазначає, що станом на 01.01.2021 отримує пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення, яка обчислюється з: посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років (50%).

При цьому 02.11.2020 позивач звернувся до в/ч НОМЕР_1 з проханням надати до ГУ ПФУ в м. Києві оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для здійснення перерахунку з 05.03.2019.

Така довідка 09.11.2020 направлена в/ч НОМЕР_1 до ГУ ПФУ в м. Києві із такими складовими: посадовий оклад - 9020,00 грн; оклад за військовим званням (полковник) - 1 480,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) - 5 250,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (80%) - 12 600,00 грн; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (20%) - 1 804,00 грн; премія (35%) - 3 157,00 грн, а всього розмір пенсії за довідкою склав 33 311,00 грн.

Із зазначеною довідкою позивач звернувся до відповідача 02.12.2020, проте листом від 30.12.2020 відповідач повідомив, що довідку повернуто без виконання, оскільки після визнання протиправними та нечинними пунктів 1,2 постанови КМУ №103 та внесення змін до пункту 5 Порядку №45 нормативних актів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262-ХІІ не надходило.

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 лютого 2021 року, після усунення позивачем недоліків позовної заяви відповідно до ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.02.2021 року, відкрито провадження у справі №640/2011/21, визначено здійснювати розгляд суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу - Головному управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати відзив на позовну заяву та наявні докази.

Від відповідача 30 березня 2021 року надійшов відзив на позовну заяву, у якому зазначається, що після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 та визнання протиправними та нечинними пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» нових нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених за Законом №2262-ХІІ, не приймалося, виплата пенсій продовжується у встановлених раніше розмірах.

Відповідно до частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.

Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з наявних у справі матеріалів.

Оцінивши наявні у справі документи і матеріали, з урахуванням доводів позовної заяви та відзиву на позовну заяву, належність, допустимість кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний зв'язок наявних в матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, судом встановлено наступне.

Як вбачається з наявних у справі №640/2011/21 матеріалів, ОСОБА_1 є військовим пенсіонером перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві, з 01.12.2005 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Пенсія призначена позивачу пенсія у розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням таких складових: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років (40%), надбавка за знання західноєвропейської мови (10%), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (20%), надбавка за особливо важливі завдання (95%), надбавка за розвідувальну та контррозвідувальну діяльність (45,5%), надбавка за спецзавдання чи держохорону (22,4 %), премія (10%).

Надалі розмір пенсії відповідачем був зменшений до 70% грошового забезпечення, проте рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 грудня 2019 у справі №640/12442/19 визнано протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення, зобов'язано відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення без застосування обмежень максимальним розміром та обмежень виплати суми підвищення, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Як зазначає позивач, станом на 01.01.2021 він отримує пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення, яка обчислюється з таких складових: посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років (50%).

Разом з тим, позивач вважає, що до складових пенсійного забезпечення відповідачем безпідставно не включено додаткові види грошового забезпечення, які враховувалися станом на час призначення пенсії у 2005 році, а саме: посадовий оклад - 9020,00 грн, оклад за військовим званням (полковник) - 1 480,00 грн; надбавку за вислугу років (50%) - 5 250,00 грн; надбавку за особливості проходження служби (80%) - 12 600,00 грн; надбавку за роботу в умовах режимних обмежень (20%) - 1 804,00 грн; премію (35%) - 3 157,00 грн, про що йому видано оновлену довідку в/ч НОМЕР_1 від 09.11.2020 р., яку не приймає до уваги ГУ ПФУ у м. Києві.

Розглядаючи спірні правовідносини, що склалися між сторонами, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами першою, другою статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 8 Закону №2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Частина друга статті 51 вказаного Закону передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (надалі - Порядок №45).

Згідно з п. 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Кабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова №704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.

Отже, з набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

При цьому, як вже встановив суд вище, позивач отримав рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.12.2019 у справі №640/12442/19, визнано протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо зменшення йому розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення та виплати 50% суми підвищення до пенсії з 01.01.2018; 75% суми підвищення з 01.01.2019 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018.

Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 року прийнято постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №704.

Згідно з пунктом 2 цієї постанови виплату перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Відповідно до п. 6 Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393", а саме п. 5 викладено в такій редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".

Постановою №103 також встановлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-XII, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться й Порядку №45.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акту протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.

Також 24.06.2020 Велика Палата Верховного Суду залишила без змін рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям.

У зазначеному рішенні вказано, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, на що цілком обґрунтовано звернув увагу суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні.

При цьому, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, що набрала чинності 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 2 Постанови № 704, встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац 4 підп.1 п.5 постанови №704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.6 постанови № 704).

При цьому, п. п. 2 п.5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Тож, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Позивачу 09.11.2020 року військовою частиною НОМЕР_1 видано довідку про розмір грошового забезпечення, відповідно до якої згідно постанови КМУ №704 від 30.08.2017 розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 05.03.2019 за посадою начальника служби військової частини НОМЕР_1 становить: посадовий оклад - 9020,00 грн; оклад за військовим званням (полковник) - 1 480,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) - 5 250,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (80%) - 12 600,00 грн; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (20%) - 1 804,00 грн; премія (35%) - 3 157,00 грн, а всього розмір пенсії за довідкою склав 33 311,00 грн.

Із зазначеною довідкою позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві, проте листом від 30.12.2020 р. повідомлено, що подана довідка не може бути підставою для перерахунку пенсії за нормами Закону №2262-ХІІ, тому її повернуто без виконання.

Виходячи з наведеного вище правового обґрунтування, такі дії відповідача є протиправними, оскільки відповідач зобов'язаний провести перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до статті 51, 63 Закону №2262-ХІІ на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 від 09.11.2020.

За таких обставин суд вважає, що відповідачем протиправно не враховано складові пенсійного забезпечення, зокрема: надбавку за особливості проходження служби (80%) у розмірі 12 600,00 грн; надбавку за роботу в умовах режимних обмежень (20%) у розмірі 1 804,00 грн; премію (35%) - 3 157,00 грн., у зв'язку з чим останнього слід зобов'язати вчинити відповідні дії.

Також, враховуючи, що з 05.03.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704, відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ, а також того, що позивачем подавалася оновлена довідка із такими складовими від 09.11.2020 №222/4/164/239/748 до пенсійного органу, а відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку основного розміру його пенсії, то перерахунок пенсії позивачу слід здійснити з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Водночас, інші позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача виплачувати пенсію без обмеження її максимального розміру відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб задоволенню не підлягають.

В зазначеній частині суд звертає увагу, що відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України суд захищає реально порушені права та інтереси фізичних осіб з боку суб'єктів владних повноважень та не вирішує спорів на майбутнє.

У даному випадку ГУ ПФУ в м. Києві ще не здійснював перерахунку пенсії позивачу з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні, тож відсутні й підстави вважати, що відповідач вже застосовує обмеження пенсійних виплат максимальним розміром.

Окрім того, суд зазначає, що Окружний адміністративний суд міста Києва пунктом 3 резолютивної частини рішення від 04.12.2019 у справі №640/12442/19 зобов'язував ГУ ПФУ в м. Києві здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 без застосування обмежень максимального розміру пенсії.

У сукупності наведеного, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з частинами першою - третьою статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

У разі невідповідності правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Звертаючись до суду з позовом, позивачем сплачено 908,00 грн судового збору відповідно до квитанції №81316 від 27.01.2021.

Виходячи з часткового задоволення позовних вимог, з урахуванням положень частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 454,00 грн.

З урахуванням викладеного, керуючись статтями 72-73, 76-77, 139, 243-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 : надбавки за особливості проходження служби (80%) у розмірі 12 600,00 грн; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (20%) у розмірі 1 804,00 грн; премії (35%) - 3 157,00 грн.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 від 09.11.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року з урахуванням основних та додаткових складових грошового забезпечення, починаючи з 01 квітня 2019 року, та з урахуванням раніше виплачених сум.

4. В решті позовних вимог відмовити.

5. Стягнути на рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 454,00 грн (чотириста п'ятдесят чотири грн 00 коп).

За приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 , тел. НОМЕР_3 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, адреса: 04053, м. Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368, тел. НОМЕР_4 .

Суддя В.І. Келеберда