Справа № 932/6358/21
Провадження № 3/932/3383/21
02 вересня 2021 року суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Татарчук Л.О., за участі прокурора Карпенка Р.І., розглянувши матеріали справи, надіслані з Управління стратегічних розслідувань у Дніпропетровській області, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Дніпропетровська, громадянки України, яка наразі перебуває у декретній відпустці, мешкаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про вчинення адміністративного правопорушення №719 від 29.07.2021 року, ОСОБА_2 будучи депутатом Центральної районної у місті Дніпрі ради, тобто у відповідності до п.п. «б» п.1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме складання депутатських повноважень, що мало місце 27 листопада 2020 року на першій сесії Дніпровської міської ради VIII скликання, перебуваючи за місцем свого мешкання: АДРЕСА_1 , несвоєчасно, тобто поза межами терміну подачі декларації після звільнення (до 00 год. 00 хв. 01.04.2021 року), лише о 18 год. 04 хв. 16.07.2021 року, без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення за минулий за 2020 рік, чим вчинила правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
В суді ОСОБА_2 провину у скоєнні вказаного адміністративного правопорушення визнала та вказала, що дійсно, вчасно не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення за минулий за 2020 рік. Подала дану декларацію 16.07.2021 року.
Прокурор підтримав обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення та просив суд визнати ОСОБА_2 винною у скоєнні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та призначити штраф.
Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, перевіривши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_2 наявний склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а її вина у вчиненні даного правопорушення знайшла своє підтвердження, виходячи з наступного.
Так, згідно з протоколом 1 пленарного засідання 1 сесії 7 скликання Кіровської районної у місті Дніпропетровську ради від 09.12.2015 року, на чергових місцевих виборах, які відбулися 25.10.2015 року, ОСОБА_2 обрано депутатом Кіровської районної у місті Дніпропетровську ради у Центральному районі у місті Дніпрі ради.
Згідно до п.п. «б» п.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» депутатів місцевих рад віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.
Відповідно ст.141 Конституції України та даних Міністерства юстиції України, Центральна районна у місті Дніпрі рада знаходиться в стані припинення, на підставі цього каденція депутатів Центральної районної у місті Дніпрі ради VII скликання припинена.
02.09.2020 року відповідно рішення № 80/60 Дніпровської міської ради про створення адміністрацій районів Дніпровської міської ради, було вирішено реорганізувати районні у м.Дніпрі ради та їх виконавчі комітети шляхом приєднання їх до виконавчих органів Дніпровської міської ради.
Відповідно рішення №81/60 про затвердження положень про адміністрації районів Дніпровської міської ради, яке набирає чинності з 26.10.2020 року в пункті 1.3 положення про адміністрацію Центрального району Дніпровської міської ради Адміністрація є правонаступником Центральної районної у місті Дніпрі ради, виконавчого комітету Центральної районної у місті Дніпрі ради, у зв'язку із їх реорганізацією шляхом приєднання.
Згідно п.2 ст.4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Перша сесія VIII скликання Дніпровської міської ради відбулася 27 листопада 2020, на підставі викладеного каденція депутатів районних у місті Дніпрі рад була припинена.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Частиною 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини 1 статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
При дослідженні матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_3 , на виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції», 06.04.2017 р., 28.04.2018 р. та 01.04.2019р. подавала щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016, 2017 та 2018 роки, шляхом заповнення відповідної форм на веб-ресурсі (https:\\public.nazk.gov.ua\search), тобто даними фактами підтверджено обізнаність ОСОБА_3 з порядком роботи реєстру та його вміння користуватися ним при заповненні та подачі декларації.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції встановлено, що ОСОБА_2 опублікувала декларацію після звільнення за минулий (2020) рік лише о 18 год. 04 хв. 16.07.2021 року, за типом «після звільнення», тобто поза межами строку встановленого законом для подачі декларації після припинення діяльності, передбаченого ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції»(а.с. 13-15).
А відтак вважаю, що в діях ОСОБА_2 міститься склад адміністративного правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП та її дії вірно кваліфіковані за ч.1 ст.172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При визначенні розміру адміністративного стягнення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_3 , ступень її вини, майновий стан та відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_3 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в доход держави, оскільки воно є достатньою мірою покарання за вчинене правопорушення.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП,-
ОСОБА_4 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в доход держави у розмірі 850 гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 454 грн. 00 коп. (отримувач: ГУК у Дн-ській обл/Шев.р/22030101, код отримувача ЄДРПОУ 37988155, банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.) номер рахунку UA258999980313171206000004628).
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, потерпілим, а також прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 КУпАП та ч.1 ст.287 КУпАП.
Суддя Л.О. Татарчук