Справа № 576/2010/21
Провадження № 2-о/576/72/21
01.09.21 м. Глухів
Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Сапона О.В.,
розглянувши справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Глухівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції /м.Суми/, про встановлення факту народження дитини, -
01 вересня 2021 року заявниця звернулася до суду із вказаною заявою, в якій просила встановити факт народження у неї дитини жіночої статі - ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України, а саме, в м. Керч Автономної Республіки Крим.
В обґрунтування заяви зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуваючи у гостях на тимчасово окупованій території України, в м. Керч Автономної Республіки Крим, вона народила дитину - доньку, яку назвала ОСОБА_3 , про що медичним закладом ГБУЗРК «Керченский РД» їй було видане медичне свідоцтво про народження дитини. Проте, оскільки факт народження дитини відбувся на тимчасово окупованій території України і видане медичне свідоцтво про народження дитини не відповідає вимогам законодавства України та не має юридичної сили, отримати свідоцтво про народження дитини у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо. Встановлення факту народження дитини необхідно їй для отримання свідоцтва про народження та відповідної реєстрації у встановленому законом порядку.
Заявниця в судове засідання не з'явилася, а представила заяву, в якій повністю підтримала вимоги і просить розглядати справу без її участі.
Представник заінтересованої особи - в.о. Глухівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції /м.Суми/, ОСОБА_4 , в судове засідання також не з'явилася, а представила заяву, в якій просить розглянути справу без її участі. При винесенні рішення покладається на розсуд суду.
Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з'явились, враховуючи положення ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав:
Так, судом встановлено, що заявниця ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, у зареєстрованому шлюбі не перебуває ( а.с.4)
ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на тимчасово окупованій території у м. Керч Автономної Республіки Крим заявниця народила дитину жіночої статі, на підтвердження чого 21.06.2020 медичним закладом Державним бюджетним міністерством охорони здоров'я Республіки Крим «Керченский РД» було видане медичне свідоцтво про народження дитини серії НОМЕР_1 , в якому зазначено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 о 02 год. 00 хв. у м. Керч АРК Крим народила дитину жіночої статі вагою 3470г, зріст 50 см., дитина народжена у матері першою ( а.с.5)
Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» сухопутна територія Автономної Республіки Крим є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Частиною 2 статті 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, а згідно з ч. 3 ст. 9 цього Закону будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
У відповідності до ч.ч. 1, 3, 4 ст. 144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові. Реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно з ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Відповідно до п.1 Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно з п.2 розділу ІІІ вказаних Правил підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024, що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Статтею 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Отже, отриманий офіційний документ на підтвердження факту народження дитини заявниці, а саме лікарське свідоцтво про народження, є недійсним на території України і не створює правових наслідків, у зв'язку з чим, зареєструвати факт народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану громадян Міністерства юстиції України заявниця позбавлена можливості.
Встановлення факту народження дитини необхідно для отримання свідоцтва про народження та відповідної реєстрації у встановленому законом порядку.
Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявниці свідоцтво про народження її дитини, виданого державним органом України, суд приходить до висновку про обґрунтованість та законність заяви, в зв'язку з чим, заява підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12, 13, 18, 247, 258, 263, 265, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , проживаючої по АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Керч Автономної Республіки Крим у громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючої по АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Матір'ю дитини в Свідоцтві про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , вказати ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючу по АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відомості щодо батька дитини внести відповідно до вимог ч. 1 ст.135 Сімейного кодексу України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Глухівський міськрайонний суд Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Глухівського міськрайонного суду О.В. Сапон