нп 2/490/3055/2021 Справа № 490/2353/21
Центральний районний суд м. Миколаєва
31 серпня 2021 року Центральний районний суд міста Миколаєва у складі:
головуючого - судді Черенкової Н.П.,
при секретарі - Бондаренко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,-
Позивач звернувся до суду з даним позовом до відповідача про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 16.10.2019 року звернулась до Управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
На підставі вказаного звернення відповідачу призначено соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.10.2019 року по 30.11.2019 року - 1097,16 грн., з 01.12.2019 року по 31.12.2019 року -1219,11 грн., з 01.01.2020 року по 30.04.2020 року -1303,19 грн. щомісяця.
На виконання вимог законодавства щодо здійснення контролю за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги, управлінням направлено запит до Миколаївського міського центру зайнятості щодо відпрацювання списків осіб, які отримують ДСД малозабезпеченим сім'ям. З інформації, яка була отримана, встановлено, що 05.11.2019 року ОСОБА_1 знята з обліку в центрі зайнятості, про що позивача не повідомила, у зв'язку з чим виникла переплата державних коштів по допомозі малозабезпеченим сім'ям за період з 01.12.2019 року по 31.01.2020 року в сумі 2522,30 грн.
Позивачем направлялось повідомлення від 15.01.2020 року щодо повернення виплаченої надміру допомоги малозабезпеченій сім'ї, але надміру виплачені кошти відповідачем не повернені.
За такого, позивач просить стягнути з відповідача надміру отримані кошти у вигляді допомоги в сумі 2522,30 грн.
Ухвалою суду від 06.04.2021 року відкрито спрощене провадження по справі.
Представник позивача до судового засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутності, вимоги позову підтримала у повному обсязі.
Окрім того, представник позивача надала заяву про зменшення розміру позовних вимог, в якій, в зв'язку з частковим поверненням відповідачем коштів, просила стягнути з ОСОБА_2 на користь позивача надміру виплачені державні кошти у сумі 2222,30 грн.
Відповідач надала заяву в якій просила про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги визнала в повному обсязі.
За ч. 1 ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 року № 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальні частині рішення посиланням на визнання позову без з'ясування і дослідження інших обставин справи.
Оскільки відповідач позов визнала і таке визнання не суперечить вимогам закону, не порушує прав та інтересів інших осіб, позовні вимоги належить задовольнити.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
16.10.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, подала декларацію про доходи та майновий стан.
На момент звернення ОСОБА_1 розмір державної соціальної допомоги визначався як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносинах, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
На підставі заяв та декларації відповідачу призначено соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.10.2019 року по 30.11.2019 року - 1097,16 грн., з 01.12.2019 року по 31.12.2019 року -1219,11 грн., з 01.01.2020 року по 30.04.2020 року -1303,19 грн. щомісяця.
Таким чином, відповідачу на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 року, була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям.
Особистим підписом в заяві від 16.10.2019 року відповідач підтвердила, що усвідомлює наслідки подання неповних чи недостовірних відомостей і що йому було повідомлено про обов'язок повідомляти органи соціального захисту населення про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги, компенсацій та пільг, а також повідомлено про обов'язок повернення надміру нарахованих коштів після настання таких обставин.
За п.17. Порядку Інформування органів соціального захисту населення стосовно реєстрації (припинення реєстрації) як безробітної особи, яка включена до складу малозабезпеченої сім'ї, здійснюється центрами зайнятості щомісяця до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом.
Згідно відповіді Миколаївського міського центра зайнятості №42/2-20м від 10.01.2020 року на запит управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району щодо відпрацювання списків осіб, які отримують ДСД малозабезпеченим сім'ям, 05.11.2019 року ОСОБА_1 знята з обліку в центрі зайнятості, про що позивача не повідомила.
У зв'язку з цим у ОСОБА_1 виникла переплата державних коштів по допомозі малозабезпеченим сім'ям за період з 01.12.2019 року по 31.01.2020 року в сумі 2522,30 грн.
Відповідачу 21.01.2020 року було вручено особисто повідомлення №182/09.02.-11-04 від 15.01.2020 року про надмірно виплачені кошти за період з 01.12.2019 по 31.01.2020, а також про необхідність повернути переплачену суму у розмірі 2522,30 грн. у встановлений термін.
Станом на час розгляду справи відповідачем частково повернуто суму надміру сплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, неповернутими залишаються кошти в розмірі 2222,30 грн.
Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставідоказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги передбачені Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" №1768-ІІІ від 01 червня 2000 року та Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" № 250 від 24 лютого 2003 року (далі Порядок).
Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону №1768-ІІІ соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 2, 3 Порядку соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону №1768-ІІІ, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Як передбачено п.28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Згідно п.10. Порядку державна соціальна допомога не призначається, якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).
Відповідно до п.16 Порядку виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється якщо: малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення; реєстрацію особи (включеної до складу малозабезпеченої сім'ї) як безробітної припинено з причин, передбачених абзацами шістнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), вісімнадцятим - двадцять першим підпункту 1,підпунктами 2 і 3 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. N 792 (Офіційний вісник України, 2018 р., N 80, ст. 2662), - з місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла інформація з центру зайнятості
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦПК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З урахуванням вище наведеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд присуджує з відповідача в дохід держави судовий збір у сумі 2270,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року №250, ст.ст. 4, 5, 76- 81, 259, 263-268, 273, 274, 279, 354, 355 ЦПК України, суд, -
Позовну заяву Департамента праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь Департамента праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в сумі 2222,30 грн., які перерахувати на р/р НОМЕР_2, код класифікації 2501030, код ЄДРПОУ 03194499 Держказначейська служба України, м.Київ.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь на користь держави судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 31 серпня 2021 року.
Суддя Н.П. Черенкова