Рішення від 31.08.2021 по справі 490/2656/21

нп 2/490/3120/2021 Справа № 490/2656/21

Центральний районний суд м. Миколаєва

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2021року Центральний районний суд міста Миколаєва у складі:

головуючого - судді Черенкової Н.П.,

при секретарі - Бондаренко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла позовна заява Департамента праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплачених коштів за субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.

В обгрунтування позову позивач вказує, що з січня 2017 року по квітень 2017 року включно, Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради було призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на підставі заяви та декларації про доходи і витрати, на домогосподарство ОСОБА_1 , що складалося з однієї зареєстрованої особи.

Субсидія була призначена відповідно до вимог Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 року із змінами «Про спрощення порядку надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі - Положення), в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до п.1 Положення субсидія на оплату житлово-комунальних послуг є адресною безготівковою формою відшкодування населенню вартості житлово-комунальних послуг, а субсидія на придбання скрапленого газу та твердого палива є адресною готівковою допомогою, яка надається один раз на рік.

Пунктами 8, 9 Положення визначено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).

Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

При заповненні декларацій про майно та доходи від 20 січня 2017 року ОСОБА_1 просив призначити субсидію за вказаною адресою, а саме: АДРЕСА_1 .

На підставі наданих Відповідачем документів, згідно рішення, зокрема, від 01.03.2017р., Відповідачу було призначено житлову субсидію на період з січня 2017 року по квітень 2017 року включно. Надалі, нарахування субсидії здійснювалось відповідно до вимог п.16 Положення без звернення ОСОБА_1 .

Останнє призначення житлової субсидії було здійснено на період з жовтня 2019 року по квітень 2019 року. Проте, при призначенні житлової субсидії на новий період, а саме з 01 травня 2019 року, згідно витягу з реєстру територіальної громади м.Миколаєва про зареєстрованих осіб в житловому приміщенні від 28.05.2019 року, за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані ще особи, при цьому в порушення вимог абз.16 п.16 Положення не повідомив позивача про зміну складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб.

Оскільки Відповідачем не дотримано вимог Положення та не повідомлено управління в місячний термін про обставини які вплинули на право подальшої виплати субсидії, виплачені Відповідачеві кошти житлової субсидії за період з 01.02.2019 р. по 30.04.2019 року в сумі 2674,38 грн. є надмірно виплаченими.

22.08.2019 р. поштою було надіслано повідомлення про відшкодування коштів та запропоновано повернути надміру виплачені кошти у відповідності з чинним законодавством. Відповідачем частково кошти було повернуто, в зв'язку з чим, станом на 01.04.2021 року сума боргу становить 2224,38 грн.

На підставі вищезазначеного, позивач просить суд стягнути з відповідача на його користь суму надміру виплачених коштів за субсидією на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.02.2019 року по 30.04.2019 року в розмірі 2224,38 грн.

Ухвалою від 15.04.2021 року відкрито спрощене позовне провадження, без виклику сторін.

Представник позивача в судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує в повному обсязі, не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідач до судового засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Матеріалами справи підтверджено, що з з січня 2017 року по квітень 2017 року включно, Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради було призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на підставі заяви та декларації про доходи і витратиОСОБА_1 , на домогосподарство, що складалося з однієї зареєстрованої особи.

У заяві ОСОБА_1 вказав в якості зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 , також зазначив, що він повідомлений про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають) зобов'язується протягом місяця повідомити про це орган соціального захисту населення.

Також подав декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням субсидії, вякій зазначивтільки себе як особу, яка зареєстрована за вищезазначеною адресою.

На підставі наданих Відповідачем документів, згідно рішення, зокрема, від 01.03.2017р., Відповідачу було призначено житлову субсидію на період з січня 2017 року по квітень 2017 року включно. Надалі, нарахування субсидії здійснювалось відповідно до вимог п.16 Положення без звернення ОСОБА_1 .

Відповідно до п.1 Положення субсидія на оплату житлово-комунальних послуг є адресною безготівковою формою відшкодування населенню вартості житлово-комунальних послуг, а субсидія на придбання скрапленого газу та твердого палива є адресною готівковою допомогою, яка надається один раз на рік.

Пунктами 8, 9 Положення визначено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).

Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

На період з 01.02.2019р. по 30.04.2019 р. рішенням Департамента праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію, в порядку пункту 16 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції станом на 05.11.2018 р. (далі - Положення), відповідно до якого після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний строк для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім осіб, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, осіб, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

Останнє призначення житлової субсидії було здійснено на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року. Проте, при призначенні житлової субсидії на новий період, а саме з 01 травня 2019 року, згідно витягу з реєстру територіальної громади м. Миколаєва про зареєстрованих осіб в житловому приміщенні, за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані ще п'ятеро осіб, при цьому, відповідачем не повідомлено позивача про зміну складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб.

Оскільки Відповідачем не дотримано вимог Положення та не повідомлено управління в місячний термін про обставини які вплинули на право подальшої виплати субсидії, виплачені Відповідачеві кошти житлової субсидії за період з 01.02.2019 р. по 30.04.2019 року в сумі 2674,38 грн. є надмірно виплаченими.

Як вбачається з повідомлення про відшкодування коштів від 22.08.2019 р., яке направлено відповідачупоштовим зв'язком, ОСОБА_3 запропоновано повернути надміру виплачені кошти у відповідності з чинним законодавством. Дане повідомлення відповідачем отримане 07.09.2019 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням з відміткою про вручення.

Відповідно до абз. 16 п. 16 Положення, громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема:

зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу;

зміни ускладі сім'ї члена домогосподарства;

зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;

зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;

зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об'єднання;

настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення.

Уразі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім'ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.

В порушення вищевказаних вимог п. 16. Положень, відповідач не повідомив позивача про зареєстрованих осіб за адресою: АДРЕСА_1 , внаслідок чого в період з 01.02.2019 р. по 30.04.2019 р. безпідставно була нараховані позивачем субсидія на суму 2674,38 грн., що підтверджується розрахунком, наданих позивачем.

Оскільки, відповідачем частково кошти було повернуто, станом на 01.04.2021 року сума боргу становить 2224,38 грн.

За змістом статті 177 ЦК України гроші є об'єктом цивільних прав.

Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України та Положення та Порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

За правилами абз. 5, 16, 18 п. 22 Положення (в редакції, що діяла до 01.10.2019 р.) призначення субсидії в період надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

З огляду на вищезазначене, оскільки відповідач добровільно не повернув надмірно сплачену йому субсидію у вищезазначений період, позовнівимоги позивача обґрунтовані і заявлена позивачем сума підлягає стягненню з нього за рішенням суду.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд присуджує з відповідача в дохід держави судовий збір у сумі 2270,00 грн.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 259, 263, 264, 265, ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Департамента праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надміру виплачених державних коштівв сумі 2224,38 грн., які перерахувати на р/р UA928201720343130006000078737, Держказначейська служба України, отримувач - Мінсоцполітики України,код ЄДРПОУ 37567866.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь на користь держави судовий збір у розмірі 2270,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити рішення до Миколаївського апеляційного суду через Центральний районний суд м. Миколаєва шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було проголошено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Повний текст рішення виготовлено 31 серпня 2021 року.

Суддя Н.П. Черенкова