Постанова від 05.05.2010 по справі 2-а-456/10/1970

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-456/10/1970

"05" травня 2010 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Осташа А.В. при секретарі Ліщинській М.М.

за участю:

представників позивача -Окряка А.В., Древицького О.В.

представника відповідача -Влізло Т.О.;

представника третьої особи без заявлення самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Лукиніва І.Я.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду місті Тернополі адміністративну справу

за позовом колективного підприємства «Надія»в особі ліквідатора -арбітражного керуючого Окряка Анатолія Володимировича

до Лановецької районної державної адміністрації

про визнання дій щодо відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 12, 3644 га протиправною бездіяльністю та зобов'язання невідкладно прийняти рішення (розпорядження), щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 12, 3644 га з наступним затвердженням зазначеної документації та наданням земельної ділянки в оренду відповідно до вимог чинного законодавства, -

ВСТАНОВИВ:

Колективне підприємство «Надія»в особі ліквідатора -арбітражного керуючого Окряка Анатолія Володимировича (далі по тексту -КП «Надія»або позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Лановецької районної державної адміністрації (далі по тексту -Ланівецька РДА або відповідач) про визнання дій щодо відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 12, 3644 га протиправною бездіяльністю та зобов'язання невідкладно прийняти рішення (розпорядження), щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 12, 3644 га з наступним затвердженням зазначеної документації та наданням земельної ділянки в оренду відповідно до вимог чинного законодавства.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що у відмові відповідача щодо надання згоди на розробку проекту землеустрою відсутні будь-які законні посилання на норми законодавства, яке б передбачало можливість такої відмови. Посилання відповідача у листі-відмові на низку законодавчих актів, на думку позивача є безпідставним, оскільки всі вони суперечать вимогам Земельного Кодексу України, виключно яким регулюються питання надання згоди на розробку проекту землеустрою.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю з мотивів викладених в адміністративному позові.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та пояснила, що 19 листопада 2009 року до Лановецької РДА з клопотанням про надання згоди на виготовлення технічної документації із землеустрою на земельну ділянку 12, 3644 га звернувся ліквідатор КП «Надія»арбітражний керуючий Окряк А.В. У задоволенні даного клопотання було відмовлено у зв'язку з тим, що позивач не має жодних документів на право користування надрами, а на земельній ділянці, на оренду якої претендує КП «Надія», 4 га це відкриті розробки та кар'єри.

Крім того, представник відповідача пояснила, що ліквідатором КП «Надія»щодо земель на яких розташовані об'єкти нерухомості не було представлено документів, які підтверджують набуте право власності для них. Також представник відповідача вказала на те, що заявником не було дотримано процедури попереднього погодження питання розпорядженнями землями за межами населеного пункту у Ванжулівській сільській раді.

У зв'язку з цим, представник відповідача вважає безпідставними позовні вимоги, а тому просить відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи без заявлення самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Ванжулівської сільської ради позовні вимоги не визнав та заперечив проти них. Його заперечення обґрунтовуються тим, що ліквідатором КП «Надія» не було отримано попереднього погодження питання розпорядженнями землями за межами населеного пункту у Ванжулівській сільській раді. Так представник третьої особи вказав, що неодноразово сільська рада запрошувала представників КП «Надія» на засідання сесії сільської ради, проте жодного разу ніхто з представників даного підприємства на чергові сесії ради не з»являвся. З врахуванням цього, представник Ванжулівської сільської ради просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Крім пояснень представників сторін та третіх осіб судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, які подані позивачем, відповідачем та представником третьої особи.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи без заявлення самостійних вимог на предмет спору, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 19 листопада 2009 року ліквідатор КП «Надія»- арбітражний керуючий Окряк А.В. звернувся до голови Лановецької районної державної адміністрації з клопотанням про надання згоди на виготовлення технічної документації із землеустрою на земельну ділянку площею 12, 3644 га з метою оренди КП «Надія»терміном на 49 років та клопотання у органи земельних ресурсів, архітектури, санепідемстанції, охорони культурної спадщини та екології для погодження вибору та місця розташування земельної ділянки площею 12, 3644 га для обслуговування існуючого майнового комплексу колективного підприємства «Надія».

Листом №10-1513/01-16 від 17 грудня 2009 року Лановецька РДА відмовила КП «Надія»у наданні згоди на виготовлення технічної документації із землеустрою на земельну ділянку площею 12, 3644 га. Мотивами відмови стало те, що КП «Надія»не отримано відповідних погоджень про надання надр, оскільки на земельній ділянці на оренду якої претендує позивач, 4 га становлять відкриті розробки та кар'єри. Крім того, відповідач у вищенаведеному листі-відмові зазначив, що з приводу земель на яких розташовані об'єкти нерухомості заявником не представлено документи, які підтверджують набуте право власності на них, а також те, що КП «Надія»не дотримано процедури попереднього погодження питання розпорядження землями за межами населених пунктів відповідною сільською радою.

Порядок передачі земельних ділянок в оренду регламентований ст.124 Земельного кодексу України. Зокрема відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України в редакції чинній на момент звернення КП «Надія»до Лановецької РДА, а саме станом на 19 листопада 2009 року, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 134 Земельного кодексу України встановлено, що (серед іншого) не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем ні при зверненні до Лановецької РДА ні в судовому засіданні не надано доказів які б підтверджували набуте право власності на об'єкти нерухомості на земельній ділянці на оренду якої претендує, а ому суд вважає, що відмова відповідача в наданні згоди на виготовлення технічної документації із землеустрою на земельну ділянку площею 12, 3644 га. є правомірною так як орган місцевої державної виконавчої влади не має змоги визначити право КП «Надія»претендувати на оренду земельної ділянки без проведення земельних торгів.

Звертаючись до суду позивач просить визнати протиправною бездіяльністю дії Лановецької РДА щодо відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 12, 3644 га разом з тим при звернені до Лановецької РДА 19 листопада 2009 року ліквідатор КП «Надія»просив надати згоду на виготовлення технічної документації із землеустрою на земельну ділянку площею 12, 3644 га.

Суд вважає, що позовні вимоги в цій частині є безпідставними, оскільки «погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки»та «надання згоди на виготовлення технічної документації із землеустрою на земельну ділянку» за своєю правовою природою є різними поняттями.

Так, відповідно до ч.1 ст.123 Земельного кодексу України ( в редакції станом на 19 листопада 2009 року), надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

При цьому дана норма розрізняє два способи надання земельних ділянок у користування: 1. рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону;

надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). 2. Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Як вбачається з матеріалів справи КП «Надія»претендує на оренду земельної ділянки межі якої не встановлені в натурі, а тому надання даної земельної ділянки у користування (оренду) є можливим на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Частинами 2, 3 статті 123 Земельного кодексу України (в редакції чинній станом на 19 листопада 2009 року) встановлено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

З даної норми вбачається, що перед початком проектування позивач повинен погодити із власником землі або землекористувачами та сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення (викупу) з врахуванням комплексного розвитку території тобто дотриматися процедури, яка визначена ст.151 Земельного кодексу України.

Позивач всупереч вищенаведеним вимогам Земельного кодексу України просить суд зобов'язати Лановецьку РДА невідкладно прийняти рішення (розпорядження), щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 12, 3644 га з наступним затвердженням зазначеної документації та наданням земельної ділянки в оренду.

Враховуючи викладене, суд вважає, що в цій частині позовні вимоги також не підлягають до задоволення, оскільки не ґрунтуються на вимогах чинного земельного законодавства.

Згідно з ст.94 КАС України судові витрати не стягуються.

Керуючись Земельним кодексом України, ст.ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову колективного підприємства «Надія»в особі ліквідатора -арбітражного керуючого Окряка Анатолія Володимировича до Лановецької районної державної адміністрації про визнання дій щодо відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 12, 3644 га протиправною бездіяльністю та зобов'язання невідкладно прийняти рішення (розпорядження), щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 12, 3644 га з наступним затвердженням зазначеної документації та наданням земельної ділянки в оренду відповідно до вимог чинного законодавства, відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі -з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 11 травня 2010 року.

Головуючий суддя Осташ А. В.

копія вірна

Суддя Осташ А. В.