Крижопільський районний суд Вінницької області
2-о/134/35/2021
Справа № 134/1432/21
Іменем України
30 серпня 2021 року Крижопільський районний суд
Вінницької області
в складі: головуючого-судді: Лабая О.В.
з участю секретаря: Баденюк О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Крижопіль цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Крижопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районні Вінницької області Центрально - Західного Міжрегіонального Управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті,
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду за участю заінтересованої особи: Крижопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районні Вінницької області Центрально - Західного Міжрегіонального Управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті. Свою заяву мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селищі міського типу Первомайське Республіки Крим, яка на даний час окупована Російською Федерацією, померла його мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Окупаційною владою було видане свідоцтво про смерть його матері, яке не визнається належним документом на території України.
Після смерті матері відкрилась спадщина і на підставі договору купівлі-продажу від 18 грудня 2007 року, його матері належить житловий будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1 (бувша АДРЕСА_1 ).
Маючи в наявності свідоцтво про смерть матері, він звернувся до Крижопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану щодо реєстрації смерті матері, де йому було роз'яснено, що рішення суду про встановлення факту смерті особи в даному випадку є єдиною підставою для державної реєстрації смерті особи на підставі свідоцтва про смерть виданого Первомайським районним відділом запису актів цивільного стану Департамента запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим.
Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно йому для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України. В судове засідання заявник та його представник не з'явилися, подавши до суду письмову заяву про розгляд справи за їхньої відсутності, заяву про встановлення факту смерті просять задовольнити. Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, хоча повідомлений належним чином про місце і час розгляду справи, не повідомив суд про причини своєї неявки. Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів. Відповідно до ч.3 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд приходить до наступного. Відповідно до ст. ст. 315,317 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. Статтею 317 ЦПК України передбачені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території. Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 зареєстрований та проживає у с. Жабокрич, Тульчинського району, Вінницької області. Також, заявник є сином ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження. Факт смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований Первомайським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, про що видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 15.07.2021. Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом; будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсними і не створює правових наслідків. Відповідно до ст. ст.3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України. Практикою Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів». Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці, зокрема в рішеннях ЄСПЛ «Лоізіду проти Туреччини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). Зокрема, ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142). Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документу про смерть особи, виданого закладом, що знаходиться на окупованій території, як доказу, оскільки розуміє, що можливості збору доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини. Враховуючи вищевикладене, а також те, що смерть особи є юридичним фактом та має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а видане, на окупованій території свідоцтво про смерть, не породжує правових наслідків, чим позбавляє заявника реалізувати свої спадкові права, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті його матері на окупованій території. Керуючись Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», ст. ст. 12, 81, 89, 247, 315, 317, 354-355 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Крижопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районні Вінницької області Центрально - Західного Міжрегіонального Управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті - задовольнити. Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Україна, село Кирнасівка, Тульчинського району, Вінницької області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт Первомайське, Первомайського району Автономна Республіка Крим, Україна. Зобов'язати та зареєструвати Крижопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі, Вінницької області, Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Хмельницький) смерть ОСОБА_2 та видати свідоцтво про смерть ОСОБА_2 . Рішення допустити до негайного виконання. Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення. Заявник: ОСОБА_1 , житель та зареєстрований АДРЕСА_1 . Заінтересована особа: Крижопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районні Вінницької області Центрально - Західного Міжрегіонального Управління Міністерства юстиції України, смт Крижопіль, Вінницької області, 24600.
Суддя: