П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
17 серпня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/7398/20
Категорія: 112030000 Головуючий в 1 інстанції: Бутенко А.В.
Час і місце ухвалення: м. Одеса
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Бітова А. І.
- Ступакової І. Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 26 травня 2021 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Білгород-Дністровської міської ради про протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 05.08.2020 р. звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Управління соціальної політики Білгород-Дністровської міської ради в якому просить:
- визнати дії Управління соціальної політики Білгород-Дністровської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі меншому, ніж передбачено частиною п'ятою статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" - протиправними.
- зобов'язати Управління соціальної політики Білгород-Дністровської міської ради (код ЄДРПОУ 03194789, адреса: 67701, Одеська обл., місто Білгород-Дністровський, пров. Офіцерський, 8) здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік з урахуванням розміру 8-ми мінімальних пенсій за віком зазначеної соціальної виплати, визначеного частиною п'ятою статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та здійснити її виплату з урахуванням фактично виплаченої суми.
За наслідками розгляду означеного адміністративного позову судом першої інстанції 10.08.2021 року постановлено ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду, розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та зупинення провадження у справі. В подальшому, Одеським окружним адміністративним судом ухвалою від 12.02.2021 року провадження по справі поновлено.
12 лютого 2021 року Одеським окружним адміністративним судом ухвалено рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Білгород-Дністровської міської ради задоволено.
Визнано дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо невиплати щорічної разової допомоги ветерану війни-інваліду війни 2-ї групи ОСОБА_1 в 2020 році у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, передбаченому статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" - протиправними.
Зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік відповідно до статті 13 частини 5 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у відповідному розмірі, з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги.
Відповідно до розписки, 05.04.2021 р. позивачу було видано виконавчий лист та копію судового рішення від 12.02.2021 р. по справі 420/7398/20.
12.04.2021 р. до Одеського окружного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій позивач просив виправити технічну помилку у другому та третьому абзаці резолютивної частини судового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2021 року по справі №420/7398/20 та у виконавчому листі від 23.03.2021 року з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради, та у другому абзаці резолютивної частини судового рішення з десяти мінімальних пенсій за віком на вісім мінімальних пенсій за віком.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2021 р. заяву ОСОБА_1 про виправлення описки у судовому рішенні від 12.02.2021 року по справі 420/7398/20 та про виправлення помилки у виконавчому листі від 23.03.2021 року по справі 420/7398/20 задоволено.
Виправлено описки, в абзацах другому та третьому резолютивної частини рішення та викладено його у наступній редакції:
«Визнати дії Управління соціальної політики Білгород-Дністровської міської ради щодо невиплати щорічної разової допомоги ветерану війни-інваліду війни 2-ї групи ОСОБА_1 в 2020 році у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, передбаченому статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" - протиправними.
Зобов'язати Управління соціальної політики Білгород-Дністровської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік відповідно до статті 13 частини 5 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту у відповідному розмірі, з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги».
В решті текст судового рішення залишено без змін.
Виправлено помилку у виконавчому листі Одеського окружного адміністративного суду від 23 березня 2021 року, виданого на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.02.2021 року, а саме: зазначено правильне найменування боржника «Управління соціальної політики Білгород-Дністровської міської ради» замість «Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради».
Разом з цим, ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 26 травня 2021 року виправлено описку, в резолютивній частині рішення суду по справі №420/7398/20 від 12.02.2021 року та в ухвалі від 14.04.2021 року, зазначивши правильне найменування юридичної особи відповідача: «Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради».
В решті текст судового рішення залишено без змін.
Виправлено помилку у виконавчому листі Одеського окружного адміністративного суду від 23 березня 2021 року, виданого на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.02.2021 року, а саме: зазначити правильне найменування боржника “ Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради ” замість “Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради”. Виправляючи описку в судових рішеннях та помилку у виконавчому листі суд першої інстанції вказав на те, що вірною назвою відповідача є Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради.
Не погодившись із вищезазначеним рішення суду Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, ненадання належної оцінки фактичним обставинам справи та невірне застосування норм процесуального права, просить скасувати в повному обсязі ухвалу суду першої інстанції від 26.05.2021р.
В обґрунтуванні апеляційної скарги Департаментом соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради зазначено, що згідно Інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 09.11.2020 року (тобто ще до винесення рішення судом першої інстанції по цій справі) внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи - Управління соціальної політики Білгород-Дністровської міської ради з кодом ЄДРПОУ 03194789 (помер запису 1005521120018000577).
Відповідно до ч.5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
При цьому відповідно до витягу з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради (код ЄДРПОУ 43686993) є правонаступником Управління соціальної політики Білгород-Дністровської міської ради (код ЄДРПОУ 03194789).
Із вказаного вбачається, що Управління соціальної політики Білгород-Дністровської міської ради (код ЄДРПОУ 03194789), яке фактично припинено з листопада 2020 року та Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради (код ЄДРПОУ 43686993) є різними юридичними особами з різними кодами ЄДРПОУ, та правонаступник повинен був бути залученим до справи відповідною ухвалою суду, яка (згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру судових рішень) відсутня в матеріалах справи.
З метою залучення до цієї справи правонаступника відповідача, суд першої інстанції в порушення вимог процесуального закону, замість винесення окремої ухвали щодо заміни відповідача Управління, соціальної політики Білгород-Дністровської міської ради (код ЄДРПОУ 03194789) на Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради (код ЄДРГ10У 43686993), що прямо передбачено КАС України, з метою усунення недоліків у цій справі, виніс оскаржувану ухвалу про виправлення описки у рішенні суду від 12.02.2021 року, чим порушено права скаржника. Фактично оскаржуваним судовим рішенням окружним адміністративним судом вирішено спір щодо прав, свобод та інтересів юридичної особи, яка взагалі не була стороною у даній справі. Крім того, на думку скаржника, положеннями ст. 374 КАС України не надано суду повноважень з власної ініціативи виправляти помилки у виконавчому листі.
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 253 КАС України суд, який постановив судове рішення, може з власної ініціативи або за заявою учасника справи чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.
Отже, вищенаведені положення чинного процесуального законодавства наділяють суд повноваженнями на виправлення допущених в судовому рішенні цього суду описок, очевидних арифметичних помилок незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.
Описки - це помилки, зумовлені неправильним написанням слів, цифр тощо (пропуск літери, цифри, їх перестановка тощо).
Виправленню підлягають лише ті описки, які мають істотний характер.
До таких належить написання прізвищ та імен, адрес, найменувань, зазначення дат та строків тощо.
Не є описками граматичні помилки, які не спотворюють текст судового рішення та не призводять до його неправильного сприймання: неправильне розташування розділових знаків, невірні відмінки слів, застосування русизмів та діалектизмів тощо.
Вирішуючи питання щодо виправлення описки, суд не має права змінювати зміст судового рішення, він лише усуває такі неточності, які впливають на можливість реалізації судового рішення чи його правосудність.
Як встановлено колегією суддів, ОСОБА_1 заявляв в позовній заяві вимоги до Управління соціальної політики Білгород-Дністровської міської ради.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14.04.2021 р. по справі №420/7398/20 виправлено описки в рішенні від 12.02.2021 р. та у виконавчому листі, а саме виправлено описки в найменуванні відповідача - Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради на Управління соціальної політики Білгород-Дністровської міської ради.
Водночас, за власною ініціативою суду, ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 р. виправлено описку в резолютивній частині рішення суду по справі №420/7398/20 від 12.02.2021 року та в ухвалі від 14.04.2021 року, зазначивши правильне найменування юридичної особи відповідача: «Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради».
В решті текст судового рішення залишено без змін.
Виправлено помилку у виконавчому листі Одеського окружного адміністративного суду від 23 березня 2021 року, виданого на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.02.2021 року, а саме: зазначено правильне найменування боржника “Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради ” замість “Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради”.
Як вбачається із вищевикладеного, суд першої інстанції, постановляючи ухвалу від 26 травня 2021 року про виправлення описок, фактично здійснив заміну сторони провадження, вказавши відповідачем Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради, який не приймав участі в розгляді справи, отже судом першої інстанції помилково застосовано положення ч.1 ст. 253 КАС України та виправлено описки в судових рішеннях по справі №420/7398/20.
Таким чином, колегія суддів вважає обґрунтованими доводи апеляційної скарги, що суд першої інстанції порушив норми процесуального права, фактично замінивши відповідача у справі всупереч встановленої процедури.У даному випадку суд першої інстанції повинен був прийняти ухвалу про заміну відповідача, з урахуванням приписів статті 52 КАС України.
Що стосується виправлення помилки у виконавчому листі Одеського окружного адміністративного суду, апеляційний суд вказує на таке.
Відповідно до статті 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
У розумінні означеного законодавчого припису, під поняттям помилки слід вважати помилку, що порушує правила граматики, синтаксису, пунктуації, нумерації, що мають вплив на зміст судового рішення та його виконання. Так, суд може допустити помилку у найменуванні органу чи особи, у назві та реквізитах рішення, яке визнано протиправним, тощо.
Натомість, приписами статті 374 КАС України суд не наділено повноваженнями виправляти помилки у виконавчому листі за власної ініціативи.
Таким чином, колегія суддів погоджується з твердженнями скаржника в означеній частині апеляційної скарги та вважає її обґрунтованою.
Межі перегляду судом апеляційної справи визначено статтею 308 КАС України, відповідно до якої суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Згідно із п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Статтею 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що під час вирішення питання щодо виправлення помилки у виконавчому листі Одеським окружним адміністративним судом порушено норми процесуального права.
Відтак, з урахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для задоволення апеляційної скарги Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради та скасування ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 року у справі № 420/7398/20 в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради задовольнити.
Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 26 травня 2021 року скасувати.
Постанова суду набирає законної сили з дати її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання сторонами копії судового рішення.
Повний текст постанови складено та підписано 17 серпня 2021 року .
Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук
Суддя: А.І.Бітов
Суддя: І. Г. Ступакова