Іменем України
17 серпня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2938/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
08 червня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому позивач з урахуванням уточненої заяви про зменшення розміру позовних вимог (арк. спр. 37-41) просить стягнути кошти з відповідача в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб в сумі 48448,74 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач згідно з інформацією з ідентифікаційних та реєстраційних даних позивача перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області.
За відповідачем згідно з даними ІТС «Податковий блок» станом на 25.05.2021 обліковується заборгованість на загальну суму 48462,01 грн, яка виникла в результаті несплати донарахованих штрафних санкцій, а саме орендна плата з фізичних осіб ( КДБ 18010900) за період з 22.06.2020 по 17.05.2021.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою грошових зобов'язань відповідачу було направлено податкові повідомлення - рішення, а саме: податкове повідомлення-рішення форми «Ф» від 13.04.2020 № 10221-5006-1209 у сумі 12152,80 грн, яке було вручене відповідачу 23.04.2020 згідно з відміткою рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення; податкове повідомлення-рішення форми «Ф» від 13.04.2020 № 10221-5006-1209/1 у сумі 12538,95 грн, яке було вручене відповідачу 23.04.2020 згідно з відміткою рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення; податкове повідомлення-рішення форми «Ф» від 13.04.2020 № 10221-5006-1209/2 у сумі 13271,70 грн, яке було вручене відповідачу 23.04.2020 згідно з відміткою рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення; податкове повідомлення-рішення форми «Ф» від 13.04.2020 № 10221-5006-1209/3 у сумі 9673,50 грн, яке було вручене відповідачу 23.04.2020 згідно з відміткою рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення. Сума заборгованості по даним повідомленням-рішенням складає 47636,95 грн.
У зв'язку з порушенням Відповідачем податкового законодавства, а саме несвоєчасної сплати грошових зобов'язань з орендної плати з фізичних осіб відповідачу була нарахована пеня у розмірі 825,06 грн (залишок несплаченої пені становить 825,06 грн).
На виконання зазначеного пункту ГУ ДФС у Луганській області було направлено відповідачу податкову вимогу від 17.01.2018 форми «Ф» № 769-17, яка була отримана останнім особисто 03.02.2018.
На підставі зазначеного позивач, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Судом 10 червня 2021 року на виконання вимог частини третьої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) направлено запит на Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача.
22 червня 2021 року від Управління Державної міграційної служби України в Луганській області надійшла відповідь в якій зазначено, що ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (арк. спр. 26).
Ухвалою від 29 червня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі суд вирішив розглядати дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 27-28).
Відповідач ухвалу від 29 червня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі отримав 05 липня 2021 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 33). Правом подати суду відзив на позовну заяву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, відповідач не скористався. Відповідно до положень частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) є платником орендної плати за земельну ділянку площею 0,0358 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , та як платник податків за основним місцем обліку перебуває у Головному управлінні ДПС у Луганській області, Лисичанська ДПІ (м. Лисичанськ), про що свідчать інформація про платника податків (ідентифікаційні, реєстраційні та облікові дані) з ІТС «Податковий блок» (арк. спр. 14-17, 18-19).
13 квітня 2020 року Головним управлінням ДПС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ф» № 10221-5006-1209/3, яким відповідача нараховано податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2017 рік в сумі 9673,50 грн; № 10221-5006-1209/2, яким відповідача нараховано податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2018 рік в сумі 13271,70 грн; № 10221-5006-1209/1, яким відповідача нараховано податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2019 рік в сумі 12538,95 грн; № 10221-5006-1209, яким відповідача нараховано податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2020 рік в сумі 12152,80 грн (арк. спр. 8-11).
Податкові повідомлення-рішення форми «Ф» від 13 квітня 2020 року № 10221-5006-1209, 10221-5006-1209/1, 10221-5006-1209/2, 10221-5006-1209/3 отримані відповідачем 23 квітня 2020 року (арк. спр. 12).
У зв'язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань з орендної плати з фізичних осіб, відповідачу відповідно до вимог статті 129 Податкового кодексу України нарахована пеня в сумі 811,79 грн, про що свідчать довідка про загальну суму пені з орендної плати з фізичних осіб станом на 09.07.2021 та інтегрована картка платника з орендної плати з фізичних осіб (арк. спр. 38-39).
Позивачем відповідно до вимог статті 59 Податкового кодексу України рекомендованим листом з повідомленням направлено відповідачу податкову вимогу форми «Ф» від 17 січня 2018 року № 769-17, яка отримана відповідачем 03.02.2018 (арк. спр. 13).
На час розгляду адміністративної справи відповідачем податковий борг з орендної плати з фізичних осіб не погашений, що підтверджено розрахунком суми недоїмки з орендної плати з фізичних осіб станом на 09.07.2021 (арк. спр. 40), довідкою про загальну суму пені з орендної плати з фізичних осіб станом на 09.07.2021 (арк. спр. 39) та інтегрованою карткою платника з орендної плати з фізичних осіб (арк. спр. 38).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України (тут і надалі посилання на норми Податкового кодексу України наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин):
грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).
податок; оподаткування; платник податку; оподатковувана операція для цілей розділу V цього Кодексу - відповідно податок на додану вартість; оподаткування податком на додану вартість; платник податку на додану вартість; операція, яка підлягає оподаткуванню податком на додану вартість (підпункт 14.1.186 пункту 14.1);
штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).
Пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу України визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами (пункт 15.2 статті 15 Податкового кодексу України).
Відповідно до абзацу першого пункту 286.5 статті 286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Згідно з абзацом першим пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня (пункт 287.2 статті 287 Податкового кодексу України).
Відповідно до абзацу першого пункту 287.5 статті 287 Податкового кодексу України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу (пункт 58.3 статті 58 Податкового кодексу України).
Абзацом першим, другим пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
В порушення зазначених норм Податкового кодексу України відповідачем не сплачено орендну плату з фізичних осіб за 2017-2020 роки в сумі 47636,95 грн.
Отже, у відповідача виникла заборгованість з орендної плати з фізичних осіб в сумі 47636,95 грн, що підтверджується довідкою станом на 09.07.2021 (арк. спр. 40) та інтегрованою карткою платника з орендної плати з фізичних осіб (арк. спр. 38).
Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Згідно з пунктом 129.3 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті):
у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів на відповідний рахунок платника податків та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань (підпункт 129.3.1);
у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків (підпункт 129.3.2);
у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України) (підпункт 129.3.3);
при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини) (підпункт 129.3.4).
Відповідно до абзацу першого пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Відповідно до пункту 129.5 статті 129 Податкового кодексу України зазначений розмір пені застосовується щодо всіх платників та всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Нараховану відповідно до статті 129 Податкового кодексу України пеню з орендної плати з фізичних осіб в сумі 811,79 грн відповідач самостійно не сплатив, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг з орендної плати з фізичних осіб в сумі 48448,74 грн.
Таким чином, податковий борг з орендної плати з фізичних осіб, заявлений до стягнення у даній справі, складає 48448,74 грн (47636,95 грн (грошові зобов'язання, визначені платнику податків контролюючим органом) + 811,79 грн (нарахована відповідно до статті 129 Податкового кодексу України пеня).
Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Оскільки податкова вимога від 17.01.2018 року № 769-17 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг з орендної плати з фізичних осіб в сумі 48448,74 грн не сплачений, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Головне управління ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 44082150, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) до ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход місцевого бюджету податковий борг з орендної плати з фізичних осіб в сумі 48448 (сорок вісім чотириста сорок вісім) гривень 74 копійки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Захарова