Рішення від 17.08.2021 по справі 360/3238/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

17 серпня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3238/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 24 червня 2021 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області) з вимогами:

1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії від 03 червня 2021 року № 81;

2) зобов'язати відповідача здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії позивача в розмірі 80 % суми грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 06 травня 2021 року № 8/02-21/271, з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування вимог зазначено, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку у відповідача. Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Луганській області (далі - ГУДСНСУ у Луганській області) оформило та направило до відповідача оновлену довідку від 06 травня 2021 року № 8/02-21/271 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, встановленого за відповідною посадою, за нормами чинними на 05 березня 2019 року, до якої включило додаткові види грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби, премія) для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру моєї пенсії з 01 квітня 2019 року.

Відповідач рішенням від 03 червня 2021 року № 81 відмовив позивачу у перерахунку пенсії з тих підстав, що після проведеного на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» перерахунку пенсії позивача, уряд не приймав рішень щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Позивач з такою відмовою не згоден, оскільки вважає, що на час звернення позивача до відповідача із відповідною заявою чинними були норми постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 в редакції, що була чинною в редакції до внесення до неї змін постановою Кабінету Міністрів України № 103, які визнані судом протиправними і нечинними.

Також позивач зазначає, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

За таких обставин позивач вважає, що відповідач зобов'язаний з 01 квітня 2019 року здійснити перерахунок пенсії за оновленою довідкою без зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії.

Щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії, позивач зазначає, що рішенням суду від 30 березня 2020 року в справі № 360/428/20-а захищено право позивача на отримання пенсії в розмірі 80 % грошового забезпечення, яке було порушено відповідачем шляхом виплати пенсії в розмірі 70 % грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року після здійснення перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103. Враховуючи зазначене, позивач вказує, що при кожному перерахунку його пенсії існує вірогідність порушення його прав відповідачем вдруге шляхом зменшення відсоткового розміру з 80 % до 70 %.

З урахуванням викладеного позивач вважає, що його вимоги підлягають задоволенню.

Ухвалою від 29 червня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (арк. спр. 11-12).

Від ГУПФУ в Луганської області 14 липня 2021 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 17-19).

Позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

На адресу ГУПФУ в Луганській області 31 травня 2021 року надійшов лист позивача, до якого додано довідку ГУДСНСУ у Луганській області від 06 травня 2021 року № 8/02-21/271 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Рішенням від 03 червня 2021 року № 81 відповідач відмовив в перерахунку пенсії з тих підстав, що умови проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 були передбачені пунктами 1-2 Постанови № 103, які за рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18, що набрало законної сили з 05 березня 2019 року, визнано противоправними та нечинними. Скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 призвело до відсутності підстав для перерахунку пенсії. Інших нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України до цього моменту не прийнято.

Також відповідач зауважує, що ним не досліджувалося питання щодо наявності чи відсутності підстав для перерахунку пенсії позивача з урахуванням видів грошового забезпечення, зазначених у довідці від 06 травня 2021 року № 8/02-21/271, тому правильним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача прийняти рішення за результатами розгляду наданої довідки.

Щодо перерахунку пенсії виходячи з розміру 80 % грошового забезпечення відповідач зазначає, що на час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року, діяла інша редакція Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме редакція Закону № 2262-ХІІ від 13.03.2018, згідно з якою максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 13).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

З копій виданих на ім'я позивача паспорта громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, пенсійного посвідчення встановлено такі дані про позивача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , отримує пенсію за вислугу років, призначену за Законом № 2262-ХІІ, по лінії МНС України (арк. спр. 4-7).

З протоколу перерахунку пенсії позивача від 04 березня 2015 року з 01 квітня 2015 року судом встановлено, що ОСОБА_1 призначена пенсія в розмірі 80 % з грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років (40 %), середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за особливі умови праці (50 %), надбавка за особливо важливі завдання (50 %), премія (150 %) (арк. спр. 28).

Згідно з протоколом перерахунку пенсії позивача від 14 квітня 2018 року ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року проведено перерахунок розміру пенсії із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5060,00 грн, оклад за військове звання - 1340,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (50 %) - 3200,00 грн, премія - 0,00 грн, всього - 9600,00 грн. Основний розмір пенсії: 70 % грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі 6720,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 5211,95 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 3300,89 грн та підвищення 1911,06 грн (50 % від 3822,11 грн). Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 103 підвищення складає 3822,11 грн, з них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50 % від підвищення - 1911,06 грн, з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75 % від підвищення - 2866,58 грн, з 01.01.2020 щомісячно 100 % від підвищення - 3822,11 грн (арк. спр. 36 зворот).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 30 березня 2020 року в справі № 360/428/20, яке 07 серпня 2020 року набрало законної сили, визнано протиправними дії ГУПФУ в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 80 % до 70 % грошового забезпечення; зобов'язано ГУПФУ в Луганській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум (арк. спр. 41-44).

На виконання рішення суду ГУПФУ в Луганській області з 01 вересня 2020 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5060,00 грн, оклад за військове звання - 1340,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (50 %) - 3200,00 грн, премія - 0,00 грн, всього - 9600,00 грн. Основний розмір пенсії: 80 % грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі 7680,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 8148,00 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 3300,89 грн та підвищення 4782,11 грн (100 % від 4872,11 грн). Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 103 підвищення складає 4872,11 грн, з них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50 % від підвищення - 2391,06 грн, з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75 % від підвищення - 3586,58 грн, з 01.01.2020 щомісячно 100 % від підвищення - 4782,11 грн, що підтверджено протоколом перерахунку пенсії позивача від 14 серпня 2020 року (арк. спр. 38).

Позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою від 31 травня 2021 року про перерахунок пенсії за оновленою довідкою про грошове забезпечення від 06 травня 2021 року № 8/02-21/271 (арк. спр. 39 зворот).

Дослідженням довідки ГУДСНСУ у Луганській області від 06 травня 2021 року № 8/02-21/271 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, виданої ОСОБА_1 , встановлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розмір посадового окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, надбавками та доплатами, премії за нормами, чинними на 05 березня 2019 року за посадою заступника начальника 55 ДПРЧ 2 ДПРЗ з охорони об'єктів ГУДСНСУ у Луганській області, становить: посадовий оклад - 5060,00 грн, оклад за військове звання (прапорщик) - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років (50 %) - 3200,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (50 %) - 4800,00 грн, премія (40 %) - 2024,00 грн, всього 16424,00 грн (арк. спр. 8).

Рішенням від 03 червня 2021 року № 81 ГУПФУ в Луганській області відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії через відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії за довідкою від 06 травня 2021 року № 8/02-21/271, оскільки умови проведення перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» були визначені пунктом 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Разом з тим, 05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18, яким визначено протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 Постанови № 103. Інших нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України до теперішнього часу не прийнято (арк. спр. 9, 40).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзив учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).

У статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Перерахунок призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій визначений статтею 63 цього Закону, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01 березня 2018 року, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового , сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу; встановлено схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

У пункті 6 Постанови № 704 визначено виплату додаткових видів грошового забезпечення.

Із аналізу наведених вище положень слідує, що набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини другої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 45), згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 Постанови № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 Постанови № 45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (пункт 2 Постанови № 103).

Аналізуючи зазначені вище норми, суд дійшов висновку, що з набранням чинності Постановою № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача відповідно до статті 51 Закону № 2262-ХІІ виникли підстави для перерахунку пенсії, призначеної на підставі цього Закону, на умовах, визначених Постановою № 103.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Суд зазначає, що до компетенції Кабінету Міністрів України входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45. Проте, зміни внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Таким чином, починаючи з 05 березня 2019 року - дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУПФУ у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13, у постановах Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а, від 15 липня 2020 року у справі № 520/3360/19, від 21 вересня 2020 року у справі № 520/2990/19.

Як слідує з матеріалів справи, позивач після виготовлення ГУДСНСУ у Луганській області довідки від 06 травня 2021 року № 8/02-21/271 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення та премії, звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою за проведенням перерахунку його пенсії з урахуванням вказаного в цій довідці грошового забезпечення.

Проте, відповідач рішенням від 03 червня 2021 року № 81 відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивача із урахуванням нової довідки про розмір його грошового забезпечення, посилаючись на те, що після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, яким визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови № 103, інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії Урядом не приймалось.

Однак, суд вважає такі твердження безпідставними, оскільки, як вже вищевказано, порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393». Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01 березня 2018 року і є чинною на момент виникнення спірних правовідносин, встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Також суд зважає на правову оцінку, надану Великою Палатою Верховного Суду, висновки якої викладені в постанові від 24 червня 2020 року у справі № 160/8324/19.

Суд вважає за необхідне зауважити, що втрата чинності пунктами 1 та 2 Постанови № 103 жодним чином не позбавляє позивача права на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, як це визначено частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ, передумовою здійснення якого є оформлення довідки від 06 травня 2021 року № 8/02-21/271 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно відмовляє в перерахунку пенсії позивача на підставі довідки ГУДСНСУ у Луганській області від 06 травня 2021 року № 8/02-21/271.

За встановлених в цій справі обставин, суд дійшов висновку, що рішення ГУПФУ в Луганській області від 03 червня 2021 року № 81 про відмову в перерахунку пенсії позивачу є протиправним та підлягає скасуванню.

Як наслідок, суд вважає за необхідне зобов'язати ГУПФУ в Луганській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці ГУДСНСУ у Луганській області від 06 травня 2021 року № 8/02-21/271, з урахуванням виплачених сум.

Що стосується вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити такий перерахунок, виходячи з 80 % сум грошового забезпечення, суд зазначає, що, як вже вище вказано, ГУПФУ в Луганській області з 01 вересня 2020 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду в справі № 360/428/20 здійснює виплату пенсії позивачу саме з 80 % сум грошового забезпечення. Тобто на час розгляду даної справи між сторонами відсутній спір щодо відсоткового розміру пенсії позивача.

Твердження позивача, що під час наступного перерахунку пенсії відповідачем всупереч рішення суду в справі № 360/428/20 буде зменшено відсотковий розмір пенсії з 80 % до 70 % від грошового забезпечення є нічим іншим, ніж припущенням.

До проведення відповідного перерахунку внаслідок якого відбудеться зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача, між сторонами цей спір відсутній, а у суду відсутні підстави вважати, що права позивача будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач від сплати судового збору звільнений на підставі пункту 13 статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 03 червня 2021 року № 81 «Про відмову в перерахунку пенсії».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року, виходячи із складових грошового забезпечення, визначених статтею 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військово службовців та членів їх сімей», у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підстав довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 06 травня 2021 року № 8/02-21/271, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80 % суми грошового забезпечення відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова