Постанова від 06.08.2021 по справі 280/2929/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2021 року м. Дніпросправа № 280/2929/21

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),

суддів: Чепурнова Д.В., Мельника В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 13.05.2021 року в адміністративній справі №280/2929/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

09 квітня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України , в якому позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 14.04.2020 №221 щодо відмови в здійсненні перерахунку та виплати позивачу пенсії за віком з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії за 1982-1990 роки, наданих ПАТ «Техніка» АТП «Кам'янське» Дніпропетровської області, починаючи з 12.09.2019; зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком, з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії за 1982-1990 роки, наданих ПАТ «Техніка» АТП «Кам'янське» Дніпропетровської області, починаючи з 12.09.2019.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 13.05.2021 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 14.04.2020 №221 щодо відмови в здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії за 1982-1990 роки, наданих Приватним акціонерним товариством «Техніка» (код ЄДРПОУ 01352342), починаючи з 12.09.2019. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести з 12.09.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії за 1982-1990 роки, наданих Приватним акціонерним товариством «Техніка» (код ЄДРПОУ 01352342).

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши підстави для апеляційного перегляду відповідно до доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що з 12.09.2019 року позивачу призначено пенсію за віком, відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Разом з тим, під час призначення позивачу пенсії, відповідачем не було враховано довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, що видані ПАТ «Техніка» АТП «Кам'янське» Дніпропетровської області.

Позивач, не погодившись із діями відповідача по відмові у врахуванні довідок про заробітну плату, звернувся з даним позовом до суду.

Не погоджуючись із відмовою відповідача у проведенні перерахунку пенсії за віком із врахуванням спірних довідок про заробітну плату, позивач з метою захисту порушеного права звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що подані позивачем для перерахунку пенсії довідки відповідають вимогам законодавства.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляд на наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів зазначає, що підставою для відмови позивачу в перерахунку пенсії з урахуванням довідок може бути виключно факт відсутності первинних документів, на підставі яких видана ця довідка.

Однак, відповідач у якості підстави для відмови позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням зазначених довідок, послався виключно на факт неможливості проведення їх перевірки, у зв'язку із відсутністю ПрАТ "Техніка" за місцем знаходження.

Підпунктом «в» пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для ризначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що заробітна плата для призначення пенсії в період роботи до 01 липня 2000 року підтверджується довідкою підприємства, установи та організації. Форма і зміст цієї довідки визначені у додатку 1 Порядку.

Така довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особистих рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник, або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (пункт 17 Порядку).

Проте, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області не було враховано відповідні довідки для перерахунку та виплату позивачу пенсії за віком, про заробітну плату для обчислення пенсії за 1982-1990 роки, наданих ПАТ «Техніка» АТП «Кам'янське» Дніпропетровської області, починаючи з 12.09.2019.

У відповідності до вимог ч. 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Отже, соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

За правилами ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року.

За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.64 Закону №1058, виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.

Згідно п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (ч. 3 ст. 44 Закону України № 1058-IV).

Виходячи із системного аналізу вищевказаних правових норм, колегія суддів дійшла висновку, що у випадку наявності сумнівів з приводу наданих позивачем довідок, відповідач не позбавлений встановленого законом права вчинити відповідні дії щодо проведення їх перевірки.

Однак таких дій, щодо перевірки наданих позивачем довідок проведено не було, двідки є чинними та не скасовані, а отже і відсутні підстави для неврахування таких довідок відповідачем.

З урахуванням вищенаведеного доводи відповідача щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу є помилковими.

Згідно статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи встановлене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, ухваленим з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому відсутні підстави для зміни чи скасування рішення суду першої інстанції.

Керуючись статтями 229, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 13.05.2021 року в адміністративній справі №280/2929/21 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Сафронова

суддя Д.В. Чепурнов

суддя В.В. Мельник