15 липня 2021 року Справа № 160/16007/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОлійника В. М.
за участі секретаря судового засіданняБороди І.В.
за участі:
представника позивача представників відповідача Дружини Т.Г. Михайлюк Т.О., Савранської І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою державного підприємства "Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова" до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення, -
01 грудня 2020 року державне підприємство "Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М.Макарова" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до відповідача-1: Офісу великих платників податків ДПС, відповідача-2: Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДПС, в якій просить:
визнати Рішення №0000695006 від 06.02.2020 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску протиправним;
скасувати Рішення Офісу великих платників податків ДПС України №0000695006 від 06.02.2020 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 3 240 643,48 грн. та нарахування пені в розмірі 2 121 574,30 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
В обґрунтування позовної заяви представник позивача зазначила, що 06 лютого 2020 року прийнято Рішення Офісу великих платників податків ДПС України №0000695006, яким контролюючий орган вимагав сплатити нараховану пеню у розмірі 2 121 574,30 грн та штраф у розмірі 3 240 643,28 грн,, всього 5 362 217, 78 грн., за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Інформація про наявність, збільшення або зменшення заборгованості із виплати заробітної плати надавалась контролюючому органу у складі Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за кожен звітний період, в тому числі і за період з 21.02.2018 року до 03.09.2018 року.
Одночасно із проведенням розрахунків по заробітній платі за період з 21.03.2018 року до 23.08.2019 року позивачем сумлінно виконано обов'язок із сплати єдиного внеску.
Позивач вважає протиправним Рішення Офісу великих платників податків ДПС України №0000695006 від 06.02.2020 року про застосування штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та таким, що прийняте з порушенням вимог податкового законодавства.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року позивачу відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено дату підготовчого засідання.
04 січня 2021 року на адресу суду від представника Офісу великих платників податків ДПС надійшов відзив на позовну заяву вх.№124/21, в якому представник заперечує проти задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Згідно Звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (табл.1 дод.4) самостійно нарахована позивачем сума єдиного внеску, що підлягає сплаті за травень 2019 року становить 7947179,28 грн., за червень 2019 року становить 8256038,16 грн.
Державним підприємством "Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова" за травень 2019 року по терміну сплати відповідно 20 червня 2019 року не перераховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2019 року у розмірі 7 947 179,28 грн., заборгованість остаточно погашена в період з 23.08.2019 по 18.11.2019, тобто з затримкою на 151 календарний ден. За червень 2019 року по терміну сплати відповідно 22.07.2019 року не перераховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 8 256 038,16 грн., заборгованість остаточно погашена в період з 18.11.2019 по 16.01.2020, тобто з затримкою на 178 календарних днів, чим порушено п.8 ст.9 Закону України від 08.07.2010 №2464-УІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
На підставі розрахунку фінансової санкції складеного за даними інформаційної системи податкового органу (нарахованих в автоматичному режимі по ІКП штрафні санкції та пеня), Дніпропетровським управлінням Офісу великих платників податків ДФС було винесено Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 06.02.2020 №0000695006 за періоди з 21.06.2019 року по 16.01.2020 року у сумі 5 362 217,78 грн., в тому числі штрафна санкція у сумі 3 240 643,48 грн., пеня у сумі 2 121 574,30 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2021 року клопотання представника позивача задоволено та продовжено строк підготовчого провадження в адміністративній справі №160/16007/20 на 30 днів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2021 року клопотання представника Офісу великих платників податків ДПС задоволено та здійснено процесуальне правонаступництво у справі №160/16007/20 шляхом заміни відповідачів Офісу великих платників податків ДПС та Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДПС на правонаступника - Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 березня 2021 року клопотання позивача задоволено та зупинено провадження в адміністративній справі №160/16007/20 за адміністративним позовом державного підприємства "Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М.Макарова" до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу до одужання представника позивача Дружини Т.Г. Окрім того, зобов'язано ОСОБА_1 повідомити суд про одужання.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 травня 2021 року заяву представника позивача задоволено, поновлено провадження у справі №160/16007/20 та призначено дату судового засідання.
03 червня 2021 року на адресу суду від представника позивача надійшли додаткові пояснення вх.№45248/21, в яких вона зазначає, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону №2464 єдиний внесок нараховується:
1) для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Згідно п. 8 ст.9 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4,5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з податковим органом за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
На думку представника позивача, факт виплати заробітної плати збігається з моментом сплати єдиного внеску, а отже зазначене спростовує аргументи і доводи відповідача про сплату єдиного внеску незалежно від виплати заробітної плати.
Останнє судове засідання у справі відбулось 15 липня 2021 року.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила задовольнити їх у повному обсязі.
Представники відповідача у судовому засіданні просили відмовити у задоволенні позовної заяви повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Державне підприємство "Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова" - позивач, код ЄДРПОУ 14308368, знаходиться на обліку, як платник податків, в Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків.
Згідно Звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (табл.1 дод.4) позивачем самостійно нарахована сума єдиного внеску, що підлягає сплаті за травень 2019 року та становить 7947179,28 грн., за червень 2019 року - 8256038,16 грн.
Державним підприємством "Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова" за травень 2019 року по терміну сплати відповідно 20 червня 2019 року не перераховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 7 947 179,28 грн., заборгованість остаточно погашена в період з 23.08.2019 по 18.11.2019, тобто з затримкою на 151 календарний день.
За червень 2019 року по терміну сплати відповідно 22.07.2019 року позивачем не перераховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 8 256 038,16 грн., заборгованість остаточно погашена в період з 18.11.2019 по 16.01.2020, тобто з затримкою на 178 календарних днів, чим порушено п.8 ст.9 Закону України від 08.07.2010 №2464-УІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
На підставі розрахунку фінансової санкції складеного за даними інформаційної системи податкового органу (нарахованих в автоматичному режимі по ІКП штрафні санкції та пеня), Дніпропетровським управлінням Офісу великих платників податків ДПС було винесено Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 06.02.2020 №0000695006 за періоди з 21.06.2019 року по 16.01.2020 року у сумі 5362217,78 грн., в тому числі штрафна санкція у сумі 3240643,48 грн., пеня у сумі 2121574,30 грн.
Рішення і розрахунок штрафних санкцій та пені вручено представнику позивача 11 лютого 2020 року.
На підставі розрахунку фінансової санкції складеного за даними інформаційної системи фіскального органу (нарахованих в автоматичному режимі по ІКП штрафні санкції та пеня), уповноваженою особою (згідно до наказу Офісу ВПП ДПС від 20.09.2019 року №160), заступником начальника управління - начальника відділу податкового супроводження підприємств металургійної галузі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДПС Валентиною Моренко винесено вищевказане Рішення від 06.02.2020 №0000695006 складене на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та пп.2 п.2, п.4 розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04.05.2018 №469).
18 лютого 2020 року у зв'язку із незгодою з Рішенням про застосування штрафних санкцій та пені №0000695006 від 06.02.2020 року позивачем подано скаргу №18/02 до Державної податкової служби України.
25 березня 2020 року Рішенням №10728/6/99-00-08-06-01-06 в.о. директора правового забезпечення ДПС України Демчишаком Романом рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 06.02.2020 року №0000695006 залишено без змін, а скаргу державного підприємства "Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова" від 18 лютого 2020 року за №18/02 - без задоволення.
30 березня 2020 року на адресу позивача надійшло Рішення про результати розгляду скарги.
Позивач вважаючи, що Рішення №0000695006 від 06.02.2020 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду із позовною заявою.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Згідно з п.1 ст.4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI встановлено, що єдиний внесок нараховується:
- для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;
- для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.
Згідно з ч.ч.1,3 ст.9 Закону №2464 єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Частиною 8 статті 9 Закону №2464 визначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4,5,5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Згідно з ч.ч.11,12 ст.9 Закону №2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Частиною 10, пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону №2464 визначено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів, визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року №449.
Згідно з п.1 розділу VII Інструкції №449 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Положеннями п.п.2 п.2 розділу VII Інструкції №449 визначено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону України №2464-VI до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди.
Відповідно до п.7 розділу VII Інструкції №449, рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 2,3,5,6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає посадова особа органу доходів і зборів. За результатами розгляду акта документальної перевірки рішення про нарахування пені та застосування штрафів приймається протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки - приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з п.п.1,3 ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
З аналізу викладених правових норм вбачається, що умовою для застосування до платника штрафних санкцій та нарахування пені є несвоєчасна сплата останнім єдиного внеску.
В ході судового розгляду справи встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач, як платник єдиного внеску, своєчасно звітує, проте порушує строки сплати задекларованих зобов'язань із єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно із звітом за період травень-червень 2019 року.
Так, при граничному терміні сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2019 року відповідно 20 червня 2019 року, позивачем не перераховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 7 947 179,28 грн., заборгованість остаточно погашена в період з 23.08.2019 по 18.11.2019, тобто з затримкою на 151 календарний день. За червень 2019 року по терміну сплати відповідно 22.07.2019 року не перераховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 8 256 038,16 грн., заборгованість остаточно погашена в період з 18.11.2019 по 16.01.2020, тобто з затримкою на 178 календарних днів, чим порушено п.8 ст.9 Закону України від 08.07.2010 №2464-УІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Враховуючи викладене, а також той факт, що позивач зазначені суми узгоджених зобов'язань своєчасно не сплатив, відповідач на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», цілком обґрунтовано та правомірно застосував до позивача штрафні санкції та нарахував пеню.
Доводи позивача в якості обґрунтування позовних вимог про відсутність проведення перевірки, за результатами якої можливе визначення сум несвоєчасної сплати єдиного внеску, нарахування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску, не враховуються судом з огляду на те, що не відповідають вимогам Інструкції №449, згідно з підпунктом 2 пункту 2 розділу VII якої чітко передбачено, що розрахунок цієї фінансової санкції (за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску) здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Таким чином, суд вважає, що визначальним для вирішення цієї справи є встановлення фактів несплати (несвоєчасної сплати) позивачем єдиного соціального внеску на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, а також первинних документів щодо нарахування (декларації, розрахунки) та сплати (платіжні доручення).
При цьому суд не погоджується з доводами представника позивача про те, що факт виплати заробітної плати має збігатись з моментом сплати єдиного внеску, так як відповідно до вимог чинного законодавства сплата єдиного внеску має відбуватись незалежно від строків фактичної виплати заробітної плати. Заборгованість підприємства із заробітної плати не має впливати на строки сплати єдиного внеску.
Вказана правова позиція суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 13.11.2018 року у справі №813/4686/16.
Відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення №0000695006 від 06.02.2020 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 3 240 643,48 грн. та нарахування пені в розмірі 2 121 574,30 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску прийняте відповідачем правомірно, на підставі, у межах та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, позовні вимоги державного підприємства «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова» є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Згідно з ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Разом з тим, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2020 року позивачу відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі №160/16007/20.
На час ухвалення рішення у справі позивачем не сплачено судовий збір.
Враховуючи викладене, суд вбачає за необхідне стягнути з державного підприємства "Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М.Макарова" до державного бюджету суму судового збору у розмірі 22 700,00 гривень (двадцять дві тисячі сімсот гривень нуль копійок)
Керуючись ст.ст.241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Стягнути з державного підприємства "Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова" до державного бюджету суму судового збору у розмірі 22 700,00 гривень (двадцять дві тисячі сімсот гривень нуль копійок) за наступними банківськими реквізитами:
Отримувач: ГУК у Дніпропетровській обл./ Чечел.р/22030101;
Код ЄДРПОУ (отримувача): 37988155;
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
Рахунок отримувача (IBAN): UA368999980313141206084004632;
Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 16 липня 2021 року.
Суддя В.М. Олійник