Справі № 418/1088/21
2-а/418/608/21
"04" серпня 2021 р. Міловський районний суд Луганської області
у складі: головуючого-судді Чехова С.І.
за участю секретаря Кірічевої К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Мілове адміністративний позов ОСОБА_1 , в інтересах якої діє його представник Гайтан Катерина Олександрівна, до Відділу прикордонної служби «Мілове» ім. Віктора Банних, начальника групи ІПК віпс (тип А) «Мілове» ім. Віктора Банних лейтенанта Коломійцева Владислава Вікторовича та Луганського прикордонного загону імені Героя України полковника Євгена Пікуса про визнання дій протиправними та скасування постанови № 005033 від 28.04.2021 року про адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 204-2 КУпАП, -
До суду з адміністративним позовом звернувся позивач ОСОБА_1 у якому просить скасувати постанову № 005033 від 28.04.2021 року винесену відносно нього за ч. 1 ст. 204-2 КУпАП, а також визнати адміністративну справу малозначною та закрити провадження по справі.
Свій адміністративний позов обґрунтовує тим, що 28 квітня 2021 року постановою про накладання адміністративного стягнення №005033, яку склав начальник групи ІПК віпс (тип А) ВПС «Мілове» ім. Віктора Банних лейтенант Коломієць В.В, його було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 гривень.
Згідно постанови слід, що 28 квітня 2021 року о 16 годин 00 хвилин під час прикордонного контролю прикордонним нарядом «Перевірка документів» у міжнародному пункті пропуску «Мілове» було виявлено, що він 28.04.2021 року о 06 годині 00 хвилин перетнув державний кордон України до Російської Федерації в н.п. Новоазовськ тимчасово окупована територія України - Весело Вознесенка Російська Федерація, чим порушив вимоги пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2019 року № 815 «Про порядок в'їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій», чим вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 204-2 КУпАП.
З адміністративним правопорушенням він не згоден, вважає себе не винуватим, постанову необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню, в зв'язку з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків фактичним обставинам справи - постанова містить недостовірну інформацію, порушення норм матеріального та процесуального права. А саме: у постанові не вірно зазначена адреса його проживання, перед складанням постанови йому не були роз'яснені права та обов'язки, часу для підготовки для звернення за правовою допомогою не надавався, зміст постанови не проголошувався. Не були виявлені обставини які виключають адміністративну відповідальність, пом'якшують і обтяжують адміністративну відповідальність, не взяті до уваги його пояснення.
25 травня 2021 року ухвалою суду були залучені співвідповідачі по справі Луганський прикордонний загін імені Героя України полковника Євгена Пікуса та начальник групи ІПК віпс (тип А) ВПС «Мілове» ім. В. Банних старший лейтенант Охрімова І.С.
Позивач ОСОБА_1 до судового засідання не з'явився, однак був належно повідомлений про час, місце розгляду справи просив розглянути справу за його відсутністю.
Представник позивача Гайтан К.О. до судового засідання не з'явилась, однак повідомила суд про можливість розгляду справи за її та позивача відсутністю.
Відповідач начальник групи ІПК віпс (тип А) ВПС «Мілове» ім. Віктора Банних лейтенант Коломієць В.В. до судового засідання не з'явився, був належно повідомлений про час, місце розгляду справи. Відзив з запереченнями надано не було.
Представник від відділу прикордонної служби «Мілове» імені Віктора Банних до судового засідання не з'явився, однак начальником відділу прикордонної служби «Мілове» імені Віктора Банних Волобуєвим Владиславом був наданий відзив з запереченнями у якому просить у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Представник відповідач від Луганського прикордонного загону імені Героя України полковника Євгена Пікуса, до судового засідання не з'явився однак в.о. начальника Луганського прикордонного загону імені Героя України полковника Євгена Пікуса Богданом Ігнатюком був наданий відзив з запереченнями у якому просить у задоволенні адміністративного позову відмовити з таких підстав, що незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Ст. 12 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» визначено, що в'їзд осіб переміщення товарів на тимчасово окуповану території у Донецькій та Луганській областях і виїзд осіб,переміщення товарів з таких територій здійснюється через контрольні пункти в'їзду-виїзду. Порядок в'їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областях і виїзду осіб, переміщення товарів із таких територій визначений Постановою Кабінету Міністрів України № 815 від 17.07.2019 року через здійснюється виключно через визначені контрольні пункти відповідно до вимог цього порядку. 28.04.2021 року на ділянці проведення операції об'єднаних сил в межах Донецької та Луганської областей функціонували усі визначені КПВВ про що наявна інформація в інтернет виданнях та на сайтах операції об'єднаних сил, Державної прикордонної служби, Східного регіонального управління та відповідних прикордонних загонів, а також 26 та 30 квітня 2021 року окупаційною владою ТОТ України здійснювався пропуск громадян через КПВВ «Новотроїцька та станиця Луганська» з 08.00 до 16.00 години, про роботу яких та кількість осіб, що здійснили виїзд з ТОТ України у Донецькій і в'їзд до такиї територій у визначеному КПВВ постійно інформують в Інтернет виданнях та на сторінках у соціальних мережах ООС, сайтах Державної прикордонної служби, Східного регіонального управління та відповідних прикордонних загонів, у зв'язку з чим позивач мав фізичну можливість в законний спосіб здійснити виїзд з тимчасово окупованих територій України. відповідно за наявною базою даних було встановлено, що 18.03.2020 року позивач здійснив виїзд з контрольованої території України до ТОТ України через КПВВ Новотроїцьке. 28.04.2021 року позивач під час перетину державного кордону України з території Російської Федерації в пункті пропуску «Мілове» пояснив, що 28.04.2021 року здійснив виїзд з ТОТ України до Російської Федерації через тимчасово недіючий пункт пропуску «Новоазовськ», чим порушив порядок в'їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях. Під час надання пояснень позивач не виказувала будь яких заперечень або зауважень до змісту відібраних пояснень та не надавала будь яких документів, які звільняли позивача від адміністративної відповідальності або пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення. В матеріалах справи про адміністративне правопорушення наявна заява позивача про доведення її права на отримання безоплатної правової допомоги. Даною заявою позивач відмовилась від правової допомоги та бажала захищати себе особисто. В матеріалах справи про адміністративне правопорушення також наявна пам'ятка якою до позивача доведені положення ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП. Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення були враховані обставини, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, щире розкаяння винного та винесено мінімальне стягнення передбачене ч. 1 ст. 204-2 КУпАП. З позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що позивач знає порядок виїзду з тимчасово окупованої території України однак навмисно порушив визначений порядок. Відповідно до наказу МВС від 18.09.2013 року № 898 «Про затвердження Інструкції з оформлення посадовими особами Державної прикордонної служби України матеріалів справ про адміністративні правопорушення» позивачу було роз'яснено у графі 3 в якої зазначені правові наслідки невиконання стягнення які не впливають на кваліфікацію дій позивача при порушені порядку виїзду з тимчасово окупованої території України на територію Російської Федерації.
Дослідивши матеріли справи, а саме копію постанови про накладання адміністративного стягнення № 005033 від 28 квітня 2021 року відносно позивача, копію паспорта позивача, картку фізичної особи-платника податків, самий адміністративний позов позивача, з боку відповідача копія рапорту старшого прапорщика Сергія Коробки , копію заяву про відмову у наданні правової допомоги, копію пам'ятки про роз'яснення ст. 268 КУпАП та ст.63 Конституції України, копію письмових пояснень позивача, слід прийти до думки про можливе часткове задоволення позовних вимог, оскільки:
Стаття 55 Конституції України передбачає, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Відповідно до ч. 2, ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 20 КАС України встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП слід що, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото -і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно до ст. 278 КУпАП слід, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Як слід з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП слід, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд оцінюючи надані докази керується ст. 90 КАС України з якої слід, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Як слід з ч. 1 ст. 204-2 КУпАП адміністративна відповідальність настає за порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї. Норма цього закону відсилає до нормативного акту, який регулює процедуру в'їзду/виїзду осіб і транспортних засобів, за допомогою яких вони переміщуються і переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, яким є «Порядок в'їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів із таких територій» визначена Постановою Кабінету Міністрів України № 815 від 17.07.2019 року.
Відповідно до п. 3 згаданого Порядку в'їзду/виїзду осіб та транспортних засобів за допомогою яких вони переміщуються, а також переміщення товарів на тимчасово окуповані території та з таких територій здійснюється виключно через визначені контрольні пункти відповідно до вимог цього Порядку. Поза визначеними контрольними пунктами в'їзду/виїзду переміщення через лінію розмежування осіб, транспортних засобів та товарів заборонено.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України «В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача».
Стороною відповідача не було надано до суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності дій як з ухвалення постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, так й доказів на підтвердження наявності в діях позивача складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП.
Визнання позивачем себе винним у адміністративному правопорушенні не може бути достатнім доказом правомірності рішення суб'єкта владних повноважень про накладання на таку особу стягнення за відсутності інших належних доказів, тому не звільняє посадову особу суб'єкта владних повноважень доводити правильність прийнятого рішення.
Аналогічна правова позиція була викладена Верховним Судом у постанові від 08 липня 2020 року у справі № 177/525/17.
Відповідачами не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності їх дій з прийняття постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності дотриманню порядку складання цієї постанови та ознайомлення з нею, порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення і на спростування адміністративного позову.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України слід, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Отже, слід прийти до висновку про задоволення адміністративного позову в цій частині позовних вимог оскільки відповідачами не були надані докази які б вказували на існуючий склад адміністративного правопорушення у позивача, саму постанову про накладання адміністративного стягнення скасувати а саму справу закрити.
Що стосується визнання адміністративної справи малозначною суд приходить до думки про відмову у задоволенні заявленого, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України слід, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Отже вирішувати підстави стосовно ст. 22 КУпАП на яку наполягає позивач ОСОБА_1 у суду немає можливості оскільки адміністративне судочинство не передбачає такої процесуальної дії як визнання адміністративної справи малозначної і в цієї частині адміністративного позову належить відмовити.
Позивачем при подачі адміністративного позову був сплачений судовий збір у сумі 454 гривень та частково задоволено позовні вимоги .
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України «При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.» З таких підстав судові витрати згідно пропорційності становлять 454 гривень: 2= 227 гривень які підлягають поверненню позивачу.
З таких підстав судові витрати понесені позивачем які становлять 227 гривень підлягають поверненню позивачу.
На підставі викладеного,керуючись ст.ст. 10, 11, 12, 20, 71, 77, 86, 90, 159-163, 186 КАС України, ст.ст. 222-1, 247, 251, 258, 286 КУпАП, ст. 33, 55 Конституції України,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Скасувати постанову № 005033 від 28 квітня 2021 року, винесену начальником групи ІПК віпс (тип А) «Мілове» ім. В. Банних лейтенантом Коломійцем Владиславом Вікторовичем відносно ОСОБА_1 щодо притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-2 КУпАП.
Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП закрити.
В частині визнання адміністративної справи малозначною ОСОБА_1 відмовити.
Стягнути з Луганського прикордонного загону імені Героя України полковника Євгена Пікуса за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений ним при подачі адміністративного позову судовий збір у сумі 227 гривень.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду у десятиденний строк з дня його проголошення, шляхом направлення скарги через Міловський районний суд Луганської області.
Суддя: С.І. Чехов