Ухвала від 30.07.2021 по справі 540/782/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

30 липня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/782/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Заявник звернулась із заявою, в якій просить суд змінити спосіб виконання судового рішення в адміністративній справі № 540/782/20 в частині стягнення з Лазурненської селищної ради на користь ОСОБА_1 витрат, пов'язаних з витратами на правничу допомогу (гонорар успіху) у сумі 1000 грн., зазначивши, що такі витрати підлягають стягненню з виконавчого комітету Лазурненської селищної ради.

В обґрунтування своєї заяви, ОСОБА_1 зазначає, що з листа Головного управління державної казначейської служби України у Скадовському районні Херсонської області від 15.07.2021 року № 02-37-10/499 вбачається, що Лазурненська селищна рада Скадовського району Херсонської області в управлінні Казначейства з 01.01.2021 року не обслуговується, натомість в управлінні Казначейства на обслуговані перебуває виконавчий комітет Лазурненської селищної ради. В зв'язку з тим, що зазначена обставина унеможливлює виконання судового рішення про стягнення з Лазурненської селищної ради витрат на правничу допомогу, заявник просить змінити спосіб виконання судового рішення.

Сторони в судове засідання не з'явились.

Відповідно до ч. 2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути заяву про зміну способу виконання судового рішення в порядку письмового провадження.

Відповідно до ст. 124 Конституції України, ст. 370, 373 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України і виконуються на підставі виконавчого листа, виданого судом першої інстанції.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845.

Відповідно до п. 3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.

Пунктом 6 Порядку встановлено, що у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб:

заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній;

оригінал виконавчого документа;

судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності);

оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Судом встановлено, що 05.07.2021 року Херсонським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 1803 2021 по справі № 540/782/20, яким стягнуто з Лазурненської селищної ради Скадовського району на користь ОСОБА_1 витрати на правничу допомогу у розмірі 1000 грн.

З листа Управління Державної казначейської служби України у Скадовському районі Херсонської області від 15.07.2021 року № 02-37-10/499 вбачається, що відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», Розпорядження КМУ від 12.06.2020 № 726-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Херсонської області» та у зв'язку з набранням чинності 06.12.2020 ЗУ від 17.11.2020 № 1009-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організацій» Лазурненська селищна рада Скадовського району Херсонської області в управління Казначейства з 01.01.2021 року не обслуговується.

Натомість в управлінні Казначейства на обслуговуванні перебуває виконавчий комітет Лазурненської селищної ради (код ЄДРПОУ 38073211).

У відповідності до п. 3 ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними рішеннями про місцеві бюджети можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.

Відповідно до ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів міських рад належать власні повноваження, зокрема щодо забезпечення виконання місцевого бюджету, а також: здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.

Так, з аналізу вищевикладеного, суд приходить до висновку, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим адміністративним судом способом. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, адміністративний суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, стосовно юридичної особи наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" Європейський суд з прав людини зазначив, що норма статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Конвенційний принцип "ефективний засіб правого захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Як передбачає ч. 2 ст. 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, яка статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" визнана джерелом права.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне, з метою повного захисту прав і інтересів позивача, змінити спосіб виконання рішення суду.

Згідно з приписами ч. 3 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

В даному випадку неможливість стягнення з Лазурненської селищної ради Скадовського району суми витрат на правничу допомогу, присудженої на користь заявника, та винятковість випадку пов'язана з відсутністю відповідного рахунку, з якого можливе стягнення та який одночасно наявний у її виконавчого органу - Виконавчого комітету Лазурненської селищної ради Скадовського району, а тому заява позивача підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 241, 248, 378 КАС України, суд

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання судового рішення - задовольнити.

Встановити спосіб виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2021 року по справі № 540/782/20 в частині стягнення з Лазурненської селищної ради на користь ОСОБА_1 витрат, пов'язаних з витратами на правничу допомогу (гонорар успіху) у сумі 1000 (одна тисяча) грн. - шляхом стягнення з виконавчого комітету Лазурненської селищної ради (код ЄДРПОУ 38073211, с.м.т. Лазурне, вул. Жовтнева, 57) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судових витрат, пов'язаних з витратами на правничу допомогу (гонорар успіху) у сумі 1000 (одна тисяча) грн.

Копію ухвали направити сторонам по справі.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Якщо ухвалу було постановлено поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.

Суддя Д.К. Василяка