Рішення від 27.07.2021 по справі 405/4491/21

Справа № 405/4491/21

2-о/405/53/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.07.2021 Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі

головуючої судді: Шевченко І.М.

з участю секретаря : Мачулка П.Л.

представника заявника : Вдовіченко Ю.П.

представника Управління комунальної власності Кропивницької міської ради : Усатової А.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький цивільну справу за заявою Керівника Кропивницької окружної прокуратури в інтересах Управління комунальної власності Кропивницької міської ради, заінтересована особа: Кропивницька міська рада про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Кіровоградської окружної прокуратури в інтересах держави, в особі Управління комунальної власності Кропивницької міської ради, звернувся в суд із заявлю, в якій просить визнати нерухоме майно - житлову будівлю, розташовану по АДРЕСА_1 безхазяйним майном та передати у комунальну власність територіальної громади міста Кропивницького, в особі Кропивницької міської ради, безхазяйну нерухому річ - об'єкт житлової нерухомості площею 18 кв.м - квартиру АДРЕСА_1 .

Заява обгрунтована тим, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна № 17744 від 26.02.2020 року державним реєстратором Департаменту надання адміністративних послуг Міської ради міста Кропивницького взято на облік безхазяйне нерухоме майно - об'єкт житлової нерухомості, що знаходиться по АДРЕСА_1 . Відповідно до інформації Кропивницької міської ради нерухоме майно, що знаходиться по АДРЕСА_1 у власності, користуванні та управлінні міської ради та/або у підвідомчих підприємствах, установах та організаціях не перебуває. З метою пошуку власника, спадкоємців чи інших родичів 06.03.2020 року публіковано оголошення в газеті «Вечірня» про взяття на облік нерухомого майна, що знаходиться по АДРЕСА_1 .

Крім того, відповідно до архівної довідки Обласного комунального підприємства «Кіровоградське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» № 122524 від 12.02.2020 року встановлено, що будинок за вказаною адресою належав Центральному ринку згідно реєстраційного посвідчення від 23.01.1962 року, при цьому паво власності на квартиру АДРЕСА_3 станом на 01.01.2013 року не зареєстровано.

Відповідно до інформації Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств підприємство «Кооперативний ринок» від 30.09.2019 року за № 200 встановлено, що підприємство «Кооперативний ринок» не є правонаступником «Центрального ринку». На балансі підприємства «Кооперативний ринок» не обліковувався житловий фонд, зокрема житловий будинок, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .

Відповідно до інформації Кропивницької міської ради встановлено, що на даний час до міської ради з приводу підтвердження права власності на вказану квартиру ніхто не звернувся, власників споруди не встановлено, об'єкт житлову нерухомість взято на облік безхазяйного нерухомого майна і з того часу сплив один рік.

Таким чином, станом на 23.06.2021 року пройшло більше року з дня взяття на облік безхазяйного нерухомого майна. При цьому, на даний час ніхто не звернувся до Кропивницької міської ради з питань належності зазначеного майна.

За даними Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради від 14.05.2021 року № 1916/03/03 відомості про коло зареєстрованих осіб за адресою АДРЕСА_1 у відділі реєстрації місця проживання особи Управління у сфері державної реєстрації Департаменту відсутні. Разом з цим, відповідно до акту обстеження від 29.04.2021 року встановлено, що у вищевказаній квартирі проживає ОСОБА_1 без реєстрації та без правовстановлюючих документів. Квартира знаходиться в антисанітарному стані, засмічена сміттям.

Посилаючись на вказані обставини, норми чинного законодавства просив задовольнити заяву.

Ухвалою суду від 25.06.2021 року заява прийнята до розгляду та відкрито окреме провадження.

В судовому засідання представник Кіровоградської окружної прокуратури заяву підтримала, посилаючись на викладені в ній обставини, просила заяву задовольнити.

ПредставникУправління комунальної власності Кропивницької міської ради в судовому засіданні підтримала заяву. Пояснила, що вона особисто виїздила та оглядала квартиру, яка знаходиться в занедбаному стані, проживаюча там особа попереджена про звернення до суду і він ніяких претензій не має.

Представник заінтересованої особи Кропивницької міської ради в судове засідання не з'явився, про час та місце слухана справи повідомлений, причини неявки суду не сповістив.

Суд, заслухавши у часників справи, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені Законом.

Згідно з ч. 3 ст. 56 Цивільного процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, подає апеляційну, касаційну скаргу. В силу ч. 4 ст. 56 Цивільного процесуального кодексу прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних

правовідносинах.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 року у справі № 3-рп/99, із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

«Суспільним», «публічним» інтересом звернення прокурора до суду з вимогою передати безхазяйне нерухоме майно, нерухома річ - об'єкт житлової нерухомості, що знаходиться по АДРЕСА_1 , є задоволення суспільної потреби у відновленні права комунальної власності при вирішенні суспільно важливого та соціально значущого питання - забезпечення права органу місцевого самоврядування самостійно використовувати та розпоряджатися об'єктами безхазяйного нерухомого майна, які були визнанні Кропивницькою міською радою, як об'єкти безхазяйного нерухомого майна та взяті на відповідний облік, а також захист суспільних інтересів загалом, права комунальної власності територіальної громади. «Суспільний», «публічний» інтерес полягає у відновленні права на безхазяйне нерухоме майно та його правового порядку, в частині визначення меж компетенції органу місцевого самоврядування по відношенню до безхазяйного майна.

Підставою представництва інтересів держави у судах є наявність порушеного або загрози порушень економічних, політичних і інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що виникають у відносинах між ними або державою.

Органом, що уповноважений державою здійснювати функції у спірних правовідносинах у даному випадку є управління комунальної власності Кропивницької міської ради.

Пунктом 1.1 Положення про Управління комунальної власності Кропивницької міської ради, затверджене рішенням Кропивницької міської ради від 02.02.2021 року № 53 визначено, що Управління комунальної власності є виконавчим органом Кропивницької міської ради, їй підзвітне та підконтрольне, підпорядковане виконавчому комітету Кропивницької міської ради, міському голові та заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради гідно з розподілом функціональних повноважень.

Основним завданням Управління є реалізація місцевої політики у сфері управління комунальною власністю. Управління здійснює наступні функції: у сфері обліку майна комунальної власності: 1) здійснює формування та облік майна комунальної власності; 2) забезпечує виконання рішень міської ради щодо виймання майна у комунальну власність; 3) готує та вносить на розгляд міської ради, її виконавчого комітету у встановленому порядку пропозиції щодо передачі майна комунальної власності у державну власність та/або спільну власність територіальних громад сіл, селищ і міст області безоплатно або шляхом обміну; 4) здійснює або надає дозвіл на продаж (крім нерухомого майна), списання основних зондів, обмін та передачу з балансу на баланс майна організацій, установ, закладів хорони здоров'я, освіти, культури), підприємств комунальної власності, яке заходиться у них на правах господарського відання або оперативного управління; виявляє безхазяйне майно та відумерлу спадщину, веде їх облік та вчиняє дії щодо визнання їх такими за рішенням суду; 6) готує документи, необхідні для здійснення державної реєстрації права власності на нерухоме майно за територіальною громадою міста Кропивницького, інших речових прав, похідних від права власності, надає їх до відповідних органів та суб'єктів, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Управління комунальної власності є органом місцевого самоврядування, уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

На даний час органом місцевого самоврядування - управлінням комунальної власності Кропивницької міської ради питання щодо передачі безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність міської ради не вирішено, заходів до передачі даного майна не вжито, керівник Кропивницької окружної прокуратури керуючись вищезазначеними обставинами та виконуючи передбачений положеннями ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України Про прокуратуру» обов'язок та реалізували надані законом повноваження щодо захисту державних інтересів, звернувся до суду з заявою про передачу безхазяйного нерухомого майна - житлова будівля, що знаходиться по АДРЕСА_1 , в комунальну власність Кропивницької міської ради.

Відповідно до ст. 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ч. З ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності (ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Статтею 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Тобто, єдиним органом уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території міста Кропивницький є Управління комунальної власності Кропивницької міської ради.

Відповідно до ч. 2 ст. 327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та створені нею органи місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна № 17744 від 26.02.2020 року державним реєстратором Департаменту надання адміністративних послуг Міської ради міста Кропивницького взято на облік безхазяйне нерухоме майно - об'єкт житлової нерухомості, що знаходиться по АДРЕСА_1 . Відповідно до інформації Кропивницької міської ради нерухоме майно, що знаходиться по АДРЕСА_1 у власності, користуванні та управлінні міської ради та/або у підвідомчих підприємствах, установах та організаціях не перебуває. З метою пошуку власника, спадкоємців чи інших родичів 06.03.2020 року публіковано оголошення в газеті «Вечірня» про взяття на облік нерухомого майна, що знаходиться по АДРЕСА_1 .

Крім того, відповідно до архівної довідки Обласного комунального підприємства «Кіровоградське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» № 122524 від 12.02.2020 року встановлено, що будинок за вказаною адресою належав Центральному ринку згідно реєстраційного посвідчення від 23.01.1962 року, при цьому паво власності на квартиру АДРЕСА_3 станом на 01.01.2013 року не зареєстровано.

Відповідно до інформації Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств підприємство «Кооперативний ринок» від 30.09.2019 року за № 200 встановлено, що підприємство «Кооперативний ринок» не є правонаступником «Центрального ринку». На балансі підприємства «Кооперативний ринок» не обліковувався житловий фонд, зокрема житловий будинок, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .

Відповідно до інформації Кропивницької міської ради встановлено, що на даний час до міської ради з приводу підтвердження права власності на вказану квартиру ніхто не звернувся, власників споруди не встановлено, об'єкт житлову нерухомість взято на облік безхазяйного нерухомого майна і з того часу сплив один рік.

Таким чином, станом на 23.06.2021 року пройшло більше року з дня взяття на облік безхазяйного нерухомого майна. При цьому, на даний час ніхто не звернувся до Кропивницької міської ради з питань належності зазначеного майна.

За даними Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради від 14.05.2021 року № 1916/03/03 відомості про коло зареєстрованих осіб за адресою АДРЕСА_1 у відділі реєстрації місця проживання особи Управління у сфері державної реєстрації Департаменту відсутні. Разом з цим, відповідно до акту обстеження від 29.04.2021 року встановлено, що у вищевказаній квартирі проживає ОСОБА_1 без реєстрації та без правовстановлюючих документів. Квартира знаходиться в антисанітарному стані, засмічена сміттям.

Таким чином, нерухома річ - об'єкт житлової нерухомості, квартира АДРЕСА_1 є безхазяйним майном, яке взято 26.02.2020 року на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з дня взяття на облік нерухомої речі сплив один рік, а тому, у відповідності до вимог ст. 333 ЦПК України, вищезазначена нерухома річ підлягає передачі у комунальну власність відповідноїтериторіальної громади, а саме територіальної громади міста Кропивницького.

Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України суд вважає судові витрати о справі фактично понесеними.

Керуючись ст. ст. 7, 12, 17, 18, 76, 141, 259, 263-265 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Заяву Керівника Кропивницької окружної прокуратури в інтересах Управління комунальної власності Кропивницької міської ради, заінтересована особа: Кропивницька міська рада про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність задовольнити.

Визнати нерухоме майно - житлову будівлю, розташовану по АДРЕСА_1 безхазяйним майном та передати у комунальну власність територіальної громади міста Кропивницького, в особі Кропивницької міської ради, безхазяйну нерухому річ - об'єкт житлової нерухомості площею 18 кв.м - квартиру АДРЕСА_1 .

Судові витрати по справі вважати фактично понесеними.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Заявник: Керівник Кропивницької окружної прокуратури, 25006 м. Кропивницький, вул. Є.Чикаленка, 11.

Заінтересована особа: Кропивницька міська рада, 25006 м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна. 41.

Суддя Ленінського

районного суду

м. Кіровограда Ірина Миколаївна Шевченко