справа №380/324/21
29 липня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Пасаж Грюнер» до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про визнання неправомірним та скасування розпорядження, -
Позивач звернувся з позовом, в якому просить визнати неправомірним та скасувати розпорядження відповідача «Про демонтаж самовільно влаштованої приточно-витяжної вентиляційної системи на дворовому фасаді будинку №5 на пл.Григоренка» №241 від 11.09.2020 року.
Ухвалою судді від 26.01.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 27.05.2021 року призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Ухвалою суду від 09.06.2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залучення до участі в справі третьої особи ЛМКП «Айсберг».
Посилається на те, що оскаржуваним розпорядженням зобов'язано ТОВ «ПАСАЖ ГРЮНЕР» за власні кошти демонтувати самовільно влаштовану приточно-витяжну вентиляційну систему на дворовому фасаді будинку №5 на пл.Г.Григоренка. Однак позивач з таким рішенням не погоджується та вважає його протиправним, оскільки товариство не встановлювало вказаний технічний пристрій. Вказав, що відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №175483321 від 29.07.2019 року ТОВ «ПАСАЖ ГРЮНЕР» належить на праві приватної власності приміщення, загальною площею 1118,7 кв.м., за адресою пл.Г.Григоренка, будинок №5 у місті Львові. Право власності на зазначені приміщення позивач набув за договором купівлі-продажу нерухомого майна від 29.07.2019 року у ТОВ «МІКС СЕРВІС МЕНЕДЖМЕНТ», проте частину даних приміщень товариство передало в оренду ТОВ «ГРЮНЕР ФУД», яке здійснює у них господарську діяльність. Крім цього, вказав, що за адресою: пл.Г.Григоренка, буд.5 у м.Львові зареєстровані та здійснюють діяльність ще ряд суб'єктів господарювання. За таких обставин, вважає, що розпорядження Галицької районної адміністрації міста Львова «Про демонтаж самовільно влаштованої приточно-витяжної вентиляційної системи на дворовому фасаді будинку №5 на пл.Г.Григоренка» №241 від 11.09.2020 року не стосуються позивача, оскільки останній є лише власником нерухомого майна, що розташоване за адресою: пл.Г.Григоренка, буд.5 у м.Львові, та не здійснював жодних незаконних дій, про які вказано у спірному рішенні. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити повністю.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що відповідно до Положення про Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 20.07.2018 року №759, до повноважень Галицької районної адміністрації віднесено здійснення контролю за утриманням будинків (квартир), які належать громадянам, а також прилеглих територій; розгляд питань та вжиття заходів у порядку, встановленому виконавчим комітетом щодо фактів самовільного будівництва. Як орган місцевого самоврядування, Галицька районна адміністрація Львівської міської ради, згідно зі ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», правомочна розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до її відання. Окрім того, вказав, що приймаючи оскаржуване розпорядження, відповідач діяв виключно у межах наданих повноважень, тому просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, ТОВ «ПАСАЖ ГРЮНЕР» належить на праві приватної власності група нежитлових приміщень загальною площею 1118,7 кв.м., а саме: приміщення першого поверху площею 310,1 кв.м., приміщення антресолі площею 238,8 кв.м. та приміщення підвалу площею 569,8 кв.м. Адреса: пл. Г.Григоренка, 5 у м.Львові. Державну реєстрацію права власності проведено 29.07.2019 року.
01.08.2019 року між ТОВ «ПАСАЖ ГРЮНЕР» (як орендодавцем) та ТОВ «ГРЮНЕР ФУД» (як орендарем) укладено договір оренди нерухомого майна.
Згідно з п.1 цього договору оренди, орендодавець передає, а орендар приймає у строкове користування частину групи нежитлових приміщень, що знаходяться за адресою: пл.Ген.Григоренка, 5, м.Львів, загальною площею 790 кв.м.
Листом ЛКП «Айсберг» від 27.07.2020 року скеровано на розгляд відповідача документи відносно ОСОБА_1 , директора ТОВ «ПАСАЖ ГРЮНЕР» за адресою: пл.Ген.Григоренка, 5 у м.Львові, для прийняття рішення згідно чинного законодавства.
Згідно витягу з протоколу №17 від 02.09.2020 року §3 засідання міжвідомчої комісії Галицького району вирішено: ТОВ «ПАСАЖ ГРЮНЕР» (керівник Барилюк О.В.) - власнику групи нежитлових приміщень загальною площею 1118,7 кв.м. на пл.Ген.Григоренка, 5 за власні кошти демонтувати самовільно влаштовану приточно-витяжну вентиляційну систему на дворовому фасаді будинку №5 на пл.Г.Григоренка.
11.09.2020 року Галицькою районною державною адміністрацією прийнято спірне розпорядження №241. Як вказано у ньому: «Розглянувши лист ЛМКП «Айсберг» від 27.07.2020 року №2-127832-31, керуючись Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом №76 від 17.05.2005 року Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства, рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 09.09.2011 року №833 «Про внесення змін до рішення» виконавчого комітету від 01.02.2002 року №28 «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків на території м.Львова», враховуючи відсутність погодженої проектної документації: 1) затвердити висновок міжвідомчої комісії Галицького району (протокол №17 від 02.09.2020 року §3) 2) ТОВ «ПАСАЖ ГРЮНЕР» - власнику групи нежитлових приміщень загальною площею1118,7 кв.м. на пл.Ген.Григоренка, 5 за власні кошти демонтувати самовільно влаштовану приточно-витяжну вентиляційну систему на дворовому фасаді будинку №5 на пл.Г.Григоренка».
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач з вказаним рішенням не погоджується, вважає його протиправним та таким, що суперечать поданим документам та нормам чинного законодавства, а тому звернувся до суду з даним позовом про його скасування.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Згідно з ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до підп.підп.3, 6 п.б ч.1 ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження: здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу; вирішення відповідно до законодавства спорів з питань містобудування.
Згідно п.2.6 Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м.Львова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 01.02.2002 року №28 (зі змінами; далі - Положення №28), демонтаж технічних елементів (пристроїв) - демонтаж технічних елементів (пристроїв) з зовнішніх частин будинків і споруд власниками цих елементів та організаціями, що їх експлуатують, приведення зовнішнього вигляду будинків і споруд у попередній стан, ремонт ушкоджених будівельних конструкцій і фасадів.
Відповідно до п.5.6 цього ж Положення, демонтаж технічних елементів (пристроїв), а саме пристроїв та устаткувань інженерного забезпечення будинків і транспорту, пристроїв нічного оформлення та освітлення фасадів будинків, великих радіоприймальних антен, антен супутникового телебачення, пристроїв та устаткувань систем опалення, вентиляції і кондиціонування повітря, пристроїв та устаткувань для генерації електроенергії, здійснюють власники цих елементів (пристроїв).
Таким чином, демонтаж незаконно встановлених елементів (пристроїв) здійснюється власником таких елементів (пристроїв), який не обов'язково має бути власником приміщення.
Водночас обов'язковим є факт встановлення таким суб'єктом елементів (пристроїв) або факт належності на праві власності такого обладнання. Проте відповідач не довів право власності позивача на приточно-витяжну вентиляційну систему з дворового фасаду будинку №5 на пл.Ген.Григоренка, а також встановлення такого обладнання саме позивачем. Докази протилежного в матеріалах справи відсутні.
Як встановлено судом, частину належних на праві приватної власності ТОВ «ПАСАЖ ГРЮНЕР» групи нежитлових приміщень передано в оренду ТОВ «Грюнер Фуд»; при цьому, площа переданих приміщень складає 790 кв.м.
У Додатку №1 до договору оренди нерухомого майна від 01.08.2019 року визначено план розташування приміщень, що передаються в оренду. Зокрема, згідно договору, що підтверджується додатком 1, орендарю передаються всі приміщення першого поверху, всі приміщення антресолі та частина приміщень підвалу. Отже, зі всіх приміщень, що належать позивачу, не переданими в оренду залишились тільки частина приміщень, які розташовані у підвалі.
У матеріалах справи містяться фотографії, з яких чітко можна визначити і побачити, що спірна вентиляція розміщена вище гаражів, тобто на висоті першого або антресольного, або другого поверху, але аж ніяк не виходить із підвальних приміщень.
Втім, відповідач вказаних фактів не дослідив, наслідком чого стало прийняття необґрунтованого та передчасного рішення.
З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті конкретних обставин цієї справи та зумовленого ними нормативного регулювання правовідносин, що склалися між їх суб'єктами, суд приходить висновку, що спірне розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 11.09.2020 року №241 «Про демонтаж самовільно влаштованої приточно-витяжної вентиляційної системи на дворовому фасаді будинку №5 на пл.Григоренка» не відповідає критеріям, визначеним у ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, адже прийняте не на підставі, не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України а також необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а відтак порушує права та законні інтереси позивача.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.
Щодо судових витрат, то згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 134, 139, 241-246, 250, 262, 291, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 11.09.2020 року №241 «Про демонтаж самовільно влаштованої приточно-витяжної вентиляційної системи на дворовому фасаді будинку АДРЕСА_1 ».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (місцезнаходження: вул.Ференца Ліста, 1, м.Львів, 79000; код ЄДРПОУ: 20847537) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Пасаж Грюнер» (місцезнаходження: площа Генерала Григоренка, 5, м.Львів, 79007; код ЄДРПОУ: 42636098) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.