Постанова від 21.07.2021 по справі 120/8323/20-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/8323/20-а

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Яремчук К.О.

Суддя-доповідач - Сапальова Т.В.

21 липня 2021 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сапальової Т.В.

суддів: Капустинського М.М. Смілянця Е. С. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Бень Я.О.,

позивача: ОСОБА_1 ,

представника позивача: ОСОБА_2,

представника відповідача: Пономарьова В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29 березня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

в грудні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання неправомірними дій Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у призначенні пільгової пенсії за віком з 14.01.2015; зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 14.01.2015 року з урахуванням пільгового страхового стажу набутого в Україні.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29 березня 2021 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та задовольнити позовні вимоги. В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначає про те, що факт звернення за призначенням пенсії в 2015 році підтверджується письмовими зверненнями та скаргами до відповідача та відповідями на ці звернення, долученими до позову. Крім того, апелянт стверджує, що відповідач протиправно не прийняв, не зареєстрував та не розглянув заяву ОСОБА_1 про призначення пільгової пенсії, що є неправомірними діями, які свідчать про ухилення від виконання своїх обов'язків та фактично відмовою у призначенні пільгової пенсії.

Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу заперечив проти її доводів і зазначив, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Позивач та його представник в судовому засіданні підтримали вимоги апеляційної скарги та просили її задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги, у зв'язку з чим просив залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 07 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується листом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області вих. №0200-0202-8/58368 від 07 грудня 2020 року.

За результатами розгляду вказаної заяви позивачу з 15 січня 2019 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

02 грудня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про розрахунок страхового стажу для перерахунку пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 14.01.2015.

У відповідь на вказану заяву Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області листом вих. №0200-0202-8/58368 від 07 грудня 2020 року повідомило про умови підтвердження пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та вказано, що підстави для перерахунку пенсії з 14 січня 2015 року відсутні.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом у даній справі.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що в матеріалах справи відсутня інформація щодо подання та реєстрації заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 12 січня 2015 року, тому підстави для призначення позивачу пільгової пенсії з 14 січня 2015 року відсутні.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з ч.1 ст.44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Ч.3 ст.44 Закону №1058-IV передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №22-1 в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п.1.1 Порядку №22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Згідно з абз.1-2 п.1.7 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Абз.1, 2 п.4.1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Відповідно до пп.1-4 п.2.1 Порядку №22-1 2.1. До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).

3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення). За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

4) документи про місце проживання (реєстрації) особи.

Згідно з п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Додатково в довідці наводяться такі відомості стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

З урахуванням вищенаведеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що передумовою для призначення пенсії є подання особою заяви про призначення пенсії разом з документами про стаж та заробітну плату.

З матеріалів справи встановлено, що на підтвердження факту звернення до пенсійного органу 12.01.2015 позивач долучив до матеріалів справи талон на запис на прийом з питання призначення пенсії до посадової особи ЦНАП "Прозорий офіс" Вінницької міської ради від 02.02.2015 (а.с.18).

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що копія вказаного талону не підтверджує факт подання ОСОБА_1 заяви про призначення пенсії разом з необхідними документами.

Крім того, вказаний талон датований 02.02.2015, в той час як позивач стверджує, що звертався до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії 12.01.2015.

Разом з апеляційною скаргою позивач заявив клопотання про допит свідка та зазначив, що подання заяви про призначення пенсії здійснювалося за участю свідка ОСОБА_2 .

В судовому засіданні від 30.06.2021 суд апеляційної інстанції допитав свідка ОСОБА_2 , який повідомив, що він разом з ОСОБА_1 звертався до посадової особи пенсійного органу в ЦНАП "Прозорий офіс" 12.01.2015. Свідок також повідомив, що позивач подав пенсійному органу паспорт, трудову книжку та посвідчення тракториста, однак посадова особа пенсійного органу не прийняла вказані документи та повідомила про необхідність подання уточнюючої довідки.

Згідно з ч.2 ст.74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

З урахуванням вищенаведеного, оскільки Законом №1058-IV та Порядком №22-1 передбачено звернення за призначенням пенсії в письмовому вигляді шляхом подання відповідної заяви, то за відсутності письмових доказів звернення із заявою про призначення пенсії самі лише покази свідка не можуть підтверджувати факт звернення за призначенням пенсії та подання необхідних документів.

В обґрунтування апеляційної скарги ОСОБА_1 зазначає про те, що, незважаючи на неодноразові звернення протягом 2015 року, відповідач не розглянув питання про призначення позивачу пенсії на пільгових умовах.

Ухвалами Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2021 року та від 07 липня 2021 року витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 та розгляду всіх звернень і заяв ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області протягом 2015-2020 років в оригіналі.

На виконання вказаних вище судових рішень 16.007.2021 відповідач подав до суду витребувані документи.

Дослідивши подані відповідачем письмові докази суд встановив наступне.

12.01.2015 ОСОБА_1 подав до Управління Пенсійного фонду України в Вінницькому районі запит на інформацію (вх.№Л-2 від 13.01.2015), в якому позивач просив надати письмову інформацію про порядок отримання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховуючи стаж роботи трактористом в сільськогосподарському підприємстві 27 року.

Листом від 17.01.2015 №Л-2 Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області надало відповідь на запит відповідача (а.с.23).

26.01.2015 ОСОБА_1 подав до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницької області скаргу на дії працівників Управління Пенсійного фонду України в Вінницькому районі (вх.№50/Л-10 від 26.01.2015)

Листом від 27.01.2015 №50/Л-10 (а.с.22) Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницької області надало відповідь на скаргу та роз'яснило порядок звернення до органів пенсійного, вказавши перелік документів, які подаються при зверненні за призначенням пенсії.

Колегія суддів звертає увагу на те, що запит на інформацію від 12.01.2015 та скарга від 26.01.2015 не є зверненням із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону №1058-IV та Порядку №22-1, оскільки у вказаних зверненнях позивач не заявляв про призначення йому пенсії та не долучав документів про стаж роботи та заробітну плату, необхідних для призначення пенсії, а лише просив роз'яснити порядок призначення пенсії на пільгових умовах.

Крім того, до позовної заяви ОСОБА_1 долучив запит на інформацію від 02.02.2015 (а.с.20), в якому позивач просив Управління Пенсійного фонду України в Вінницькому районі надати відповідь, чи достатньо зібраних ним документів для отримання пенсії за віком на пільгових умовах. До вказаного запиту ОСОБА_1 долучив копії документів про стаж та заробітну плату.

У відповідь на вказаний запит Управління Пенсійного фонду України в Вінницькому районі листом від 16.02.2015 №263/06-30/09 (а.с.24) повідомило позивача про необхідність подання довідки із зазначенням періодів роботи, що зараховуються до спеціального стажу, характер виконуваної роботи, підстави видачі даної довідки (первинні документи).

24.04.2015 ОСОБА_1 подав до Управління Пенсійного фонду України в Вінницькому районі заяву, в якій просив розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (вх.№Л-11 від 28.04.2015). До вказаної заяви позивач долучив копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, копію довідки з Якушинецької сільської ради про місце проживання, копію довідки з місця роботи, копію архівної довідки про кількість відпрацьованих людино-днів, копію архівної довідки про заробітну плату.

Листом від 07.05.2015 №Л-11 Управління Пенсійного фонду України в Вінницькому районі повідомило про те, що в поданих ксерокопіях архівних довідок не зазначена посада, а також немає 20 років відпрацьованих людино-днів. Крім того, позивачу роз'яснено необхідність звернутися із заявою про призначення пенсії та надати оригінали документів про стаж, заробітну плату, вік, а також трудову книжку та пільгову довідку.

Відповідно до п.2.23 Порядку №22-1 документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

Зважаючи на вказані вище положення законодавства, пенсійний орган обґрунтовано вказав позивачу про необхідність подання оригіналів документів про стаж, вік та заробітну плату для подальшого прийняття рішення про призначення пенсії.

Згідно з матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 07.02.2019 позивач звернувся до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії, яка зареєстрована за №195/195 (арк. пенс. справи 6).

На підставі вказаної заяви та долучених до неї документів відповідно до рішення №024950001535 від 15.02.2019 (арк. пенс. справи 1) ОСОБА_1 з 15.01.2019 призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.

Водночас, в матеріалах справи відсутні докази про те, що протягом 2015-2018 років ОСОБА_1 звертався до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах разом з оригіналами документів про стаж, вік та заробітну плату.

Зважаючи на вищенаведене, оскільки в матеріалах справи відсутні докази звернення ОСОБА_1 в 2015 році до пенсійного органу у порядку, встановленому Законом №1058-IV та Порядком №22-1, а саме: з письмовою заявою та оригіналами документів про стаж, вік і заробітну плату, пенсійним органом обґрунтовано не приймалося рішень про призначення або відмову у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах.

Перевіривши доводи апеляційної скарги та наявні в матеріалах справи письмові докази, колегія суддів дійшла висновку про те, що пенсійний орган належним чином розглянув всі звернення ОСОБА_1 і роз'яснив йому порядок подання заяви та документів для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень чинного законодавства України.

Крім того, колегія суддів враховує, що ОСОБА_1 не оскаржував вказані відповіді пенсійного органу у встановленому законом порядку.

З урахуванням вищенаведеного суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у призначенні пільгової пенсії за віком з 14.01.2015 задоволенню не підлягають.

Оцінюючи доводи позивача в частині зобов'язання провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 14.01.2015 року, колегія суддів виходить з наступного.

Судом встановлено, що звернення ОСОБА_1 протягом 2015 року не можуть вважатися заявами про призначення пенсії, а отже відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з 14.01.2015 року на підставі вказаних звернень.

Крім того, згідно з матеріалами пенсійної справи позивача, ОСОБА_1 не звертався до Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про перерахунок його пенсії з урахуванням пільгового стажу на посаді тракториста, тому рішення про перерахунок або відмову у проведенні такого перерахунку відповідачем не приймалося.

Відповідно, пенсійний орган не проводив розрахунок пільгового стажу роботи позивача на посаді тракториста.

Зважаючи на вищенаведене, судом не надається оцінка доводам позовної заяви та апеляційної скарги щодо тривалості пільгового стажу ОСОБА_1 .

Таким чином, доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29 березня 2021 року слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29 березня 2021 року - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття відповідно до ч.1 ст.325 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку з підстав, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Згідно з ч.1 ст. 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Постанова суду складена в повному обсязі 28 липня 2021 року.

Головуючий Сапальова Т.В.

Судді Капустинський М.М. Смілянець Е. С.