Справа № 560/4348/21
іменем України
28 липня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Нетішинської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Нетішинської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зобов'язання прийняти рішення про надання такого дозволу.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що звернувся до відповідача з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з масиву земель кадастровий номер 6810500000:03:002:1173. Рішенням Нетішинської міської ради від 12.03.2021 №7/392 позивачу відмовлено у наданні дозволу. Відмова мотивована тим, що земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок, які виставляються для продажу на аукціоні або права на які виставляються для такого продажу. Позивач вважає рішення протиправним, посилаючись на те, що у ньому не наведені належні підстави для відмови, передбачені статтею 118 Земельного кодексу України.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
У відзиві Нетішинська міська рада позов не визнає, посилається на те, що вказана земельна ділянка перебуває у масиві земель, які відповідно до рішення Нетішинської міської ради від 05.02.2021 № 6/318 включені до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які пропонуються до продажу на аукціоні. Покликається на ст.136 ЗК України, відповідно до якої земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів. Відповідач зазначає, що діяв відповідно до наданих повноважень, відтак у позові просить відмовити.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, де він не погоджується з доводами відповідача, оскільки вважає, що включення земельної ділянки до переліку без фактичного оголошення процедури земельних торгів або аукціону не свідчить про неможливість розпоряджатись відповідною земельною ділянкою.
Судом витребувані додаткові докази, на які міська рада покликається у спірному рішенні, а також інші матеріали.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 звернувся до Нетішинської міської ради з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га. із масиву земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:03:002:1173 (площею 32,1041 га.), розташованої за межами населених пунктів на території Нетішинської міської ради, для ведення особистого селянського господарства. До заяви додавався графічний матеріал із зображенням місця розташування бажаної земельної ділянки.
Рішенням Нетішинської міської ради від 12.03.2021 №7/392 позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою оскільки рішенням Нетішинської міської ради від 05.02.2021 №6/318 «Про включення вільних від забудови земельних ділянок до переліку земельних ділянок, які виставляються для продажу на аукціоні або права на які виставляються для такого продажу» земельна ділянка з кадастровим номером 6810500000:03:002:1173 була включена до переліку земельних ділянок, які або права на які виставляються для продажу на аукціоні.
Оцінюючи підстави відмови, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства, у межах норм безоплатної приватизації подають клопотання до відповідного органу, який передає земельні ділянки у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Відповідний уповноважений орган розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 5 ст. 136 ЗК України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів.
Стаття 136 ЗК України визначає дві послідовні стадії процедури земельних торгів:
1) підготовка лотів до проведення земельних торгів,
2) проведення земельних торгів.
Як вбачається зі змісту ч. 1 цієї статті підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів. Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає:
а) виготовлення та затвердження у встановленому законодавством порядку документації із землеустрою (у разі формування земельної ділянки, зміни цільового призначення земельної ділянки та в разі, якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного земельного кадастру);
б) державну реєстрацію земельної ділянки;
в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку;
г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї;
ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків проведення земельних торгів щодо набуття права оренди земельної ділянки;
д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки;
е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим, ніж розмір орендної плати, визначений Податковим кодексом України, а щодо земельних ділянок державної та комунальної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь - не може бути меншим 7 відсотків їх нормативної грошової оцінки;
є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок;
ж) визначення дати проведення земельних торгів.
В свою чергу, проведення земельних торгів щодо земельних ділянок або прав на них регулюється ч. 4 статті 136 та ст. 137 ЗК України та здійснюється за рішенням організатора земельних торгів. Відповідно до ч. 1 ст. 137 ЗК України організатор земельних торгів через особистий кабінет публікує в електронній торговій системі оголошення про проведення земельних торгів, до якого додаються документи та матеріали на лот (документація), що підтверджують виконання вимог, визначених частиною третьою статті 135 і частиною першою статті 136 цього Кодексу.
Логічне тлумачення вищезазначених норм дозволяє прийти до висновку про те, що ч. 5 ст. 136 ЗК України може бути застосована як самостійна підстава для відмови у наданні особі дозволу на розробку проекту землеустрою лише у тому разі, якщо земельні ділянки/права на них включені до переліку земельних ділянок, які фактично вже виставлені на земельні торги, тобто знаходяться в активній стадії процедури земельних торгів/аукціону.
Суд звертає увагу на відмінність понять "земельні ділянки/права на них, які виставлені на земельні торги" та "земельні ділянки/права на них, які виставляються на земельні торги". У першому випадку йдеться про доконаний факт, який свідчить про прийняте організатором торгів рішення запропонувати конкретну земельну ділянку, яка має індивідуальний кадастровий номер, місце розташування, площу, цільове призначення та інші суттєві характеристики для продажу/оренди. Натомість, у другому випадку йдеться про намір (декларацію) виставити певну земельну ділянку для продажу/оренди у майбутньому у разі оголошення відповідної конкурентної процедури.
З наданих відповідачем документів вбачається те, що Нетішинська міська рада лише розпочала підготовку відповідних земельних ділянок як окремих лотів, що включатиме, у тому числі, поділ земельної ділянки масиву 6810500000:03:002:1173 на окремі земельні ділянки. У той же час, суду не надані докази, які свідчать про замовлення або наявність готових проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, будь-які договори або документи, які свідчать про вчинені відповідачем конкретні правочини в межах процедури підготовки лотів до торгів.
Зважаючи на це, включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок, які виставляються для продажу на аукціоні або права на які виставляються для такого продажу, саме по собі не є підставою для обмеження права позивача на отримання відповідного дозволу, оскільки не свідчить про те, що конкретно визначена земельна ділянка дійсно виставлена на земельні торги.
До того ж, як вбачається з загальновідомої позиції Верховного Суду, надання особі відповідного дозволу на розробку проекту землеустрою ще не означає того, що у подальшому земельна ділянка буде обов'язково надана, позаяк процедура надання земель є складною та поетапною.
Суд не заперечує право міської ради вирішувати питання, пов'язані з виведенням певних земель з-під процедури, передбаченої ст. 118 ЗК України, для їх подальшої передачі в оренду шляхом аукціону або земельних торгів. Разом з тим, буквальне та логічне тлумачення змісту ч. 5 ст. 136 ЗК України у її системному зв'язку з іншими нормами, про які суд зазначає вище, дозволяє вважати передчасним висновок відповідача про необґрунтованість вимог позивача.
Оскільки відповідач не надав належних доказів того, що земельна ділянка на час розгляду заяви позивача була фактично виставлена на земельні торги/аукціон, спірне рішення не можна вважати обґрунтованим.
Зважаючи на це, належним способом захисту порушеного права суд вважає скасування спірного рішення, зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача з урахуванням стадії конкурентної процедури, на якій вона на даний час перебуває ( в частині, яка стосується спірної земельної ділянки) та вирішити її з урахуванням вимог ст. 118, 136,137 Земельного кодексу України та висновків суду. Зважаючи на це, позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати необґрунтованим та скасувати рішення Нетішинської міської ради від 12.03.2021 №7/392.
Зобов'язати Нетішинську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з урахуванням актуальної стадії конкурентної процедури, та вирішити заяву з урахуванням вимог ст. ст. 118, 136,137 Земельного кодексу України та висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 800 грн. за рахунок асигнувань Нетішинської міської ради.
У задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 28 липня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Нетішинська міська рада (вул. Шевченка, 1,м.Нетішин,Хмельницька область,30100 , код ЄДРПОУ - 25939741)
Головуючий суддя І.С. Козачок