Справа № 560/7505/20
іменем України
28 липня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0004053201 від 12.08.2020.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що службовими особами відповідача проведено фактичну перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою АДРЕСА_1 , де він провадить підприємницьку діяльність. За результатами перевірки складений акт фактичної перевірки від 22.07.2020 та прийняте спірне податкове повідомлення - рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 17000,00 грн.
Суть порушення полягає у продажу 25.03.2020 року тютюнових виробів за відсутності ліцензії. У той же час позивач стверджує, що правомірно здійснював роздрібну торгівлю тютюновими виробами, оскільки мав діючу ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами №22160311201900597 (термін дії якої з 25.03.2019 до 25.03.2020)
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на правомірність підстав проведення перевірки і те, що термін дії ліцензії позивача на право здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами від 22.03.2020 за № 22160311201900597 встановлений з 25.03.2019 до 25.03.2020. На думку відповідача, останнім днем дії зазначеної ліцензії є 24.03.2020, тому рішення прийняте правомірно, а вимога позивача є необґрунтованою.
Позивач подав відповідь на відзив, де не погодився із доводами відповідача.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що розташований за адресою АДРЕСА_1 .
22.03.2019 позивач отримав ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами №22160311201900597 строком дії з 25.03.2019 до 25.03.2020.
22 липня 2020 службовими особами Головного управління ДПС у Хмельницькій області відповідно до наказу №1251 від 20 липня 2020, направлень від 20.07.2020 проведено фактичну перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». За результатами перевірки складений акт фактичної перевірки від 22.07.2020 №0189/22-01-32-01/ НОМЕР_1 , згідно з яким встановлений 25.03.2020 року факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами (сигарети) за відсутності діючої ліцензії.
ГУ ДПС у Хмельницькій області прийняте спірне податкове повідомлення-рішення №0004053201 від 12.08.2020 про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій в сумі 17000,00 грн. за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без ліцензії.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами визначено Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95.
Відповідно до частини 13 статті 15 цього Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватись суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. Згідно зі статтею 1 Закону №481/95 ліцензія (спеціальний дозвіл) - це документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку. Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженим Кабінетом Міністрів України органом виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.
Статтею 14 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" від 01.06.2000 № 1775-III та постановою Кабінету Міністрів України "Про термін дії ліцензії на провадження певних видів господарської діяльності, розміри і порядок зарахування плати за її видачу" від 29.11.2009 № 1755 встановлені терміни використання ліцензій та порядок оплати за користування ліцензією.
Спеціальним законом з питань ліцензування роздрібного продажу тютюнових виробів передбачений річний термін дії ліцензій, однак не встановлений порядок обчислення строків (перебігу) дії ліцензій, зокрема що стосується визначення кінцевої дати дії ліцензії.
Згідно з частиною 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (застосовує аналогію закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права)
У постанові від 25 квітня 2018 року у справі № 815/4720/16 Верховний Суд дійшов висновків, що терміни дії ліцензій особисто встановлені повноважним органом шляхом визначення конкретного календарного дня її початку та закінчення. При цьому дата закінчення поєднана з прийменником «до», у зв'язку з чим така прийменникова конструкція в українській мові прямо вказує на зазначення кінцевої календарної дати чинності або виконання чого-небудь.
Крім того, згідно з частиною першою статті 3 Європейської конвенції про обчислення строків від 16 травня 1972 строки, обчислені у днях, тижнях, місяцях і роках починаються опівночі dies a quo і спливають опівночі dies ad quem. За змістом статті 2 цієї Конвенції термін «dies a quo» означає день, з якого починається відлік строку, а термін «dies ad quem» означає день, у який цей строк спливає. Відповідно до частини другої статті 4 Конвенції якщо строк обчислено у місяцях або роках, день dies ad quem є днем останнього місяця чи останнього року, дата якого відповідає dies a quo, або у разі відсутності відповідної дати - останнім днем останнього місяця.
З урахуванням наведеного граматичного аналізу вживання в ліцензіях їх кінцевої дати дії «до» та положень Конвенції, здійснення роздрібного продажу підакцизного товару ( тютюнового виробу) в останній день чинності ліцензії є правомірним.
Зазначена правова позиція також висловлена у інших постановах Верховного Суду від 06.05.2021 у справі № 820/6160/16, від 18.04.2019 у справі № 815/1871/16, від 22.05.2018 у справі № 815/1733/16.
Крім того, статтею 254 ЦК України встановлено, що строк, визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку. Якщо строк встановлено для вчинення дії, вона може бути вчинена до закінчення останнього дня строку.
Суд дійшов висновку, що строк дії ліцензії, протягом якого суб'єкт може провадити відповідну господарську діяльність, спливає у відповідний місяць та число останнього року строку, який визначений у ліцензії, тобто о 23:59 годині останнього дня строку, яким для цієї справи є саме 25.03.2020.
Ураховуючи те, що станом на 25.03.2020 строк дії ліцензії, виданої позивачу, не сплив, висновки контролюючого органу, які стали підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, не відповідають вимогам закону.
Відповідач не надав суду будь-яких доказів, які підтверджують правомірність прийнятого рішення, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області №0004053201 від 12.08.2020 про застосування до Фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій в сумі 17000,00 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 28 липня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - ВП 44070171)
Головуючий суддя І.С. Козачок