Ухвала від 03.03.2010 по справі 2-а-508/09/1625

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2010 р. Справа № 2-а-508/09/1625

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Сіренко О.І.

Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.

за участю секретаря судового засідання Мельник А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі Полтавської області на постанову Полтавського районного суду Полтавської області від 30 червня 2009р. по справі № 2-а-508/09/1625

за позовом ОСОБА_2 < Список > < Текст >

до Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі Полтавської області < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >

про зобовязання здійснити перерахунок та нарахувати пенсію по інвалідності, що настала в результаті каліцтва внаслідок Чорнобильської катастрофи,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Полтавського районного суду Полтавської області від 30 червня 2009 року частково задоволено позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України Полтавського району Полтавської області про зобов'язання здійснити перерахунок та нарахувати пенсію по інвалідності, що настала в результаті каліцтва внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Визнано відмову Управління Пенсійного фонду України Полтавського району Полтавської області у здійсненні перерахунку ОСОБА_2 пенсії в розмірі, передбаченому ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправною.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України Полтавського району Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 21 травня 2009 року та провести відповідні виплати.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України Полтавського району Полтавської області провести перерахунок додаткової пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з урахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 21 травня 2009 року та провести відповідні виплати.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд постанову Полтавського районного суду Полтавської області від 30 червня 2009 року скасувати та прийняти нову постанову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України, що положення Конституції та законів України не порушувало, діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При нарахуванні державної пенсії та додаткової пенсії позивачу, Управління керувалося Постановами Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 р. № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», від 16.07.2008 р. № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», від 24.09.2008 р. № 862 .

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги постанову суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання дердавної пенсії та додаткової пенсії в розмірах встановлених ч.4 ст. 54 та ч.1 ст. 50 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постарждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а відповідач неправомірно, при нарахуванні та виплаті даних пенсії, керувався постановами Кабінету Міністрів України.

Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції.

Судом першої інстанції встановлено і знайшло підтвердженні при апеляційному розгляді, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС віднесений до І категорії осіб, які постараждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом ІІ групи, захворювання якого пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується доданим до справи посвідченнями серії НОМЕР_1, серії НОМЕР_2 та довідкою МСЕК серії МСЕ - № 0023212 (а. с. 9). Отримує державну та додаткову пенсії на підставі Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон України № 796).

Листом Управління Пенсійного фонду України Полтавського району Полтавської області від 28 травня 2009 року заявникові відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України № 796 ( а.с.5).

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них. соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України від 28.02.1991 року №796.

Відповідно до ст. 49 Закону України № 796 пенсії особам, віднесеним до категорій 1 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ст. ст. 50, 54 Закону особам, віднесеним до категорії 1 інвалідам II групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою призначається щомісячна державна пенсія у розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю - процентів мінімальної пенсії за віком.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» зазначені положення Закону були змінені.

Пунктом 28 Розділу ІІ даного Закону встановлювалося, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії та додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами. У всіх випадках розміри пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році - інвалідів II групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими - 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення п. 28 Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були визнані неконституційними.

Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними Рішення Конституційного Суду України, є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Таким чином, починаючи з 22 травня 2008 року та на день розгляду справи в суді першої інстанції, діють положення Закону України №796 в редакції закону від 09.07.2007 р.

Враховуючи, що ОСОБА_2 звернувся Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі Полтавської області з заявою про перерахунок та виплату пенсії 21 травня 2009 року, відповідач повинен був діяти у відповідності до Закону України №796 в редакції закону від 09.07.2007 р.

Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо неприйняття посилання відповідача на Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 р. № 1 та від 16.07.2008 р. № 654 , від 24.09.2008 р. № 862 , як на підставу визначення розміру пенсії.

Враховуючи, що положення зазначених постанов, встановлюють менший, ніж Закон України № 796, розмір державної пенсії для осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, вони є такими, що суперечать положенням Закону та Конституції України, а отже не підлягають застосуванню.

Так, згідно з ч. 4 ст. 9 КАС Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідно до Конституції України закони мають пріоритет над підзаконними нормативно - правовими актами. Підзаконні нормативно-правові акти органів державної влади, в тому числі і Постанови Кабінету Міністрів України, приймаються з метою забезпечення виконання законів України та не можуть суперечити їм. У разі протиріччя між законом та підзаконним нормативно-правовим актом застосуванню підлягають положення Закону.

При визначенні пенсій передбачених ст. 50, ч.4 ст. 54 Закону України №796 розрахуноквою величиною є мінімальна пенсія, яка відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. В свою чергу, прожитковий мінімум у 2009 році встановлений Законом України «Про Державний бюджет на 2009 рік». Так, статтею 54 Закону встановлено, що у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.

А саме, прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, для осіб, які втратили працездатність: з 1 жовтня - 498 гривень.

Вказівка апелянта на те, що положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не поширюються на позивача у зв'язку з тим, що останній отримує пенсію відповідно до Закону України №796 є безпідставним. Законодавча невизначеність порядку обчислення розміру мінімальної пенсії за віком з метою реалізації ч. 4 ст. 54 № 796 не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог, адже відповідно до ч. 4 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини. Згідно ч. 7 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Враховуючи, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є єдиним Законом, який дає визначення мінімальної пенсії за віком при розрахунку пенсії необхідно застосовувати саме положення ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на вищезазначене, колегія суддів прийшла до висновку, що постанова Полтавського районного суду Полтавської області від 30 червня 2009 року винесена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, а тому підстав для її скасування немає.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Доводи апеляційної скарги щодо правомірності дій відповідача щодо призначення та виплати пенсії позивачу є необгрунтованими, висновків суду першої інстанції не спростовують.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі Полтавської області залишити без задоволення.

Постанову Полтавського районного суду Полтавської області від 30 червня 2009 року по справі № 2-а-508/09/1625 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя < підпис > Сіренко О.І.

Судді < підпис >

< підпис > Любчич Л.В. Спаскін О.А.

< Список > < Текст >

Повний текст ухвали виготовлений 09.03.2010 р.