Ухвала від 10.06.2010 по справі 2а-22417/09/0570

Головуючий у 1 інстанції - Шинкарьова І.В.

Суддя-доповідач - Василенко Л.А.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Іменем України

10 червня 2010 року справа №2а-22417/09/0570

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого Василенко Л.А., суддів Губської Л.В., Старосуда М.І.

при секретареві Солодько О.І.,

з участю представника позивача Лисак Т.Г.,

розглянула у відкритому судовому засіданні в приміщені суду апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 1 лютого 2010 року у справі № 2а-22417/09/0570 за позовом Державного підприємства «Добропіллявугілля»до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області про визнання недійсним рішення від 23.11.2009 року № 247/14 про застосування фінансових санкцій у розмірі 28635,95 грн. та нарахування пені у розмірі 20460,24 грн., і

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 1 лютого 2010 року позов Державного підприємства «Добропіллявугілля»до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області про визнання недійсним рішення від 23 листопада 2009 року №247/14 про застосування фінансових санкцій у розмірі 28635,95 грн. та нарахування пені у розмірі 20460,24 грн. задоволений: визнано недійсним рішення від 23 листопада 2009 року №247/14 про застосування фінансових санкцій у розмірі 28635,95 грн. (двадцять вісім тисяч шістсот тридцять п'ять гривень 95 коп.) та нарахування пені у розмірі 20460,24 грн. (двадцять тисяч чотириста шістдесят гривень 24 коп.).

Відповідач на вказане судове рішення подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нову, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.

Представник позивача в судовому засіданні заперечувала проти доводів апеляційної скарги, просила залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Судом першої інстанції встановлено, що Державне підприємство «Добропіллявугілля»(код ЄДРПОУ 26319466) зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області 11 березня 2003 р. (а. с. 13), знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фону України в м.Добропіллі Донецької області як платник внесків, що не заперечується сторонами.

Управлінням Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області (далі за текстом УПФУ в м.Добропіллі Донецької області) проведено перевірку Державного підприємства «Добропіллявугілля» (далі ДП «Добропіллявугілля»), за результатами якої складено акт від 23.11.2009 року №49 про результати проведення перевірки правильності обчислення, повноти нарахування та своєчасності сплати збору на обов'язкове пенсійне страхування, на підставі якого несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків за період з 28.04.2009 року до 30.10.2009 року, яким виявлено порушення п.6 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме, станом на 28.04.2009 року виявлена недоїмка по 33,2% в сумі 28914,68 грн., по 2% - 238,01 грн., на 8 травня 2009 року виявлена недоїмка по 33,2% в сумі 3802,55 грн., на 28 травня 2009 року виявлена недоїмка по 33,2% в сумі 27498,90 грн., на 30 червня 2009 року виявлена недоїмка по 33,2% в сумі 26838,84 грн., на 28 липня 2009 року виявлена недоїмка по 33,2% в сумі 218661,35 грн., по 2% - 13587,15 грн., на 3 серпня 2009 року виявлена недоїмка по 2% в сумі 1478,91 грн., на 28 серпня 2009 року виявлена недоїмка по 2% в сумі 1953,13 грн., на 28 вересня 2009 року виявлена недоїмка по 2% в сумі 12623,26 грн., на 28 жовтня 2009 року виявлена недоїмка по 2% в сумі 11993,59 грн. (а. с. 15).

На підставі акту прийнято рішення від 23.11.2009 року №247/14, яким накладено на позивача штраф в розмірі 28635,95 грн. та нарахована пеня в розмірі 20460,24 грн. (а. с. 14).

Позивачем протягом липня -серпня 2009 року на виконання протоколу засідання Кабінету Міністрів України від 23 липня 2009 року №48 з метою недопущення заборгованості з виплати заробітної плати шахтарям згідно вимог Міністерства вугільної промисловості України, забезпечувалось першочергове спрямування коштів, що виділяються із Державного бюджету та коштів, отриманих від реалізації вугілля, виключно на виплату заробітної плати працівникам. Урядовим рішенням передбачено, що нараховані податки та платежі до Пенсійного фонду України та інших соціальних фондів підлягають сплаті протягом жовтня -листопада поточного року.

На вимогу пункту 1 Протоколу наради Донецької обласної державної адміністрації з керівниками підприємств вугільної промисловості Донецької області від 26 вересня 2009 року розроблений графік погашення заборгованості зі сплати страхових внесків за червень, липень, вересень протягом жовтня -листопада та грудня 2009 р. Графік затверджений начальником управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області (а. с. 56).

Внески до Пенсійного фонду України за квітень -вересень 2009 року, позивачем сплачені шляхом перерахування безготівкових сум з банківських рахунків, про що свідчать платіжні доручення. В кожному платіжному дорученні вказане призначення платежу (а. с. 24 -26, 29 -31, 34 -37, 40 -42, 45 -48, 51 -53).

Колегія суддів, заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.

Пунктом 6 частини 2 статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-IV (далі за текстом Закон №1058) передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Згідно до ч.5 та ч.6 ст.20 Закону №1058 страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.

Пунктом 14 розділу XV «Прикінцевих положень»цього Закону встановлено, що гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.

Базовим звітним періодом для позивача з урахуванням вимог п.1 ст.14 та п.6 ст.20 цього Закону є календарний місяць.

Відповідно до підпункту 11.11 п. 11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, платники, зазначені в підпункті 2.1.1 п. 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суму страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків за формою згідно з додатком 23 цієї Інструкції.

На підставі п.2 ч. 9 ст.106 Закону №1058 виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10% своєчасно не сплачених зазначених сум -у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20% зазначених сум -у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50% зазначених сум -у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Згідно другого абзацу п. 2 ч. 9 цієї ж статті вказаного закону одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач зарахував поточні платежі в рахунок погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій, що виникли у минулих періодах та розрахував розмір штрафних санкцій та пені виходячи з того, що були сплачені недоїмка, пеня та фінансові санкції, що виникли в попередніх періодах (а.с.15 зворотній бік).

Колегія суддів приймає позицію позивача, і вважає, що відповідачем невірно застосована зазначена правова норма до даних правовідносин, оскільки другим реченням частини 5 ст.106 Закону №1058 передбачене послідовне погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій при здійсненні сплати поточних сум страхових внесків без порядку календарної черговості їх виникнення, як зазначено в першому реченні. Перше речення ч.5 ст.106 Закону №1058 передбачає спрямування коштів на погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення у разі сплати страхувальником саме недоїмки, пені та фінансових санкцій, а не поточних страхових внесків. Зазначений Закон надає органу Пенсійного фонду право зарахувати в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій сплачені поточні суми страхових внесків. Разом з тим, в Законі № 1058 відсутня правова норма про надання органу Пенсійного фонду права у в такому випадку застосовувати фінансові санкції та нараховувати пеню, оскільки повна сума страхових внесків була сплачена платником страхових внесків у строки, визначені Законом.

Тобто, зарахування відповідачем сплачених позивачем поточних сум страхових внесків в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій здійснене з порушенням вимог Закону, що призвело до неправильного визначення суми штрафу та пені.

Відповідачем невірно визначено базу для нарахування штрафів та пені, тому суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що рішення, в якому недійсну частину не можна відокремити, ідентифікувати, є недійсним повністю.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вирішив справу з дотриманням норм матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстав для скасування постанови суду не встановлено.

Постанова в повному обсязі складена 11 червня 2010 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. 195 ч.1, ст. 196, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 1 лютого 2010 року у справі за позовом Державного підприємства «Добропіллявугілля»до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області про визнання недійсним рішення від 23.11.2009 року №247/14 про застосування фінансових санкцій у розмірі 28635,95 грн. та нарахування пені у розмірі 20460,24 грн. залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня її складення в повному обсязі.

Головуючий: Л.А. Василенко

Судді Л.В. Губська

М.І.Старосуд