справа№380/6437/21
05 липня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «ПМК-14» про зупинення експлуатації будівель, -
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - ГУ ДСНС України у Львівській області, позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «ПМК-14» (далі - ТзОВ «ПМК-14», відповідач) про зупинення експлуатації будівлі адміністративного будинку, будівлі гаражу, будівлі майстерні, будівлі складу товариства з обмеженою відповідальністю «ПМК-14» за адресою: 81126, Львівська область, Пустомитівський район, с. Лисиничі, вул. Бескидська, 46, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у період з 16.02.2021 по 01.03.2021 Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області в особі провідного інспектора Пустомитівського РВ ГУ ДСНС України у Львівській області майора служби цивільного захисту ОСОБА_1 у присутності директора ТзОВ «ПМК-14» ОСОБА_2 було проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки у будівлі адміністративного будинку, будівлі гаражу, будівлі майстерні, будівлі складу товариства за адресою: АДРЕСА_1 . Під час проведення планового заходу на об'єктах відповідача було виявлено ряд порушень Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697, Кодексу цивільного захисту України, Правил техногенної безпеки та низки інших нормативних актів. Позивач зазначає, що значну кількість з виявлених порушень пропонувалося відповідачу до виконання попереднім приписом про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №11 від 25.02.2019, але станом на 01.03.2021 не було усунуто. Позивач наголошує, що порушення законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки було виявлено у всіх будівлях ТзОВ «ПМК-14» та вказані порушення безумовно створюють загрозу для життя і здоров'я працівників та інших людей, які можуть там перебувати. Продовження експлуатації будівель відповідача без усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки становить загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатиме її гасінню і евакуації людей з будівель. 18.02.201 щодо директора ТзОВ «ПМК-14» ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЛВ №017089 відповідно до ст. 1888 КУпАП. З даним протоколом ОСОБА_2 ознайомлений. Окрім цього, позивач зазначає, що 01.03.2021 відносно директора ТзОВ «ПМК-14» Шандри Ю.Ф. винесено постанову серії ЛВ №016458 про накладення адміністративного стягнення у вигляду штрафу. На думку позивача, оскільки під час роботи будівлі, яка належить відповідачу, вже не вперше виявлено грубі та численні порушення вимог пожежної та техногенної безпеки, то це відповідно до вимог ст. 70 Кодексу цивільного захисту України є підставою для зупинення роботи цього об'єкта.
Ухвалою судді від 21.04.2021 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.
Відповідач правом на подання відзиву передбаченим ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не скористався, свою позицію стосовно позову не висловив. Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 21.04.2021 відповідно до вимог ст. 124 КАС України суд надіслав на адресу відповідача, яка зазначена позивачем у позовній заяві та відповідає адресі місцезнаходження юридичної особи згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (81126, Львівська область, Пустомитівський район, село Лисиничі).
Від відповідача на адресу суду повернувся конверт з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, на якому зазначено причину його невручення відповідачу: «адресат відсутній за вказаною адресою».
Відповідно до ч.11 126 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Частиною 6 ст. 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи наведене, суд відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України вирішує справу на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «ПМК-14» знаходиться за адресою:81126, Львівська область, Пустомитівський район, село Лисиничі.
Відповідно до наказу ГУ ДСНС України у Львівській області № 7 від 14.01.2021 «Про проведення планових перевірок у лютому 2021 року» відповідача включено до переліку підприємств, щодо яких заплановано проведення планових перевірок стану додержання та виконання об'єктами вимог законодавства з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, додержання ліцензіатами вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення у лютому 2021 року відповідно до графіку проведення планових перевірок об'єктів.
16.02.20201 начальником Пустомитівського РВ м. Львова ГУ ДСНС України у Львівській області видано посвідчення № 19 на проведення планової перевірки щодо ТзОВ «ПМК-14», розташованого за адресою: 81126, Львівська область, Пустомитівський район, с. Лисиничі.
З 16.02.2021 по 01.03.2021 посадовими особами органу державного нагляду (контролю): провідним інспектором Пустомитівського РВ м. Львова ГУ ДСНС України у Львівській області, майором служби цивільного захисту ОСОБА_1 у присутності керівника суб'єкта господарювання директора ОСОБА_2 проведено захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання - товариством з обмеженою відповідальністю «ПМК-14» (місце провадження господарської діяльності: 81126, Львівська область, Пустомитівський район, с. Лисиничі, вул. Бескидська, 46) вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
За результатами перевірки складено акт від 01.03.2021 № 24.
Як слідує зі змісту вказаного акта, за результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки встановлено наявність порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а саме:
- пожежна безпека не забезпечується шляхом проведення технічних засобів,спрямованих на забезпечення безпеки людей, зниження майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, а саме: об'єкт не забезпечено зовнішнім протипожежним водопостачанням у відповідності до вимог ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування»;
- пожежна безпека не забезпечується шляхом проведення технічних засобів,спрямованих на забезпечення безпеки людей, зниження майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, а саме: з другого поверху відсутній другий евакуаційний вихід;
- приміщення адміністративної будівлі не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (системою пожежної сигналізації;
- сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням;
- під час експлуатації об'єкта допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах, а саме: приміщення паливної на першому поверсі адміністративної будівлі не відокремлено від суміжного приміщення протипожежними дверима та вікном із відповідною межею вогнестійкості;
- будівлі не обладнано пристроями від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів згідно ДСТУ Б В2.5.-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» (ДСТУ EN 62305-1:2012 Захист від блискавки. Частина 1. Загальні принципи);
- не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання;
- не проведено перевірку наявних пристроїв від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів, які знаходяться на будівлі виробничого цеху та будівлі складу;
- у приміщенням адміністративної будівлі та приміщеннях виробничого цеху експлуатація електроустановок не відповідає вимогам Правилам улаштування електроустановок;
- у приміщеннях адміністративної будівлі та приміщеннях виробничого цеху з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснюється за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;
- у приміщеннях адміністративної будівлі та приміщеннях виробничого цеху відгалужу вальні та з'єднувальні коробки не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів;
- у приміщеннях адміністративної будівлі та приміщеннях виробничого цеху дозволяється улаштування та експлуатація тимчасовими електромереж;
- апарати відключення (вимикачі) не розташовані в ящиках з негорючих матеріалів або в нішах, які мають пристосування для пломбування та замикання на замок;
- електрощити, групові електрощити не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої ставки);
- у приміщеннях виробничого цеху електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші апарати встановлено на горючій основі;
- у приміщеннях адміністративної будівлі та приміщеннях виробничого цеху дозволяється експлуатація кабелів і проводів з пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості, ізоляцією;
- в приміщенні паливної на першому поверсі адміністративної будівлі дозволяється експлуатація ламп розжарювання без захисного суцільного скла (ковпака);
- у приміщеннях адміністративної будівлі та приміщеннях виробничого цеху дозволяється підвішування ламп розжарювання та електроламп на струмопровідні проводи;
- у приміщеннях адміністративної будівлі та приміщеннях виробничого цеху дозволяється експлуатація ламп розжарювання та електроламп зі зняти сим ковпаками (розсіювачами);
- у приміщеннях виробничого цеху дозволяється складування горючих матеріалів на відстані 1 м від електроустаткування та під електрощитами;
- на першому поверсі адміністративної будівлі допускається зберігання у тамбурі виходу інвентар та матеріал;
- наявні спеціальні пожежні щити (стенди) не укомплектовано у відповідності до вимог, а саме: вогнегасником - 3 шт., ящиком з піском-1 шт., протипожежним покривалом - 1 шт., багром або ломом та гаком - 2 шт., лопатами - 2 шт., сокирами - 2 шт.;
- не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників;
- приміщення не до забезпечено первинними засобами пожежогасіння газовими та порошковими вогнегасниками) згідно з вимогами щодо оснащення об'єктів первинними засобами пожежогасіння;
- під час перерв у роботі, а також у кінці робочої зміни зварювальна апаратура не відключається від електромережі, шланги не від'єднуються і не звільняються від горючих рідин та газів. Після закінчення робіт уся апаратура 1 устаткування не прибрані в спеціально відведені приміщення (місця);
- грати на вікнах складської будівлі та виробничого цеху встановлені такі, які не розкриваються та не розсуваються та не знімаються;
- для всіх будівель і приміщень виробничого, складського призначення не визначені категорії щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки, а також клас зони та не позначено на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон усередині приміщень та ззовні;
- посадові особи та працівники не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 №444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях»;
- для кожного приміщення об'єкта не розроблено, не затверджено керівником об'єкта інструкції про заходи пожежної безпеки і не вивішено на видимих місцях;
- на об'єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) не встановлено протипожежний режим (визначення спеціальних місць для куріння; порядок застосування відкритого вогню; порядок використання побутових нагрівальних приладів тощо);
- територія об'єкта, а також приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки у відповідності ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір»;
- в окремих приміщеннях наявні переносні вогнегасники не розміщені шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення;
- для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не установлено вказівні знаки згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір». Знаки не розміщені на видимих місцях на висоті 2-2,5 м від рівня підлоги як усередині, так і поза приміщеннями;
- не проведено ідентифікацію потенційно небезпечного об'єкта.
11.02.2021 провідним інспектором Пустомитівського РВ м. Львові ГУ ДСНС у Львівській області, майором служби цивільного захисту Бутрей М.М. складно протокол ЛВ №017089/15 про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 1888 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) про те, що директор ТзОВ «ПМК-14» ОСОБА_2 18.02.2021 о 11 год. 57 хв. на території та у приміщеннях ТзОВ «ПМК-14» не виконав пункти № 1-25 припису від 25.02.2019 №11 про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, врученого Пустомитівським РВ м. Львова ГУ ДСНС у Львівській області.
Як видно з вказаного протоколу, директор ТзОВ «ПМК-14» ОСОБА_2 з протоколом ознайомлений.
01.03.2021 2020 року головним інспектором Пустомитівського РВ м. Львова ГУ ДСНС України у Львівській області, підполковником служби цивільного захисту Куршяком П.І. винесено постанову ЛВ №016458 про накладення адміністративного стягнення, якою притягнуто ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 85,00 грн. за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 1888 КУпАП.
З листа від 16.03.2021 №9/464, скерованого позивачем начальнику Пустомитівського районного відділу Державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), видно, що ОСОБА_2 вказаний штраф добровільно не сплачено.
Оскільки при експлуатації будівель ТзОВ «ПМК-14» вже не вперше виявлено грубі порушення позивач звернувся до суду з позовом про зупинення роботи будівлі до повного усунення виявлених порушень.
При вирішенні спору суд застосовує наступні норми права.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 (далі - Положення) Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Пунктом 7 Положення передбачено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до п. 8 Положення ДСНС під час виконання покладених на неї завдань взаємодіє з іншими державними органами, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, тимчасовими консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, утвореними Кабінетом Міністрів України, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, громадськими спілками, профспілками та організаціями роботодавців, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, а також підприємствами, установами, організаціями.
Пунктом 9 цього Положення передбачено, що в межах повноважень, передбачених законом, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів МВС видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.
Згідно з п. п. 48 п. 4 Положення ДСНС відповідно до покладених на неї завдань складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V.
Відповідно до ст. 1 цього Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України.
Згідно з п.п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 (далі -КЦЗ України) до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ч. 1 ст. 68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Згідно з ч. 2 ст. 68 КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 70 КЦЗ України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що правовою підставою для застосування адміністративним судом заходів реагування є одночасна наявність таких умов: 1) факт порушення правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей; 2) звернення компетентного органу, який здійснює державний нагляд у сфері пожежної і техногенної безпеки, із відповідним адміністративним позовом до суду; 3) наявність обов'язку у підконтрольного суб'єкта, зупинення експлуатації приміщень якого вимагає відповідний орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій, забезпечувати дотримання вимог пожежної безпеки у відповідному приміщенні.
При обранні заходу реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, позивачем як суб'єктом владних повноважень, і судом, відповідно, мають враховуватися принцип співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли та тим, які залишилися не усунутими на час розгляду справи, а також дотримання справедливого балансу між інтересами відповідача і публічними інтересами.
Як вказує позивач та слідує із матеріалів справи, експлуатація будівель ТзОВ «ПМК-14» здійснюється з грубими порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що зазначені в акті перевірки від 01.03.2021 №24, які створюють реальну загрозу життю й здоров'ю людей.
Суд зазначає, що порушення є досить суттєвими та їх характер, описаних в акті перевірки, у сукупності створюють реальну загрозу життю та/або здоров'ю людей, гарантованого рівня безпеки, оскільки такі порушення впливають на забезпечення безпеки роботи об'єкта та обслуговуючого персоналу у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі чи аварії; самій ліквідації пожежі, аварії, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; евакуації людей та їх захисту від наслідків пожежі, аварії, надзвичайної ситуації індивідуальними засобами захисту органів дихання і шкіри, тощо.
При цьому суд зазначає, що вищевказані порушення стосуються суттєвих недоліків у протипожежній системі суб'єкта господарювання - ТзОВ «ПМК-14».
При цьому, в матеріалах справи відсутні докази та документи, які б спростовували виявлені ГУ ДСНС України у Львівській області порушення, зазначені в акті перевірки, або свідчили про усунення вказаних порушень. Також судом враховується відсутність будь-яких заперечень відповідача відносно заявлених позовних вимог.
Враховуючи встановлені обставини справи, суд погоджується з доводами позивача, що будівлі адміністративного будинку, будівлі гаражу, будівлі майстерні, будівлі складу товариства з обмеженою відповідальністю «ПМК-14» за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, село Лисиничі, вул. Бескидська,46 експлуатуються з грубими порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють реальну загрозу життю й здоров'ю людей.
При цьому, суд звертає увагу на низку правових висновків Верховного Суду з приводу застосування заходів державного реагування у випадку незабезпечення особами належного стану рівня пожежної безпеки та належного стану рівня техногенної безпеки
Так, Верховний Суд у п. 55 постанови від 03.04.2020 у справі № 806/77/18 зазначив, що необладнання приміщень закладу системою протипожежного захисту, незабезпечення приміщення системою оповіщення людей про пожежу за об'єктивним критерієм є такими, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, оскільки стосуються, зокрема, протипожежних норм.
Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.06.2019 у справі № 814/2356/17, від 07.08.2019 у справі № 810/1820/18.
При цьому, згідно з п.п. 35-36 постанови Верховного Суду від 28.02.2019 у справі № 810/2400/18, недодержання суб'єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення. Забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров'я та власності від невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій має пріоритетне значення.
Відповідно до п.41 постанови Верховного Суду від 31.07.2019 р. у справі № 2040/6351/18, законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.
Разом із тим, суд вважає за доцільне роз'яснити відповідачу, що застосований захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення ним виявлених порушень. Такий захід реагування не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 05.12.2018 року у справі № 826/13896/16, від 05.02.2020 року у справі № 160/1739/19, від 27.02.2020 року у справі № 560/2619/19, від 15.04.2021 року у справі №580/832/20.
Отже, оскільки на час розгляду справи належних доказів, які б свідчили про усунення відповідачем порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, не було надано, а також не надано доказів, що такі порушення поступово усуваються, суд погоджується з доводами представника позивача, що наявність наведених порушень вимог протипожежної безпеки становить реальну небезпеку та загрозу життю і здоров'ю людей, та вважає такі заходи співмірними з тими порушеннями, які встановлено позивачем.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ГУ ДСНС у Львівській області щодо зупинення експлуатації будівлі адміністративного будинку, будівлі гаражу, будівлі майстерні, будівлі складу ТзОВ «ПМК-14» за адресою :81126, Львівська область, Пустомитівський район, село Лисиничі, вул. Бескидська, 46 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Що стосується способу зупинення експлуатації будівлі (вимоги про опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення), то суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, одним із критеріїв застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є досягнення справедливого балансу суспільного та приватного інтересів.
При цьому, суд доходить до переконання про те, що у ході розгляду справи владним суб'єктом не доведено тих обставин, що знеструмлення об'єктів відповідача об'єктивно не здатне спричинити загрози більшого рівня у зв'язку з створенням неможливості використання мобільних пристроїв пожежогасіння електричного живлення.
Суд також враховує, що визначений позивачем спосіб виконання рішення шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення будівель від джерел живлення не тільки перешкоджатиме усуненню відповідачем порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, а й фактично унеможливить виконання вимог органу контролю.
Крім того, суд переконаний, що спосіб зупинення експлуатації будівлі має обирати сам позивач, як особа, на яку покладено обов'язок здійснення державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Тому, з огляду на наведене в цій частині позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтю 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст та спрямованість держави.
Відповідно до ч.2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки під час розгляду даної справи свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 73-77, 139, 244 246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
адміністративний позов задовольнити частково.
Зупинити експлуатацію будівлі адміністративного будинку, будівлі гаражу, будівлі майстерні, будівлі складу товариства з обмеженою відповідальністю «ПМК-14» (код ЄДРПОУ 03563809) за адресою: 81126, Львівська область, Пустомитівський район, село Лисиничі, вул. Бескидська,46 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати зі сторін стягненню не підлягають.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 12.07.2021.
Суддя Потабенко В.А.