06 липня 2021 року справа № 580/4769/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В. розглянувши у порядку письмового провадження без виклику учасників справи адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Пластхім» до Головного управління ДПС у Черкаській області про скасування податкових повідомлень-рішень,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Пластхім» звернулось до суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Черкаській області, в якій просить:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області №0106085004 від 08.07.2020 та №0106075004 від 08.07.2020.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідності до п. 40 підрозділу 2 «Особливості справляння податку на додану вартість» розділу XX «ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Податкового кодексу України штрафні санкції, в тому числі які передбачені п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України (за порушення строків сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість), не застосовуються за умови наявності у такі строки коштів на рахунках платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у сумах, достатніх для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість до бюджету.
Як зазначив позивач, обов'язок щодо списання з рахунку ТОВ «Пластхім» у системі електронного адміністрування податку на додану вартість податкового зобов'язання та податкового боргу у відповідності до вищенаведених норм Податкового законодавства лежить саме на відповідачі.
Позивач стверджує, що на момент подання ТОВ «Пластхім» податкової декларації з податку на додану вартість №9303069701 від 16.12.2019 за листопад 2019 року і податкової декларації з податку на додану вартість № 9331325778 від 17.01.2020 за грудень 2019 року наявний залишок коштів на електронному рахунку ТОВ «Пластхім» у значно більшому розмірі, ніж сума податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що дає можливість на погашення даного податкового зобов'язання.
На підставі наведеного позивач вважає, що висновки акту перевірки є неправомірними, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийнято з порушенням норм чинного законодавства України, тому підлягають скасуванню.
Відповідач у відзиві на адміністративний позов проти задоволення адміністративного позову заперечив, мотивуючи свою позицію тим, що на платника податку покладено обов'язок щодо самостійної сплати суми податкового зобов'язання, зазначеної у податковій декларації, протягом 10 календарних днів. При цьому у разі несвоєчасної сплати платником податків узгодженого грошового зобов'язання податкове законодавство наділяє контролюючий орган правом нарахувати штраф.
Жодних підтверджуючих документів щодо своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань згідно поданих декларацій з ПДВ ТОВ«Пластхім» не надано.
Визначальним для притягнення платника податків до відповідальності у вигляді штрафу за частиною першої статті 126 Податкового кодексу України є факт несплати платником податків узгодженої суми грошового зобов'язання, тобто наявність податкового боргу, протягом певного строку, а розмір такого штрафу залежить від кількості днів такої несплати.
На підставі наведеного відповідач просив відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.
Розглянувши подані документи і матеріали, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Пластхім» зареєстроване суб'єктом господарювання, код ЄДРПОУ 32414582, є платником податку на додану вартість.
Згідно відомостей, які містяться в матеріалах справи посадовими особами ГУ ДПС Черкаської області проведено камеральну перевірку ТОВ «Пластхім» щодо своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань по податку на додану вартість, якою встановлено порушення вимог п. 57.1 п. 57.3 ст. 57, п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України.
За результатами перевірки складно акт № 3101/23-00-50-04-007/32414582 від 10.06.2020.
За даними акту перевірки в порушення вимог Податкового кодексу України ТОВ «Пластхім» несвоєчасно погашено узгоджену суму податкового зобов'язання з ПДВ, а саме:
- податкове (грошове) зобов'язання з ПДВ по ППР від 11.04.2019 № 0061005012 у сумі 61 986,47 грн. по граничному терміну сплати 04.05.2019, було погашено 23.12.2019 шляхом зарахування коштів з електронного рахунку підприємства на підставі платіжного доручення від 23.12.2019 № 239464748, тобто, із затримкою на 233 календарних дні, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання;
- податкове (грошове) зобов'язання з ПДВ по податковій декларації з ПДВ від 16.12.2019 реєстраційний № 9303069701 у сумі 3 498,27 грн. по граничному терміну сплати 31.12.2019, погашено 24.01.2020 шляхом зарахування коштів з електронного рахунку підприємства на підставі платіжного доручення від 24.01.2019 № 10569048, тобто, із затримкою на 25 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання;
- податкове (грошове) зобов'язання з ПДВ по податковій декларації з ПДВ від 16.12.2019 реєстраційний № 9303069701 у сумі 64 613,73 грн. по граничному терміну сплати 31.12.2019, погашено 04.02.2020 на підставі платіжного доручення від 04.02.2020 № 170, тобто, із затримкою на 36 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання;
- податкове (грошове) зобов'язання з ПДВ по податковій декларації з ПДВ від 17.01.2020 реєстраційний № 9331325778 у сумі 5 611,00 грн. по граничному терміну сплати 31.01.2020, погашено 04.02.2020 на підставі платіжного доручення від 04.02.2020 № 170, тобто, із затримкою на 5 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання.
На підставі акту від 10.06.2020 № 3101/23-00-50-04-007/32414582 ГУ ДПС у Черкаській області прийняло податкові повідомлення-рішення:
- від 08.07.2020 № 0106085004, яким до позивача застосовано штрафні санкції в сумі 910,93 грн.;
- від 08.07.2020 № 0106075004, яким до позивача застосовано штрафні санкції в сумі 25 320,05 грн.
Перевіряючи правомірність нарахування штрафних санкцій, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з пунктом 203.1 статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу України сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За правилом пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на дату прийняття оскаржених рішень) у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу. Зокрема, при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, за несплату платником податків узгодженої суми грошового зобов'язання у десятиденний термін законодавець для такого платника передбачив негативні наслідки у вигляді штрафних санкцій.
Відповідно п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому нього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов'язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках. Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також:
а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника);
б) за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4-1 статті 43 цього Кодексу;
в) за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України.
Не можуть бути джерелом погашення податкового боргу, крім погашення податкового боргу з податку на додану вартість (крім податкового боргу, що виник до 1 липня 2015 року), кошти на рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Для погашення такого податкового боргу за рахунок коштів на рахунку платника податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, за умови наявності підстав, передбачених статтею 95 цього Кодексу, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр, у якому зазначаються найменування платника податків, податковий та індивідуальний податковий номер платника податків та сума податкового боргу, що підлягає перерахуванню до бюджету (крім сум податкового боргу за податковими зобов'язаннями з податку на додану вартість, що підлягали сплаті до державного бюджету та за якими сформовано реєстр для перерахування коштів до державного бюджету з рахунка у системі електронного адміністрування відповідно до пункту 200.2 статті 200 цього Кодексу). Порядок формування та надсилання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, такого реєстру визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно п. 200.1, 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200,1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету.
Відповідно до п. 200-1.2 ст. 200 Податкового кодексу України платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Розрахунки з бюджетом у системі електронного адміністрування податку на додану вартість здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 цього Кодексу.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України ввід 16.10.2014 року №569 (далі - Порядок №569).
Згідно п. 1 Порядку №569 порядок визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.
Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку №569 за підсумками звітного (податкового) періоду відповідно до задекларованих у податкових деклараціях з податку результатів діяльності, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації з податку, платником податку проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу. Для перерахування до бюджету сум узгоджених податкових зобов'язань відповідно до поданої податкової декларації з податку ДФС не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, звітний (податковий) період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру Казначейство не пізніше останнього дня строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету з електронних рахунків платника податку.
Пунктом 22 Порядку №569 визначено, що у разі недостатності коштів на електронному рахунку платника податку для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань:
1) платник податку у строки, встановлені Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує на електронний рахунок необхідні кошти з поточного рахунка;
2) Казначейство перераховує кошти в межах їх залишку на такому рахунку. При цьому залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачений до бюджету, обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі шляхом перерахування до бюджету коштів, що перераховуються на електронний рахунок.
З аналізу вищенаведених вимог Податкового кодексу України та Порядку №569 слідує висновок, що платник податків для погашення узгоджених податкових зобов'язань здійснює перерахування коштів на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Подальше списання коштів з рахунку здійснюється в автоматичному режимі на підставі поданого податковим органом до органу казначейства реєстру платників податку. У разі недостатності коштів, залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачений до бюджету, обліковується казначейством до виконання в повному обсязі.
Відповідно до положень пункту 40 Підрозділу 2 «Особливості справляння податку на додану вартість» Перехідних положень Податкового кодексу України штрафні санкції та пеня, передбачені цим Кодексом за порушення строків, установлених цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість, не застосовуються за умови наявності у такі строки коштів на рахунках платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у сумах, достатніх для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість до бюджету або на спеціальні рахунки платників - сільськогосподарських підприємств, що обрали спеціальний режим відповідно до статті 209 цього Кодексу.
З огляду на викладене, за наявності коштів на рахунках платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість до платника податків не може бути застосовано відповідальність за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Пластхім» подано до ГУ ДПС у Черкаській області наступні податкові декларації з податку на додану вартість:
1) податкова декларація з податку на додану вартість №9303069701 від 16.12.2019 за листопад 2019 року подана до податкового органу 16.12.2019, в якій самостійно визначене податкове зобов'язання з податку на додану вартість за листопад 2019 року в сумі 68 112,00 грн., яке податковий орган списав з електронного рахунку 23.12.2019, тобто в межах строків визначених п. 203.2 ст. 203 ПК України;
2) податкова декларація з податку на додану вартість №9331325778 від 17.01.2020 за грудень 2019 року подана до податкового органу 17.01.2020, в якій самостійно визначене податкове зобов'язання з податку на додану вартість за грудень 2020 року в сумі 5 611,00 грн., яке податковий орган списав з електронного рахунку 24.01.2020, тобто в межах строків визначених п. 203.2 ст. 203 ПК України.
Отже, враховуючи вищезазначені обставини, в діях позивача відсутнє порушення норм Податкового кодексу України в частині своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань по податку на додану вартість за листопад та грудень 2019 року.
Разом з тим, за даними акту перевірки податкове (грошове) зобов'язання з ПДВ згідно податкового повідомлення-рішення від 11.04.2019 № 0061005012 у сумі 61986,47 грн. по граничному терміну сплати 04.05.2019, погашено 23.12.2019. Позивач не надав доказів вжиття ним заходів щодо своєчасності сплати наведеного зобов'язання у встановлені строки та не навів аргументів для підтвердження неправомірності дій податкового органу, тому податкове повідомлення-рішення від 08.07.2020 № 0106075004 в частині застосування штрафу в розмірі 12397,30 грн. є правомірним та не підлягає скасуванню. В той же час, нарахування штрафу згідно цього рішення в сумі 12922,75 грн. внаслідок несвоєчасної сплати ПДВ за листопад та грудень 2019 року здійснено всупереч вимог Податкового кодексу України, що є підставою для його скасування в цій частині.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а тому позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору слід стягнути рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволеної частини позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 08.07.2020 № 0106085004.
Визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 08.07.2020 № 0106075004, в частині застосування штрафу в сумі 12922,75 грн.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ 43142920) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Пластхім» (19064, Черкаська обл., Черкаський р-н, с. Червона Слобода, вул. Лозова, буд. 3, код ЄДРПОУ 32414582) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1051 (одна тисяча п'ятдесят одну) грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 3 Прикінцеві положення та п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.
Суддя В.В. Гаращенко