м. Вінниця
05 липня 2021 р. Справа № 120/3474/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши матеріали справ за позовом селянсько-фермерського господарства "Степ" до головного управління ДПС у Вінницькій області, Державної податкової служби України про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом селянсько-фермерського господарства "Степ" до головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою від 23.04.2021 року розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою суду від 18.05.2021 року задоволено клопотання представника відповідача про заміну одного з відповідачів правонаступником та замінено відповідача в особі Головного управління ДПС у Вінницькій області як юридичну особу публічного права його правонаступником, яким є Головне управління ДПС у Вінницькій області, що діє як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України.
Разом з тим, представником податкового органу подано заяву про залишення позовної заяви без розгляду. Заява обґрунтована тим, що рішенням комісії головного управління ДПС у Вінницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнятті 04.11.2020 року, а рішення за результатами розгляду скарг прийнятті комісією центрального рівня 18.11.2020 року, тому позовну заяву слід залишити без розгляду у зв'язку із пропуском позивачем тримісячного строк звернення до суду.
Розглянувши заяву про залишення позовної заяви без розгляду, суд зважає на таке.
Особливості інституту строку звернення до адміністративного суду визначені статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
Згідно із частиною 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому, частиною 4 статті 122 КАС України передбачено, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Встановлення строків звернення до адміністративного суду у системному зв'язку з принципом правової визначеності слугує меті забезпечення передбачуваності для відповідача (як правило, суб'єкта владних повноважень у адміністративних справах) та інших осіб того, що зі спливом встановленого проміжку часу прийняте рішення, вчинена дія (допущена бездіяльність) не матимуть поворотної дії у часі та не потребуватимуть скасування (визнання протиправними), а правові наслідки прийнятого рішення або вчиненої дії (допущеної бездіяльності) не будуть відмінені у зв'язку з таким скасуванням (визнанням протиправними).
Тобто, встановлені строки звернення до адміністративного суду сприяють уникненню ситуації правової невизначеності щодо статусу рішень, дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень.
Як свідчить зміст позовних вимог, селянсько-фермерське господарство оскаржує шість рішень комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що діє при головному управлінні ДПС у Вінницькій області, від 04.11.2020 року якими відмовлено у реєстрації податкових накладних № 3 від 03.06.2020 року, № 4 від 05.06.2020 року, № 5 від 05.06.200 року № 6 від 09.06.2020 року № 7 від 10.06.2020 року.
При цьому, судом встановлено, що позивачем оскаржувались рішення прийняті 04.11.2020 року про відмову у реєстрації податкових накладних в адміністративному порядку шляхом подання скарги до Державної податкової служби України.
За результатами розгляду таких скарг рішеннями від 18.11.2020 року комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що діє при Державній податковій службі України, скарги селянського (фермерського) господарства "Степ" залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Враховуючи те, що позивачем використано право на адміністративне оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, тому відповідно до частини 4 статті 122 КАС України строк звернення до адміністративного суду становить три місяці із дня отримання рішення за результатами розгляду скарги на рішення, що оскаржувалося.
Таким чином, позовна заява, що надійшла до суду 16.04.2021 року, подана з пропущенням позивачем строку звернення до адміністративного суду, що визначений частиною 4 статті 122 КАС України.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені статтею 123 КАС України.
Так, частиною 3 статті 123 КАС України визначено, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Варто звернути увагу на тому, що при вирішенні питання про відкриття провадження у адміністративній справі встановлено, що позивачем не дотримано вимоги до позовної заяви, як подання разом з такою клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду, адже такий строк пропущено.
Доводів, які б свідчили про наявність об'єктивно непереборних обставин, пов'язаних з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення дій щодо звернення до адміністративного суду з позовом за захистом порушеного права протягом установленого законом строку, позивачем в ході розгляду справи суду надано не було.
Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 240, 248, 256 КАС України суд, -
Заяву представника відповідачів про залишення позовної заяви без розгляду задовольнити.
Позовну заяву селянсько-фермерського господарства "Степ" до головного управління ДПС у Вінницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень зобов'язання вчинити дії залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Альчук Максим Петрович