Рішення від 24.06.2021 по справі 140/3741/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/3741/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Смокович В.І.,

за участю секретаря судового засідання - Литвиненко І.П.,

представника позивача - Косендюка Я.А.,

представника Головного управління ДПС у Волинській області - Сахарчука А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Виробничо-комерційного приватного підприємства «Агропромтехцентр» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

Виробничо-комерційне приватне підприємство «Агропромтехцентр» (далі - ВК ПП «Агропромтехцентр», позивач, підприємство) звернулося до суду із позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач, податковий орган) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 11 січня 2021 року №0050290711.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 18 грудня 2020 року за №20259/03-20-07-11/20133772 ГУ ДПС у Волинській області складено акт «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ВКПП «Агропромтехцентр» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2020 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, яким встановлено наступні порушення: статті З Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів», постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року №1260, пункту 198.5 статті 198, пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) в результаті чого встановлено завищення від'ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, на суму 257 994 грн; пункту 201.10 статті 201, пункту 192.1 статті 192 ПУ України в результаті чого встановлено порушення термінів реєстрації податкових 'накладних та відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму податку на додану вартість за вересень 2020 року 257994,00 грн. завищено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду

На підставі вказаного акту винесено податкове повідомлення-рішення від 11 січня 2021 року за №0050290711, яким завищено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на 257944,00 грн.

Представник позивача вказує, що з лісоматеріалів зазначених в накладних-вимогах на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів в загальній кількості 1323, 425 куб. виготовлено дошку, яка передана з виробництва на основний склад, що підтверджується накладними.

Використання лісоматеріалів круглих у кількості 1323, 425 куб. саме в господарській діяльності (тих, які зазначені в накладних вимогах на відпуск (внутрішнє переміщення) підтверджується в ланцюгу поставок продажем за кордон готової продукції. Докази зазначені у додатках.

Окрім того, обставини викладені в акті перевірки не можуть бути підставою для застосування пункту 198.5. статті 198 ПК України оскільки відсутні докази, які би засвідчували факт вчинення операції в сумі 172 335, 10 грн поза межами господарської діяльності.

Звертає увагу, що аналізом документів доданих до таких МД (інвойси, CMR, сертифікати) встановлено, що згідно Сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій ВКПП «Агропромтехцентр» використано продукцію, наявність якої не значиться по складському обліку підприємства на дату її сертифікації, що свідчить: таким чином встановлено, що експортована ВКПП «Агропромтехцентр» продукція одержана безоплатно з невідомого джерела.

Такий висновок суперечить первинним бухгалтерським документам, зокрема, до кожного Сертифікату про походження лісоматеріалів додано ТТН, якими підтверджується факт придбання лісу вказаного в гр.2 Сертифікату.

Таким чином, вказаними документами підтверджується факт придбання лісосировини вказаної у сертифікатах та факт відчуження готової продукції, яка виготовлена із зазначеної лісосировини, а тому висновки податкового органу є передчасними та такими, що не ґрунтуються на фактичних обставинах справи.

Уважає винесене податкове повідомлення-рішення незаконним, з огляду на що просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

У відзиві на позовну заяву від 13 травня 2021 року представник ГУ ДПС у Волинській області позовних вимог не визнав, повідомив що основним видом діяльності ВКПП «Агропромтехцентр» є лісопильне та стругальне виробництво. У власності підприємства обліковуються основні засоби загальною вартістю 47937.0 тис. грн., у тому числі 2 стрічкових пилорами (на яких ріжуть дошки - заготовки до піддонів); 2 лінії розпиловки (на яких заходить круглий ліс - виходить дошка); 15 сушильних камер; 1 складальна лінія (піддонів).

Основним чинником виникнення від'ємного значення є: операції з вивезення товарів (лісо матеріали розпиляні, нестругані, завтовшки більш ніж 6мм; піддони дерев'яні) за межі митної території України, які оподатковуються за нульовою ставкою на загальну суму 14279661,53 грн.

ВКПП «Агропромтехцентр» у вересні 2020 року згідно накладних-вимог на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів для виготовлення пиломатеріалів обрізних списано на виробництво лісоматеріали в загальній кількості 280,393 м.куб на суму 240415,41 грн., що відображено записами по бухгалтерському обліку.

Після переробки вищенаведених лісоматеріалів підприємством оприбутковано готову продукцію номенклатурою заготовка різних розмірів на підставі накладних на передачу готової продукції з виробництва на основний склад в загальній кількості 163,022 м.куб.

При перевірці проведено аналіз відображених у сертифікатах про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій відомостей щодо їх відповідності даним первинних документів та, відповідно, складського й бухгалтерського обліку підприємства, зведені відомості результатів наведено в Додатку №4 до акту.

Проведеним аналізом встановлено невідповідність використаної лісосировини (номенклатури та кількості) на виробництво пиломатеріалів між даними Сертифікатів та Накладних-вимог на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів. Для здійснення експортних операцій ВКПП «Агропромтехцентр» використано продукцію, наявність якої не значиться по складському обліку підприємства на дату її сертифікації.

Таким чином встановлено, що експортована ВКПП «Агропромтехцентр» продукція одержана безоплатно з невідомого джерела.

Окрім того, податковий орган стверджує, що тарний кряж сосна D2b(25-29)D списано понад норми в кількості 18,9614 м.куб на суму 15867,0 грн., що свідчить про використання даних товарів не у господарській діяльності, оскільки: у відповідності П(С)БО 16 «Витрати» до складу виробничої собівартості включають лише ті витрати, які передбачені нормами та технологією виробництва у межах встановлених норм і нормативів. Наднормативні витрати віднесені на собівартість не виготовленої, а реалізованої продукції (робіт, послуг).

За даними перевірки встановлено витрачання понад норми лісосировини при виготовленні пиломатеріалів всього в кількості 213,6012 м. куб на суму 172335,1 грн.

З урахуванням вказаного представник ГУ ДПС у Волинській області просить в задоволенні позову відмовити повністю (арк. спр. 34-37 том 2).

У додаткових поясненнях від 24 червня 2021 року представник позивача щодо даних у судовому засіданні пояснень свідка, відповідно до яких сертифікат на походження лісоматеріалів видано раніше ніж виготовлено продукцію зазначає, що сертифікат на походження сировини не є первинним бухгалтерським документом, оскільки такий документ не засвічує факту передання товару третім особам та руху товару, а є лише дозвільним документом, який дає право на експорт готової продукції. Окрім того, виготовлення готової продукції вже після видачі сертифікату не має жодного відношення до податкових зобов'язань та порушення процедури отримання сертифікату не може бути підставою для виникнення податкових зобов'язань. Вказує, що, податковий орган мав би суду надати письмові докази із посиланням на первинні бухгалтерські документи, що готова продукція вказана у накладних на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів була використана в операціях, що непов'язані із господарською діяльністю, однак таких доказів надано не було (арк. спр. 58-60).

Інших заяв по суті справи, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до суду не надходило.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін та призначено у даній справі судове засідання на 10:00 год. 11 червня 2021 року (арк. спр. 28 том 2).

Судовий розгляд справи, призначений на 10:00 год. 11 червня 2021 року було відкладено на 10:00 год. 16 червня 2021 року та в подальшому на 10:00 год 10 червня 2021 року (арк. спр. 48 том 2).

В ході судового розгляду справи 10 червня 2021 року було допитано свідка - - інспектора Миронюк Мирославу Миколаївну, яка проводила перевірку, на підставі висновків якої винесено оскаржуване податкове повідомлення - рішення та оголошено перерву до 09:40 год. 23 червня 2021 року (арк. спр. 50 том 2).

В подальщому судовий розгляд справи було відкладено на 15:20 год 24 червня 2021 року (арк. спр. 55- 56 том 2).

В судовому засіданні 24 червня 2021 року представник позивача позов підтримує та просить позовні вимоги задовольнити повністю з підстав, викладених у позовній заяві та додатково наданих усних пояснень.

Представник ГУ ДПС у Волинській області просить у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав наведених у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, а також показання свідка, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

В судовому засіданні 29 квітня 2021 року представник позивача просить позовні вимоги задовольнити повністю з підстав, викладених у позовній заяві, відповіді на відзив, додаткових письмових доказах та поясненнях наданих у судовому засіданні.

Представник ГУ ДПС у Волинській області просить у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав наведених у відзиві на позовну заяву та запереченні на відзив.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, а також показання свідка, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності встановив такі обставини.

До Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 06 січня 1995 року внесено відомості щодо ВКПП «Агропромтехцентр», видами діяльності якого є 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво (основний); 02.20 Лісозаготівлі; 16.24 Виробництво дерев'яної тари; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів (арк. спр. 21 том 1).

Відповідно до підпункту 19.1.6 пункту 19-1 статті 19-1. підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20. Підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 та пункту 200.11 статті 200 ПК України, на підставі направлень від 18 листопада 2020 року№2050, №2052, №2053, №2160 та наказу від 18 листопада 2020 року №2511 контролюючим органом проведено документальну позапланову виїзну перевірку ВК ПП «Агропромтехцентр» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2020 року від'ємного значення з податку на додану вартість, в тому числі заявленого до бюджетного відшкодування з бюджету.

За наслідками проведення вищезазначеної перевірки був складений акт від 18 грудня 2020 року за №20259/03-20-07-11/20133772 ГУ ДПС у Волинській області складено акт «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ВК ПП «Агропромтехцентр» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2020 року від'ємного значення з податку на додану вартість, в тому числі заявленого до бюджетного відшкодування з бюджету, яким встановлено наступні порушення:

- статті Закону України від 08 вересня 2005 року №2860-IV «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» із змінами та доповненнями, Постанови Кабінетів Міністрів України від 21 грудня 2005 року №1260 із змінами та доповненнями, пункту 198.5 статі 198, пункту 201.1 статті 201 ПК, в результаті чого встановлено завищення від'ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, на суму 257994,0 грн.

- пункту 201.10 статті 201, пункту 192.1 статті 192 ПК України в результаті чого встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних та відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму податку на додану вартість за вересень 2020 року 257994,00 грн (арк. спр. 11-20 том 1).

На підставі вищезазначеного акту перевірки ГУ ДПС у Волинській області винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 11 січня 2021 року за №0050290711, яким завищено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового періоду) періоду на 257944,00 грн (арк. спр. 10 том 1).

ВК ПП «Агропромтехцентр», не погоджуючись із винесеним податковим повідомленням- рішенням звернулося із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються ПК України.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Як убачається із матеріалів справи та не заперечується сторонами, ГУ ДПС у Волинській області проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ВКПП «Агропромтехцентр», за результатами проведення якої винесено податкове повідомлення - рішення, якими встановлено завищено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду.

Судом установлено, що сума завищення від'ємного значення у розмірі 257944,00 грн складається із порушень на суму 223527,00 грн ПДВ та на суму 34467,00 грн ПДВ.

Основним чинником виникнення від'ємного значення є операції з вивезення товарів (Лісоматеріали розпиляні, нестругані, завтовшки більш ніж 6 мм; піддони дерев'яні) за межі митної території України, які оподатковуються за нульовою ставкою на загальну суму 14279661,53 грн та на порушення вимог пункту 198.5 статті 198 ПК України ВКПП «Агропромтехцентр» занижено податкове зобов'язання податку на додану вартість при списанні придбаних з ПДВ лісоматеріалів на загальну суму ПДВ 223527 грн.

Згідно пункту 198.5 статті 198 ПК України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

Зокрема, згідно висновків акту перевірки від 18 грудня 2020 року за №20259/03-20-07-11/20133772в ході перевірки не підтверджено факт використання в господарській діяльності лісоматеріалів круглих, відпущених у виробництво на підставі накладних-вимог на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів за №АП000000581 від 07 вересня 2020 року, №АЛ000000583 від 08 вересня 2020 року, №АП000000587 11 вересня 2020 року, №АП000000604 від 15 вересня 2020 року , №АП000000609 від 17 вересня 2020 року, №АП000000613 від 21 вересня 2020 року, №АП000000615 від 24 вересня 2020 року, №АП000000616 від 25 вересня 2020 року, №АП000000620 від 28 вересня 2020 року, №АП000000628 від 29 вересня 2020 року в загальній кількості 1323,425 м. куб на суму 1117634, 94 грн.

Як установлено судом основним видом діяльності ВКПП «Агропромтехцентр» є лісопильне та стругальне виробництво. Позивачем у періоді, що перевіряється, здійснено на підставі укладених за результатами проведення аукціону із продажу ресурсів необробленої деревини договорів купівлі-продажу із державними лісогосподарськими підприємствами придбання лісо сировини (круглих лісоматеріалів відповідного класу якості та розмірів.

З придбаних круглих лісоматеріалів ВКПП «Агропромтехцентр» здійснюється виробництво пиломатеріалів обрізних різних розмірів, які оприбутковуються за даними бухгалтерського обліку по рах. 26 «Готова продукція» номенклатурою дошка відповідного сорту та розміру та за даними бухгалтерського обліку по рах.201 «Сировина й матеріали», 25 «Напівфабрикати» номенклатурою заготовка для піддонів відповідного сорту та розміру.

За висновками акту перевірки, ВКПП «Агропромтехцентр» не нараховував податкові зобов'язання на круглі лісоматеріали, визначені в Додатку №4 до Акту, які були використані поза межами господарської діяльності, оскільки, на думку податкового органу, експортована позивачем продукція одержана безоплатно з невідомого джерела.

Разом з тим, як убачається із акту перевірки в ході перевірки ВКПП «Агропромтехцентр» надано обороти та картки рахунків 201, 26 в розрізі кількісних та вартісних показників даної сировини та готової продукції із наведенням їх поденного руху на підставі вищенаведених первинних документів.

Крім того, на запити вручені ВКПП «Агропромтехцентр» в ході перевірки 04 грудня 2020 року та 14 грудня 2020 року, підприємством надано копії накладних-вимог на відпуск (внутрішнє переміщення) лісосировини та пиломатеріалів у виробництво, накладних на передачу готової продукції з виробництва та накладних на видачу готової продукції, завірені печаткою (аркуш 11 акту перевірки).

Суд зазначає, що наявними в матеріалах справи первинними бухгалтерськими документами підтверджується та обставина, що з лісоматеріалів зазначених в накладних-вимогах на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів за: №АП000000581 від 07 вересня 2020 року (накладна на передачу продукції №581); №АП00000583 від 08 вересня 2020 року (накладна на передачу продукції №583); №АП000000587 від 11 вересня 2020 року (накладна на передачу продукції №587); №АП000000604 від 15 вересня 2020 року (накладна на передачу продукції №604); №АП000000609 від 17 вересня 2020 року (накладна на передачу продукції №609); №АП00000613 від 21 вересня 2020 року (накладна на передачу продукції №613); №АП000000615 від 24 вересня 2020 року (накладна на передачу продукції №615); №АП000000616 від 25 вересня 2020 року (накладна на передачу продукції №616); №АП000000620 від 28 вересня 2020 року (накладна на передачу продукції №620); №АП000000628 від 29 вересня 2020 року (накладна; на передачу продукції №628) в загальній кількості 1323,425 куб. виготовлено дошку, яка передана з виробництва на основний склад, що підтверджується накладними.

Спеціалізована форма товарно-транспортної накладної при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН - ліс) та Інструкція її заповнення затверджена Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29 листопада 2013 року за №961/707.

Товарно-транспортна накладна при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН - ліс) є обов'язковою для державних лісогосподарських підприємств (структурні підрозділи: лісництва, склади, цехи) при обліку, первинному відпуску та перевезенні деревини автомобільним транспортом.

В ТТН-ліс у графі «Відомості про вантаж» при відпуску сортиментів: у першій графі зазначаються назва сортименту, породи та довжина (в метрах) деревини, відпуск якої здійснюється за товарно-транспортною накладною; у другій графі наводиться таблиця з розподілом деревини за групами діаметрів, яка має необмежену кількість рядків для записів (залежно від градації діаметрів відвантаженої деревини) і 6 стовпців з такими полями: графи «Група діаметрів», «Сорт», «К-сть. шт.», «V, м3» заповнюються в автоматичному режимі, передбаченому програмним забезпеченням, на підставі електронного маркування та обліку деревини; графа «Ціна за м 3(без ПДВ)» заповнюється в персональному комп'ютері під час відпуску деревини; графа «Сума, грн (без ПДВ)» обраховується в автоматичному режимі. У графі «Перелік деревини» при відпуску сортиментів: у першій графі зазначаються назви сортименту, породи та довжина (в метрах) деревини, відпуск якої здійснюється за товарно-транспортною накладною; у другій графі наводиться таблиця з розподілом деревини за діаметром, яка має необмежену кількість рядків для записів (залежно від діаметрів відвантаженої деревини) і 4 стовпці з полями «Діаметр, см», «Сорт», «К-сть, шт.», «V. м3», які обраховуються та вносяться в автоматичному режимі, на підставі електронного маркування та обліку деревини

Як установлено судом та не заперечується відповідачем в ході перевірки ВКПП «Агропромтехцентр» надано товарно-транспортні накладні (ТТН - ліс), за проведеним аналізом яких встановлено: у графі «Відомості про вантаж» зазначена назва сортименту, а саме круглі лісоматеріали та їх порода, діаметр, сорт, довжина (в метрах) деревини (арк. спр. 112 -225 том 1).

ВКПП «Агропромтехцентр» готова продукція номенклатурою дошка різних розмірів в загальній кількості 1117,311 м.куб реалізована на експорт. В ході перевірки підприємством в підтвердження здійснення даних операцій надано митні декларації, CMR, специфікації, інвойси та сертифікати про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій.

Експортні операції здійснено на умовах поставки FCA-Тойкут, тобто перехід права власності на товар переходить до покупця в момент видачі з складу товарно-матеріальних цінностей.

У первинних документах на відпуск готової продукції, а саме накладних на видачу готової продукції зазначено номер транспортних засобів та підпис водія особи-перевізника, яким одержано товар для подальшого його транспортування. Відомості транспортних засобів відповідають їх відображенню у CMR та митних деклараціях.

Нормами статті 3 Закону України від 08 вересня 2005 року №2860-IV «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» реалізація за межі митної території України в митному режимі експорту суб'єктами підприємницької діяльності лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 2-1 цього Закону, допускається за наявності сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів.

Порядок видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів затверджується Кабінетом Міністрів України.

Сертифікати про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів видаються підприємствами - постійними лісокористувачами разом з товарно-транспортною накладною.

Особи, винні в порушенні порядку видачі та обігу сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, несуть відповідальність згідно із законом.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, забезпечує ведення та розміщення на своєму офіційному веб-сайті електронного переліку виданих сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, а також внесення виданих сертифікатів до єдиного державного інформаційного веб-порталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі" у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, в день видачі таких сертифікатів.

Право на експорт певної партії лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 7Л цього Закону, має суб'єкт підприємницької діяльності, що отримав сертифікат про походження на відповідну партію лісо- або пиломатеріалів.

Випуск у митний режим експорту лісо- та пиломатеріалів, крім передбачених статтями та 2-1 цього Закону, здійснюється митним органом на підставі сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, отриманих від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, з використанням механізму «єдиного вікна» відповідно до Митного кодексу України.

Тимчасовий порядок видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року №1260 із змінами та доповненнями.

Згідно пунктами 2, 3, 4, 5, 6 вказаної постанови, сертифікат є обов'язковим документом під час здійснення експорту лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів.

Сертифікат видається на кожну партію лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, оформлену одним товаросупровідним документом, і діє протягом 60 днів з дати його видачі.

Для отримання сертифіката експортери подають територіальному органові Держлісагентства заяву за встановленою Агентством формою, до якої додається копія (з обов'язковим пред'явленням оригіналу) товарно-транспортної або залізничної накладної про придбання лісо- та пиломатеріалів, або лісорубного квитка (для постійних лісокористувачів).

Експортери несуть відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах.

Таким чином, виходячи із вищенаведеного сертифікат видається на кожну партію лісоматеріалів з яких виготовлено пиломатеріали, що експортуються суб'єктом господарювання.

Як установлено судом, ВКПП «Агропромтехцентр» під час здійснення експорту пиломатеріалів (лісоматеріали розпиляні, неструтані, завтовшки більш «ніж 6 мм) одержано дані Сертифікати, подавши до Державного підприємства лісових ресурсів України відповідної заяви та копій ТТН-ліс про придбання лісоматеріалів.

В ході перевірки позивачем надано до митних декларацій сертифікати про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій, видані Державним підприємством лісових ресурсів України.

Із матеріалів справи вбачається, що на весь товар на який було видано сертифікати, який на думку податкового органу був проданий невстановленим особам, було експортовано, що підтверджується первинними бухгалтерськими документами.

Окрім того, в ході проведення перевірки встановлено, невідповідність використаної лісосировини (номенклатури та кількості) на виробництво пиломатеріалів між даними Сертифікатів та Накладних-вимог на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів зокрема згідно сертифікату №ВЛ641133 від 02 вересня 2020 року та накладної №АП000000575 від 02 вересня 2020 року.

Зокрема, як стверджує контролюючий орган, тарний кряж сосна D2b(25-29)D списано понад норми в кількості 18,9614 м.куб на суму 15867,0 грн., що свідчить про використання даних товарів не у господарській діяльності, оскільки: у відповідності П(С)БО 16 «Витрати» до складу виробничої собівартості включають лише ті витрати, які передбачені нормами та технологією виробництва у межах встановлених норм і нормативів. Наднормативні витрати відносить на собівартість не виготовленої, а реалізованої продукції (робіт, послуг).

За даними перевірки встановлено витрачання понад норми лісосировини при виготовленні пиломатеріалів всього в кількості 213,6012 м.куб на суму 172335,10 грн.

Таким чином, на порушення вимог пункту 198.5 статті 198 ПК України ВКПП «Агропромтехцентр» занижено податкове зобов'язання з податку на додану вартість при списанні понад норми придбаних з ПДВ лісоматеріалів на загальну суму ПДВ 34467 грн.

Разом з тим, на думку суду, вказані обставини не можуть бути підставою для застосування пункту 198.5. статті 198 ПК України оскільки відсутні докази які би засвідчували факт вчинення операції в сумі 172 335,10 грн. поза межами господарської діяльності.

Крім цього, обставини викладені в Акті «перевірки (с. 16), що товарний кряж сосна D2b(25-29)D списано понад норми в кількості 18, 9614 м. куб. не відповідає дійсності, оскільки згідно п.2 Сертифікату про походження лісоматеріалів Серії ВА №641133 придбана деревина: сосна в кількості 77, 8836 м. куб. з якої згідно п.5 Сертифікату має бути, виготовлено, пиломатеріали; обрізні - 42,06 м. куб. Із накладної №575 від 02 вересня 2020 року на передачу готової продукції із виробництва до основного складу вбачається, що з даної сировини було виготовлено 42, 06 м. куб. дошки різного діаметру, в подальшому яка була експортована по контракту №01/2019 ЕМ від 02 квітня 2019 року, що підтверджується рахунком-фактурою №783 від 01 вересня 2020р року, міжнародною товарно- транспортною накладною (CMR) №065519, вантажно-митною декларацією (МД-2) та повідомленням про фактичне вивезення товарів за межі митної території України.

Тому висновок податкового органу про використання лісоматеріалів (списання) поза межами господарської діяльності не підтверджується фактичними даними.

Статтею 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (частини друга статті 77 КАС України). У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до частини першої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку (частина друга статті 2 КАС України).

В порушення вимог статті 77 КАС України, за якою обов'язок доказування правомірності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень покладається на такого суб'єкта, контролюючий орган не надав суду належні, достовірні та беззаперечні докази своїх тверджень про те, що для здійснення експортних операцій ВКПП «Агропромтехцентр» використано продукцію, наявність якої не значиться по складському обліку підприємства на дату її сертифікації та експортована позивачем продукція одержана безоплатно з невідомого джерела, та як наслідок висновків про завищену суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового періоду) періоду на 257944,00 грн.

Відтак, згідно встановлених у судовому засіданні обставин справи, аналізу норм чинного законодавства та наданих письмових доказів, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 11 січня 2021 року №0050290711351303.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 3869,91 грн (три тисячі вісімсот шістдесят дев'ять гривень дев'яносто одна копійка), який сплачений відповідно до квитанції від 08 квітня 2021 року №32 (арк. спр. 7 том 1) та зарахований до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджується відповідною випискою (арк. спр. 27 том 2).

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 260, 262, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Виробничо-комерційного приватного підприємства «Агропромтехцентр» (45000, Волинська область, місто Ковель, вулиця Театральна, будинок 15, ідентифікаційний код юридичної особи 20133772) до Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, майдан Київський, 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи 44106679) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 11 січня 2021 року №0050290711.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області на користь Виробничо-комерційного приватного підприємства «Агропромтехцентр» судовий збір в розмірі 3869,91 грн (три тисячі вісімсот шістдесят дев'ять гривень дев'яносто одна копійка).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя В.І. Смокович

Повний текст судового рішення складено 29 червня 2021 року.