Рішення від 22.06.2021 по справі 910/20568/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

22.06.2021Справа № 910/20568/20

Суддя Господарського суду міста Києва Стасюк С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін матеріали справи

за позовом Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал"

до Приватного підприємства "Бестмент-Сервіс"

про стягнення 201 642,98 грн.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал" (надалі за текстом також - позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Приватного підприємства "Бестмент-Сервіс" (надалі за текстом також - відповідач) про стягнення 201 642,98 грн. за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов'язань за Договором № 09274/5/-01 на постачання питної води та приймання стічних вод через приєднані мережі від 02.11.2010.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.01.2021 відкрито провадження у справі № 910/20568/20, вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін (без проведення судового засідання); визначено сторонам у справі строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечень щодо відповіді на відзив.

Про розгляд Господарським судом міста Києва справи № 910/20568/20 відповідач та позивач повідомлялися належним чином.

01.02.2021 до Господарського суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог, мотивуючи свою правову позицію незгодою з результатами аналізу відібраних робочих та контрольних проб стічних вод, порушеннями, допущеними позивачем при відборі та проведені аналізів, а тому у задоволені позову просить відмовити.

16.03.2021 до Господарського суду міста Києва від позивача надійшла відповідь на відзив.

25.03.2021 від відповідача до Господарського суду міста Києва надійшли заперечення на відповідь на відзив.

Будь-яких додаткових заяв та/або доказів від сторін на підтвердження своїх вимог та заперечень на час розгляду справи до суду не надходило.

Враховуючи належне повідомлення сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику їх уповноважених представників, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами.

Згідно із частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

02.11.2010 між Відкритим акціонерним товариством "Акціонерна компанія "Київводоканал", перейменованим в подальшому на Публічне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал", яке в подальшому змінило свій тип на Приватне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал", як постачальником та Приватним підприємством "Бестмент-Сервіс", перейменованим на Товариство з обмеженою відповідальністю "Бестмент-Сервіс", як абонентом, було укладено Договір № 09274/5-01 на надання послуг водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі (надалі за текстом також - Договір), відповідно до пункту 1.1 якого, постачальник зобов'язується надавати абоненту послуги з постачання питної води та на підставі пред'явленого абонентом дозволу на скид стічних вод у систему каналізації м. Києва, приймати від нього стічні води у систему каналізації м. Києва відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Києва, а абонент зобов'язується здійснювати своєчасну оплату наданих йому постачальником послуг на умовах цього Договору та дотримуватись порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і приймання стічних вод, що встановлені Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (надалі за текстом також - Правила користування), Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затвердженими наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 № 37, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 за № 403/6691 (надалі за текстом також - Правила приймання), а також дотримуватися норм, визначених іншими нормативними актами, що регулюють правовідносини, які виникають за цим договором.

За змістом пункту 1.5 Договору, абонент забезпечує наявність та своєчасне подовження Дозволу на скид стічних вод згідно із вимогами місцевих правил приймання, а також забезпечує скид стічних вод з дотриманням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Відповідно до пункту 3.2.4 Договору, постачальник має право в будь-який час проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем абонента, приладів, пристроїв та цілісності пломб на них, перевіряти дотримання абонентом вимог, передбачених пунктом 1.5 цього договору, контролювати раціональне водоспоживання тощо, а також складати акти за результатами цих обстежень.

Пунктом 4.5 Договору сторонами узгоджено, що за скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням допустимої концентрації (ДК) забруднюючих речовин абонент сплачує додатку плату, передбачену чинним законодавством.

Позивач зазначає, що з метою контролю якості стічних вод, що надходять від ТОВ "Бестмент-Сервіс" у каналізаційні мережі м. Києва, представником департаменту екологічного нагляду (ДЕН) позивача, в присутності представника відповідача, 15.02.2018 та 29.09.2020 здійснено відбір проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: м. Київ, просп. Степана Бандери, 20-б з контрольних колодязів 1/11 та 2/12 ТОВ "Бестмент-Сервіс" для вимірювання показників їх складу та властивостей.

За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, відібраних 15.02.2018 та 29.09.2020 працівниками ДЕН позивача складено протоколи, в яких зафіксовано невідповідність стічних вод, які абонент скидає в систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим в Правилах приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, затверджених розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради від 12.10.2011 за № 1879, зареєстрованими в Головному управлінні юстиції у м. Києві 17.10.2011 за № 44/903 (надалі за текстом - Правила № 1879).

Листом-повідомленням від 28.02.2018 № 15/3937-Т відповідач був повідомлений про результати хімічних аналізів стічних вод. За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: м. Київ, просп. Степана Бандери, 20-б, відібраних 15.02.2018 з контрольного колодязя 1/11, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин по двом компонентам: вміст фосфатів - 14.45 мг/дм, при допустимій концентрації - 8,00; вміст амонія (азот амонійний) - 39,90 мг/дм, при допустимій концентрації - 20,00.

Оскільки попередній відбір проб стічних вод здійснювався 18.12.2017 та за результатами зафіксовано перевищення ДК, позивачем нараховано відповідачу плату за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій за період з 19.12.2017 по 15.02.2018 на суму 32 567,22 грн.

Позивачем направлено відповідачу лист-попередження від 04.04.2018 із розрахунком № 15/ДК-2018-02-04/205-Ф від 15.02.2018 та рахунок на оплату №УЕ002865 від 26.03.2018 на суму 32 567,22 грн, однак станом на дату звернення до суду з позовом, відповідачем кошти, нараховані за скид стічних вод із перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин не сплачено.

Листом-повідомленням від 05.10.2020 № 15/6992-Т відповідач був повідомлений про результати хімічних аналізів стічних вод. За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: м. Київ, просп. Степана Бандери, 20-б, відібраних 29.09.2020: з контрольного колодязя 1/11, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин по одному компоненту: вміст амонія (азот амонійний) - 161,78 мг/дм, при допустимій концентрації - 20,00; з контрольного колодязя 2/12, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин по двом компонентам: вміст фосфатів - 23,27 мг/дм, при допустимій концентрацій - 8,00, вміст амонія (азот амонійний) - 222,81 мг/дм, при допустимій концентрації 20,00.

Оскільки попередній відбір проб стічних вод здійснювався понад три місяці від відбору проби, у яких зафіксовано перевищення ДК, розрахунок обсягу скинутих відповідачем стічних вод здійснено за період з 02.07.2020 по 29.09.2020.

Листом-попередженням від 28.10.2020 відповідачу надіслно розрахунок № 15/ДК-2020-09-04/205-Ф від 29.09.2020 та рахунок на оплату №06011008 від 20.10.2010 на суму 169 075,76 грн, який на час розгляду справи сплачено не було.

З огляду на вищенаведене, позивач звернувся до суду з позовом та просить стягнути з відповідача плату за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у загальній сумі 201 642,98 грн.

Оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України визначається Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженим наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (Правила користування), які є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.

Згідно пунктом 1.4 Правил № 190 приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 № 37 (Правила приймання), а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.

Пунктом 10 розділу VI Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, у місцевих правилах приймання конкретизуються питання щодо: 1) відбору проб стічних вод на аналіз; 2) оформлення процедури відбору проб, у тому числі форми супровідного документа, що складатиметься за результатом відбору проб, з фіксуванням інформації щодо відібраної проби (дата, час, місце відбору; вид, об'єм проби; тип матеріалу тари, його об'єм; процедура попередньої обробки проби; відомості про особу, яка відбирала пробу, тощо) з урахування вимог та положень ДСТУ ISO 5667-2-2003 «Якість води. Відбір проб. Частина 2. Настанови щодо методів відбирання проб», ДСТУ ISO 5667-3-2001 «Якість води. Відбір проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами», ДСТУ ISO 5667-10-2005 «Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод», КНД 211.1.0.009-94 «Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних і технологічних вод», Правил користування.

З метою запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1879 від 12.10.2011 затверджені Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва (Правила № 1879).

Відповідно до пункту 1.2 Правила № 1879 поширюються на організації, установи, підприємства усіх форм власності та фізичних осіб - підприємців, що скидають всі види стічних вод у міську систему каналізації (крім балансоутримувачів житлового фонду та об'єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження, або у яких немає орендарів чи інших суб'єктів, що скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження).

Пунктом 1.5 Правил № 1879 передбачено, що ці Правила встановлюють вимоги до абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентовано взаємні права та обов'язки абонентів і водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення.

Відповідно до пункту 1.8 Правил № 1879, для усіх абонентів, що скидають стічні води в систему каналізації міста, встановлюються єдині нормативи допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин.

З метою контролю якості стічних вод абонентів водоканал здійснює відбір разових проб. Разові проби характеризують хімічний склад стічних вод. Виявлені таким чином перевищення ДК забруднюючих речовин є підставою для нарахування додаткової плати згідно з цими Правилами (пункту 6.2.1 Правил № 1879 ).

Згідно пункту 2.1 Правил № 1879, водоканал зобов'язаний: у разі відповідності якості і режиму скиду стічних вод абонента Умовам на скид (при відсутності боргу абонента за надані послуги водопостачання і водовідведення) забезпечити приймання, відведення і очищення стічних вод (крім абзаців 3 - 8 пункту 8.6 розділу 8 цих Правил) та здійснити очищення прийнятих у договірному порядку наднормативне забруднених стічних вод (підпункт 3.2.3 пункту 3.2 розділу 3 цих Правил); забезпечити систематичний лабораторний контроль за роботою міських каналізаційних очисних споруд (далі - МКОС), якістю води водного об'єкта в контрольних пунктах, визначених чинною Картою аналітичного контролю хіміко-бактеріологічної лабораторії каналізаційних очисних споруд м. Києва, погодженою Державною екологічною інспекцією в м. Києві (далі - ДВІ в м. Києві) та Київською міською санітарно-епідеміологічною станцією (далі - СЕС); при погіршенні показників якості водного об'єкта в контрольному пункті, а також при виникненні аварійних ситуацій негайно повідомити ДЕІ в м. Києві та СЕС з роз'ясненням причин, що викликали ці порушення; здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають абоненти, а також режимом та обсягом скидання; виставляти абонентам до оплати рахунки за послуги водовідведення.

Пунктом 2.2 Правил № 1879 передбачено, що водоканал має право: надавати абонентам Умови на скид згідно з цими Правилами; нараховувати плату із застосуванням коефіцієнта кратності (розділ 7 цих Правил) у випадку виявлення порушень абонентами вимог цих Правил та умов Договору або невиконання вимог акта; проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем абонента та складати акти за результатами цих обстежень. Акт підписується уповноваженими представниками водоканалу і абонента. У разі відмови абонента від підписання акта представники водоканалу роблять відповідний запис в акті. В цьому випадку акт, підписаний представниками водоканалу, діє в односторонньому порядку і один примірник акта надсилається абоненту; при виявленні порушень встановлювати терміни їх усунення (при цьому вимоги водоканалу є обов'язковими для виконання у встановлені терміни, при недотриманні термінів їх виконання абонент розраховується за обсяг стічних вод, обчислений згідно з абзацами 3 - 8 пункту 8.6 розділу 8 цих Правил); у будь-який час за участю представника абонента відбирати проби стічних вод; проводити хімічний аналіз проб стічних вод абонентів; надавати висновки про фактичні концентрації забруднюючих речовин стічних вод та їх відповідність ДК; вимагати від абонентів розробки та узгодження з водоканалом заходів щодо доведення якості стічних вод до встановлених ДК.

Згідно пункту 2.4 Правил № 1879, абоненти зобов'язані здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до міської каналізації згідно з графіком відбору проб, погодженим з водоканалом, та не перевищувати встановлені обсяги водовідведення та допустимої концентрації забруднюючих речовин в стічних водах при їх скиданні до міської каналізації. Визначення виду, кількості інгредієнтів та періодичності проведення хіманалізу стічних вод абонента є виключною компетенцією водоканалу.

Приписами статті 217 Господарського кодексу України встановлено, що господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

Відповідно до статті 219 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

Статтею 235 Господарського кодексу України встановлено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватись оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.

При цьому, положеннями частини 1 статті 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.

Згідно пункту 1.5 Договору абонент забезпечує наявність та своєчасне подовження Дозволу на скид стічних вод згідно із вимогами місцевих правил приймання, а також забезпечує скид стічних вод з дотриманням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Відповідно до пункту 3.2.4 Договору постачальник має право в будь-який час проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем абонента, приладів, пристроїв та цілісності пломб на них, перевіряти дотримання абонентом вимог, передбачених пунктом 1.5 цього Договору, контролювати регіональне водоспоживання тощо, а також складати акти за результатами цих обстежень.

Судом встановлено, що з метою контролю якості стічних вод, що надходять від ТОВ "Бестмент-Сервіс" у каналізаційні мережі м. Києва, представником департаменту екологічного нагляду позивача, в присутності представника відповідача, 15.02.2018 та 29.09.2020 здійснено відбір проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: м. Київ, просп. Степана Бандери, 20-б з контрольних колодязів 1/11 та 2/12 ТОВ "Бестмент-Сервіс".

Присутність представника абонента, головного інженера Товариства з обмеженою відповідальністю "Бестмент-Сервіс" Шинкаренка О.В., при відборі проби 15.02.2018 та 29.09.2020 підтверджується відповідними записами в Журналі-акті відбору проб стічних вод 15-08-18, копія якого наявна в матеріалах справи.

Працівниками ДЕН позивача було складено протоколи вимірювання показників складу та властивостей проб стічної води від 15.02.2018 та 29.09.2020, копії яких наявні в матеріалах справи, в яких зафіксовано невідповідність стічних вод, які абонент скидає в систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріплених в Правилах № 1879.

За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: м. Київ, просп. Степана Бандери, 20-б, відібраних 15.02.2018 з контрольного колодязя 1/11, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин по двом компонентам: вміст фосфатів - 14.45 мг/дм, при допустимій концентрації - 8,00; вміст амонія (азот амонійний) - 39,90 мг/дм, при допустимій концентрації - 20,00.

За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресою: м. Київ, просп. Степана Бандери, 20-б, відібраних 29.09.2020 з контрольного колодязя 1/11, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин по одному компоненту: вміст амонія (азот амонійний) - 161,78 мг/дм, при допустимій концентрації - 20,00; з контрольного колодязя 2/12, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин по двом компонентам: вміст фосфатів - 23,27 мг/дм, при допустимій концентрацій - 8,00, вміст амонія (азот амонійний) - 222,81 мг/дм, при допустимій концентрації 20,00.

Не погоджуючись з результатами лабораторних досліджень робочої проби стічної води, відповідач листом від 01.10.2020 № 01/10/20-1 звернувся до позивача з приводу проведення лабораторного дослідження контрольної (арбітражної) проби стічної води, відібраної 29.09.2020.

З наявного в матеріалах справи акта від 01.10.2020 №12 про контрольний аналіз проб стічних вод вбачається, що контрольна (арбітражна) проба розпечатана у присутності головного інженера відповідача Шинкаренка О.В., який не мав зауважень щодо стану опечатування контрольної (арбітражного) проби та надав згоду на проведення арбітражного аналізу проб стічних вод без представника Державної екологічної інспекції.

За результатами контрольного аналізу проб стічних вод 01.10.2020, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, з контрольного колодязя 1/11: азот амонійний - 161,78 мг/дм; з контрольного колодязя 2/12: азот амонійний - 222,81 мг/дм; фосфати - 23,27 мг/дм.

Суд зазначає, що наявність порушень процедур лабораторних досліджень відібраних проб стічних вод, які могли б ставити під сумнів результати таких досліджень, відповідачем не доведені, а самі результати проведених досліджень не спростовані.

Відповідно до пункту 7.5 Правил № 1879, плата за скид Абонентом стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, установленим разовим аналізом, стягується за час від попереднього відбору разової проби, проведеного Водоканалом, до моменту зафіксованого порушення, але не більше трьох календарних місяців. Ця плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Абонентом за цей період з даного об'єкта.

Згідно пункту 7.2 Правил № 1879 при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються абонентами у міську каналізацію, порівняно з встановленими ДК забруднюючих речовин, абоненти сплачують водоканалу плату за скид наднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (НП), обсягом скинутих наднормативне забруднених стічних вод (VПЗ) та коефіцієнтом кратності (КК), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Відтак, плата за скид стічних вод наднормативних забруднень розраховується за наступною формулою - Плата за скид наднормативних забруднень = Нп* Vпз*Кк, де: Vпз - обсяг скинутих абонентом стічних вод з наднормативними забрудненнями (за відсутності даних щодо обсягів водовідведення беруться дані, зазначені в паспорті водного господарства) (м3); Кк - коефіцієнт кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод на МКСОС та екологічного стану водойми; Нп - встановлений норматив плати за скид наднормативних забруднень у міську каналізацію (%).

Щодо відбору проби 15.02.2018 суд зазначає, що оскільки попередній відбір проб стічних вод здійснювався 18.12.2017 від відбору проби, у якій зафіксовано перевищення ДК, обсяг скинутих відповідачем стічних вод вираховується за 59 календарних днів, з 19.02.2018 по 15.02.2018, та становить 5 953 м/куб.

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення" від 16.06.2016 № 1141 (зі змінами внесеними постановою № 1343 від 02.11.2017), з 17.12.2017 тариф на послуги водовідведення становить 5,50 грн (без податку на додану вартість) за 1 куб.м.

Оскільки частка тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб.м. стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин становить 59 % від затвердженого тарифу на послуги водовідведення, Нп складає 3,25 грн. (без ПДВ (5,50 грн. *59%).

При цьому, відповідно до наявного в матеріалах справи Паспорта водного господарства ТОВ "Бестмент-Сервіс": з контрольного колодязя 1/11 скидається 77,5% стічних вод; з контрольного колодязя 1/12 скидається 13,1 % стічних вод; із зливної каналізації 9,4% стічних вод.

Отже, суд погоджується із розрахунком, наданим позивачем, що плата за скид відповідачем стічних вод наднормативних забруднень складає 32 567,22 грн.

Таким чином, розмір грошових коштів, з урахуванням коефіцієнту кратності, що підлягає стягненню з відповідача за скид ним стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій, виявлених при відборі проби 15.02.2018 становить 32 567,22 грн.

Щодо відбору проби 29.09.2020 суд зазначає, що обсяг скинутих відповідачем стічних вод вираховується за період з 02.07.2020 по 29.09.2020 та становить 5 794 м/куб.

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення" від 16.06.2016 № 1141 (зі змінами внесеними постановою № 283 від 04.02.2020), з 05.02.2020 тариф на послуги водовідведення становить 7,96 грн (без податку на додану вартість) за 1 куб.м.

Оскільки частка тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб.м. стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин становить 59 % від затвердженого тарифу на послуги водовідведення, Нп складає 4,69 грн. (без ПДВ (7,96 грн *59%).

Отже, суд погоджується із розрахунком позивача, що плата за скид стічних вод наднормативних забруднень Товариством з обмеженою відповідальністю "Бестмент-Сервіс" складає: по контрольному колодязю 1/11 - 126 358,45 грн., а по контрольному колодязю 2/12 - 42 717,31 грн.

Загальна сума нарахувань за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах, виявлених при відборі проби 29.09.2020 становить 169 075,76 грн. (126 358,45 + 42 717,31).

Доказів сплати вказаних вище грошових сум, відповідач до суду не надав.

Згідно статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1-3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до статті 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, згідно положень статті 74 ГПК України.

Відповідно до статті 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були.

Оцінивши надані сторонами докази, суд вважає, що обставини, на які посилається позивач як на підставу своїх вимог, належним чином доведені і відповідачем не спростовані, а тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення плати у загальному розмірі 201 642,98 грн. за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин нормативно та документально доведені та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76-80, 129, 236, 237, 238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" до Приватного підприємства "Бестмент-Сервіс" про стягнення 201 642,98 грн. - задовольнити.

2.Стягнути з Приватного підприємства "Бестмент-Сервіс" (04073, місто Київ, проспект Степана Бандери, будинок 20-Б, ідентифікаційний код 35981797) на користь Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" (01015, місто Київ, вулиця Лейпцизька, будинок 1-А, ідентифікаційний код 03327664) 201 642 (двісті одну тисячу шістсот сорок дві) гривні 98 коп. за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин та 3 024 (три тисячі двадцять чотири) гривні 65 коп. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 22.06.2021

Суддя С. В. Стасюк