Рішення від 22.06.2021 по справі 480/3525/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2021 року Справа №480/3525/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 80% від грошового забезпечення до 70% з 01.04.2019, з обмеженням її максимального (граничного) розміру під час перерахунку пенсії згідно довідки Сумського ОВК від 24.11.2020 № 49210 про грошове забезпечення для перерахунку розміру пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок підвищення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 згідно довідки Сумського ОВК від 24.11.2020 № 49210 про грошове забезпечення для перерахунку розміру пенсії із розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення починаючи з 01.04.2019, без обмежень максимального (граничного) розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.

Ухвалою суду від 27.04.2021 прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

19.05.2021 до суду від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог.

Так, за остаточними вимогами позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 80% від грошового забезпечення до 70% з 01.04.2019, з одночасним обмеженням її максимального (граничного) розміру, що було здійснено під час перерахунку пенсії від 24.03.2021, згідно довідки Сумського ОВК від 24.11.2020 № 49210, та проведення перерахунку підвищення пенсії від 23.04.2021 щодо 100 відсотків суми підвищення пенсії за період з 01.04.2019 по 31.12.2019 без урахування суми грошового забезпечення ОСОБА_1 за довідкою Сумського ОВК від 24.11.2020 № 49210 та обмеженням максимального розміру пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 згідно довідки Сумського ОВК від 24.11.2020 № 49210 про грошове забезпечення для перерахунку розміру пенсії станом на 05.03.2019, із розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення починаючи з 01.04.2019, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії за період з 01.04.2019 по 31.12.2019, без обмежень максимального (граничного) розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат, та в подальшому виплачувати пенсію ОСОБА_1 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження її максимального (граничного) розміру довічно.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 у справі №480/9386/20, відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача, виходячи з 70% грошового забезпечення, на підставі ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ внаслідок чого розмір пенсії позивача зменшився. Крім того, позивач зазначає, що під час перерахунку та виплати пенсії, відповідачем було застосовано обмеження максимального (граничного) розміру пенсії у розмірі 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність в сумі 17690 грн.

Після отримання перерахованої пенсії позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 виходячи із розміру 80% грошового забезпечення та без обмеження максимального (граничного) розміру пенсії, однак відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії.

Обґрунтовуючи заяву про уточнення позовних вимог позивач зазначив, що протиправність дії відповідача полягає у проведенні підвищення пенсії ОСОБА_1 від 24.03.2021 за рішенням суду у адміністративній справі № 480/9386/20 з порушенням законодавства, від 23.04.2021 за рішенням суду у адміністративній справі № 480/8347/20 щодо 100 відсотків суми підвищення пенсії за період з 01.04.2019 по 31.12.2019 без врахування суми грошового забезпечення ОСОБА_1 за довідкою Сумського ОВК від 24.11.2020р. № 49210 та обмеженням максимального розміру пенсії.

Позивач не погоджується із такими діями відповідача, у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.

Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Позивач в позові зазначає, що є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, вказаний відсоток було підтверджено рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 10.12.2018 по справі №480/4225/18.

В подальшому, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 по справі № 480/9386/20 зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі наданої довідки Сумським обласним військовим комісаріатом довідки про грошове забезпечення для нарахування пенсії від 24.11.2020 № 11/49210/2907, з урахуванням фактично виплачених сум.

Під час виконання рішення суду від 15.02.2021 по справі №480/9386/20, що набрало законної сили 18.03.2021, ГУ ПФУ в Сумській області був проведений перерахунок пенсії позивача, але здійснений був такий перерахунок, виходячи з 70% грошового забезпечення, тобто відповідач повторно здійснив зменшення позивачу розміру пенсії за вислугу років з 80% до 70% під час перерахунок пенсії з 01.04.2019.

Крім того, як зазначає позивач під час перерахунку його пенсії відповідачем було здійснено обмеження розміру виплати такої пенсії в розмірі 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, що становить 17690,00 грн.

Відповідач листом від 21.04.2021 повідомив позивача про те, що виплата пенсії у розмірі 80% від сум грошового забезпечення обчисленої на виконання рішення суду від 10.12.2018 у справі №480/4225/18 здійснювалась виключно по березень 2021 року. У березні 2021 році відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача у межах покладених судом зобов'язань відповідно до рішення суду від 15.02.2021 №480/9386/20 та з урахуванням 70% від сум грошового забезпечення. Розмір пенсії позивача у квітні 2021 становить 16662,63 грн.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугою строків служби.

Пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, категорій 2 та 3 - 80 процентів.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 04.07.2002 року № 51-IV, у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "85", "95" і "90" замінено відповідно цифрами "90", "100" і "95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінити словами і цифрою "до категорії 2".

В подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".

Таким чином суд зазначає, що Законами № 51-IV, № 3668-VІ та № 1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" щодо розміру відсотку грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.

Разом з тим призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків, а в подальшому 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначених пенсій, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення такої пенсії.

Відтак, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись та норма, яка визначає розмір грошового забезпечення у відсотках на момент призначення пенсії.

Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.

Матеріалами справи підтверджується, що пенсія позивачу призначена в розмірі 80% грошового забезпечення (а.с. 27).

Право на отримання пенсії в розмірі 80% грошового забезпечення позивачем підтверджено також рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 10.12.2018 по справі №480/4225/18.

Однак при перерахунку пенсії на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 №480/9386/20, на підставі довідки Сумського обласного військового комісаріату 24.11.2020 року № 11/49210/2907, позивачу повторно було зменшено суму пенсії до 70% грошового забезпечення, що не заперечується відповідачем. Факт перерахунку пенсії з 01.04.2019 в розмірі 70% підтверджується відповідними даними з пенсійної справи (а.с. 31).

Таким чином, відповідачем протиправно було зменшено розмір пенсії позивачу під час перерахунку пенсії та здійснено із розрахунку 70% з 01.04.2019.

Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, зменшення максимального обсягу пенсії у відсотках при її перерахунку не може застосовуватися для зменшення встановленого законом на момент первісного її призначення чи досягнутого пізніше максимального обсягу пенсії.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів (ч. 2 ст. 55 Закону).

Так, при проведенні перерахунку відповідач керувався нормою, яка застосовується виключно при призначенні пенсії, та не підлягає застосуванню при проведенні перерахунку раніше призначених пенсій в силу чинності норми про незворотність дії законів та інших нормативно-правових актів у часі (ст. 58 Конституції України).

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу із розрахунку 70% грошового забезпечення, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати та виплатити пенсію позивачу в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення з 01.04.2019 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.04.2019 та вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019.

Стосовно позовних вимог щодо здійснення виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром, суд зазначає, що такі вимоги задоволенню не підлягають, виходячи із наступного.

Відповідно до наданих позивачем витягу даних з пенсійної справи та листа відповідача від 21.04.2021, позивачу при здійснені перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 15.02.2021 №480/9386/20, на підставі довідки Сумського обласного військового комісаріату 24.11.2020 року № 11/49210/2907, жодним чином не обмежувався розмір пенсії максимальним розміром, у зв'язку з чим вказані вимоги є необґрунтованими (передчасними), а тому не підлягають задоволенню, оскільки відстутнє порушення прав позивача.

Щодо позовної вимоги про визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення перерахунку підвищення пенсії від 23.04.2021 щодо 100 відсотків суми підвищення пенсії за період з 01.04.2019 по 31.12.2019 без урахування суми грошового забезпечення ОСОБА_1 за довідкою Сумського ОВК від 24.11.2020 № 49210 та обмеженням максимального розміру пенсій, суд зазначає що предметом розгляду даної справи, окрім даної вимоги є ще зобов'язання відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення, визначеного станом на 01.04.2019, тобто відповідно до довідки Сумського ОВК від 24.11.2020 № 49210.

Враховуючи викладене, на даний час відповідачем не здійснений перерахунок та виплата пенсії позивача виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019, тобто відповідно до довідки Сумського ОВК від 24.11.2020 № 49210, у зв'язку з вказаним дана позовна вимога не підлягає задоволенню, як передчасна.

Також, враховуючи те, що позивач у тексті заяви про уточнення позовних вимог на відміну від прохальної частини вказаної заяви зазначає, що протиправність дії відповідача полягає у проведенні з порушенням законодавства перерахунку його пенсії на виконання рішень судів, а саме у справах №480/9386/20 та №480/8347/20, суд вважає за потрібне роз'яснити позивачу, що вказані протиправні дії відповідача при виконанні рішень судів не можуть бути підставою для окремої позовної заяви, оскільки порядок оскарження вказаних дій визначений ст.383 КАС України.

Відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 908,00 грн., сплачену позивачем при зверненні до суду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Сумського ОВК від 24.11.2020 № 49210 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, наданої Сумським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, в розмірі 70% грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 ) з 01.04.2019 на підставі наданої Сумським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки від 24.11.2020 № 49210 виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 908,00 грн.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Глазько