іменем України
Справа №377/323/21
Провадження №3/377/85/21
15 червня 2021 року суддя Славутицького міського суду Київської області Теремецька Н.Ф., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Славутичі справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП, що надійшла з Відділення поліції № 2 Вишгородського РУП ГУ НП України в Київській області, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , -
Згідно з протоколом серії АПР 18 № 202472 від 14.04.2021 року ОСОБА_1 ухиляється від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання своєї малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що виразилось у тому, що останній не відвідував дошкільний навчальний заклад № 14 м. Чернігова «Малятко» із 09.03.2021 року по 29.03.2021 року. Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані як правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала та пояснила, що вона є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . До 05 березня 2021 року її син ОСОБА_2 проживав у м. Чернігові разом з батьком ОСОБА_3 , бабусею і дідусем та відповідно відвідував дитячий садочок у м. Чернігові. 05 березня 2021 року вона за обопільною домовленістю з батьком дитини забрала сина проживати до себе в м. Славутич. Певний період часу її син ОСОБА_2 не відвідував дитячий садочок, оскільки влаштування дитини в дошкільний навчальний заклад м. Славутича зайняло відповідний період часу. З 29 березня 2021 року і по теперішній час її син відвідує дитячий садок в м.Славутичі.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , перевіривши матеріали справи, вважаю необхідним зробити наступний висновок.
Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно із статтею 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Частина 1 ст. 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Частиною першою статті 184 КУпАП встановлено відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адмінправопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, суду надано наступні докази:
- протокол про адміністративне правопорушення серія АПР18 № 202472 від 14.04.2021 року, в якому ОСОБА_1 зазначила, що дитина не ходила до садочку в зв'язку з переводом в інший садочок;
- лист № 05-05/94 від 16.03.2021 року начальника Служби у справах дітей та сім'ї виконавчого комітету Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області, адресованого начальнику Славутицького ВП Броварського ВП ГУНП в Київській області, в якому вона просила вжити заходів в межах компетенції щодо притягнення матері ОСОБА_1 до відповідальності згідно з діючим законодавством України, оскільки Службою у справах дітей та сім'ї виконавчого комітету Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області виявлено факт порушення Закону України «Про дошкільну освіту» громадянкою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: тривалого невідвідування без поважних причин дошкільного навчального закладу її сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Із 2018 року дитина проживала у родині батька ОСОБА_3 у м. Чернігові. Працівниками служби з'ясовано, що із 06.03.2021 року хлопчик перебував у родині матері ОСОБА_1 у м. Славутичі за вищевказаною адресою. Після свят мати не повернула сина батьку ОСОБА_3 .. Між батьками виникли непорозуміння щодо визначення місця проживання дитини, що призвело до відсутності ОСОБА_4 у дошкільному навчальному
закладі № 14 м. Чернігова «Малятко», вихованцем якого він був, коли мешкав із батьком ОСОБА_3 .. Наразі ОСОБА_1 та ОСОБА_3 не можуть домовитися між собою і не відомо, коли хлопчик приступить до навчальних занять, адже із 09.03.2021 року він не відвідує заклад;
- акт № 05-05/18 від 15.03.2021 року обстеження умов проживання житла, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , складеного головним спеціалістом підрозділу щодо опіки і піклування служби у справах дітей та сім'ї виконавчого комітету Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області Сусло Т. та фахівцем комунального закладу «Славутицький міський центр соціальних служб» ОСОБА_5 , з якого вбачається, що для виховання, розвитку та проживання дитини ОСОБА_2 є виокремлене спальне місце - диван у залі, у наявності шафа, тумбочки для речей особистого вжитку, іграшки відповідно до віку. Продукти харчування, речі першої необхідності, засоби гігієни у наявності. ОСОБА_1 повідомила, що її старший син ОСОБА_2 із 06.03.2021 року перебуває разом із нею та родиною у м. Славутичі за вказаною адресою. Із 09.03.2021 року хлопчик не відвідує дошкільний навчальний заклад м. Чернігова вихованцем якого був, коли мешкав із батьком ОСОБА_3 із 2018 року. Під час бесіди із дитиною з'ясовано, що ОСОБА_4 бажає проживати разом з матір'ю. ОСОБА_1 зазначила, що написала заяву до ДНЗ № 5 м. Славутича «Джерельце» щодо зарахування сина до закладу, але відсутність документів (медичної картки та карти щеплення) унеможливлює відвідування дитиною дитячого закладу. Зі слів жінки, вона має намір мирним шляхом урегулювати конфліктну ситуацію, яка виникла між нею та колишнім чоловіком ОСОБА_3 щодо визначення місця проживання сина ОСОБА_4 , а також надання чоловіком відповідних документів для зарахування хлопчика до ДНЗ № 5. Між дітьми та членами родини стосунки доброзичливі. У результаті обстеження комісія визнала задовільними житлово-побутові умови за адресою: АДРЕСА_1 ;
- копію свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 11 листопада 2014 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Славутицького міського управління юстиції у Київській області, з якого вбачається, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Славутич, Київської області, України, про що 11 листопада 2014 року складено відповідний актовий запис № 229, батьком якого є ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_6 ..
На спростування факту вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 надала довідку, видану в.о. директора закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 5 «Джерельце» Славутицької міської ради Терещенко І., з якої вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 відвідує заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 5 «Джерельце» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області з 29.03.2021 року по теперішній час.
Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи дошкільної освіти, яка забезпечує розвиток, виховання і навчання дитини, ґрунтується на поєднанні сімейного та суспільного виховання, досягненнях вітчизняної науки, надбаннях світового педагогічного досвіду, сприяє формуванню цінностей демократичного правового суспільства в Україні визначені Законом України «Про дошкільну освіту».
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про дошкільну освіту» сім'я зобов'язана сприяти здобуттю дитиною освіти у дошкільних та інших навчальних закладах або забезпечити дошкільну освіту в сім'ї відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти.
Частинами четвертою, п'ятою статті 9 вказаного Закону передбачено, що відповідальність за здобуття дітьми дошкільної освіти покладається на їхніх батьків, а дітьми, позбавленими батьківського піклування, - на осіб, які їх замінюють, та на навчальні заклади, де вони утримуються. Діти, у тому числі діти з особливими освітніми потребами, можуть здобувати дошкільну освіту за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють: у закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності; у структурних підрозділах юридичних осіб приватного і публічного права, у тому числі закладів освіти; у сім'ї - за сімейною (домашньою) формою здобуття дошкільної освіти; за допомогою фізичних осіб, які мають педагогічну освіту та/або професійну кваліфікацію педагогічного працівника, у тому числі які провадять незалежну професійну діяльність; за допомогою фізичних осіб - підприємців, основним видом діяльності яких є освітня діяльність.
З частини першої статті 36 вказаного Закону вбачається, що батьки або особи, які їх замінюють, мають право, зокрема, вибирати заклад дошкільної освіти та форму здобуття дитиною дошкільної освіти.
Згідно з частиною другою статті 36 Закону батьки або особи, які їх замінюють, зобов'язані, зокрема, забезпечувати умови для здобуття дітьми старшого дошкільного віку дошкільної освіти за будь-якою формою.
Аналіз норм зазначених статей Закону України «Про дошкільну освіту» свідчить про те, що у батьків або осіб, які їх замінюють, існує обов'язок по забезпеченню умов для здобуття дітьми старшого дошкільного віку освіти за будь-якою формою, зокрема, у сім'ї - за сімейною (домашньою) формою здобуття дошкільної освіти. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право вибирати заклад дошкільної освіти та форму здобуття дитиною дошкільної освіти.
Виходячи з викладеного та враховуючи, що дитина ОСОБА_2 з 05.03.2021 року проживає разом з матір'ю ОСОБА_1 у м. Славутичі, свій обов'язок щодо сприяння здобуттю дитиною ОСОБА_2 освіти у дошкільних навчальних закладах ОСОБА_1 реалізувала шляхом влаштування дитини в заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 5 «Джерельце» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області з 29.03.2021 року. Невідвідування дитиною ОСОБА_2 дошкільного навчального закладу № 14 м. Чернігова «Малятко» в період із 09.03.2021 року по 29.03.2021 року, коли він проживав у матері в м. Славутичі, не породжує у його матері ОСОБА_1 відповідальності за ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання своєї малолітньої дитини ОСОБА_2 ..
Відповідно до ст. 280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи, що в матеріалах справи відсутні докази невиконання ОСОБА_1 обов'язків щодо виховання малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , то вважаю, що немає достатніх підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, внаслідок відсутності в її діях складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 247, 283-284 КУпАП, -
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н. Ф. Теремецька