Справа № 2а-1834/10/2570
27 травня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Соломко І.І.,
за участю секретаря Розмовенко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції у м. Чернігові до суб'єкта господарювання - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності,-
13.04.2010 року позивачем, державною податковою інспекцією у м. Чернігові, подано адміністративний позов до суб'єкта господарювання - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності в зв'язку з тим, що він з І кварталу 2007 року не звітує до ДПІ у м. Чернігові.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з'явився. До суду повторно повернувся конверт з відміткою поштового відділення про причину повернення - «за закінченням терміну зберігання». Відповідно до ст. 35 КАС України відповідач є належно повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, заперечень до суду не подав, правом участі в судовому засіданні не скористався.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути спір без участі відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1), проживає за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрований як суб'єкт господарювання - фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Чернігівської міської ради від 01.08.2005 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця НОМЕР_2 (а.с.5).
Даного суб'єкта господарювання - фізичну особу-підприємця взято на облік як платника податків в ДПІ у м. Чернігові з 08.08.2005 року, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податку (а. с. 9).
У відповідності з вимогами чинного законодавства, зокрема ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991р. № 1251-ХІІ, платник податків зобов'язаний вести бухгалтерський облік, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.
Всупереч вимогам законодавства, суб'єкт господарювання - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з І кварталу 2007 року податки фактично не сплачував і податкової звітності до ДПІ у м. Чернігові не подавав, що підтверджується службовою запискою № 792 від 31.03.2010 року та актом № 129/17-148 від 24.03.2010 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003р. № 755-ІV (надалі - Закон № 755-ІV), неподання фізичною особою -підприємцем протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону, є підставою для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності такої особи.
Згідно з п. 17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ органи державної податкової служби мають право звертатися у передбачених законом випадках до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
З викладеного можна встановити, що за юридичним змістом вказаної норми до повноважень органів Державної податкової інспекції відноситься право звернення до суду з позовною заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Однак, за змістом ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» з підстав передбачених цим Законом, зокрема, з підстав ч. 2 ст. 46, за неподання фізичною особою -підприємцем протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону, суд може постановити судове рішення про припинення підприємницької діяльності такої особи. При цьому з Прикінцевих положень цього Закону випливає, що закони, нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим законом, тобто до 01.07.2004 року діють в частині, що не суперечить цьому закону. А відтак, положення п. 17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» щодо права звертатися до суду з заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, ч. 6 ст. 59 Господарського кодексу щодо скасування слід розуміти як положення щодо припинення підприємницької діяльності.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги державної податкової інспекції у м. Чернігові до суб'єкта господарювання - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності, підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до абз. 2 п. 15 ч. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від сплати державного мита звільняються фінансові органи та державні податкові інспекції - позивачі й відповідачі - за позовами до суду та господарського суду.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», ст. ст. 46, 47, 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» суд, -
Позов державної податкової інспекції у м. Чернігові до суб'єкта господарювання - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності, - задовольнити повністю.
Припинити підприємницьку діяльність суб'єкта господарювання - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Соломко І.І.