Постанова від 27.05.2010 по справі 2а-2136/10/2570

Справа № 2а-2136/10/2570

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2010 р.

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді - Житняк Л.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу № 2а-2136/10/2570

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області

до Чернігівського обласного військового комісаріату

про визнання бездіяльності протиправною та стягнення суми переплати пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

27.04.2010 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - Управління) звернулось до суду з адміністративним позовом до Чернігівського обласного військового комісаріату (далі - Комісаріат) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не вирішення питання про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для здійснення йому перерахунку пенсії з дати набрання чинності наказом Міністерства оборони України від 11.06.2008 № 260 та стягнення з відповідача суми переплати пенсії в розмірі 2 979,90 грн., яка виникла з 01.01.2008. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що згідно п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» та ст. 99 Закону України від 19.12.2006 № 489-V «Про Державний бюджет на 2007 рік» - із 01.01.2007 Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області надано функції з призначенням (перерахунку) та виплати пенсій деяким громадян, зокрема, військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з 01.01.2008 встановлений новий порядок обчислення та розміри грошового забезпечення військовослужбовців. Наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 14.07.2008 за № 638/15329, затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, який застосовується з 01.01.2008. Оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів про розмір грошового забезпечення відноситься до завдань Чернігівського обласного військового комісаріату. Однак, на думку позивача, відповідач несвоєчасно подав довідку про зміну розміру грошового забезпечення ОСОБА_1, в зв'язку з чим виникла переплата пенсії, і як наслідок, заподіяна майнова шкода інтересам Держави в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в сумі 2 979,90 грн., яка, як вважає позивач, підлягає відшкодуванню Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

В судове засідання сторони не з'явились, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, надійшли клопотання про розгляд справи без участі представників сторін.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути спір по суті у письмовому провадженні на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити з наступних підстав.

В силу ст. 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

26.05.2008 Чернігівським обласним військовим комісаріатом на підставі поданих Управлінням списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, оформлена та видана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно якої Управлінням ОСОБА_1 обчислена пенсія за вислугу років з урахуванням надбавки за особливі умови служби, що не заперечується сторонами. 04.06.2009 відповідач на заміну вказаної довідки надіслав позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до якої обчислена пенсія за вислугу років без урахування надбавки за особливі умови служби.

Наказом Міністра оборони України від 14.06.2008 № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.07.2008 за № 638/15329, затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі-наказ № 260), який застосовується з 01.01.2008. Надбавка за особливі умови служби, в зазначений наказ, не включена.

За період з 01.01.2008 по 30.06.2009 переплата пенсії ОСОБА_1 склала в сумі 2 979,90 грн.

Як визначено п. 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України - суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Отже, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій. При цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

Пенсійний Фонд України є центральним органом виконавчої влади відповідно до пунктів 1,3 Положення про Пенсійний Фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001. Пенсійний фонд України здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області підвідомче та підконтрольне Пенсійному фонду України відповідно до п. 1.1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, реалізує свої завдання та здійснює функції відповідно до Конституції та законів України, Указів Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 № 1261, постановами правління, наказами Фонду, іншими нормативно-правовими актами, а також Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва та Севастополя, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 27.06.2002 № 11-2.

Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначенням і виплати пенсій деяким категоріям громадян» та ст. 99 Закону України від 19.12.2006 № 489-У «Про Державний бюджет на 2007 рік» із 01.01.2007 Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області надано функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій деяким громадян, зокрема, військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому ч. 3 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» із 01.01.2008 встановлений новий порядок обчислення та розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових помісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження інформації про перерахунок раніше призначеної пенсії списки за формою згідно із Додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3.17 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 19.08.2008 № 407, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2008 за № 1079/15770, передбачено, що на підставі рішення Кабінету Міністрів України, зазначеного у п. 3.16 цього Положення, Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям та членам їх сімей. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України головним управлінням Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно з Додатком 1 до Порядку проведення перерахунку пенсій та подають їх до обласних військових комісаріатів.

Відповідач відповідно до п. 6 Положення про відділ соціального забезпечення Чернігівського обласного військового комісаріату здійснює перерахунок грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно постанов Кабінету Міністрів України та інших законодавчих актів України (в разі зміни грошового забезпечення військовослужбовців).

Аналізуючи вищевказані нормативно-правові акти, суд зазначає, що підставою для оформлення та видачі довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців є списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, які подаються до обласних військових комісаріатів у десятиденних строк з моменту надходження інформації про зміну розміру грошового забезпечення за формою з Додатком 1.

Враховуючи, що Управління на момент набрання чинності наказу № 260, списки за формою згідно з Додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій Чернігівському обласному військовому комісаріату не подав, суд встановив, що у відповідача не було підстав для оформлення та видачі довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Суд не приймає до уваги посилання Управління на те, що переплата пенсії ОСОБА_1 виникла у зв'язку з несвоєчасним повідомленням Управління про зміни розміру грошового забезпечення, оскільки відповідно до Положення про відділ соціального забезпечення Чернігівського обласного військового комісаріату, затвердженого військовим комісаром Чернігівського обласного військового комісаріату від 25.11.2009, у відповідача не має обов'язку повідомляти органи, що призначають пенсії, про зміну розміру грошового забезпечення.

Порядок подання та оформлення документів для перерахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 та п. 3.17 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 19.08.2008 № 407, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2008 за № 1079/15770.

Згідно з цим Порядком, до повноважень саме Міністерства оборони України належить обов'язок повідомляти Пенсійний фонд України в разі зміни розміру грошового забезпечення.

Міністерство оборони України, в свою чергу, повідомило Пенсійний Фонд України про необхідність проведення перерахунку пенсій та підготовки головними управліннями Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набрання чинності наказу Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260, однак, Пенсійний Фонд України повідомив Міністерство оборони, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій у зв'язку з виданням будь-яким міністерством власних наказів, про що свідчить лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 28.08.2008 за № 248/6/С/1078-д.

Крім цього, встановлено, що дійсно списки складаються та направляються обласним військовим комісаріатам з моменту надходження інформації про зміну грошового забезпечення із Пенсійного Фонду України, але зазначена інформація не надходила.

Щодо позовних вимог в частині стягнення з відповідача суми переплати пенсії в розмірі 2 979,90 грн., яка виникла з 01.01.2008, як відшкодування майнової шкоди, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Кодексу адміністративного судочинства України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншими порушеннями прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно - правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно - правовий спір.

Статтею 56 Конституції України гарантовано право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної чи моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Як вбачається із загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування майнової шкоди, підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння особи, що її завдала, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням особи, що завдала шкоди та вини останнього в її заподіянні.

Отже, оскільки позовні вимоги в частині стягнення з відповідача суми переплати пенсії в розмірі 2 979,90 грн., як відшкодування шкоди, є похідними від вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача, тому за врахування встановленого вище, суд не вбачає підстав для задоволення вимог частині відшкодування шкоди, так як не встановлено обставин про те, що внаслідок бездіяльності відповідача позивачу заподіяно майнову шкоду. Тому підстави для стягнення з відповідача суми переплати пенсії як заподіяної шкоди відсутні.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що чинним законодавством на відповідача не покладений обов'язок щодо повідомлення та вирішення питання про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовцям. Цей обов'язок покладається на Міністерство оборони України та Пенсійний фонд України, тобто вирішується на централізованому рівні.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що дії відповідача відповідають чинному законодавству, а отже позовні вимоги - є необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та стягнення суми переплати пенсії -відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Л.О.Житняк