справа № 380/2046/20
про встановлення нового строку для подання звіту
08 червня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Гулкевича В.О., позивачки ОСОБА_1 , представниці відповідача Кожухар І.І. розглянув у відкритому судовому засіданні заяву позивачки про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду (повторну) та звіт Головного управління Пенсійного фонду України про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії -
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа № 380/2046/20 за позовом ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, Головне управління ПФУ у Львівській області) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 позов задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення з 01 січня 2018 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 90% грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року, з урахуванням проведених виплат; стягнено за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 840,80 грн сплаченого судового збору.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.09.2020 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 у справі № 380/2046/20 повернено скаржнику.
Рішення суду від 15.04.2020 набрало законної сили 07.09.2020.
Ухвалою суду від 09.02.2021 заяву позивачки про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 380/2046/20 задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 15.04.2020 у справі № 380/2046/20 у 30-денний строк з дня набрання ухвалою законної сили.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2021 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено без задоволення, а ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 09.02.2021 про встановлення судового контролю у справі № 380/2046/20 - без змін.
Ухвалою суду від 08.06.2021 заяву ОСОБА_1 в порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України повернено заявниці.
На адресу суду від відповідача надійшло клопотання на виконання вимог ухвали від 09.02.2021 (вх. № 15035 від 09.03.2021), яке розцінюється судом як звіт про виконання судового рішення. Щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 15.04.2020 у справі № 380/2046/20 Головним управлінням ПФУ у Львівській області повідомлено, що на його виконання відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, про що поінформовано листом № 7250-7201/К-03/8-1300/20 від 21.10.2020. З 01.11.2020 розмір пенсійної виплати заявниці становить 9139,50 грн. Вказав, що доплата пенсії за рішення суду за період з 01.01.2018 по 31.10.2020 в сумі 50775,00 грн буде виплачена ОСОБА_1 після виділення коштів з Державного бюджету України. Зазначив також, що постановою Правління Пенсійного фонду України № 20-1 від 26.09.2018 затверджено Порядок ведення обліку рішень суду в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Інформацію щодо рішення Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 15.04.2020 у справі № 380/2046/20 Головним управлінням ПФУ у Львівській області внесено до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, на підтвердження чого додав витяг з такого реєстру. Щодо виплати ОСОБА_1 суми доплати за рішенням суду від 15.04.2020 вказав, що така може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України та не залежить від Головного управління ПФУ у Львівській області. Бюджетом Головного управління ПФУ у Львівській області на 2020 рік (зі змінами) на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду затверджено кошти в сумі 7507,80 грн, які згідно із звітом про виконання бюджету ПФУ за 2020 рік використано. Постановою Кабінету Міністрів України № 116 від 17.02.2021 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2021 рік, яким на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів виділено 360 млн грн. Одночасно відповідач зазначив, що на разі тривають роботи по формуванню бюджету Головного управління ПФУ у Львівській області на 2021 рік. Таким чином, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду, буде проводитися після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України. Крім цього, звернув увагу, що відповідачем вживаються заходи, спрямовані на виконання судового рішення, зокрема, подано інформацію в Пенсійний фонд України за формою ЮМ-2, в якій зазначено суму нарахованих коштів на виконання судових рішень. З огляду на вказане вважає, що Головним управлінням ПФУ у Львівській області вжито всіх можливих заходів для виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 15.04.2020 у справі № 380/2046/20.
У зв'язку з перебуванням справи на розгляді Восьмого апеляційного адміністративного суду такий призначено до розгляду у судовому засіданні після повернення справи із суду апеляційної інстанції.
У судовому засіданні, яке відбулося 08.06.2021, позивачка подала заяву про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень, та про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, у якій, зокрема, просить:
- прийняти до розгляду заяву та постановити повторно окрему ухвалу за ст. 382 КАС України про визнання протиправними дій, вчинених Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, та встановлення 30-денного судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 у справі № 380/2046/20, яке вступило в законну силу 07.09.2020;
- накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (45400 грн до 90800 грн).
Представниця відповідача просила прийняти звіт про виконання рішення суду.
При вирішенні заяви позивачки про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду (повторної) суд керується таким.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч.ч. 2-4 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Аналогічні вимоги передбачено статтею 14 КАС України.
Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Частинами 1, 2 ст. 382 КАС України визначено: суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу зазначених норм слідує, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов'язком.
Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі «Скордіно проти Італії» (Scordino v. Italy). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі «Сіка проти Словаччини» (Sika v. Slovaki), № 2132/02, пп. 24-27, від 13.06.2006, пп. 18 рішення «Ліпісвіцька проти України» № 11944/05 від 12.05.2011).
Відповідно до ч. 2 ст. 282 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У Рішенні від 30.06.2009 № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
З огляду на викладене суд має право вживати заходи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання рішення суду у цій справі здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 та розмір пенсійної виплати позивачки з 01.11.2020 становить 9139,50 грн. Також відповідачем здійснено розрахунок на доплату пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою № 1301000087 за дорученням № Д 1301000087/57 за період з 01.01.2018 по 31.10.2020 в сумі 50775,00 грн та повідомлено, що доплату буде здійснено після виділення коштів з Державного бюджету України. Тобто виконання рішення відбулось частково.
Доказів виплати ОСОБА_1 заборгованості з виплати пенсії відповідачем не надано. Разом з цим відповідач зазначив, що доплату може бути здійснено за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України та така не залежить від Головного управління ПФУ у Львівській області. Повідомлено, що на разі тривають роботи по формуванню бюджету Головного управління ПФУ у Львівській області на 2021 рік. Крім цього, звернув увагу, що відповідачем вживаються заходи, спрямовані на виконання судового рішення, зокрема, подано інформацію в Пенсійний фонд України за формою ЮМ-2, в якій зазначено суму нарахованих коштів на виконання судових рішень.
З огляду на викладене, ураховуючи часткове виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області судового рішення, яке набрало законної сили, оскільки здійснено лише нарахування позивачці заборгованості з виплати пенсії за період з 01.01.2018 по 31.10.2020 без виплати такої, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення нового строку для подання звіту, однак без накладення на начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області штрафу.
Вказана правова позиція відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в ухвалі від 19.10.2018 у справі № 206/3911/17, яка в силу вимог ч. 5 ст. 242 КАС України враховується судом при вирішенні спірних правовідносин.
З приводу накладення штрафу на посадову особу - керівника відповідача, судом не встановлено підстав для застосування такого заходу контролю з огляду на те, що відповідачем вчинено всі дії, спрямовані на виконання судового рішення, однак невиконання судового рішення в частині виплати заборгованості позивачці не залежить безпосередньо ні від відповідача, ні від його керівника.
З огляду на вищезазначене суд дійшов висновку, що заява позивачки про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду (повторна) підлягає частковому задоволенню.
При цьому суд відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України не позбавлений можливості накласти на керівника відповідача, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від 20 до 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у разі невиконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 в адміністративній справі № 380/2046/20 у встановлений судом новий строк за наявності відповідних підстав.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 293-295, 382, пп. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
1. Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду (повторну) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
2. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 у справі № 380/2046/20, тривалістю 30 днів з дня набрання ухвалою законної сили.
3. У частині клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, відмовити.
4. Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дати складання повного тексту ухвали через Львівський окружний адміністративний суд.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 11.06.2021.
Суддя Р.П. Качур