ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
з питань про зміну способу та порядку виконання рішення суду
07 червня 2021 року м. Київ № 826/15269/18
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши у письмовому провадженні подання державного виконавця щодо зміни способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України у м. Києві
про зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд зобов'язати ГУ ПФУ у м. Києві провести перерахунок пенсії позивачу у розмірі 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія з дати призначення пенсії, а саме: з 23.03.2016.
Рішенням суду від 02.03.2020 позов задоволено частково та зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 :
з 23.03.2016 - відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме - мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
та відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в редакції Закону від 03.10.2017 р. N 2148-VIII, який набрав чинності з 11.10.2017, а саме - мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року,
з вирахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2020 апеляційну скаргу відповідача за зазначене рішення суду повернуто апелянту.
01.10.2020 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.03.2020 залишити без змін, з огляду на що рішення суду першої інстанції набрало законної сили 01.10.2020.
25.05.2020 видано виконавчі листи, зокрема, щодо зобов'язання ГУ ПФУ в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії.
02.06.2021 канцелярією суду зареєстровано Подання в.о. начальника Відділу примусового виконання рішень у м. Києві Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Києві) Амброського А.В. за № 62444214/6 про зміну способу та порядку виконання рішення суду, в якому останній звертає увагу на те, що виконавче провадження про зобов'язання відповідача вчинити певні дії відкрито згідно з постановою від 02.07.2020, якою зобов'язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. У строки надані для самостійного виконання, рішення суду боржником не виконано, у зв'язку з чим, постановою державного виконавця від 23.07.2020 на боржника накладено штраф у розмірі 5100,00 грн., та зобов'язано боржника виконати рішення суду у десятиденний строк.
Додає, що відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві від 16.03.2021 № 2600-0903-5/44398 Відділ повідомлено, що Управлінням проведено перерахунок пенсії. Виплату заборгованості по рішенні суду за період з 23.03.2019 по 30.11.2020 в сумі 95895,58 грн. буде здійснено в межах бюджетних асигнувань виділених на цю мету. Постановою державного виконавця від 26.04.2021 на боржника накладено штраф у розмірі 10200,00 грн.
Разом з тим, як наголошує в.о. в.о. начальника Відділу примусового виконання рішень у м. Києві Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Києві) Амброський А.В. станом на сьогоднішній день, рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 заборгованості пенсії за період з 23.03.2019 по 30.11.2020 в сумі 95895,58 грн, самостійно боржником не виконується.
Відтак, заявник просить суд змінити спосіб виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.03.2020 за № 826/15269/18, шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на користь ОСОБА_1 заборгованості пенсії за період з 23.03.2019 по 30.11.2020 в сумі 95895,58 грн.
Враховуючи те, що справа розглядалася у письмовому провадженні, розгляд вказаного подання проводиться відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4, ч. 4 та ч. 5 ст. 250 КАС України, у порядку письмового провадження.
Між тим, вирішуючи заявлене Подання державного виконавця, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Відповідно до ч. 3. ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Поняття "спосіб і порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке стосується виконавчого провадження. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій виконавцем відповідно до Закону України "Про виконавче провадження". Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту.
Як зміну способу і порядку виконання судового рішення розуміють застосування судом нових заходів щодо його реалізації у зв'язку з наявністю обставин, передбачених ч. 3 ст. 378 КАС України.
Разом з тим, Конституція України гарантує кожному право порушити в суді будь-який позов, який стосується його прав та обов'язків. Однак "право на суд", одним з аспектів якого є право доступу до суду, не мало б сенсу без можливості виконання рішення суду. У зв'язку з цим Європейський суд з прав людини зазначає, що "право на суд" було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду однієї зі сторін. Отже, виконання судового рішення має розглядатися як невід'ємна частина "судового процесу" (справа Деркач та Палек проти України).
Статтею 129-1 Конституції України закріплено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Таким чином, безсумнівним є те, що судове рішення має бути виконано.
Частиною 1 статті 378 КАС України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Згідно частини 3 названої статті КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Пунктом 10 частини 3 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавцю надано право звертатися до суду або органу, який видав виконавчий документ, із заявою (поданням) про роз'яснення рішення, про видачу дубліката виконавчого документа у випадках, передбачених цим Законом, до суду, який видав виконавчий документ, - із заявою (поданням) про встановлення чи зміну порядку і способу виконання рішення, про відстрочку чи розстрочку виконання рішення.
Відповідно до частини 3 статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Дослівне тлумачення наведених правових норм дає підстави для висновку, що встановлення або зміна способу і порядку виконання рішення може бути здійснено виключно за наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
У даній справі, державний виконавець не навів жодної обставини, існування якої ускладнює виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.03.2020 або робить виконання неможливим.
Саме по собі невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві судового рішення у встановлений виконавцем строк чи наявність боргу не є такими обставинами, оскільки статтею 5 Закону України «Про виконавче провадження» на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) як раз покладається примусове виконання рішень.
Крім того, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 самостійно обрав спосіб захисту свого порушеного права, звернувшись до суду з позовом про зобов'язання провести перерахунок пенсії.
За таких обставин, виконавець просив змінити не спосіб виконання постанови суду, а судове рішення по суті позовних вимог і вирішити додаткову позовну вимогу про стягнення коштів, яка не була предметом розгляду та дослідження адміністративного суду під час прийняття цього рішення.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що подання про заміну сторони виконавчого провадження задоволенню не підлягає, оскільки відсутні підстави для висновку про те, що виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.03.2020. є ускладненим чи неможливим.
Керуючись положеннями ст. ст. 378, 241 - 243, 248, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні подання в.о. начальника Відділу примусового виконання рішень у м. Києві Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Києві) Амброського А.В. від 02.06.2021 відмовити.
Копію ухвали надіслати учасникам справи та до Відділу примусового виконання рішень у м. Києві Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Києві) (03056, м. Київ, вул. Олекси Тихого, 32; номер № 62444214/6)
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили набирає законної сили з моменту її проголошення та відповідно до ч. 8 ст. 378 КАС України може бути оскаржена у строки та порядку, визначеному ст. ст. 292 - 297 КАС України.
Суддя О.А. Кармазін