Рішення від 31.05.2021 по справі 440/2679/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2679/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головка А.Б., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до командира військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України підполковника ОСОБА_2 , військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

ВСТАНОВИВ:

25 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Командира військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України підполковника ОСОБА_2 про визнання бездіяльності щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 18.12.2014 по 18.12.2017 протиправною та зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 18.12.2014 по 18.12.2017.

Позов обґрунтований тим, що відповідачем не проведено індексацію грошового забезпечення позивача за період з 18.12.2014 по 18.12.2017 відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-ХІІ від 03 липня 1991 року та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року. Бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 18.12.2014 по 18.12.2017 порушує державні гарантії щодо оплати праці та забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів та послуг.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 березня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); залучено до участі у справі в якості другого відповідача військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України, витребувано докази.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву зазначив, що підстави для проведення індексації грошового забезпечення позивача відсутні з огляду на положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-ХІІ від 03 липня 1991 року, пункту 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Відповідно до пункту 2 витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України “По стройовій частині” №286 від 18.12.2017 старшину військової служби за контрактом ОСОБА_1 з 17.12.2017 виключено зі списків особового складу частини та з усіх видів забезпечення.

На звернення позивача від 04.03.2021 до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 18.12.2014 по 18.12.2017 відповіді не отримав.

Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України №65 від 22 квітня 2021 року ОСОБА_1 дійсно проходив військову службу за контрактом у лавах Національної гвардії України з 17.10.2013 по 17.12.2017.

Відповідно до довідки про доходи Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України №6/59/32-30 від 23 квітня 2021 року ОСОБА_1 нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за: червень 2015 року у сумі 267,96 грн, липень 2015 року у сумі 401,94 грн, серпень 2015 року у сумі 437,26 грн, грудень 2015 року у сумі 63,38 грн, липень 2016 року у сумі 59,45 грн, серпень 2016 року у сумі 59,45 грн, вересень 2016 року у сумі 59,45 грн, жовтень 2016 року у сумі 59,45 грн, листопад 2016 року у сумі 59,45 грн, грудень 2016 року у сумі 134,40 грн.

Вважаючи, що відповідачем допущено бездіяльність щодо невиплати йому індексації грошового забезпечення за період з 18.12.2014 по 18.12.2017 та що наявні підстави для зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за вказаний період, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII від 20 грудня 1991 року /далі - Закон № 2011-XII/.

Відповідно до частин другої-третьої статті 9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03 липня 1991 року №1282-ХІІ /далі - Закон № 1282-ХІІ, в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин/.

Статтею 2 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до статті 4 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 6 Закону №1282-ХІІ у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 /далі - Порядок №1078 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)/.

Згідно з пунктом 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (з 2016 року - 103 відсотка).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

За правилами пункту 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Пунктом 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Пунктом 6 Порядку №1078 встановлено, що виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік (вказана норма застосовується із 01 грудня 2015 року).

При цьому статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05 жовтня 2000 року №2017-ІІІ визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці та є обов'язковою для всіх юридичних осіб - роботодавців незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Судовим розглядом встановлено та довідкою про доходи Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України №6/59/32-30 від 23 квітня 2021 року підтверджено, що позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення за: червень 2015 року у сумі 267,96 грн, липень 2015 року у сумі 401,94 грн, серпень 2015 року у сумі 437,26 грн, грудень 2015 року у сумі 63,38 грн, липень 2016 року у сумі 59,45 грн, серпень 2016 року у сумі 59,45 грн, вересень 2016 року у сумі 59,45 грн, жовтень 2016 року у сумі 59,45 грн, листопад 2016 року у сумі 59,45 грн, грудень 2016 року у сумі 134,40 грн.

Відомості про нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення в інші місяці спірного періоду, а саме: за періоди з грудня 2014 року по травень 2015 року, з вересня 2015 року по листопад 2015 року, з січня 2016 року по червень 2016 року та з січня 2017 року по грудень 2017 року, в матеріалах справи відсутні, а у відзиві Військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України не наведено обґрунтувань щодо підстав невиплати позивачу індексації у такі місяці, а також не доведено, що така індексація не підлягала нарахуванню внаслідок не перевищення величини індексу споживчих цін порогу інфляції за вказані періоди.

Таким чином, відповідач допустив бездіяльність щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за періоди з грудня 2014 року по травень 2015 року, з вересня 2015 року по листопад 2015 року, з січня 2016 року по червень 2016 року та з січня 2017 року по грудень 2017 року, що є порушенням вимог Закону №1282-ХІІ та Порядку №1078.

Правові висновки суду узгоджуються з висновками Верховного Суду, наведеними у постанові від 05 лютого 2020 року у справі №825/565/17.

Враховуючи положення частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд погоджується із правильністю обраного позивачем способу захисту порушеного права у спірних правовідносинах та вважає за можливе визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за періоди з грудня 2014 року по травень 2015 року, з вересня 2015 року по листопад 2015 року, з січня 2016 року по червень 2016 року та з січня 2017 року по грудень 2017 року та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за періоди з грудня 2014 року по травень 2015 року, з вересня 2015 року по листопад 2015 року, з січня 2016 року по червень 2016 року та з січня 2017 року по грудень 2017 року (включно).

Позовні вимоги щодо нарахування та виплати індексації за періоди з червня 2015 року по серпень 2015 року, грудень 2015 року та з липня 2016 року по грудень 2016 року (включно) задоволенню не підлягають з огляду на встановлені обставини справи та вищевикладені висновки суду.

Отже, позов належить задовольнити частково.

Оскільки витрат по сплаті судового збору за подання цього позову позивач не поніс, а доказів понесення інших судових витрат матеріали справи не містять, то відсутні підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до командира військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України підполковника ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за періоди з грудня 2014 року по травень 2015 року, з вересня 2015 року по листопад 2015 року, з січня 2016 року по червень 2016 року та з січня 2017 року по грудень 2017 року (включно).

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за періоди з грудня 2014 року по травень 2015 року, з вересня 2015 року по листопад 2015 року, з січня 2016 року по червень 2016 року та з січня 2017 року по грудень 2017 року (включно).

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.Б. Головко