20 травня 2021 року Справа №160/8437/20
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ніколайчук С.В. розглянувши заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (адреса для листування: АДРЕСА_1 ) про встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/8437/20 в порядку ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, -
06.05.2021 року позивачі 1, 2 звернулись до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/8437/20 в порядку ст.382 КАС України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 травня 2021 року заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в порядку ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України призначено до судового засідання на 20 травня 2021 року.
В обґрунтування заяви заявником зазначено, що 30.03.2021р. позивачі звернулися до головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області та просили повідомити підстави невиконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2020 року по справі № 160/8437/20. Долучити до матеріалів пенсійної справи заяви про перерахування пенсійних виплат на банківський рахунок відкритий в АТ КБ «ПриватБанк» від 30.03.2021р. Пенсійні виплати здійснювати на визначений банківський рахунок відкритий в АТ КБ «ПриватБанк». Надіслати довідки про розмір нарахованої та виплаченої пенсії за віком за період з 07.10.2009 року по квітень 2021р., та виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії, з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії, проте, станом на 28.04.2021 року рішення суду не виконано. Ніякої відповіді від ГІФУ та В1ІВР не отримано. Пенсію позивачам не виплачено.
Суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Від представника відповідача 18.05.2021 року на адресу суду надійшов відзив на заяву про встановлення судового контролю, в якому останнім зазначено, що зобов'язання суб'єкта не на користь якого ухвалено судове рішення , надати звіт про виконання судового рішення є правовим наслідком судового рішення і саме в резолютивній частині повинно було бути визначено обов'язок подати звіт.
На думку представника відповідача, встановлення судового контролю може бути прийнято лише під час прийняття рішення у справі, проте, при постановлення рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 року судовий контролю не встановлювався.
Суд, розглянувши заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , дослідивши матеріали заяви, встановив наступне.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 року адміністративний позов у справі №160/8437/20 було задоволено повністю, а саме:
-визнано протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не поновлення виплати пенсії за віком ОСОБА_1 .
-визнано протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не поновлення виплати пенсії за віком ОСОБА_2 .
-зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати розмір та поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 07.10.2009 року із застосуванням всіх підвищень індексацій, надбавок та доплат, передбачених пенсійним законодавством України, як не працюючому пенсіонеру, здійснити осучаснення пенсії з 01.10.2017р. відповідно до пенсійної реформи України та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок.
-зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати розмір та поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_2 з 07.10.2009 року із застосуванням всіх підвищень індексацій, надбавок та доплат, передбачених пенсійним законодавством України, як не працюючому пенсіонеру, здійснити осучаснення пенсії з 01.10.2017р. відповідно до пенсійної реформи України та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок.
Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи 11 січня 2021 року.
Згідно з ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є обов'язковість судового рішення.
В ст. 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Серед основних засад (принципів) адміністративного судочинства, які закріплені в ст. 2 КАС України визначається обов'язковість судового рішення.
Згідно з ст. 14 КАС України, судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Частиною 1 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV (далі Закон №1058-ІV) визначено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999р. №1596 (далі Порядок №1596), визначено механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, об'єднаними управліннями (далі - органи Пенсійного фонду), головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі) в уповноважених банках.
Відповідно до п.8, п.9 Порядку №1596 поточні рахунки одержувачам відкриваються уповноваженими банками згідно з вимогами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті. Між уповноваженим банком і одержувачем укладається договір банківського рахунка. Положеннями договору не можуть погіршуватися умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені цим Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї із сторін.
Згідно з п.10 Порядку №1596 заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду чи органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті у межах України або приймається органом Пенсійного фонду чи органом соціального захисту населення від установи уповноваженого банку. Заяви приймаються за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та документа, визначеного законодавством, для з'ясування місця її проживання, і реєструються в установленому порядку.
За змістом приписів п.12, п.13 Порядку №1596 органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають:
- списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках;
- опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - опис) згідно з додатком 3 у трьох примірниках.
Списки та описи складаються окремо за пенсіями та грошовою допомогою, що фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, і за грошовою допомогою та іншими грошовими виплатами, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів. Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий - за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення. Списки у двох примірниках за один день до початку кожного виплатного періоду, за який виплачується пенсія та грошова допомога, подаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення відповідним установам уповноважених банків разом з двома примірниками описів.
Таким чином, підставою для виплати пенсії через поточні рахунки в банках є заява про виплату пенсії або грошової допомоги (бланк якої є Додатком №1 до Порядку №1596), яка може бути подана пенсійному органу відповідно до п.10 Порядку №1596 двома шляхами, а саме:
- особисто пенсіонером до органу Пенсійного фонду;
- від установи уповноваженого банку.
Заява про виплату пенсії через банківський рахунок подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їхні поточні рахунки у банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року №1596 (зі змінами).
Як вбачається з копії пенсійної справи ОСОБА_1 , пенсія останньому виплачується довічно на особистий рахунок № НОМЕР_1 .
З пенсійної справи ОСОБА_2 вбачається, що пенсія останній виплачується довічно на особистий рахунок № НОМЕР_2 .
30 березня 2021 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявами про перерахування на поточний рахунок, які відкриті у АТ КБ «Приватбанк».
Доказів отримання відповідачем - головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заяви від ОСОБА_1 та від ОСОБА_2 про перерахування нарахованої пенсії на її особистий банківський рахунок матеріали заяви не містять.
Крім того, в матеріалах справи міститься відривний талон № 17/04555 за квітень 2021 року, з якого вбачається, що виплата пенсії на особистий рахунок № НОМЕР_2 та на особистий рахунок № НОМЕР_1 перераховувалась на відділення поштового зв'язку № 49012, тобто за адресою, яка зазначена в пенсійній справі. За звітними даними відділення поштового зв'язку № 49012, пенсія ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не отримувалась.
Відділом примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження від 16.01.2021 року ВП № 64151605 та ВП № 64151438.
Також з поданої заяви не вбачається, а судом не встановлено, що загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату, або що головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області створює перешкоди для виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 у справі № 160/8437/20.
Суд звертає увагу на те, згідно з ч. 8 ст.382 КАС України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
З огляду на наведене, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про встановлення судового контролю, відтак, у задоволенні відповідної заяви позивача необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 241-243, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (адреса для листування: АДРЕСА_1 ) про встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/8437/20 в порядку ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Ніколайчук