13 травня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/1564/21-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання ОСОБА_1 про залучення співвідповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Позивач просить суд:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації щодо не здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 як учаснику бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, згідно вимог статі 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації нарахувати і виплатити ОСОБА_1 як учаснику бойових дій щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, згідно вимог статі 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Позов обґрунтовано тим, що рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) окремі положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України. Отже, на момент нарахування і виплати у 2020 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня позивач мав право на соціальне забезпечення у порядку редакції Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року №367-ХІV, яка передбачала розмір допомоги до 5 травня для учасників бойових дій - п'ять мінімальних пенсій за віком. Натомість виплату допомоги проведено на підставі постанови Кабінету Міністрів України, якою встановлено відповідні розміри грошової допомоги на 2020 рік, а не Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Вказане свідчить про порушення прав позивача на виплату йому допомоги у належному розмірі, а посилання відповідача на неможливість здійснення своїх зобов'язань через ненадходження коштів від головного розпорядника є, на думку позивача, такими, що не ґрунтуються на законі.
Ухвалою суду від 07 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі; вирішено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.
Департаментом соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації подано до суду відзив на позовну заяву, в якому вказано, що позивач проживає у с. Великий Кучурів, яке відповідно до постанови Верховної ради України від 17 липня 2020 року «Про утворення та ліквідацію районів» належить до Чернівецького району. Отже, відповідачем у даній справі має бути Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації. Крім цього, зазначено, що розміри грошової допомоги ветеранам війни та порядок її виплати у 2020 році були визначено постановою Кабінету Міністрів України №112 від 19 лютого 2020 року, виходячи з реальних фінансових ресурсів державного бюджету, передбачених на виплату грошової допомоги у 2020 році. Районні органи соціального захисту населення і центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат проводили відповідні виплати згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у межах бюджетних призначень. У зв'язку з цим відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову.
У поданій до суду відповіді на відзив вказано, серед іншого, що щорічну разову грошову допомогу позивачу повинен був виплатити саме відповідач.
Разом з цим, позивачем подано до суду клопотання про залучення Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації в якості співвідповідача, оскільки відповідачем у відзиві на позов указано, що відповідачем у даній справі має бути управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації. А тому позивач, посилаючись на положення частини третьої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України, просить суд залучити вказану особу до участі у цій справі в якості співвідповідача.
Розглянувши клопотання позивача про залучення співвідповідача в даній справі, суд зазначає наступне.
Згідно пунктів 7 - 9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду; відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Частиною третьою статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Відповідно до частини п'ятої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується учасниками справи, що позивач, який зареєстрований за адресою: с. Великий Кучурів, Сторожинецький район, Чернівецька область, звертався до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації щодо нарахування та виплати невиплаченої частини одноразової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до змісту листа Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації від 12 березня 2021 року №Ф-215 згідно з правовим висновком Верховного Суду України у зразковій справі №440/2722/20, позивач має право на отримання разової грошової допомоги за 2020 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій, як учасник бойових дій, за виключенням раніше виплачених сум. Разом з цим, згідно ч. 1 та 2 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявністю відповідного бюджетного призначення, встановленого Законом про Державний бюджет України. Станом на 11 березня 2021 року у Чернівецькій області відсутня бюджетна програма «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» та кошторисні призначення для виплати допомоги у 2021 році. Додатково проінформовано, що Департаментом надіслано запит до Національної соціальної сервісної служби України та Міністерства соціальної політики України стосовно механізму перерахунку та виплати недоотриманої допомоги пільговикам за 2020 рік.
Разом з цим, судом встановлено, що згідно з підпунктом 24 пункту 1 Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року №807-IX Верховною Радою України постановлено утворити в Чернівецькій області, зокрема: Чернівецький район (з адміністративним центром у місті Чернівці) у складі територій Боянської сільської, Ванчиковецької сільської, Великокучурівської сільської, Веренчанської сільської, Вікнянської сільської, Волоківської сільської, Герцаївської міської, Глибоцької селищної, Горішньошеровецької сільської, Заставнівської міської, Кадубовецької сільської, Кам'янецької сільської, Кам'янської сільської, Карапчівської сільської, Кіцманської міської, Кострижівської селищної, Красноїльської селищної, Магальської сільської, Мамаївської сільської, Неполоковецької селищної, Новоселицької міської, Острицької сільської, Петровецької сільської, Ставчанської сільської, Сторожинецької міської, Сучевенської сільської, Тарашанської сільської, Тереблеченської сільської, Топорівської сільської, Чагорської сільської, Чернівецької міської, Чудейської сільської, Юрковецької сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Отже, Великокучурівська сільська територіальна громада включена до Чернівецького району, утвореного в Чернівецькій області.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1635-р відповідно до пункту 6 частини першої статті 20, пункту 5 частини другої статті 23 Закону України “Про Кабінет Міністрів України” і статті 7-1 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” утворено, зокрема, районні державні адміністрації в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою, як нові юридичні особи публічного права згідно з додатком 2.
Як вбачається з Переліку районних державних адміністрацій, що утворюються як нові юридичні особи публічного права, що є Додатком 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1635-р, Чернівецьку райдержадміністрацію Чернівецької області утворено як нову юридичну особу публічного права.
На підставі вказаного розпорядження 26 січня 2021 року зареєстровано як юридичну особу з організаційно-правовою формою - орган державної влади Чернівецьку районну державну адміністрацію Чернівецької області. Зазначене підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Крім цього, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, на підставі розпорядження Чернівецької РДА 7-р від 09 березня 2021 року утворено Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації Чернівецької області (код ЄДРПОУ 43916015) - нову юридичну особу з організаційно-правовою формою - орган державної влади.
Враховуючи наведене, зважаючи на обставини, повідомлені Департаментом соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації у відзиві на позовну заяву, а також з огляду на доводи, викладені позивачем в обґрунтування поданого клопотання про залучення співвідповідача в даній адміністративній справі, суд вважає за доцільним залучити Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації до участі у даній справі як співвідповідача.
Отже, заявлене клопотання підлягає задоволенню.
Відповідно до частини шостої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Керуючись статтями 48, 162, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Клопотання ОСОБА_1 про залучення співвідповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
2. Залучити до участі в даній справі співвідповідача - Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації.
3. У разі заперечення проти позову встановити співвідповідачу - Управлінню праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам, встановленим частиною другою та частиною четвертою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України. Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
У разі ненадання співвідповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.П. Лелюк