13 травня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/1564/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Позивач просить суд:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації щодо не здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 як учаснику бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, згідно вимог статі 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації нарахувати і виплатити ОСОБА_1 як учаснику бойових дій щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, згідно вимог статі 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Позов обґрунтовано тим, що рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) окремі положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України. Отже, на момент нарахування і виплати у 2020 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня позивач мав право на соціальне забезпечення у порядку редакції Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року №367-ХІV, яка передбачала розмір допомоги до 5 травня для учасників бойових дій - п'ять мінімальних пенсій за віком. Натомість виплату допомоги проведено на підставі постанови Кабінету Міністрів України, якою встановлено відповідні розміри грошової допомоги на 2020 рік, а не Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Вказане свідчить про порушення прав позивача на виплату йому допомоги у належному розмірі, а посилання відповідача на неможливість здійснення своїх зобов'язань через ненадходження коштів від головного розпорядника є, на думку позивача, такими, що не ґрунтуються на законі.
Ухвалою суду від 07 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі; вирішено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.
Департаментом соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації подано до суду відзив на позовну заяву, в якому вказано, що позивач проживає у с. Великий Кучурів, яке відповідно до постанови Верховної ради України від 17 липня 2020 року «Про утворення та ліквідацію районів» належить до Чернівецького району. Отже, відповідачем у даній справі має бути Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації. Крім цього, зазначено, що розміри грошової допомоги ветеранам війни та порядок її виплати у 2020 році були визначено постановою Кабінету Міністрів України №112 від 19 лютого 2020 року, виходячи з реальних фінансових ресурсів державного бюджету, передбачених на виплату грошової допомоги у 2020 році. Районні органи соціального захисту населення і центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат проводили відповідні виплати згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у межах бюджетних призначень. У зв'язку з цим відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову.
У поданій до суду відповіді на відзив вказано, серед іншого, що щорічну разову грошову допомогу позивачу повинен був виплатити саме відповідач - Департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації.
Ухвалою суду від 13 травня 2021 року клопотання ОСОБА_1 про залучення співвідповідача в даній справі задоволено; залучено до участі в даній справі співвідповідача - Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації; встановлено співвідповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Дослідивши наявні у справі матеріали, судом встановлено, що позивач є учасником бойових дій згідно з посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Управлінням персоналу штабу військової частини НОМЕР_2 12 листопада 2015 року.
Позивач, який зареєстрований за адресою: с. Великий Кучурів, Сторожинецький район, Чернівецька область, звертався до Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації щодо нарахування та виплати невиплаченої частини одноразової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до змісту листа Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації від 12 березня 2021 року №Ф-215 згідно з правовим висновком Верховного Суду України у зразковій справі №440/2722/20, позивач має право на отримання разової грошової допомоги за 2020 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій, як учасник бойових дій, за виключенням раніше виплачених сум. Разом з цим, згідно ч. 1 та 2 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявністю відповідного бюджетного призначення, встановленого Законом про Державний бюджет України. Станом на 11 березня 2021 року у Чернівецькій області відсутня бюджетна програма «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» та кошторисні призначення для виплати допомоги у 2021 році. Додатково проінформовано, що Департаментом надіслано запит до Національної соціальної сервісної служби України та Міністерства соціальної політики України стосовно механізму перерахунку та виплати недоотриманої допомоги пільговикам за 2020 рік.
Проте зі змісту наведеного листа не вбачається того, чи була нарахована і виплачена саме позивачу як учаснику бойових дій щорічна разова грошова допомога до 5 травня за 2020 рік.
У зв'язку з цим суд зазначає таке.
Згідно статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами, зокрема, письмовими доказами.
Статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до статті 75 Кодексу адміністративного судочинства України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Згідно частини третьої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до змісту частини третьої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу.
Частинами першою, другою, четвертою, п'ятою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
З огляду на викладене, з метою з'ясування дійсних обставин даної справи, які мають значення для правильного вирішення спору, суд вважає за необхідне витребувати в Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації інформацію та документи відносно нарахування і виплати позивачу як учаснику бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році.
Відповідно до частини шостої та восьмої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Керуючись статтями 72, 73, 75, 77, 80, 241, 248, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Витребувати в Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації інформацію та документи відносно нарахування і виплати ОСОБА_1 як учаснику бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році.
2. Для подання до суду витребуваних доказів встановити Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації строк протягом п'яти днів з дня отримання цієї ухвали.
3. Роз'яснити, що неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин є підставою для застосування заходів процесуального примусу у вигляді штрафу.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.П. Лелюк