Справа № 120/7566/20-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Свентух В.М.
Суддя-доповідач - Гонтарук В. М.
29 квітня 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гонтарука В. М.
суддів: Курка О. П. Сторчака В. Ю. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 19 січня 2021 року у справі за адміністративним позовом Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерносвіт" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
в грудні 2020 року позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерносвіт" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 19 січня 2021 року повернуто позивачу.
Не погодившись з прийнятою ухвалою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану ухвалу, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду. та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Відповідач своїм правом, визначеним ст.ст. 300, 304 КАС України не скористався та не подав відзив на апеляційну скаргу.
Сьомий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 21 квітня 2021 року, з урахуванням ч.2 ст. 312 КАС України, вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
За таких умов згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що остання не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду справи неоспорені факти про те, що з метою стягнення з відповідача на користь Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарських санкцій у розмірі 53890,14 грн., позивач звернувся до суду.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2020 року адміністративний позов залишено без руху, оскільки позивачем процесуальний строк звернення до суду, що визначений ч. 2 ст. 122 КАС України, пропущений без поважних причин. Позивачу надано десятиденний строк з дня отримання вказаної ухвали усунути виявлені недоліки апеляційної скарги.
Оскільки, станом на 19 січня 2021 року вимоги ухвали про залишення позовної заяви не були виконані, Вінницький окружний адміністративний суд ухвалою від 19 січня 2021 року повернув адміністративний позов позивачу.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.168 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції де вона реєструється та не пізніше наступного дня передається судді.
Статтями 160 та 161 КАС України встановлені вимоги до позовної заяви та доданих до неї документів.
Згідно з ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
При цьому у відповідності до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
За змістом п.1 ч.4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено буз руху.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що Вінницький окружний адміністративний суд, встановивши, що позивачем подано позовну заяву без додержання вимог, встановлених ст.160 КАС України, залишив даний адміністративний позов без руху.
Як вбачається з розписки про отримання ухвали, представник Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів отримало оскаржувану ухвалу 21 грудня 2020 року.
Проте, в строк визначений ухвалою суду від 09 грудня 2020 року, не усунула недоліки позовної заяви, у зв'язку з чим, суд першої інстанції, керуючись положеннями ст.169 КАС України, повернув позивачеві її позовну заяву.
Як вбачається зі змісту апеляційної скарги, скаржник зазначає, що підстави пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом були викладені у клопотанні про поновлення процесуальних строків при поданні адміністративного позову, натомість визнані судом першої інстанції неповажними, інших причин поважності пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом у позивача не існувало, що і стало причиною неподання у визначений строк ухвалою суду іншого обґрунтованого клопотання.
Водночас, колегія суддів наголошує, що як вже було зазначено вище судом, безумовною підставою для повернення позовної заяви є в тому числі і не виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, що і стало в даному випадку підставою для прийняття спірної ухвали.
При цьому колегія суддів не дає оцінку аргументації апелянта стосовно поважності причин пропуску строку звернення до суду з даним адміністративним позовом до суду першої інстанції, оскільки вони не спростовують факт невиконання вимог позивачем ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2020 року про залишення позовної заяви без руху.
Згідно вимог ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Зважаючи на вище наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовна заява підлягає поверненню, оскільки позивачем не усунуті недоліки, викладені в ухвалі Вінницького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2020 року, а відтак, доводи апеляційної скарги не дають підстав вважати, що судом першої інстанції при прийнятті ухвали від 19 січня 2021 року допущені порушення норм матеріального або процесуального права.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване судове рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення, а ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 19 січня 2021 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України.
Головуючий Гонтарук В. М.
Судді Курко О. П. Сторчак В. Ю.