справа №2 а -2256/10
26 травня 2010 року Ленінський районний суд м. Луганська у складі:
Головуючого - судді Луганського В.І.
при секретарі - Оніщенко К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі Ленінського районного суду міста Луганська адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання незаконними дій, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
У лютому 2010 року позивач звернувся з вказаним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання незаконними дій, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, в обґрунтування якого вказав, що 27.11.2009 року звільнений у відставку збройних Сил України на підставі наказу Державної податкової адміністрації в Луганській області №471-о від 27.11.2009 року за віком, календарною вислугою 20 років 02 місяці 03 дні та пільгового 20 років 04 місяці 14 днів. Після звільнення йому призначена пенсія за вислугу років з 28 листопада 2009 року відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у розмірі 55% від його грошового забезпечення, але не за останньою штатною посадою, як це передбачено чинним законодавством України. Йому призначено пенсію відповідно до п.3 ст.43 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, норма якої рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), тому вважає, що такими діями відповідача порушено його право на пенсійне забезпечення. Вважає, що йому пенсія повинна розраховуватися саме з видів грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, тобто у жовтні 2009 року із розміру - 4 615, 98 грн. і його основний розмір пенсії повинен складати (55% грошового забезпечення) у розмірі 2 538, 89 грн.
Просив суд визнати неправомірними дії Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 28.11.2009 року, виходячи з грошового утримання у розмірі 4 615, 98 грн. та виплатити заборгованість, зобов'язати відповідача і у подальшому виплачувати пенсію у розмірі не меншому ніж 2 538, 89 грн.
В судове засідання позивач присутнім не був, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні також присутній не був, але до початку слухання справи надав суду письмові заперечення в яких просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі за необґрунтованістю та за недоведеністю, розглянути справу у його відсутність.
Дослідивши матеріали справи і оцінив все в сукупності, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 проходив службу у податкові міліції Державної податкової адміністрації В Луганській області, з 28.22.2009 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до п ”а” ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
Відповідно до ч.3 ст 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 09.04.1992, № 2262-XII (у редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28.12.2007 р. N 107-VI були внесені зміни до ч.3 ст.43 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до яких пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року N 10-рп/2008 року зміни, внесені підпунктом 4 пункту 29 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до вимог 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, на час призначення пенсії позивачу діяла ч.3 ст 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 09.04.1992, № 2262-XII в редакції , яка передбачає призначення пенсії особам офіцерського складу з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством. Тому вимоги позивача в цій частині обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Суд не може погодитись з думкою представника відповідача, що Верховною радою не приймалось рішення стосовно поновлення дії норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що діяли до внесення змін Законом України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, оскільки діючим законодавство не передбачено такої процедури.
З огляду на загальні засади пріоритету законів над підзаконними нормативними актами суд вважає, що відповідач під час призначення пенсії позивачу повинен був застосовувати положення ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу. У 2009 році законодавець не приймав рішень стосовно зупинення дії ч.3ст43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та не приймав законів, яким би встановлювався інший порядок визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом.
Як вбачається із матеріалів справи, згідно грошового атестату №183 (а.с.11) види грошового забезпечення позивача за останньою штатною посадою перед звільненням складають у сумі - 4 615, 98 грн. На підставі викладеного, суд вважає, що вимоги позивача в частині того, що розмір пенсії йому повинен розраховуватись з видів грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням із розміру 4 615, 98 грн. обґрунтовані і підлягають задоволенню
У частині 2 статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на положення статей 21, 105, 162 КАС адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю. Судом встановлено, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини. На підставі вищевикладеного, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню частково з зобов'язанням відповідача провести перерахунок пенсії з видів грошового забезпечення за останньою штатною посадою позивача перед звільненням із розміру 4 615, 98 грн.
На підставі викладеного, ст. 22 Конституції України, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року N 10-рп/2008 року ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 99, 105,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, повязаних із соціальними виплатами” від 10.03.2010 року,
Заявлені вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що діяла на час призначення пенсії позивачу виходячи з грошового утримання за останньою штатною посадою перед звільненням у розмірі 4 615, 98 грн.
В іншій частині заявлених вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до апеляційного суду Луганської області через Ленінський районний суд м. Луганська шляхом подання протягом десяти днів з дня постановлення постанови заяви про апеляційне оскарження, та апеляційної скарги на постанову суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: В. І. Луганський