Постанова від 12.05.2010 по справі 2а-7300/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

12 травня 2010 року 13:27 № 2а-7300/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Бачуна О.В. при секретарі судового засідання Рисику Р.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Київської міської державної адміністрації

до Громадської організації "Фалуньгун"

про обмеження права на мирні зібрання

за участю представників сторін:

від позивача: Слободянюк М.С. (дов.від 29.03.10 №001-245)

від відповідача: Дворецька Л.І., голова Громадської організації "Фалуньгун"

ВСТАНОВИВ:

12.05.2010 року позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою про встановлення обмежень щодо реалізації права на мирне зібрання шляхом заборони проведення 13 травня 2010 року акції Громадської організації “Фалуньгун”, за адресою : м. Київ, Майдан Незалежності.

В силу положень ч.4 ст.182 КАС України, враховуючи, що до дня проведення заявленого заходу залишилось один день, справа вирішується невідкладно.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача покликається на те, що до Київської міської державної адміністрації надійшло повідомлення від відповідача про намір громадської організації “Фалуньгун” провести 13.05.2010 року, з 16.00 до 20.00 акцію в центральній частині міста, на Майдані Незалежності, з боку монумента .

Мета акції: інформування населення про Всесвітній День Фалунь Дафа у світі; про оздоровчий та позитивний вплив на організм системи самовдосконалення Фалунь Дафа; роздача буклетів та інформаційної газети “Фалунь Дафа в світі”.

З метою забезпечення прав і свобод громадян, запобігання заворушенням і злочинам, загрози здоров'ю населення, правам та свободам інших людей, представник позивача посилаючись на лист Міністерства закордонних справ України від 28.04.2010 №630/36-994-138дск, просить суд встановити відповідачу обмеження щодо реалізації права на мирне зібрання шляхом заборони проведення 13 травня 2010 року акції в м. Києві на Майдані Незалежності.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечував, зазначаючи, що проведення зазначеної акції ні яким чином не порушує Конституцію України та охоронювані права та свободи громадян.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав .

Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій від 19 квітня 2001 року № 4рп/2001, організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а мають служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова, на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на виконавчий орган Київради (Київську міську державну адміністрацію) покладено повноваження щодо вжиття заходів із забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ і організацій, забезпечення захисту здоров'я людей. Разом з тим, Конституція України та Кодекс адміністративного судочинства України наділяє Київську міську державну адміністрацію повноваженнями щодо звернення до суду з позовною заявою про обмеження права на проведення масових акцій.

Позовні вимоги вмотивовані покладенням на позивача обов'язку вживати заходи щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ і організацій, забезпечення захисту здоров'я людей.

Суд зазначає, що відповідно до висновку наукової лабораторії психічного супроводження оперативно-службової діяльності ОВС Київського національного університету внутрішніх справ за результатами юридично - правового аналізу діяльності церков харизматичного напрямку та практики релігійного культу Фалунь Дафа (Фалуньгун) встановлено, що лідери Фалуньгун пропагують свій культ через ніби лікувальну фізкультуру, яка складається з п'яти варіантів вправ "цигун", при цьому через засоби масової інформації розповсюджуються відомості, що ці вправи дають 97 % позитивного лікування ефекту, незважаючи на те, що дипломованих чи сертифікованих спеціалістів з лікувальної та оздоровчої гімнастики послідовники культу не мають, а доктрина культу "Фалунь Дафа" не рекомендує своїм адептам медичне лікування.

Вказаний висновок пояснює, що фіксоване членство в Системі Фалунь Дафа не ведеться, статистичні дані є не достовірними, час і місце проведення групових занять не відповідають санітарно-гігієнічному стану, диспансерного обстеження у спеціалізованих медичних закладах члени Фалунь Дафа не проходять. Заняття проводять послідовники, які також не мають медичної чи фізичної освіти та ліцензії/дозволу на право проводити певні заняття.

Враховуючи наведене, суд визначає, що діяльність послідовників відповідача у сфері оздоровлення та удосконалення населення України є незаконною і повинна бути заборонена як система, що не є підконтрольною, керованою і потенційно несе загрозу психофізичному здоров'ю населення України.

Крім цього, як вбачається з матеріалів справи, активізація діяльності руху “Фалуньгун” негативно оцінюється Китайською Народною Республікою, з якою Україна підтримує дружні відносини. Вчення “Фалуньгун”офіційно заборонено урядом КНР в 1999 році через здіснення сектою ряду протиправних дій, а також за вимогами громадськості покласти край її діяльності.

За свідченням уряду КНР, захопленість системою “Фалуньгун” стала причиною смерті понад 1600 членів руху, які застосовували “методики лікування” та відмовлялись від ліків. Зареєстровано чимало випадків психічних розладів та безпідставної агресії членів руху, що обумовило скоєння злочинів.

Крім того, Громадська організація “Фалуньгун” проводить діяльність по медитативній практиці, яка негативно оцінюється фахівцями у галузі медицини та релігієзнавства.

Відтак, активізація діяльності осередків руху “Фалуньгун” в Україні набуває політичного забарвлення та може створити негативний фон для подальшого розвитку двохсторонніх відносин між Україною та КНР, особливо в контексті запланованого на середину травня цього року офіційного візиту в Україну Міністра закордонних справ Китайської Народної Республіки.

Вчинення таких дій відповідача свідчить про умисне недотримання освітньо-кваліфікаційних вимог до осіб, що проводять культові заходи Фалуньгун.

Частиною 1 статті 14 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993р. №3353, передбачено, що учасниками дорожнього руху є особи, які використовують автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди або інші місця, призначені для пересування людей та перевезення вантажів за допомогою транспортних засобів.

Проведення відповідачем акції на Майдан Незалежності з боку монумента Незалежності може перешкоджати учасникам дорожнього руху, загрожувати їхньому здоров'ю і життю, що є прямим порушенням норм Конституції України.

За таких обставин, суд вбачає, що проведення зазначеної акції може створити реальну загрозу населенню або правам і свободам інших людей.

За вимогами ч.5 ст.182 КАС України суд вправі обмежити права на мирні зібрання в інтересах національної безпеки лише у випадку, якщо проведення таких зборів, мітингів, походів, демонстрацій, чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу населенню або правам і свободам інших людей.

Відповідно до ст. 1 ЗУ “Про основи національної безпеки України” національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам; національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу, як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість підстав адміністративного позову, а тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню з метою захисту прав і свобод мешканців м. Києва та інших громадян, в частині встановлення обмеження відповідача права на мирні зібрання.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 160, 182, 256 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Обмежити право на мирні зібрання відповідача шляхом заборони проведення акції Громадською організацією “Фалуньгун»13 травня 2010 року з 16.00 до 20.00 годин в центральній частині м. Києва.

3. Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Суддя О.В. Бачун